Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Namaz-Abdest-Teyemmüm

Konu Kimliği: Konu Sahibi cennetgülü,Açılış Tarihi:  14 Aralık 2007 (12:26), Konuya Son Cevap : 07 Şubat 2014 (15:48). Konuya 23 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Ağustos 2010, 05:54   Mesaj No:11
Medineweb Acemi Üyesi
kawakeb31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kawakeb31 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12645
Üyelik T.: 19Haziran 2010
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Sunu da eklemek lazım: Malumunuz kı cuma namazı, kılınmasının mumkun oldugu yerlerde oglen namazının farzıyetını kaldırır.
Sımdı buradan hareketle dusunelım, efendımız mekke donemınde cuma kılmamıstı, ama oglen namazlarını da kılmıyor degıldı (cuma gunlerı ıcın konusuyorum), demek kı cuma, edasının dısında sıhhatının de sartları olması demek, bunun vakıt namazlarından farklı olarak muslumanların sıyası hakımıyetlerı ıle dogrudan ılgısı olan sıyası ve topluca govde gosterısı olan bır propaganda namazıdır.
Bu da sunu dogrular, elınızden gelmıyo dıye kılmamayı degıl, eger sıze fıılı bır engel, sıyası bır baskı yoksa, sıyası hakımıyetınız olmasa da bunu kılmaya oncelık vermenız gerekıyor. Yanı kılmamak ıcın bahane uretmek degıl, kılabılmek ıcın cozume bakmak gerekıyor.

Hatta bu anlamda, cumanın ılk kılınısınıın medınede olmasını (yanı kubada) mekkede ıken kılmamak seklınde degıl, hernerede olunursa olunsun, fırsatını ve sartlarını buldugumuz ılk ımkanda kılmak dıye anlarsak, o zaman ıcınde bulundugun mahal ıle sınırlandırmamıs olurum ve dogru okuma da ıllet-hıkmet cercevesınde okundugunda bu oluyor.
Alt 08 Ağustos 2010, 09:35   Mesaj No:12
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

delil niteligi acisindan hicbir baglayiciligi bulunmayan bu uzun yaziyi yazmana gerek yoktu ama yazmis olman senin gorusunu degil benim gorusumu destekliyor.
kendin ifade etmissin, "efendimiz MEKKEDE SARTLAR ELVERISLI OLSA KILDIRACAK IDI". yani sihhatine iliskin sartlarin ortada olmasi cumanin kilinmasi icin yeterli bir sebebdir.
ortada islamin devlet lideri olmasindan ve cumayi da bu kisinin kildirmasindan da bahsetmissin, bu durumda cozum yok diyemeyiz, turkiye gibi bir toplumda ictihadini kendisi icin baglayici kabul ettigin muctehidlerin, alimlerin zimni velayet ve vekaleti sozkonusu olur ve herbiri ayri ayri cuma imamligi yapabilirler ve nitekim diyanet imamlari haricinde de pekcok dernek, vakif bu anlamda hizmet vermektedir. bu da seceneklerden biridir.
kisacasi, cumayi kilabilmek icin en ufak bir olumlu yon bile bulunabiliyorsa bu lehte degerlendirilip kilinir, eger cuma kilmaya, hutbe irad etmeye, muslumanlarin toplanip mesverette bulunmasina firsat veren bu namaz icin acik bir tehdit sozkonusu ise, o zaman kilinmamasi zarureti kendiliginden zaten dogar, soylenecek birsey yoktur bu durumda, ama turkiyede sartlar simdilik her acidan kilinmasina elverislidir.

ercument hoca rahmetlinin bu yazisini ben kendime baglayici ictihad kabul ediyorum diyor ve burdan yola cikip turkiyede kilinmaz diyorsan, bu yazinin fetva hukmunde oldugunu kabullenmen gerekir ki o halde icerisinde delillerini kesin suretle vermis olmasi gerekir, lafiz ve maksat acisindan zannimizca boyledir gibi bir ifade gecmemesi gerekir. ama yine de diyebilirsin, ictihad kabul ediyorum der uyarsin, hatasi da sevabi da hem ictihadi verene hem de ona uyana ortaktir. eger bu bir ictihad ise, ictihadi kabulleneni baglar, ictihadda ortak uyum zorunlulugu yoktur, bir baskasi da bir baska ustadin ictihadi ile hareket eder ki neticede BIZIM MEZHEP DIYE ISIMLENDIRIP TASNIF ETTIGIMIZ oldu da zaten bu sekilde cikmisti ortaya. fetva kendisini baglayici kabul edene uymak zorunlulugunu yukler, etmeyene yuklemez. vesselam
Alt 08 Ağustos 2010, 10:08   Mesaj No:13
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

senin akildan zorun da mi var, sen toplumu medinedeki gibi 10binli nufusta mi goruyorsun, bak yine saplanti, nufusun cok olusunu ve insanlarin birbirini taniyamamasinin cok normal oldugunu bile dusunemiyorsun, safa durarken tanidik mi aramak gerekitor, yeni hukumler mi getiriyorsun namaz kilmak icin,
Alt 08 Ağustos 2010, 11:51   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Bu tür tartışmalar 70 yıllardan 2000 li yıllara kadar islami camialar tarafından tartışıldı. Türkiyenin darul harp söylemi üzerine yapılan bu tartışmalar türkiyede ayrılıkların oluşmasından ve kısır döngü sonu gelmez tahammülsüzlüklerin olumsuz sonuçlarından başkada bir kazanımı olmamıştır.

Yeniden bu gereksiz tartışmaların gündeme getirilmesini şahsen doğru bulmuyorum, çünkü ülkemizde bu tartışmalardan ziyade aslında tartışılması gereken sosyal adaletin nasıl sağlanması gerektiği hususlarıdır.

Bir memlekette insanlar aç iken,babaları evlerine ekmek götrüremez iken Cuma Namazı kılınır kılınmaz tartışması yapmak Ümmeti boş işler ile oyalamaktır....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 08 Ağustos 2010, 15:12   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Değerli kardeşim Cuma kılmamak ile kimseye bir fayda sağlanamaz bilakis insanları Namazdan soğutur...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 08 Ağustos 2010, 16:35   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Takdir Et:

DAHA ÖNCEDE SÖYLEMİŞTİM VE YAZMIŞTIM. CUMA NAMAZI FARZDIR VE HER ŞARTTA KILINMALIDIR DİYE. MÜSAİT OLUNMADAĞI DURUMLARDA BİLE ŞARTLAR SAĞLANIP KILINMALI DEMİŞİM.

ŞARTLAR OLUŞMADI KILINAMIYOR VE BEN DE KILMIYORUM DEMEKLE ŞEYTANİ BİR VESVESEYE ALET OLMAYALIM. HER AMELDE ÖZGÜRSÜNÜZ . SONUNDA ALLAHA VERECEĞİN HESABA BAĞLIDIR.

Böyle bir mazereti Allah kabul eder mi etmez mi ?

Alıntı:
ortada islamin devlet lideri olmasindan ve cumayi da bu kisinin kildirmasindan da bahsetmissin, bu durumda cozum yok diyemeyiz, turkiye gibi bir toplumda ictihadini kendisi icin baglayici kabul ettigin muctehidlerin, alimlerin zimni velayet ve vekaleti sozkonusu olur ve herbiri ayri ayri cuma imamligi yapabilirler ve nitekim diyanet imamlari haricinde de pekcok dernek, vakif bu anlamda hizmet vermektedir. bu da seceneklerden biridir.
kisacasi, cumayi kilabilmek icin en ufak bir olumlu yon bile bulunabiliyorsa bu lehte degerlendirilip kilinir, eger cuma kilmaya, hutbe irad etmeye, muslumanlarin toplanip mesverette bulunmasina firsat veren bu namaz icin acik bir tehdit sozkonusu ise, o zaman kilinmamasi zarureti kendiliginden zaten dogar, soylenecek birsey yoktur bu durumda, ama turkiyede sartlar simdilik her acidan kilinmasina elverislidir.
EVET KATILIRIM

Alıntı:
Değerli kardeşim Cuma kılmamak ile kimseye bir fayda sağlanamaz bilakis insanları Namazdan soğutur
EVET KATILIRIM
Alt 08 Ağustos 2010, 17:14   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
müslümanlardan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kusuruma bakmayın ama konuyu ben açmamışım ha müdahil olmamı istemiyorsanız olmayayım............
Değerli kardeşim benim size karşı herhangi bir art niyetim yok bundan emin olabilirsiniz.Hepimiz kardeşiz elbette fikirler paylaşılmalı benim amacım fikirlerin sunulmasını engellemek değil asıl amacım Şu an ele almış olduğumuz mevzunun yıllarca tartışıldığı ve bunu tartışanların tümünün geri adım atıp Cumayı kılmaya başladıklarını izah etmekti. Ben de bir dönemler belli içtihadlara göre aynı fikirde idim ama zamanla baktım ki benim Cumaya gitmemem cumaya gitmek isteyen kardeşlerimide soğuttu beni sorumluluk bilinci ile hareket etmeye karar verdim ve İnsanların Farzı terketmesine sebep olarak yapmış olduğum tavırdan vazgeçtim.

Abdulahmit abinin dediği gibi Cuma şartlarını sağlamak lazım , bu şartları sağlamak bizim elimizde...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 09 Ağustos 2010, 01:43   Mesaj No:18
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1162
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

gülümsemekle başlıyayım izin verirseniz

arkadaşların düşüncesi evrensel islami kabullerdendir.izah etmişler Allah razı olsun.

sayın müslümanlardan canım bir o kadarda heyecanlı kardeşim,
biraz dertleşelim isterseniz..oturun şöyle bi çay da ısmarlamak isterdim,mimiklerimizle,tebesüm ve beden dillerimizle göz göze sohbet etmek isterdim sizinle...

1-müslümanlar kardeştir,birbirlerinin velileridirler,emri bil maruf nehyi anilmunker konusunda birbirlerini uyarmak farz kılınmıştır.bu maddeyı göz önünde bulundurarak ve bu amaçla kardeşime bir nasihat yükümlülüğü olarak kabul etmelisin..

2-fıkıhta bir kural vardır.eşyanın aslı mubahtır.onu haram kılan fıtratını bozmaktır.mesela üzüm helaldir.fıtratını bozsan içki olur.kadından faydalanmak helaldir.hakkın olmayandan faydalanırsan zinadır.konuşmak yazmak duymak görmek helaldir.bunun haincesi haramcası hınzırcası munkercesi haram kılınmıştır.

3-Allah insana gücünün yetmiyeceği şeyı yüklemez,sorumlu tutmaz.hatta tehlike arz ettiğinde,tehlikeyı atlatacak kadar haram işlemeyı bile mubah kılar.
açlıktan ölecek durumda olan kişinin,ölümden kurtulacak kadar domuz eti yiyebilir.
zinaya kurtulacak kadar istimna yapabilir.
zalimden kafirden kurtulacak kadar takkiye yapılabilir.
burada işin aslı esası can mal namus şeref din güvenliği ön planda olmasıdır.bunları korumak adına taviz verilebilir.
ancak bu taviz ifrat tefrit çerçevesinde olmalı,zaruret kadar uygulanmalı.

4-işin aslı mubahtır dedik.faydalandığımız sürece,faydasını gördüğümüz sürece,başkasının hukukuna tecavuz olmadığı sürece mubahtır.bir fiili yaptığımızda,yada konuştuğumuzda o fiilin sözün fayda ve zararını göz önünde bulundurmak zorundayız.söylesemmi söylemesemmi kararını çok ince elemek lazım.ne söylesem kime söylesem neyı söylesem konusunda usta olmalısınız.
mesela gayri müslimi islama davet ettiğinizde ilk olarak;
hırsızın cezası el kesmek,
zinanın cezası falakaya yatırmak gibi konuları işlerseniz,
o insanı ila ahir kafir olmaya mahkum edersiniz!
mesela imamsınız,
cemaatinize vaaz veriyorsunuz.
cemaatin kültür seviyesini dikkate almazsanız,
çobana icma kıyası,nasih mensuhu anlatırsanız,
valiye doktora öğretmene okuma yazma öğretirseniz gülünç duruma düşersiniz.
mesela insanlara tebliğ ederken,
allahın azabını,
cehennemi,
zebanileri,
kaynar suları ,
bir vakit namaz kılmayanın 30 yıl yanacağını,
faiz yiyenin anasıyla zina etmiş gibidiri,
işler ve buna ağırlık verirseniz ,insanları allahın rahmetinden ümit kestirirsiniz.bu korkutmak değil kaçırtmaktır.zamanı geldiğinde korkutur inzar edersiniz.
adam başlar parmaklarıyla saymaya ,;
1 vakit 30 yıl,30 yıldır kılmadım.30*12*365*5=150004200052545245500000000 yıl eder........ ohooo ben zaten bittim.
faizmi cezasımı dedinnn...anamla zina ettim bennn allah beni nasıl affeder...başlar kaçmaya...!

ama ey insan allah şefkatlidir,merhametlidir,affeder,ecel gelmeden tövbe kapısı açıktır,cennet,bahçeler,şerbetler huriler vs vs işlerseniz o insanı kazanmanız islama ısındırmanız daha isabetli olmazmı ?

5-cumaya gelince,darul harp olsun,darul nedve olsun,darul suffe olsun.biz onu kıldığımızda ne zararı var bize ? aksine faydası yokmu ?
cuma sayesinde insanlara 4 ayet ve hadis mealini bile hatırlatsak fenamı ?ayda 16 ayet 16 hadis yılda eder 182 ayet 182 hadis.(unutmayın müslümanların ekserisinin tüm ilim serveti cumadan camiden gelmedir)
varsın cuma kabul olmasın.
varsın abdestsiz gelsin.
varsın ayakkabıyla gelsin.
haftada bir ayet işitir,hadis işitir,camii havasını tenefüs eder,manevi ortama girer.yasaklasak ne kazanırız,yasaklamasak ne kaybederiz yada tersi ne olur.düşünelim istersen ?
aynı durum kandiller içinde geçerlidir.kandil toplantıları yoktur bidattır hurafedir bilmem nedir diyenlere,sana,islama,topluma zararı ne arkadaşım??? kandil toplantısı yerine okey,pavyon,sarhoş toplantısı olsa dahamı güzel olur ?

6-hariciler gibi kılıcı keskin olma arkadaşım? eğri oturanın eğri konuşanın kafasını hemen kesme arkadaşım.şirk küfür tekfir etiketini hemen yapıştırma arkadaşım.nikah kıymam cumaya gitmem şirktir küfürdür saplantılarından kurtul derim.senin bu isteklerini istemeyen namerttir imansızdır .

ama biz diyoruz ki hastayı kaybediyoruz,kalbi duruyor,acilen hastayı kurtaralım,sen diyorsun ki,bu hastanın bıyığı olmamış,saçları taralı değil,abdesti yok,makyajı bozuk....öncelik hangisi sence ? tarak menikör pedikörlemi uğraşalım yoksa kalbmi çalıştıralım ?
önceliğe akıl vicdan karar versin.
saygılar...
Alt 09 Ağustos 2010, 02:53   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Tek kelimeyle muhteşem ve mükemmel yazmışsınız abdulmelik kardeşim, sağol ve allah razı olsun.

Alıntı:
cumaya gelince,darul harp olsun,darul nedve olsun,darul suffe olsun.biz onu kıldığımızda ne zararı var bize ? Aksine faydası yokmu ?
Cuma sayesinde insanlara 4 ayet ve hadis mealini bile hatırlatsak fenamı ?ayda 16 ayet 16 hadis yılda eder 182 ayet 182 hadis.(unutmayın müslümanların ekserisinin tüm ilim serveti cumadan camiden gelmedir)
varsın cuma kabul olmasın.
Varsın abdestsiz gelsin.
Varsın ayakkabıyla gelsin.
Haftada bir ayet işitir,hadis işitir,camii havasını tenefüs eder,manevi ortama girer.yasaklasak ne kazanırız,yasaklamasak ne kaybederiz yada tersi ne olur.düşünelim istersen ?
Aynı durum kandiller içinde geçerlidir.kandil toplantıları yoktur bidattır hurafedir bilmem nedir diyenlere,sana,islama,topluma zararı ne arkadaşım??? Kandil toplantısı yerine okey,pavyon,sarhoş toplantısı olsa dahamı güzel olur ?

6-hariciler gibi kılıcı keskin olma arkadaşım? Eğri oturanın eğri konuşanın kafasını hemen kesme arkadaşım.şirk küfür tekfir etiketini hemen yapıştırma arkadaşım.nikah kıymam cumaya gitmem şirktir küfürdür saplantılarından kurtul derim.senin bu isteklerini istemeyen namerttir imansızdır .

Ama biz diyoruz ki hastayı kaybediyoruz,kalbi duruyor,acilen hastayı kurtaralım,sen diyorsun ki,bu hastanın bıyığı olmamış,saçları taralı değil,abdesti yok,makyajı bozuk....öncelik hangisi sence ? Tarak menikör pedikörlemi uğraşalım yoksa kalbmi çalıştıralım ?
önceliğe akıl vicdan karar versin.
Bu yazınıza imzamı atarım ki, hepsi isabetli görüşler bunlar
Alt 09 Ağustos 2010, 18:04   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sana bu hususta cevap verenlere başta ben olmak üzere Rabbimden sabırlar vermesini diliyorum. Kelimeler tükendi sanırım. Sözün kısası ve hülasası:

Müslümanlardan kardeşim, sen kendi bildiğini yap, belki senin yolun daha tutarlıdır. ALLAHÜALEM

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: