Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esadullah,Açılış Tarihi:  12 Şubat 2016 (11:04), Konuya Son Cevap : 19 Şubat 2016 (00:33). Konuya 27 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı11Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2016, 00:21   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Zikir ve Timüs Bezi...

Abdulmelik hocam abim sizi ve hizmetinizi Allah c.c. için seviyoruz ve bu hizmetin güzelliğini her seferinde dile getiriyoruz getirdikte lakin burdaki kardeşlerimiz ve siz buna şahitsinizki bu güne kadar kalp kıracak en ufak bir hal ve harekette bulunmadık bunun için hassaslık gösterdik sizin bu nadide hizmetinize gıpta ettik elimizden geldiğince üslubumuza dikkat ettik ...

Lakin bunları yaparken asla tekfir etmedik bir cümle yoktur kişileri hele Alimleri Cemaatleri yada belli bir kitleyi tekfir etmiş olalım sonra bir cümle yoktur insanlara hakaret dolu sözler söyleyip her konuda aslı astarı olmayan yakıştırmalar yapıp rencide edelim ...

Ama hep karalandık saçma sapan ithamlara düçar olduk yinede üslubumuzu bozmadık...

Yukardaki davranışımdan asla pişman değilim ve yazdıklarımın arkasındayım bu kasemimden sırf bu kardeşin hatasından dönmesi için şartı yerine getirmediği takdirde vazgemiyeceğim ama Allah c.c. biliyor ki Nefsim için de bunu yazmadım...Bize sayfalar dolusu hakaret etsede öper başımıza koyarız...

Medineweb ailesinden ve başta siz değerli abimden Özürdilerim çünki senelerce emek verilmiş bir hizmeti lekelemekten haklı dahi olsam haya ederim burası bir forumdan çok büyük bir külliye bundan dolayı böyle bir şekilde anılmaktanda haya ederim...

Hakkınızı helal edin cümleten...

Biz edepsizlikten beri olduk hep ama üslubumuzda yapılan yanlışa ve işlenen günaha karşı Allah c.c. için bir öfke olduysa bu haykırışımızdan değil ama kullandığımız üsluptan dolayı tekrar özdürileriz bizim acizliğimize cahilliğimize hatta eşşekliğimize verin...

vesselam veddua
Alt 18 Şubat 2016, 07:37   Mesaj No:22
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Evvela,site yöneticisi olan ABDULMELİK, abinin genellikle kullandığı bir sözle başlamak istiyorum.

Amacımız,bağda üzüm mü yemek,yoksa bağcıyı mı dövmek.

Medineweb bir paylaşım sitesi ve bu sitede her fikirden,ideolojien insanların olduğu ve olmasıda kaçınılmaz bir durumdur.
Sitede paylaşılan,paylaştığımız ki bu her kişi içinde geçerlidir, paylaştığımıza kabuller olacağı gibi eleştirilerde gelecektir.

Bunda; alınmanın, kırılmanın, darılmanın hiç mi hiç bir anlamı yok.

Dillerde pelesenk olmuş bir tekfir sözcüğünden ziyade,İslamda var olan ve olması gereken tekfir,İslamda olmayan olmaması gereken tekfirin şartlarını bilmek ve açmak ,ve islamda olanı yapmak ,olmayandanda kaçınmak gerekir.

Defalarca,hatta bu paylaşımdada gerek ALİMOĞLU,gerek ABDULMELİK abi beni ama haklı ama haksız eleştirmiştir.Buda gayet doğal.

Alimoğlunun eleştirisine ki beni yanlış anlamasından kaynaklanmış,bende cevaben bi kaç satır karalamışım.

Gelelim Esedullah ile olan kısmına,bu arkadaşı tanımam,etmem O da beni tanımaz,sitede bildiğimiz kadarıyla bir tanışıklığımız var.Sitede tanışıklığımızdan bu yanı kendisi tasavvufun islama kattığı ve benimde kabul etmediğim şeyleri paylaşır,bende bunu eleştiririm,eleştirme hakkınada sahibim,her kesin benim paylaşımlarımda kabul etmediğine eleştiri getirme hakkına sahip olduğu gibi...

İslam dinine gerçek manada harbi düşmanlık beslemeyen hiç kimseden ne hakkım vardır,nede hak talebim.Çünkü böyle insanlar ne kadar Kuran sünnet ve ehli sünnet yoluna muhalif çıkışları ve yaşantıları olsada sonuçta bu çıkışlarındaki niyetlerinde İslama karşı değil,kendi inandıkları ve zan ettikleri islamı savundukları içindir.
Böyle tavırda olanlara bedduadan ziyade,dua etmek lazım,hak taleb etmekten ziyade,onların hakkı görmelerinde yardımcı olmak gerekir.

Ben medineweb sitesinde bulunan hiç bir insan üzerinde bir hakkım yok ve böyle bi talebimde yok,benden yana olmayan bu hakkım herkese helal olsun..

Yanlış gördüğüm her fikri islami bir ahlak ile eleştirmeye devam edecem.çok kısa bir zaman içerisinde inşaAllah islamda olması gereken tekfir,ve olmaması gereken tekfiri Kuran sünnet ve ehli sünnet alimlerinin delilleriyle yazarlar bölümünde yazacam.eleştirisi olan kim olursa olsun kendini nispet ettiği yola göre cevap verip eleştire bilir.Bu konu artık sitede açıklanması zaruri oldu.
Alt 18 Şubat 2016, 11:33   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Bugünün müslümanlari ""Tasavvuf Islama ait bir ilim midir ,Sirk midir ? "" daha bu tartisma batakligindan cikamadi ki Dünya ve Türkiye Tarihi acisindan Suriye acisindan muazzam önemli olaylara bakabilsin de tahlil teshis yapabilsin …Varsa yoksa kim müsrik ,kim kafir …Kimseye bir sey kazandirmayan tartismalar …

Cok daha önemli meselelerimiz yok mu Su Suriyenin tepesinde Ingilizi Amerikasi Fransizi Rusyasi Binbir türlü kafiri,hatta Irani Arabi hic mi vicdaninizi sizlatmiyor ?! Sadece Suriyede degil bin türlü derdimiz meselemiz var ..Varsa yoksa Tasavvuf Tarikat !!!!

Sanirim önceliklerimiz de sahsiyetimizin bir parcasi

Tam da Osmanli yikilirken alimlerin „sinek kani tartismalari“ hikayesi iste ..

Birakin da bu site yüksek ilmi tartismalarin yapildigi bir site olsun... Bu sitede ögrendigimiz en önemli sey bence "NE söylenir ? "degil "NASIL Söylenir ? " Tam da artik Sayin Bilinmez de cok sükür ögrendi o enteresan fikirlerini nasil söylemesi gerektigini demistik ki...

Tekfir konusundaki takintiniz ,ne yazik ki sizi bir adim ileriye götürmüyor..

Hem ayrica itikat kitaplarinda yazar ki Mütevatir hadisleri ve Icmayi inkar eden kafir olur.

Hatta „Yüzünü gören cennetlik“ ,``Yürü Allah yürü“, `` Bu adam Allahlik `` ,yukarda Allah var ´gibi sözler bile elfaz-i küfürden sayilmissa ….

acaba kendi halimize ,imanimiza amelimize daha cok baksak daha akillica olmaz mi ?!

kendi kusurlarimiza bakmaktan baskalarini tenkit etmeye elestirmeye vaktimiz dahi olmazdi diye düsünüyorum ….

Bu hikaye hepimize ama özellikle Sayin Bilinmez icin

...

Genç bir çift, yeni bir mahalledeki yeni evlerine taşınmışlar.

- Sabah kahvaltı yaparlarken, komşu da çamaşırları asıyormuş

Kadın kocasına
- Bak, çamaşırları yeterince temiz değil, çamaşır yıkamayı bilmiyor, belki de doğru sabunu kullanmıyor. ‘ demiş.

Kocası ona bakmış, hiçbir sey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş.
Kadın, komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah aynı yorumu yapmaya devam etmiş.
Bir ay kadar sonra, bir sabah, komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmıs, bak demiş kocasına

- Çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda, merak ediyorum, kim öğretti acaba ?’

Kocası uzun uzun karisina bakmış; Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim’ diye cevap vermiş."" (hikaye icin "Islami Nesile" Tesekkürler )

Ayrica ;Tasavvuf Islamin Ahlak,ihlas ,takva,nefis egitimi kismina tealluk eder (karsilik gelir ) Islami ilimlerden bir ilimdir…Yanlis uygulamalari Bu ilmin bidat,sirk ,ayri bir din ,sapiklik olduguna delil olmaz ..Bu Ilim bu iftiralarindan beridir.Fikih ilmi de bugun oldugu gibi bir cok yanlis fetva verildi diye yok olmamissa ,Tasavvuf ilmi de tekke ve tarikatlarde bir cok yanlis var diye Yok olmaz ,eger öyle olsaydi ISLAM da bugün batil olmasi gerekirdi….Bugünkü kadar Islamin yanlis anlasilip yanlis uygulandigi itikat ve amelin ,alim ve avamin bu kadar kafasi karisik bir dönemi olmus mudur bilmiyorum …
Eger Tasavuf ilminin yok edilmesine razi olursak ,ahlaki cöküntü de -simdi oldugu gibi-dibe vurmayi
kabul etmisiz demektir… Kisisel ahlaki egitimin -Tasavvufun- olmayisi Batidan ,kisisel gelisim kitaplariyla doldurmaya calisiliyor. Bunu görmek lazim..

Aslinda konuya katkida bulunacaktim ama Abdülmelik hocanin dedigi gibi ;aman edeple tartisalim demekten ilmi bir yorum katki olamiyor mealesef..

Sayin Esadullah ,astiginiz konuya gelince talebelerin nedense cok ilgilendigi ve sordugu sorudur..Namazin hikmeti ,orucun hikmeti,yaptigimiz bütün ibadetlerin hikmeti ...hatta öyle ki yaratilisimizin hikmeti, 4 kadina izin verilmesinin hikmetine kadar gider...

Mesela namazda saga sola selam vermek boyundaki bazi damarlari hareket ettirmesi sebebiyle bunamayi önledigi ,secdede beyne kan pompalamasi sebebiyle...v.s. cok ilgilenilen konulardir.

Birincisi ;Muhakkak her emir ve nehiyde bir hikmet vardir fakat biz bunlarin hepsinin hikmetini bilmekten aciziz.Ancak Allahu tealanin bildirdiklerini bilebiliriz. Bunun disinda ; ilmin isiginda ibadetlerin bir cok hikmetleri yazilip söylenmisse de Allahu Tealanin Muradinin ne oldugunu kesin olarak bilemeyiz..ilmin isigiyla bulunan bu hikmetler sadece bir teoriden varsayimdan ibaret kalir.Öyleki bazi emir ve yasaklara hic akil erdiremeyiz ."Isittik ve itaat ettik "deriz.

Ikincisi ;Allahu Tealanin bize emir ve yasaklarinda ki hikmetleri "yabanci"" ilim adamlarinin kesifleriyle ispatlamaya kalkismak ta dogru bir yöntem gelmiyor..Ayni seyi eminim bizim Farabi`lerimiz ,Biruni`lerimiz ,Ibni Sinalarimiz demistir.Batinin bütün arastirmalari bizim ilim adamlarimizdan baslamistir.Bu sebeple makalelerimizde bu hususa dikkat etmeyi önemli buluyorum..

Ücüncüsü;Ayrica Kurandaki zikir ayetlerinin manasini anlamayi ,vakif olmayi,zikirlerin tadina varmayi Allah ve Rasulunun bizden istedigi sekilde zikir etmeyi,bu yaziyi okuyanlara nasip etmesini dilerim .

Vesselam
Esadullah beğendi.

Alt 18 Şubat 2016, 11:38   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sayin Bilinmez Tekfiri Kuran ve Sünnet göre yazacakmissiniz.Rica etsem saatler harcayacaginiz bu konu yerine elfaz-i küfür kelimeleri ve sarkilardaki küfür kelimeleri hangileridir? bunu veya"" Iran Rusya ve Türkiye acisindan Suriyeye bakis "i yazar misiniz ben bunlari cok merak ediyorum ve ilgiyle okurum.

Alt 18 Şubat 2016, 12:25   Mesaj No:25
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sayin Bilinmez Tekfiri Kuran ve Sünnet göre yazacakmissiniz.Rica etsem saatler harcayacaginiz bu konu yerine elfaz-i küfür kelimeleri ve sarkilardaki küfür kelimeleri hangileridir? bunu veya"" Iran Rusya ve Türkiye acisindan Suriyeye bakis "i yazar misiniz ben bunlari cok merak ediyorum ve ilgiyle okurum.
Sayın Muallime, tekfir konusu Kuran sünnet ve ehli sünnete göre tamamen anlaşilmadan sizin bahsini yaptığınız konularda tamamen anlaşılmaz.Anlasilmadiği gibi her olayda renkler birbirine girer . olayın mahiyeti ve önemi hasıl olmaz.

Tekfir konusunu ele alırken sizin bahsini yaptığınız konulardanda örnekler verecem inşaallah. ..

Birde size sorum olacak .

Yukardaki yazinizda, itikat kitaplarında mütevatir ,derecesinde olan hadisleri inkar eden kafir olur ,demişsiniz .Buna binaen şimdi siz buna kendinizde itikat ediyormusunuz.

Kısaca evet benim itikadimde bu olayda budur ,diyormusunuz. lütfen kısa ve anlaşılır olan bu soruya aynı kısa ve anlaşılır şekilde cevap verin.şimdiden Teşekkürler.
Esadullah beğendi.
Alt 18 Şubat 2016, 14:55   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Yazinin bundan sonraki kismi benim itikadim üzerinden gitmeyecek degil mi ? Ben söyleyecegimi söyledim.

Alt 18 Şubat 2016, 15:04   Mesaj No:27
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

verdiğiniz bilgi ve benimde sorduğum şahsi midir ki ,
Alt 19 Şubat 2016, 00:33   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bugünün müslümanlari ""Tasavvuf Islama ait bir ilim midir ,Sirk midir ? "" daha bu tartisma batakligindan cikamadi ki Dünya ve Türkiye Tarihi acisindan Suriye acisindan muazzam önemli olaylara bakabilsin de tahlil teshis yapabilsin …Varsa yoksa kim müsrik ,kim kafir …Kimseye bir sey kazandirmayan tartismalar …

Cok daha önemli meselelerimiz yok mu Su Suriyenin tepesinde Ingilizi Amerikasi Fransizi Rusyasi Binbir türlü kafiri,hatta Irani Arabi hic mi vicdaninizi sizlatmiyor ?! Sadece Suriyede degil bin türlü derdimiz meselemiz var ..Varsa yoksa Tasavvuf Tarikat !!!!

Sanirim önceliklerimiz de sahsiyetimizin bir parcasi

Tam da Osmanli yikilirken alimlerin „sinek kani tartismalari“ hikayesi iste ..

Birakin da bu site yüksek ilmi tartismalarin yapildigi bir site olsun... Bu sitede ögrendigimiz en önemli sey bence "NE söylenir ? "degil "NASIL Söylenir ? " Tam da artik Sayin Bilinmez de cok sükür ögrendi o enteresan fikirlerini nasil söylemesi gerektigini demistik ki...

Tekfir konusundaki takintiniz ,ne yazik ki sizi bir adim ileriye götürmüyor..

Hem ayrica itikat kitaplarinda yazar ki Mütevatir hadisleri ve Icmayi inkar eden kafir olur.

Hatta „Yüzünü gören cennetlik“ ,``Yürü Allah yürü“, `` Bu adam Allahlik `` ,yukarda Allah var ´gibi sözler bile elfaz-i küfürden sayilmissa ….

acaba kendi halimize ,imanimiza amelimize daha cok baksak daha akillica olmaz mi ?!

kendi kusurlarimiza bakmaktan baskalarini tenkit etmeye elestirmeye vaktimiz dahi olmazdi diye düsünüyorum ….

Bu hikaye hepimize ama özellikle Sayin Bilinmez icin

...

Genç bir çift, yeni bir mahalledeki yeni evlerine taşınmışlar.

- Sabah kahvaltı yaparlarken, komşu da çamaşırları asıyormuş

Kadın kocasına
- Bak, çamaşırları yeterince temiz değil, çamaşır yıkamayı bilmiyor, belki de doğru sabunu kullanmıyor. ‘ demiş.

Kocası ona bakmış, hiçbir sey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş.
Kadın, komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah aynı yorumu yapmaya devam etmiş.
Bir ay kadar sonra, bir sabah, komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmıs, bak demiş kocasına

- Çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda, merak ediyorum, kim öğretti acaba ?’

Kocası uzun uzun karisina bakmış; Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim’ diye cevap vermiş."" (hikaye icin "Islami Nesile" Tesekkürler )

Ayrica ;Tasavvuf Islamin Ahlak,ihlas ,takva,nefis egitimi kismina tealluk eder (karsilik gelir ) Islami ilimlerden bir ilimdir…Yanlis uygulamalari Bu ilmin bidat,sirk ,ayri bir din ,sapiklik olduguna delil olmaz ..Bu Ilim bu iftiralarindan beridir.Fikih ilmi de bugun oldugu gibi bir cok yanlis fetva verildi diye yok olmamissa ,Tasavvuf ilmi de tekke ve tarikatlarde bir cok yanlis var diye Yok olmaz ,eger öyle olsaydi ISLAM da bugün batil olmasi gerekirdi….Bugünkü kadar Islamin yanlis anlasilip yanlis uygulandigi itikat ve amelin ,alim ve avamin bu kadar kafasi karisik bir dönemi olmus mudur bilmiyorum …
Eger Tasavuf ilminin yok edilmesine razi olursak ,ahlaki cöküntü de -simdi oldugu gibi-dibe vurmayi
kabul etmisiz demektir… Kisisel ahlaki egitimin -Tasavvufun- olmayisi Batidan ,kisisel gelisim kitaplariyla doldurmaya calisiliyor. Bunu görmek lazim..

Aslinda konuya katkida bulunacaktim ama Abdülmelik hocanin dedigi gibi ;aman edeple tartisalim demekten ilmi bir yorum katki olamiyor mealesef..

Sayin Esadullah ,astiginiz konuya gelince talebelerin nedense cok ilgilendigi ve sordugu sorudur..Namazin hikmeti ,orucun hikmeti,yaptigimiz bütün ibadetlerin hikmeti ...hatta öyle ki yaratilisimizin hikmeti, 4 kadina izin verilmesinin hikmetine kadar gider...

Mesela namazda saga sola selam vermek boyundaki bazi damarlari hareket ettirmesi sebebiyle bunamayi önledigi ,secdede beyne kan pompalamasi sebebiyle...v.s. cok ilgilenilen konulardir.

Birincisi ;Muhakkak her emir ve nehiyde bir hikmet vardir fakat biz bunlarin hepsinin hikmetini bilmekten aciziz.Ancak Allahu tealanin bildirdiklerini bilebiliriz. Bunun disinda ; ilmin isiginda ibadetlerin bir cok hikmetleri yazilip söylenmisse de Allahu Tealanin Muradinin ne oldugunu kesin olarak bilemeyiz..ilmin isigiyla bulunan bu hikmetler sadece bir teoriden varsayimdan ibaret kalir.Öyleki bazi emir ve yasaklara hic akil erdiremeyiz ."Isittik ve itaat ettik "deriz.

Ikincisi ;Allahu Tealanin bize emir ve yasaklarinda ki hikmetleri "yabanci"" ilim adamlarinin kesifleriyle ispatlamaya kalkismak ta dogru bir yöntem gelmiyor..Ayni seyi eminim bizim Farabi`lerimiz ,Biruni`lerimiz ,Ibni Sinalarimiz demistir.Batinin bütün arastirmalari bizim ilim adamlarimizdan baslamistir.Bu sebeple makalelerimizde bu hususa dikkat etmeyi önemli buluyorum..

Ücüncüsü;Ayrica Kurandaki zikir ayetlerinin manasini anlamayi ,vakif olmayi,zikirlerin tadina varmayi Allah ve Rasulunun bizden istedigi sekilde zikir etmeyi,bu yaziyi okuyanlara nasip etmesini dilerim .

Vesselam
Bu tatsız olay arasında bu denli güzel bir yaklaşımla katkıda bulunduğunuz için Rahman razı olsun...

Allah c.c. ne yaratmamıştırki faidesi olmasın nizamında ne eksiktirki bir hikmeti olmasın hamd olsun bugün bunların hepsi insanların hizmetine sunulmaktadır. İnsanları Mürşid edinme yetisine sahip olmayanlar keşke Kuranı gerçekten Mürşid edinmiş olsalardı bir mucizeden ibaret olmadığını bir despot baskıcı tekfirci Kitap değil Allahın c.c. kullarına bir ikramı olduğunu görürlerdi.

Besmele ile cuşa gelen bir damla su kadar olamamak ne acı ne aciz bir durımdur...

Allah c.c. bizleri hakk yoldan sıratel müstakimden ayırmasın...amin ya Mucib

vesselam veddua

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: