Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  01 Aralık 2016 (19:15), Konuya Son Cevap : 13 Aralık 2016 (11:09). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı11Kez Beğenildi
  • 4 Beğenen Mihrinaz
  • 1 Beğenen Mihrinaz
  • 3 Beğenen Esma_Nur
  • 2 Beğenen mehmet akif2
  • 1 Beğenen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Aralık 2016, 19:15   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:38
Mesaj: 8.556
Konular: 640
Beğenildi:6452
Beğendi:4972
Takdirleri:4588
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Halep Kuşatmasını Kıramadık,Çünkü Birleşemedik....

Halep Kuşatmasını Kıramadık,Çünkü Birleşemedik....

“Bugün Halep ve Şam’da olanlardan kim sorumlu?” başlığı altındaki tweet’ler. Kapsamlı bir soru, ama ben uzaklaşıp Arap yöneticilere veya benzeri kişilere hitap etmeyeceğim, çünkü ölüleri tekmelemek dedikleri gibi yasaktır. Ayrıca sorumlu olan ilk kişi aramızda iken neden uzağa gidelim? Evet, bizim aramızda! Halep’te olanlardan sorumlu olan liderler ve biziz. “Nasıl yani”, diye sorabilirler? Liderlere gelince derim ki, kimisi sandalyelerinde oturuyor ve ne yazık ki pozisyonlarına bağlılar. Allah’ın merhamet ettiği kimseler hariç. Bize gelince ise, onların bölünmesine olan sessizliğimiz ve dayattıkları gerçeği kabul etmemizden dolayı.

Bir Mücahid yanıma geldi ve şöyle dedi: “Ey Şeyh; biz kuşatmayı kıramadık çünkü aramızda sigara içenler vardı.” Bende ona dedim ki: “Sana anlattığından bin kat daha kötü olan bir günahtan bahsedeyim mi?” “Elbette evet”, dedi. Bende ona, ayrılmaya devam ettiğimizde bunun sonucunun başarısızlık olacağı konusunda, Allah’ın bizi tehdit ettiğini, ahirette ise altı senedir (Şam’da) O’nun birleşme emrinin reddedildiği için bir azap vardır ve Allah bize bir mühlet veriyor ama biz bundan habersiz kalıyoruz, dedim. Bugün saha’da olan büyük günahlardan biri: bölünmedir. “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.” (Âli İmran; 105)

Liderler de askerlerine ayrılmayı meşru gösterdi, böylece askerler sessiz kalıp kardeşlerini suçladılar. Fukahanın sessizliği ise hayali çıkarlarından kaynaklanıyordu ta ki gerçek yıkıcı zararlarla yüzleşene kadar. Birleşmede başarısız olanlar hakkında sormayın bana, çünkü ben bunu defalarca belirttim. Liderliklerine bağlı olan taraflardan dolayı başarısız oldu. Onlar, ne ilkeler ne de esaslar olan hayali faydalardan dolayı istifa etmeye istekli değillerdi. Allah bize zaferi vaad etti ancak birleşmeyi bize bir şart olarak koydu. Biz ise hala bölünme’de ve ihtilafta ısrar ediyoruz.

Burada dikkate alınması gereken bir pozisyondan bahsedeceğim. Kuşatmayı ilk kez kırmadan önce askeri liderlerle birleşme hakkında konuştum. Aynı şekilde Şehid Ebu Ömer es-Serakibî gelip dedi ki: “Gelin, birleşeceğimize dair şimdi Allah’a söz verelim.” Netice olarak bunun için gayret edeceğimiz kabul edildi ve Allah sadece dört gün içinde zaferini nasip etmişti. Ancak birleşme ertelendiğinde, Halep kuşatıldı. Daha doğrusu, biz liderlerle bir toplantıda anlaşmazlık içindeyken Allah bizi topçu okulunun düşmesiyle eğitmek istedi, bende onlara: “Bu ders sizin için yeterli değil mi?”, dedim.

Biz kuşatmayı kırmak için ikinci bir savaş başlattık ama Allah bize başarı nasip etmedi. Nedeni kısaca şu: Liderlerin ayrılması ve onunla ilgili sessizliğimiz ve geri kalan fukaha ve takipçilerin sessizliği. Ey liderler, ne zamana kadar? Allah şahit ki sokaklarda mazlum ve zayıf insanların, bölünme yüzünden, size karşı dua ettiklerini duydum. Ey liderler, ne zamana kadar bölünmüş kalacaksınız? Halep düşüp Şam kuşatılıp boşaltılıncaya kadar mı? Ondan sonra birleşmenizi istemiyoruz, çünkü çok geç olacak. Ama Allah’ın karşısında vereceğiniz cevabı hazırlayın.

Ben kardeşlerime, kafamdaki taçlar olan sahadaki ilim talebelerine diyorum ki: “Allah katında sen benden iyisin, ama biz ne zamana kadar bu günah hakkında sessiz kalacağız? Rolümüz nerede, aramızda onur var mı? Kim bizim fukaha olarak rolümüzün sadece askerleri ganimetlerden haksız yere almayı ve utanmaz davranışlarda bulunmayı yasaklamakla sınırlı olduğunu dedi ki? Saha boynumuzun üzerinde taşıdığımız emanet. Nerede o sahanın krallarının önüne duracak ve onlara şunları söyleyecek olanlar: “Muhammed ümmeti üzerine Allah’tan kork!” Bunun bir fitne olduğunu söylemek yerine onlara istifa etmelerini emredin. Vallahi gerçek fitne, şehidlerin kanının boşa gitmesine, sahanın düşmesine ve geriye kalanların cezaevine sürülmesine izin vermek. Biz mücahidler kanımızın boşa dökülmesi için gelmedik. Ey liderler, sizi Allah’ın önünde sorumlu tutacağız. Birleşmeyip birleştirmedikten ve Allah’ın emrine uymadıktan sonra cephe açmaya gerek yoktur. Ya birleşeceğiz ya da mücahid gençlerin kanlarını dökmeye gerek kalmayacak. Müslüman gençleri hayali savaş ve zaferlerle uyuşturmaya gerek yok. Bu husus kesindir: ya birleşme ve zafer ya da parçalanma ve hezimet. Karar veren ve bunu belirleyen ben değil, izzet sahibi Allah’dır. “Ayrıca Allah’a ve Resulü’ne itaat edin. Ve birbirinizle didişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Sabırlı olun, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal; 46)

Özür diliyorum ey Halep’teki halkımız, liderlerin parçalanması bizi ve sizi hayal kırıklığına uğrattı. Ve Allah’tan yardım istiyoruz. Size gelince ey Halep’in aslanları, zulüm gördüğünüz zaman sadece Allah’a güvenin ve Allah mazlumlara yardım edeceğine dair verdiği sözü asla bozmayacak, biraz vakit alsa bile. Onun için kararlı, sabırlı, dayanıklı olarak yerinizde kalın. Sizler bu ülkenin insanısınız, öyleyse onu Rafizilere bırakmayın. Allah’a iyiliğinizi gösterin ve hatırlayın ki: “Nice az topluluklar, Allah’ın izniyle nice çok topluluklara galip gelmişlerdir. Allah, sabırlılarla beraberdir.” (Bakara 249)

Moralinizi kaybetmemeye dikkat edin. Daraya’daki kardeşleriniz beş yıl dayanmışlardı ve onlar sayı ve ekipman açısında sizden daha azlardı. Allah’ın izniyle siz onların burunlarını kırın içinde sürteceksiniz. O halde Allah’tan yardım dileyiniz. Herşeye kadir olan yüce Allah’tan yardım isteyin. Allah’ın zaferi gelene kadar sınır muhafızlarınızı güçlendirin ve hücum eden askerleri hazırlayın, Allah’ın zaferi yakındır. Ey Allah’ım mazlum kullarına zaferi acil nasip et.”

Tercüman: Havle
Şeyh Abdullah el-Muhaysini
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Eskiden Soğanı Yumrukla Parçalardık =))) Komik Paylaşımlar Mihrinaz 1 28 18 Nisan 2019 18:11
Haftanın Konu/ğu ''Muallime'' Hafta'nın Misafiri muallime 4 134 15 Nisan 2019 11:14
Son Dakika..Büyük Çekmece de Sayım Durumu Komik Paylaşımlar Mihrinaz 0 40 12 Nisan 2019 16:23
ARAPÇA-2 Vize Deneme Çözümü Arapça2 nurşen35 1 52 12 Nisan 2019 16:04
D.Ü sİSTEMATİK Kelam 2012 Final DİCLE İlitam Mihrinaz 2 27 08 Nisan 2019 22:07

Alt 02 Aralık 2016, 08:14   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:38
Mesaj: 8.556
Konular: 640
Beğenildi:6452
Beğendi:4972
Takdirleri:4588
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart

Kanımla abdest almadım...
Korku filminde dublör değilim
O yüzden makyaj değil yüzümdekiler
Rol icabı değil bu acizliğim...
Sadece benim imtihanım değil bu
Kazandıklarım kaybettiklerimden çok
Ya sen?
Rahat bir yatakta uyudun ve uyandın
Derdin dünya mı senin
Anlatsana bana imtihan sadece verilmeyen mi?
Ben sana ağlıyorum ey klavye mücahidi !
Şükürsüzsün
En büyük imtihan senin
Sınav mı sadece derdin, güzel bir maaş veya araba mı!
İşte ben buna ağlıyorum
Bombalanmakta güzeldir
Taif'te taşlandı Resul
Bizde taşlanıyoruz, bombalar ile...
Söylesene şükürsüz ve secdesiz bir alın ile, namazsız ve teşekkürsüz bir vicdan ile ahirete göç etmeyi nasıl kendine yedirebiliyorsun
Her ölüm iki namaz arasında gelir
#halep
mehmet akif2 beğendi.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2016, 19:15   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Cinsiyet:kadın
Memleket:sivas/istanbul/
Mesaj: 4.238
Konular: 479
Beğenildi:2083
Beğendi:3368
Takdirleri:1908
Takdir Et:
Standart

Hz. Muhammed (s.a.v) diyor ki “Melheme gününde Müslümanların merkezi Guta’da olacaktır” Bugün Guta kuşatma altındayken Müslüman ülkelerin orduları, Müslümanların merkezini kuşatma altında bırakmış durumda. Her gece uyumadan önce düşünüyorum: Hz. Ömer bugün aramızda olsaydı bütün İslam âleminin liderlerini hapse atardı. Hz. Ömer, Hz. Halit ve Hz. Selâhattin Eyyubi bir araya gelip bugün Suriye’nin bu halini görselerdi bütün Müslüman liderleri cezalandırırdı. Müslüman orduların askerleri, tankları ve uçakları kışlalarda ne yapıyor? Tüm Müslüman liderlere sesleniyorum: Eğer siz cennete girseniz dahi Hz. Ömer’in yüzüne nasıl bakacaksınız? Hz. Ömer’in fethettiği Suriye’ye sahip çıkmadınız, Müslümanların akan kanlarına sahip çıkmadınız…

(Muhaysini)
__________________
Birbirimize Fikirlerimiz uyuşmasa bile İNSAN olduğumuz için SAYGI duymamız lazım...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Aralık 2016, 21:25   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Cinsiyet:bayan
Yaş:38
Mesaj: 7.677
Konular: 425
Beğenildi:2177
Beğendi:4749
Takdirleri:2789
Takdir Et:
Standart

Ben sana ağlıyorum ey klavye mücahidi !
Şükürsüzsün

***********************

sosyal paylaşım ağlarındaki sözde mücahidleri ne güzel anlatmış şiir uzgn
Esma_Nur ve Mihrinaz beğendiler.
Alıntı ile Cevapla
Alt 03 Aralık 2016, 23:57   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Avatar Otomotik
Durumu:ummuela isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 55236
Üyelik T.: 16 Eylül 2016
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 37
Konular: 0
Beğenildi:31
Beğendi:18
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart

Alıntı:
mehmet akif2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben sana ağlıyorum ey klavye mücahidi !
Şükürsüzsün

***********************

sosyal paylaşım ağlarındaki sözde mücahidleri ne güzel anlatmış şiir uzgn
Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Aralık 2016, 11:09   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:65
Cinsiyet:bayan
Memleket:Trabzon
Yaş:38
Mesaj: 8.556
Konular: 640
Beğenildi:6452
Beğendi:4972
Takdirleri:4588
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart

"Dağıldık, birleşemedik, aramızdaki farklılıkları ayrılığa çevirdik ve ümmet olmayı beceremedik.
Affet Allah'ım.
Affedin bizi Halep halkı."
Esma_Nur beğendi.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~~~

⬆⏳⌛⬇
dabılyudabılyudabılyunoktamedinewebnoktanet

Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
Gülümseyin Çünkü Bedava /medineweb Medineweb Üyelerimize Ait Makaleler 3 01 Ocak 2019 14:00
*Halep” yazarken Parmak Uçlarım Sızlıyor.* Sükutu-Ezber Sükutu-Ezber 3 14 Aralık 2016 22:14
HAFTANIN HUTBESİ.: 09.12.2016 HALEP’TE İNSANLIK ÖLMESİN! alperkara Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 0 08 Aralık 2016 19:01
Güzel örnekti çünkü... enderhafızım Hz.Muhammed(s.a.v) 0 24 Şubat 2014 14:26
Tesettürlüyüm çünkü... Seleme Tesettür Konuları 16 04 Ocak 2014 19:10

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284