Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi azranur,Açılış Tarihi:  10Haziran 2014 (19:37), Konuya Son Cevap : 10Haziran 2014 (20:50). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10Haziran 2014, 19:37   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
azranur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:azranur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36715
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:7
Memleket:Şehr-i VAN
Konular: 20
Beğenildi:61
Beğendi:172
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bana Ne Yediğini Söyle…

Bana Ne Yediğini Söyle…

Bana Ne Yediğini Söyle…
Ne Bulursa Yiyiciler:
İştah düzeyi son derece yüksek olan bu sınıftaki baylar ve bayanlar ne bulurlarsa yerler. Öyle fazla yemek ayırt etmezler. Armudun sapı, üzümün çöpü diye ayırırlarsa aç kalacaklarını düşünürler. O yüzden de ne bulursa yiyicilerin çok arkadaşı vardır. Herkesi kabul ettikleri için herkes tarafından da kabul görürler.

Seçerek, İnceleyerek Yiyiciler:
Mıymıntı da denilebilen bu tip arkadaşların tabaklarındaki yemeklerin moleküler yapısına indiklerini gözlemleriz. Yemeğe başladıktan kısa bir süre sonra tabaklarının etrafına dizdikleri domates kabukları, patlıcan sapları, maydanoz ve biber parçalarıyla değişik bir sanatsal çalışma ortaya çıkarırlar. Bu tip arkadaşlar, dostluk kuracağı kişileri de çok ince eleyip sık dokurlar. Öyle herkesle arkadaş olmazlar. Prensipleri vardır ve bunları uygularken kesin tavırlarını koyarlar. Başkalarının kusurlarını deşifre etmekten çekinmezler. (Yemekte hoşlanmadıkları kısımları sergilemeleri gibi.)

Fast Food Yiyiciler:
Aceleci, telaşlı, enteresan şekilde tembel kişiliklerdir. Zira yemek yapmak, hele hele o uzun emek gerektiren dolma, mantı tarzı yemeklerle uğraşmakla hiç işi olmaz. Yemeyi en az zahmetle ama kankalarıyla zevkli hale getirmek çabasındadır. Dolayısıyla fast food yiyicilerden öyle uzun, zahmetli işler beklememelisiniz. Az zamanda kısa işler yapmak isterler.

Ölmemek İçin Yiyiciler:
Ne bulursa yiyicilerin aksine bu sınıftakiler ancak yaşamak için yerler. Yemekte ne var diye annelerine sordukları görülmemiştir. Herkesten sonra sofraya oturur, herkesten önce kalkarlar. Suyla iyice karınlarını doyurduktan sonra, iki zeytin bir lokma ekmekten oluşmuş kahvaltıları ile saatler geçirirler. Bu gruba genelde sıfır bedene kavuşmak isteyen genç kızlarımızdan yemeye yemeye iştahı kaçmış olanlar girer. Midesinin küçülmüş olduğunu bahane ederek sevdiği yiyeceklerden bile kaçarlar. Öyleyse bu gruptakileri ikiye ayırmak gerekir. Birincisi gerçekten iştahsız olup yemekten kaçanlar, diğeri diyet ehli iştahlılar. Ölmemek için yiyen ehl-i diyetin zamanla yelkenleri suya indirip eski yeme alışkanlıklarına geçtiği de oldukça sık görülmektedir. Bu arkadaşların zayıf bünyeli, olaylardan çabuk etkilenen, sulu gözlü, kolay parlayan, sempatik ve dış görünüme önem veren kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Okuyarak, Ögrenerek Yiyiciler:
Masaya yemek için oturup karşınızda illa da okuyacak bir şeyler arayanlardan mısınız? Öyleyse siz de bu gruba giriyorsunuz. Bu gruptakiler yemekte hiçbir şey bulamazlarsa ilaç kutusunun arkasını veya takvim yapraklarını okuyarak yemeklerini yerler. Sürekli okudukları kitapların sayfalarında günün menüsünün izleri yer alır. Bu sınıftaki dostlarımız okumayı, öğrenmeyi yemekten daha çok sevdiklerinden ilim, irfan sahibidirler. Eğer bir gün yemeğe çağırırsanız yemek tabaklarının yanına okuyabilecekleri bir dergi, gazete, bülten -hatta el ilanı bile olur- bırakmayı unutmayın.

Kankisi Olmadan Yemeyiciler:
Kimi arkadaşlar da yalnız yemekten hoşlanmadıkları için illa da yanında sevdikleri olsun isterler. Arkadaş ortamında ne kadar yediklerini fark etmez, ipin ucunu kaçırabilirler. Yemek yapmayı yemek kadar seven bu gruptakiler, bol kepçe olup hiçbir yemeği az yapamazlar. Karakter özelliği olarak arkadaş canlısı, merhametli, cömert, zevkli ve boğazına düşkündürler.

Bilgisayar, TV Başında Yiyiciler:
Bu sınıftakileri ekranın olmadığı mutfak gibi bir mekanda yemeğe çağırmanız boşunadır. O ancak salonda TV karşısında veya bilgisayarın başında yemek yemekten hoşlanır. Ekrana kilitlendiği için o anda kendisine verilen her yemeği kabul eder. Neyi nasıl yediğini, içtiğini fark etmez. Hazımsızlık problemlerini çok yaşayan bu gruba giren insanların konuştukları konular genellikle popüler başlıklar, maçlar, diziler ve gündemi meşgul eden bilumum haberlerdir. Neşeli, havai ve medyatik olan bu tiplerin yiyip yiyip oturdukları için obezite tehdidi altında bulundukları bilinmektedir.

Yemeyip Yedirenler:
Bu gruba girenlerin özellikle bizim toplumumuzda annelerden oluşmuş olduğunu söylemeye sanırım gerek yoktur. Kendisi yemeden çocuklarını besleyen, misafirlikte ikram edilenlerden peçete arasında evlatlarına götüren, onlar doyunca kendini tok addeden fedakar annelerimizin bu kadar kısıtlı yemeyle nasıl böyle kilo aldıklarını anlamak biraz zor olmaktadır. Bize kızdıklarında her zaman dedikleri “Yemedim yedirdim, giymedim giydirdim!” türünden cümleler yediklerimizin bir bir boğazımızda tıkanmasına yol açar. Yemeyip yedirenler sadece anneler değildir elbette. Vefakar arkadaşlar, ailemizin diğer büyükleri, ahiret kardeşlerimiz de bu düşüncede olan sevgili insanlardır. Kişisel özelliklerini az çok açıkladığımız bu gruptakilerde fedakarlık zirvededir. Vefa duygusu tavan yapar. Sevdiklerine bağlı, müşfik ve düşüncelidirler.

ALINTIDIR

Konu Sahibi azranur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Çocuklarımızı Ne Kadar Önemsiyoruz Çocuk ve Aile Sağlığı hakaşığı 4 1990 25 Ekim 2014 23:58
Tesettür Sadece Örtünmek midir? Tesettür Konuları Mihrinaz 3 2618 25 Ekim 2014 23:36
Hamilelik Esnasında Çocuk İçin Okunacaklar Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp azranur 0 1554 24 Ekim 2014 14:49
Gıda boyaları, DNA’nızı bozabilir/Medineweb Sağlık / Beslenme Mihrinaz 1 1846 08 Ekim 2014 08:49
Anne- Babalar Bu yazıyı Mutlaka Okumalı Çocuk ve Aile Sağlığı azranur 0 1589 08 Temmuz 2014 21:14

Alt 10Haziran 2014, 20:04   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: Bana Ne Yediğini Söyle…

Alt 10Haziran 2014, 20:14   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

[QUOTE=azranur;340653]Bana Ne Yediğini Söyle…

Mıymıntı da denilebilen bu tip arkadaşların tabaklarındaki yemeklerin moleküler yapısına indiklerini gözlemleriz. Yemeğe başladıktan kısa bir süre sonra tabaklarının etrafına dizdikleri domates kabukları, patlıcan sapları, maydanoz ve biber parçalarıyla değişik bir sanatsal çalışma ortaya çıkarırlar. Bu tip arkadaşlar, dostluk kuracağı kişileri de çok ince eleyip sık dokurlar. Öyle herkesle arkadaş olmazlar. Prensipleri vardır ve bunları uygularken kesin tavırlarını koyarlar. Başkalarının kusurlarını deşifre etmekten çekinmezler. (Yemekte hoşlanmadıkları kısımları sergilemeleri gibi.)

Tabaklarının etrafında domates kabukları , patlıcan sapları, maydonoz ve biber parçalarıyla sanatsal bir çalışma '' Şu ana kadar bir sanat çalışması yaptığımın inan ki! farkında değildim
Bu grup biraz beni anlatıyor.
Sadece şu cümle bana çok uzak '' başkalarının kusurlarını deşifre etmekten çekinmezler. Yazar burada yanılmış uzgn
'' Bir mümin başka bir müminin kusurlarını örterse Allah'ü Teala'da ahirette de onun kusurlarını
örter''

Güzel bir anlatımla örnekler verilmiş
Alt 10Haziran 2014, 20:50   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
azranur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:azranur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36715
Üyelik T.: 22 Aralık 2013
Arkadaşları:7
Memleket:Şehr-i VAN
Konular: 20
Beğenildi:61
Beğendi:172
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

[QUOTE=nurşen35;340666]
Alıntı:
azranur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bana Ne Yediğini Söyle…

Tabaklarının etrafında domates kabukları , patlıcan sapları, maydonoz ve biber parçalarıyla sanatsal bir çalışma '' Şu ana kadar bir sanat çalışması yaptığımın inan ki! farkında değildim
Bu grup biraz beni anlatıyor.
Sadece şu cümle bana çok uzak '' başkalarının kusurlarını deşifre etmekten çekinmezler. Yazar burada yanılmış uzgn
'' Bir mümin başka bir müminin kusurlarını örterse Allah'ü Teala'da ahirette de onun kusurlarını
örter''

Güzel bir anlatımla örnekler verilmiş
cümlemizden evet yemek yemenin bu kadar çeşitli olduğunuda ben bu yazıyla öğrendim.bende bazen kitap okuyarak,bazen bi şeyler izliyerek, bazen telefondan forumda dolanarak gibi çeşitlerle yemek yediğimin farkına vardım

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: