Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Namaz-Abdest-Teyemmüm

Konu Kimliği: Konu Sahibi seydanur,Açılış Tarihi:  02 Kasım 2008 (21:16), Konuya Son Cevap : 23 Ocak 2010 (23:41). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Kasım 2008, 21:16   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:seydanur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4172
Üyelik T.: 29 Eylül 2008
Arkadaşları:0
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Mesnevi'de Namaz

Mesnevi'de Namaz

[CENTER][B][SIZE=4][COLOR=Black][FONT=Arial]

[SIZE=2][COLOR=Black][FONT=Arial]Mesnevi'de Namaz

Ey imam, namaza başlarken Allâhu ekber demenin mânâsı şudur: “Allâh'ım,biz senin huzûrunda kurban olduk.” Kurban keserken Allâhuekber dersinişte, öldürülmeye layık olan nefsi kurban ederken de bu söz söylenir. Oesnada beden İsmail, can da Halîl İbrahim gibidir. Can, bu semizbedenin hevâ ve hevesini kesmek için tekbîr getirince Bedenşehvetlerden, hırslardan kurtulur, namazda “Bismillahirrahmânirrahîm”demekle kurban olur gider. Namaz kılanlar, kıyâmette olduğu gibi,Allâh'ın huzûrunda saflar halinde dururlar, sorguya, hesap vermeye,yalvarmaya koyulurlar.

Namazda gözyaşı dökerken ayakta durmak, kıyâmet günü dirilerek,kabirlerden kalkıp mahşer yerinde Allâh'ın huzûrunda ayakta durmağabenzer. Cenâb-ı Hakk; “Sana verdiğim bu kadar mühlet içinde ne yaptın?Ne kazandın, ve bana ne getirdin?” diyecek. Ömrünü ne ile, ne işlerle,ne gibi ibâdetlerle, ne iyilikler yaparak harcadın, bitirdin? Sanaverdiğim rızkı, kuvveti, gücü ne ile yok ettin? Gözünün nûrunu neredetükettin? Beş duygunu nerelerde kullandın?

Gözünü, kulağını, aklını, irâdeni, bileğini, arşa ait olan bütün bukuvvetlerini, neye, nerelere harcadın da onlara karşılık, bu dünyadaneyi satın aldın? Sana kazma gibi, bel gibi el, ayak verdim. Onlarısana ben bağışladım;onlar ne oldular?” Allâh'ın huzûrunda bunun gibiderde dert katan yüz binlerce haberler, sualler gelir.

Namazda kıyamda iken, kula gelen bu sözlerden kul utanır, utancındaniki büklüm olur ruküa varır. Utancından ayakta durmağa gücü kalmaz,ruküda: “Subhane rabbiye'1-azîm” diyerek Allâh'ın noksan sıfatlardanberî olduğunu söyler.

Sonra o kula Hakk'tan ferman gelir; “Başını kaldır da sorulan sorularacevap ver.” denir. Kul utana utana başını ruküdan kaldırır; fakat,dayanamaz; o günahkar, utancından yine yüz üstü yere kapanır.

Ona tekrar; “Secdeden başını kaldır da, yaptıklarından haber ver.” diyeferman gelir. O bir kere daha utanarak başını kaldırır ama, dayanamazyine yılan gibi yüz üstü düşer.

Cenâb-ı Hakk; “Tekrar başını kaldır da söyle, yaptıklarını kıldan kıla, birer birer senden soracağım” diye buyurur.

Allâh'ın heybetli hitabı, onun rûhuna te'sir ettiği için, ayaktaduracak gücü kalmamıştır. Bu ağır yük yüzünden ka'deye varır, dizleriüstüne çöker. Cenâb-ı Hakk ise; “Haydi söyle, anlat.” diye buyurur.

“Sana nimet vermiştim, nasıl şükrettiğini söyle; sana sermayevermiştim, onunla ne kâr elde ettiğini göster.” Kul yüzünü sağ tarafınadöndürür, peygamberlerin rûhlarına ve meleklere selam verir. Onlaraniyâzda bulunur da der ki: “Ey mânâ pâdişahları, bu kötü kişiye şefaatedin, bu günahkarın ayağı da, örtüsü de çamura battı.” Peygamberlerselam veren kula, derler ki: “Çâre ve yardım günü geçti, gitti. Çâredünyada olabilirdi, orada hayırlı işler yapmadın, ibâdet etmedin,öğünler geçti.

Ey bahtsız kişi, sen vakitsiz öten bir horoz gibisin; git, bizi üzme, bizim kalbimizi kırma.”

Kul yüzünü sola çevirir, bu defa akrabalarından yardım ister, onlar daona; “Sus.” derler. “Ey efendi, biz kimiz ki sana yardım edelim, elinibizden çek de kendi cevâbını Allâh'a kendin ver.” derler.

Ne bu taraftan, ne o taraftan bir çâre bulamayınca, o çâresiz kulun gönlü, yüz parça olur.

O herkesten ümidini kesince, iki elini açar, duâya başlar.“Allâh'ım,herkesten ümidimi kestim. Evvel ve ahir kulunun başını vuracağı,sığınacağı sensin; senin rahmet ve mağfiretine son yoktur.” Namazdakibu hoş işaretleri gör de, sonunda, kesin olarak işin böyle olacağınıanla... Aklını başına al da namaz yumurtasından civciv çıkar, yâninamazdan mânen yararlan, yoksa dane toplayan bir şey öğrenememiş kuşgibi, Allâh'ın büyüklüğünü düşünmeden yere başını koyup kaldırma.

Kaynak: Mevlânâ, Mesnevi, Trc, Şefik Can, Cild II, s. 188-190, Beyit: 2143-2175

Mevlana Celaleddin Rumi
<!-- / message --><!-- google -->
<!-- google --> <!-- sig -->

Konu Sahibi seydanur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Efendimiz ve GAYB Hz.Muhammed(s.a.v) seydanur 4 1847 11 Ocak 2009 23:56
Ey Filistinli Çocukların Rabbi! Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Seyyid 3 1694 07 Ocak 2009 10:34
Çok komiksin İsrail! Makale ve Köşe Yazıları seydanur 0 1912 05 Ocak 2009 19:57
Peygamberimizin en sevdiği yiyecek ve içecekler Hz.Muhammed(s.a.v) seydanur 0 1674 30 Aralık 2008 20:33
Ey masum ve güzel evladım! Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler seydanur 1 1809 18 Kasım 2008 18:22

Alt 02 Kasım 2008, 22:08   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:
Standart Cvp: Mesnevi'de Namaz

Çok güzel tesbitler deryadan damla almayı nasip kılsın mevla sağolasın Allah razı olsun
Alt 23 Ocak 2010, 23:41   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdir Et:
Standart RE: Mesnevi'de Namaz

Selamun Aleykum Ve Rahmetullah
Allah'u teala razı olsun kardeşim
İnşaAllah mevla cümle kardeşlerimize namazı idrak ederek huşu içinde kılmayı nasip etsin

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: