Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  25 Mayıs 2014 (04:19), Konuya Son Cevap : 26 Mayıs 2014 (00:12). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Mayıs 2014, 04:19   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kalbimde Ne varsa Hepsi Senin Olsun

Kalbimde Ne varsa Hepsi Senin Olsun

Mevlana Halid-i Bağdadi hazretleri '' Mürşidinin gözünden düşmek , yedi kat göklerden düşmekten daha kötüdür '' buyuruyor.
Hocasının gözünden düşen ise , Cehennem'e düşer , yani sonsuz ölür. Çünkü ; onun kalbi başka bir kalbe , o diğer kalb de bir başka kalbe bağlıdır. Bu silsile yoluyla Resulullah'a (sav) gider . O halde mümin , hocasının karşısında teneşir tahtasındaki ölü gibi olmalı. Çevirirse döner , çevirmezse dönmez. Yani onun huzurunda kendi iradesini terk etmelidir.

Karlı soğuk bir kış günü , Behaeddin-i Buhari hazretleri , hocası Seyyid Emir Gilal hazretlerinin aşkına daha fazla dayanamayıp yollara düşer. Yara bere içerisinde yarı donmuş vaziyette , çok uzaklardan gelip kendisini dergahın kapısına gece vakti zor atar. Dışarıda gürültü olunca dergahtaki bir talebe bakıp gelir.
- Efendim Behaaddin-i Buhari gelmiş deyince , Emir Gilal hazretleri
- Kimden izin alıpta gelmiş ? Almayın içeriye, dönsün geldiği yere, buyurur. Giden talebe güçlükle
- Geriye dönün ! der ve içeri gider...
Behaaddin-i Buhari hayatının en büyük imtihanını o gün vermiştir. '' İçeri giremedim , ama bari kapının eşiğinde öleyim'' diye kapının önüne yatıp kendinden geçer.
Gece Emir Gilal hazretleri bir ara dışarı çıkar. Bir şeye bastığını fark eder. Eğilip bakınca , Behaaddin-i Buhari'yi görür. Kucaklayıp içeri alır. Elini yüzünü temizler. Yaralarını sarar. Behaaddin-i Buhari kendine gelince:
- Ben neredeyim * der. Hocası
- İyi yerdesin evladım, diye cevap verince çok sevinir.
- Efendim , canımızı , malımızı , her şeyimizi kabul etsenizde redetsenizde size feda ettik. Buradan bir adım gitmeyiz. Ancak biraz önce dışarı atılmışken şimdi içeride hem de kucağınızdayım , bu şefkatin hikmeti nedir ? diye sorar, Emir Gilal hazretleri ;
- Behaadin ! Her şeyin iyiydi fakat kalbinde bana olan aşkın düşürdüğü farkında olmadığın bir kibir vardı. Bu kibir çıkmadan oraya faydalı bir şey giremezdi. Bu yüzden onun çıkmasını istedim.
'' Onu içeriye almayın'' demek , bana da ne kadar zor gelmişti.
Elhamdülillah şu anda sendeki o kibir de yok oldu. Kalbimde ne varsa hepsi senin olsun, dedi..
İşte bu hadiseden sonra Behaadin-i Buhari '' Şah-ı Nakşibend hazretleri'' oldu.

Gönül Sultanları ( Alıntıdır )

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1275 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1978 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 768 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 715 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 797 04 Aralık 2020 13:56

Alt 26 Mayıs 2014, 00:10   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Futbolcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Futbolcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43255
Üyelik T.: 25 Mayıs 2014
Arkadaşları:0
Konular: 16
Beğenildi:55
Beğendi:11
Takdirleri:127
Takdir Et:
Standart Cevap: Kalbimde Ne varsa Hepsi Senin Olsun

Rabbim razı olsun..
Alt 26 Mayıs 2014, 00:12   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Kalbimde Ne varsa Hepsi Senin Olsun

Alıntı:
Futbolcu Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Rabbim razı olsun..

Cümlemizden

Medineweb ailesine hoşgeldiniz

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: