Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Namaz-Abdest-Teyemmüm

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  06 Temmuz 2009 (08:01), Konuya Son Cevap : 24 Temmuz 2009 (21:28). Konuya 15 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Temmuz 2009, 01:40   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: Namaz dinin direğidir

BAZILARININ!!!YAT KALK YAT KALK SUB SUB SUB SUB namazı!
)))bu daha güzel...

Yazdıklarına katılmamak mümkün değil
Bu ümmet içinde;

İbadet gibi önemli bir kavramın içini boşaltarak bunu sadece tapmaya indirgeyen onuda namazdan ibaret gören zatı muhteremlerimiz mevcut

Teselsül halinde devam eden bu zihniyete maateesüf her gün yeni halkalar ekleniyor...

Sen direk namaz faşizmi dersen adamlar aa görüyormusun değerimize hakaret veya dalga isnat ediyor derler ve senin anlatmaya çalıştığını ters anlayıp tezat işler yaparlar...
Alt 08 Temmuz 2009, 01:40   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Dinde zorlama (ve baskı) yoktur.Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir.(BAKARA 256)

Allah bizlere öncelikli olarak TAĞUTU redetmemizi emretmektedir Bizler bu bilinç ile Allaha yönelebilmek için La demeyi öğrenmeliyiz La diyemedikten sonra Halen islamı anlamamışız demektir Kendi toplumumuzdaki kalıplaşmış ön yargıları KURAN mizanı ile tartarak bakabilmeliyiz.

De ki:Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim,O'na hiç bir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim.Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki:Şahid olun, biz gerçekten müslümanlarız. (ALİ İMRAN 64)

Bütün çağlara hitap eden ALLAH'ın kelamı ayetteki Ehli kitap uyarısını indiği dönemdekilere değil kıyamete kadar sürecek olan hayat sahiplerinin tümüne yapmıştır ve çağrı öncelikle olarak TEVHİD'dir bizler bu çağrıyı anlamadan DİNİ anlıyamayız Allahtan başkasına Kulluk?Evet günümüz İSLAM aleminde başka RABLER çoğalmıştır kimisi Parayı,kimisi EVLADI,kimisi Hevayı,Kimileri Efendileri,Kimileri CEHALETİ ve bunun benzeri metaaları Rabler edindiklerinin farkında bile değiller.

Namaz borcumuzdur yapmanın ve yapmamanın bedeli Dinden çıkarmaz
Ama TEVHİD inancı dışında inançlar ile yaşam DİNDEN çıkarabilir ŞİRK'e düşmek daha tehlikeli iken İnanç esaslarına göre dinin direği olarak ŞİRK ve benzeri ortak koşmalara düşülmemesi için TEVHİD inancına sahip olmak daha öncelikli görevimiz NAMAZ kılarken vicdanen rahat olup olmadığımızı sorgulamak adına bu kadar ZULÜM YIKIM İFSAT var iken rahat isek Nefsin putlarını kıramadığımızın emmaresidir.istediğiniz kadar konuyu açabiliriz.
Alt 08 Temmuz 2009, 01:52   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

İlahi emirlere meydan okumuş olan adaletten uzak, her yanı zulüm ve kargaşaya boğan, dünyanın dört köşesini cehenneme çeviren beşeri sistemler ve uşakları olan TAĞUT'lar bu hayatın ateşleridirler.TAĞUT'lara LA demedikçede ZULUM ve YIKIM'lar MÜSLÜMAN'ların başından eksik olmayacaktır.
Alt 08 Temmuz 2009, 09:51   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Namaz dinin direğidir cümlesinden namazın ne kadar önemli olduğunu anlamaktayım.. ama namazımı kıldım bütün görevimi tamamladım, kurtuldum cennetliğim diyemeyiz elbette..

MA'UN:

1 - Dini yalanlayanı gördün mü?

2 - İşte o, öksüzü iter, kakar.

3 - Yoksulu doyurmaya önayak olmaz.

4 - Vay haline o namaz kılanların ki,

5 - Kıldıkları namazın değerine aldırış etmezler.

6 - Gösteriş yaparlar onlar,

7 - Ve yardımlığı sakınırlar (zekatı vermezler).

suresinde geçen ayetlerde Allah ın bizden istediklerini yaptıktan sonra namazımı tam kıldım diyebiliriz.

--------------------------
Râvi Muaz İbnu Cebel

Bir seferde Resulullah (sav)'la beraberdik. Bir gün yakınına tesadüf ettim ve beraber yürüdük. "Ey Allah'ın Resulü," dedim. "Beni cehennemden uzaklaştırıp cennete sokacak bir amel söyle!" "Mühim bir şey sordun. Bu, Allah'ın kolaylık nasib ettiği kimseye kolaydır; Allah'a ibadet eder, Ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılarsın, zekat verirsin, Ramazan orucunu tutarsın, Beytullah'a hacc yaparsın!" buyurdular ve devamla: "Sana hayır kapılarını göstereyim mi?" dediler. "Evet ey Allah'ın Resulü" dedim. "Oruç (cehenneme) perdedir; sadaka hataları yok eder, tıpkı suyun ateşi yok etmesi gibi. Kişinin geceleyin kıldığı namaz salihlerin şiarıdır" buyurdular ve şu ayeti okudular. (Mealen): "Onlar ibadet etmek için gece vakti yataklarından kalkar, Rabblerinin azabından korkarak ve rahmetini ümid ederek O'na dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeyden de bağışta bulunurlar" (Secde 16). Sonra sordu: "Bu (din) işinin başını, direğini ve zirvesini sana haber vereyim mi?" "Evet, ey Allah'ın Resulü!" dedim. "Dinle öyleyse" buyurdu ve açıkladı:

"Bu dinin başı İslam'dır, direği namazdır, zirvesi cihaddır!" Sonra şöyle devam buyurdu: "Sana bütün bunları (tamamlayan) baş amili haber vereyim mi?" "Evet ey Allah'ın Resulü!" dedim. "Şuna sahip ol!" dedi ve eliyle diline işaret etti. Ben tekrar sordum: "Ey Allah'ın Resulü! Biz konuştuklarımızdan sorumlu mu olacağız?" "Anasız kalasıca Muaz! İnsanları yüzlerinin üstüne -veya burunlarının üstüne dedi- ateşe atan, dilleriyle kazandıklarından başka bir şey midir?" buyurdular.

Tirmizi, İman 8, (2619)
Alt 08 Temmuz 2009, 11:08   Mesaj No:15
Mervecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mervecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9048
Üyelik T.: 08 Temmuz 2009
Arkadaşları:0
Memleket:Denizli
Konular: 0
Beğenildi:1
Beğendi:3
Takdir Et:

Yıllarını SÜLEYMANCILARIN NURCULARIN yurtlarında geçirmiş birisi olarak DİNİN "D" sini anlamayan BOL ABDETSLİ HOCALARIMIN SABAH NAMAZINDA NASIL BİR TERÖR ESTİRDİKLERİNİ BEN GAYET ii bilirim...
)))))))))
katılıyorum.
Alt 24 Temmuz 2009, 21:28   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

muhakkak ki namaz ,hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar."
( Ankebut, 29/ 45)

Bir insan , namazını kâmil manada eda ederse , onun hayatındaki nurlu zaman dilimleri alabildiğine genişler; zulmetli ve karanlıklı anları da daralır. Onun iç dünyasında şeytanlığa , nefsaniliğe açık menfezler daralır ; melekliğe , ruhaniliğe açılan kapılar da ardına kadar açılır. Ancak bütün bunlar namazın şuurluca idrak edilip , eda edilmesine bağlıdır... evet kalbin hoplaması , duyguların şahlanması , içten içe bir ürpertinin duyulmasına bağlıdır.
Emredildiği ve ALLAH ‘ın hoşnutluğu için eda edilen bir namaz, diğer bir tabirle ihlas yörüngeli , rıza hedefli kılınan bir namaz, bir de devam gözetilirse bugün olmasa yarın mutlaka insanı fuhşiyat ve münkerattan alıkor. Onu fuhşiyat ve münkerattan alıkoyan bir ibadet , öncelikle şirk ve şirki işmam eden şeylerden , dalalet ve dalalete sürükleyen saiklerden uzaklaştırır ; uzaklaştırır zira namaz baştan sona kadar kavli , fiili ve hali zikrullah ile örülmüş bir ibadettir

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)