Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi _bülbül_,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2009 (22:30), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2009 (22:30). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Nisan 2009, 22:30   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Zenginlik Adabı

Zenginlik Adabı

Zenginlik Adabı

Zenginlik Rabbimiz'in bir nimetidir Ancak adabı ve ölçüsü bilinmezse nimetler külfet olur
Amr İbnü'l As (ra) anlatır Rasülullah (sav) şöyle buyurdu:
"Salih adam (iyi ve olgun mü'min) için hayırlı mal ne güzeldir" (1)
Hadis'in vürud sebebi:
Amr İbnü-i As (ra)anlatır:
-Peygamber (sav) bana (haber) gönderip elbisemi ve silahımı kuşanmamı, sonra da kendisine gelmemi emretti Ben de emredileni yaptım ve yanına vardım ki,abdest alıyordu Gözünü bana çevirdi, sonra aşağı indirdi ve şöyle buyurdu:
"-Ya Amr! Ben seni savaş için askere göndermek istiyorum Böylece Allah sana ganimet ihsan eder Ben de sana topluca, çokça hayırlı mal veririm"
Ben dedim ki:
"Ben mala rağbet ederek müslüman olmadım Ben ancak RasüluUah (sav) ile beraber olayım diye İslam'a rağbet ederek müslüman oldum"
Hz Peygamber (sav):
"-Ey Amr! Salih (iyi ve olgun mü'min) için hayırlı mal ne güzeldir" buyurdular (2)
Salih adam; "İmanında, amellerinde, ahlakında, söz, fiil ve davranışlarında dosdoğru olan, hayır işleyen, Allah'ın emir ve yasaklarına riayet eden mü'min" demektir
Salih mal; iyi, güzel, elverişli, yararlı ve hayırlı, helal yollardan kazanılan mal demektir
Kur'an-ı Kerim'de 'mal', 'hayır' olarak isimlendirilmiştir:
"Birinize ölüm geldiği zaman, eğer bir hayır (mal) bıracaksa" (2 Bakara, 180) Ayette geçen hayır, mal manasındadır
"İnsanoğlu hayır (yani mal) sevgisine aşırı düşkündür" (100 Adiyat, 8)
"Mal/servet ve oğullar, dünya hayatının zineti (süsü)dir" (18 Kehf, 46)
Malın hayır veya şer oluşu, kullanımı ve harcanmasına göredir İyi, iyi yerde, faydalı şekilde kullanılırsa hayır olur, hayır getirir Şayet zıttı olursa şer olur, şer getirir
İslam alimleri servetin faydalı ve zararlı kullanımına dikkat çekmişler ve şöyle demişlerdir: "Bir kimse malın faydalarını ve zararlarını bilmelidir ki, şerrinden korunabilsin ve hayrını kazanabilsin Malın faydalan vardır, o da ya dünyevidir -ki bunu herkes bilir- yahut dini (açıdan) dır ki buda üç çeşittir:
1- Kişinin kendisine infakı (harcadığı) dır Buda ya ibadetlerle olur, hac ve cihat gibi Ki bunlar Allah'a yaklaşmanın ana esaslarındandır veyahut da yeme, içme, giyim, mesken, eş ve diğer zaruri ihtiyaçlara harcamak gibi ibadete yardım edici şeyler de olur ki bunlar da ibadettir
2- Kişinin insanlara sarfettiğidir O da dört kısımdır:
a) Sadakadır ki bunun sevabı bellidir
b) Mürüvvettir; ziyafet, hediye ve yardım etmek gibi Bu da dini faydalardandır Zira bununla, insan arkadaş ve dost kazanır Cömertlik,mü-rüvvet ve fütüvvet sıfatlarında da sevap vardır
c) Mal vererek ırzını korur Böylece, ırzı ve namusu ayaklar altında kalmaktan kurtulur Şairin hicvini, yahut akılsız sefihlerin ayıplamalarını önemek, dillerini kesmek için verilen gibi Bunun faydası din ve ahiret için de olur Çünkü ırzını (namusunu, şerefini ve haysiyetini) korumak sadakadır Çünkü onda gıybet edeni men (engelleme) ve aralarında intikam afetini kaldırmak vardır
d) İstihdamdır (başkalarını çalıştırmak) Zira insan bütün işlerini kendi görmeye kalkışırsa, bütün vaktini onlara verir Vakti zayi olur Bütün bunlar için de insana mal lazımdır
3- Halk için olan hayır ve iyiliklerdir Her türlü hayır hizmetleri ve hayır kurumları yapmak, "sadaka-i cariye bırakmak gibi" (3)
Zenginlikle İlgili Adab ve Görevlerimiz:
1- Yakinen bilmeli ve zihninde tutmalı ki, elindeki mal, Allah'ın malıdır
"Ve Allah'ın, size verdiği maldan onlara da verin" (24 Nur, 33)
"Bu (mal) ise, Allah'ın nzıklanndan (bir rızık) tır Size verdiğimiz rızıktan (Allah) için harcayın" (63 Münafıkun, 10)
2- Malı kötüye kullanmaktan (zulüm vasıtası etmekten/tuğyanül-mal) sakınmalıdır Çünkü mal, bazen sahibini azdırır Cenab-ı Hak İsrailoğulla-rı'na hitaben şöyle buyurur:
"Size verdiğimiz rızkın temizlerinden yeyin, ama bu hususta taşkınlık etmeyin;sonra gazabım üzerinize iner, kimin üstüne gazabım inerse artık o (ateşe) düşmüştür" (20 Taha,81)
Onların, Allah'ın verdiği rızıkta ettikleri tuğyan (haddi aşmak), rızık nimetine nankörlük etmek, eğlenceyle meşgul olup rahat ve hoş bir hayatla oyalanarak nimetlerin şükrünü eda etmemek ve mallarını günah işlemede harcayarak fakir fukaranın haklarını gözetmemek suretiyle hu-dudullahı (Allah'ın koyduğu şer'i sınırlan) çiğnemek şeklinde olmuştur (4)
3-Karun Kıssası'nı aklında bulundurması gerekir Allah (cc) kendisine çokça mal vermişti de, o, malda azmış ve o mal onun şımarmasına sebep olmuştu Hatta (daha ileri giderek) malı, kazanç yollarını bilmesi sayesinde kendisinin kazandığını iddia etmişti Taşkınlığının sonucu da Kur'an'ın haber verdiği gibi olmuştu:
"Nihayet biz, onu da, sarayını da yerin dibine geçirdik" (28 Kassas, 81)(5)
4- İslam, zenginliğe değil, onun kötü kullanılmasına ve zenginliğe güvenerek haktan yüz çevirenlere karşı çıkmıştır Rasülullah (sav) şöyle buyurmuştur:
"Allah'tan korkan (takva sahibi) kimse için zenginlikte beis (zarar ve sakınca) yoktur (6)
"Muhakkak ki hayır, şer getirmez Ancak derelerin (baharda) bitirdikleri otlar arasında, ya çatlatarak öldüren ya da ölüme yaklaştıran bitki de var Yalnız yeşil ot yiyen hayvanlar müstesna Zira bunlar yeyip böğürleri şişince güneşe karşı dururlar (geviş getirirler), akıtırlar ve rahatça def-i hacet yaparlar, sonra tekrar dönüp yayılırlar
Şüphesiz ki, bu mal hoştur, tatlıdır Ondan fakire, yetime ve yolcuya veren bu malın müslü-man sahibi en iyi (insan) dir Bunu (malı) hak etmeden alan, yediği halde doymayan kimse gibidir O mal, kıyamet günü aleyhinde şahitlik yapacaktır "(7)
Çok mal toplayıp, onu yerli yerince sarfetme-yen, Allah yolunda harcamayan insan, çok yeyip çatlayarak ölen hayvana benzetilmiştir
Kazanmada da harcamada da ölçülere dikkat edilmeli, her türlü haramlardan ve israflardan sa-kınılmalıdır Yoksa malla ilgili imtihan kazanılamaz!
Müslüman zengin, salih insan olmalıdır Böyle olunca malı da salih olur Müslüman zengin, alçak gönüllü ve mütevazi olmalı, asla şımarmama-lı, kimseye tepeden bakmamalıdır
Müslüman zengin hesap endişesi içinde olmalı, hesabını veremeyeceği şeylere tenezzül etmemelidir Cimri olmamalıdır, verdiğini başa kak-mamalıdır Cömert olmalı amma müsrif olmamalıdır
Sözün özü: Her şey salih, olgun mü'mine bağlı Olgun, kamil mü'min için mal hayırlıdır ve güzeldir Herkes salih mü'min olmaya çalışmalıdır Zira 'Salih (iyi ve olgun mü'min) için hayırlı mal ne güzeldir
--------------------------------------------------------------------------------
1-Ahmed, Müsned, 4/402; Hakim Müstedrek, 2/2,236: İbni Şeybe Musannef 7/18;Tebrizi,Mişkatül,Mesabih,2, (3756)
2-Buhari, Edebül-Müfred, 112 (299):Ahmed, age,4/402;Ceylanî,FadluIlahis-Samed, 1/398-399
3-Taşköprülüzade, Mevzuatül-Ulüm, 2/1252-1253
4-Zemahşeri Keşşaf,3/79
5-Prof Dr Abdülkerim Zeydantlahi Kanunların Hikmetleri (Sünnetullah),362-363
6-tbniMace,Tıcarat,l(2141)y\hmed3ge,5/372^81;Buhari,age,113(301)
7-Buhari,Zekat,47Cuma, 37,Rikak,7;Müslim, Zekat,123 (1052);Nesai,Ze-kat,81
Halil Atalay

Konu Sahibi _bülbül_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Adem olmaktır tek hevesim Şiirler ve Şairler kurtmehmet 3 2462 22 Mayıs 2010 10:27
Dostlarımız........ Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler su damlası 4 2190 09 Mayıs 2010 09:35
İsmailce kurban olabilmek Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 3 2945 21 Kasım 2009 19:58
Ömür seccadesini gönül dergahına serenlere...... Makale ve Köşe Yazıları _bülbül_ 2 2205 12 Kasım 2009 20:52
çarpık çağ..... Şiirler ve Şairler _bülbül_ 2 1934 12 Kasım 2009 20:43

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)