Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi muhsin iyi,Açılış Tarihi:  02 Ocak 2013 (19:39), Konuya Son Cevap : 10 Mayıs 2015 (18:16). Konuya 26 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18Haziran 2014, 20:21   Mesaj No:21
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:BİR-i isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43069
Üyelik T.: 21 Mayıs 2014
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Zikrin İşlevi, Zikir Ne İşe Yarar, Zikrin Fonksiyonu (2)

Sorularım var.

1-Nurların müşahadesini açıklar mısınız? Gözlerinizi kapadığınızda gördüğünüz dönen patlayan renkler mi? Yoksa gözleriniz açık iken letaflerin üzerinde mi görüyorsunuz?

2-Cihad (eskiden) neden insanların birbirlerini öldürmeleri olsun anlamıyorum??
Alt 20Haziran 2014, 08:15   Mesaj No:22
Medineweb Üyesi
Durumu:muhsin iyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14028
Üyelik T.: 30 Temmuz 2011
Arkadaşları:5
Konular: 88
Beğenildi:29
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Zikrin İşlevi, Zikir Ne İşe Yarar, Zikrin Fonksiyonu/Muhsin İyi

zikri böyle nurları müşahede niyeti ile değil de Allah rızası için çekelim. çok özel konuların böyle ulu orta tartışılması tarikat adabıne aykırıdır.
İslam barış için cihatı farz koşar. adam öldürmek, sömürmek, yağmalamak için değil.
Alt 20Haziran 2014, 09:43   Mesaj No:23
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Amacım cevap alırken başkalarının da verdiğiniz cevaptan faydalanabilmesi içindi fakat haklı olduğunuzu anladım.Özür dilerim Muhsin Bey.
Alt 20Haziran 2014, 09:58   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:
Standart Cevap: Zikrin İşlevi, Zikir Ne İşe Yarar, Zikrin Fonksiyonu (2)

Alıntı:
BİR-i Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sorularım var.

1-Nurların müşahadesini açıklar mısınız? Gözlerinizi kapadığınızda gördüğünüz dönen patlayan renkler mi? Yoksa gözleriniz açık iken letaflerin üzerinde mi görüyorsunuz?

2-Cihad (eskiden) neden insanların birbirlerini öldürmeleri olsun anlamıyorum??
1- Nur ışıktır BİR-i... Çevrende renkler görebilirsin. Ama Muhsin hocamın dediği gibi nur görmek için zikir çekilmez. Diyelim ki gördün. Sakın ona meyletme, itibar etme, seni asıl amacından uzaklaştırmasın. Amaç bir şeyler görmek değil, Allah için bütün vücudu sarsabilmek. Gördüğün nurlara itibar edersen kendini bir şey sanabilirsin. Bu da şeytanın ayağını kaydırmasını kolaylaştırır. Yani tehlikeli. Onlarla uğraşma. İstikamet üzere yoluna devam et. Naçizane tavsiye...
2- Cihad insanların birbirini öldürmeleri değildir. Cihadın özü, Allah için küfür ile mücadeledir. En büyük küfre meyleden şey nefs olduğu için, nefsle mücadele büyük cihad sayılmıştır. Hak ve batıl savaşı(mücadelesi) hep var olmuştur ve var olacaktır da... Mücadele Allah için yapılır.
İnsanı meleklerden üstün yapan şey şeytandır. Çünkü meleklerin mücadele edeceği bir şeytanı yoktur. Mücadele olmayınca da yükselemezsin.
Eğer cihad olmasaydı, mücadele olmasaydı, bizim ya melek olmamız ya da hayvan olmamız gerekecekti. Yani mücadele insanın fıtratında var. Hatta insan daha yaratılmadan melekler bizi hemen tanımış: Onlar savaşlar yapacak, kan dökecek... demişler... Demek ki halifelik böyle bir şey... Allah bilir ve biz bilmeyiz...
Eğer cihad insan öldürmek olsaydı, Hz. Ali savaş meydanında yüzüne tüküren adamla savaşmayı bırakmaz orada kellesini alırdı...

Bilmem anlatabildim mi?
Alt 20Haziran 2014, 11:12   Mesaj No:25
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Zikri nurları görmek için çekmiyorum, yaşadığım tecrubelerin ötesini sizlerden duyabilirim diye soruyorum. Peki İslamın yayılması için yapılan bütün savaşlar sizce barış için cihad mıydı? Ya da yanlızca bir savunma mıydı?
Alt 22Haziran 2014, 15:40   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Estağfirullah... Biz din kardeşiyiz... Birbirimize yardım etmek için varız... Siz bize, biz size...

Alıntı:
Zikri nurları görmek için çekmiyorum,
Çok güzel...

Alıntı:
yaşadığım tecrubelerin ötesini sizlerden duyabilirim diye soruyorum.
Bazı şeylerin konuşulma yeri forum olmayabilir... Sizinle özel olarak konuşacak birileri lazım...
Bunun için bir mürşidi kamil bulmalısınız... Onunla özel konuşacağınız ve sadece ikiniz arasında sır olarak kalacak konulardır bunlar... Nasıl ki rüyalar herkese anlatılmazsa, bunlar da böyledir... Sizin merak ettiğiniz konuları yüz yüze ancak ya bir mürşitten, ya da onun tayin ettiği bir halifeden öğrenebilirsiniz. Elbette başka kaynaklar araştırabilirsiniz ama dikkatli olmak lazım... Çünkü bu sular derin ve tehlikelidir. Yalnız gitmek insanın canını değil, dinini tehlikeye atar...

Alıntı:
Peki İslamın yayılması için yapılan bütün savaşlar sizce barış için cihad mıydı? Ya da yanlızca bir savunma mıydı?
İslamın yayılması için yapılan tüm cihadlar, huzur ve barış içindir...
Bunun dışında, islama mal edilerek yapılan pek çok savaş da yapılmış olabilir. Bu devlet yöneticilerinin sorunudur. Ama bana göre cihad olduğu kesin olur çünkü batıl ile savaşılıyor... Ha! Onlar saldırmadan müslümanların onlara saldırması doğru mu dersen, tartışılır. Bana göre barış ortamında düşmana saldırmak doğru olmaz..
Yalnız şu da var ki; böyle savaşlar küfür ehli ile yapıldıysa şayet ve de savaşan kişilerin niyeti(ameller niyetlere göredir) Allah için ise, niyetine göre mükafat veya ceza alabilir... Onu ancak Allah bilir. Kalblere bakan ve niyetleri bilen ancak Allah'tır.
Takdir edersiniz ki tarihte her hükümdarın yaptığı doğru değildir. Lakin günümüz şartlarıyla oturduğumuz koltuktan tarihi değerlendirmek de pek doğru olmasa gerek...
Neyse konu tarihçilerin işi olduğu için fazla uzatmayalım...

Sevgilerimle
Alt 10 Mayıs 2015, 18:16   Mesaj No:27
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:zülcenaheyn2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 49657
Üyelik T.: 06 Mayıs 2015
Beğenildi:2
Takdir Et:
Standart Cevap: Zikrin İşlevi, Zikir Ne İşe Yarar, Zikrin Fonksiyonu

Bu başlık altında başka bir forumda bize yazdığınız bir cevap şu şekildeydi. Faydası olması açısından yazınızı bu foruma da alıyorum.

Alıntı:
muhsin iyi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben bunca yıldır sofilerin arasındayım. zikirle tımarhaneye düşmüş birini ne duydum ne gördüm. tamam şeytan musallatları olur ama şeytanlar sofide musallatı pek zor gerçekleştirir. yani nurdan, feyzden dolayı büyük acı çekerler onlar. sofi zikrini rabıtasını artırdı mı onlar da nurun ve feyzin önünü kesmek için karşı cinsten şeytanlarını görevlendirirler. sofiyle zina yaparak sofinin nur ve feyzini söndürürler. tabii sofiyi evlililk palavraları ile bu yola düşürürler. daha bin çeşit oyun oynarlar. sofi yine zikrine ve rabıtasına devam etse de zina yüzünden deposu delik benzin gibi sermayeyi ha bire tüketir. boş yere akıtır. onların elinde biraz oyuncak olabilir. yoksa bu engeli aşarsa o kendisine musallat olan şeytanları hastanelik ve tımarhanelik yapar.

haa şeytan musallatlarında kimler tımarhanelik olur. namazdan zikirden uzak olanlardan bazıları dayak gibi efendim böyle acı bir olay gibi travmatik bir şey yaşarlarsa yani psikolojik olarak yalnızlığa ve çaresizliğe düşerlerse şeytanlar bunlara da musallat olabilir. o zaman onların elinde zikir ve rabıta gibi silahlar olmadığı için şeytanların elinde oyuncak olurlar. delirirler. tımarhaneye düşerler.

yoksa sofi olan birisi uçkuruna sahip olursa şeytanları delirtir. onun üzerine sıra ile o kadar güçlü şeytanlar gelir ki sofi hepsini zikir ve rabıta ile dağıtır. ama bu sahne herkesin gözüne görünmez. gizlidir. ileri makamlarda olanlar hakkal yakin bilirler. sofi sanır ki tek bir şeytan durmadan kendisiyle uğraşıyor. halbuki koskoca bir meydan muharebesi ile bizim sofi derece makam kazanıyor. ama tabii şehvetten kurtulmak, iffetli olmak kolay değil onların dişilerinin elinde. yani aslında hem dünya kadınları hem şeytani kadınlarla imtihan edilmeden Allah'a dostluk yolu aşılmaz. sır bu şeytan musallatlarında sofiler için.

bakın bir çevrenize meyhaneye giden içki içen insanların durumuna. onların neden islam'dan uzaklaştıklarını bir derin gözle araştırın. görürsünüz ki dertleri genellikle zinadır. yani insanlar bu büyük günahla çok imtihan ediliyorlar. işte manevi yolda da bu imtihan oluyor. bu sefer zina çok kolay. ama sofi dünya kadınlarıyla zina yapmaya tövbe etmiş. Allah bu sefer başka bir boyutta sınav kapısı açıyor. Allah bu sefer parasız pulsuz olarak hem de dünyadaki en güzel kadından da güzel ve her türlü muameleye de hazır bu şeytanlarla sofiyi imtihan ediyor. tabii ateşten bir gömlek. ama bunu kazananlar gönüller sultanı oluyor. Allah dostu mevkisine çıkıyor. Yani bu yola girenlerin binde biri belki bu şeytan musallatlarını ancak yaşıyorlar. yani bu musallata maruz kalmak da bir derece ve makama işaret ediyor. çünkü ezeli düşmanın seni muhatap almış. aslında şeytanlar herkese musallat da belli etmezler. yani kişiyi çaktırmadan vesvese yolu ile idare ederler. açıkça musallat ise artık şeytanların vesvese ile baş edemedikleri insana son kozlarını gösterme kabilindedir. yani şeytanların sofiyi Allah yolundan dışarı çıkaramadıkları için hırslarının ve kinlerinin bir ürünü olarak yaşadıkları çaresizliğin ifadesidir. evet tek kelimeyle bir çaresizliktir sofilere şeytan musallatları.

Fakat bu tasavvuf yolu farz değil. yani islamın beş şartına yapışmak, bir miktar peygamberimizin faziletine değindiği zikirden edinmek, haramlardan kaçınmak insan ebedi hayatını kazanması için yeter.

evlilik sünnettir. ama sofi için bütün sünnetler farz mesabesindedir.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)