Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi TufeyL,Açılış Tarihi:  18 Eylül 2007 (11:03), Konuya Son Cevap : 21 Aralık 2012 (10:32). Konuya 74 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Aralık 2012, 12:03   Mesaj No:71
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: kabir azabı

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
konu 14 aralıkta açılmış,o kadarda asırlık olmamış ve konuya daha öncede katılım yapmışım.

yorulmaya gelince islam dininin vahiy merkezli anlaşılması için olacak yorulmada baş göz üstüne dir benim yanımda..

Ha bu arada meshebinizi mi soran oldu,relaks...sorgu sual malikiyevmiddin[din gününün sahibi Allahtır ve ahirettede ,böyle giderseniz hani çıkmadık can demişsinizya ondan diyorum,BEN HANEFİ MESHEBİNDENİM DERSİNİZ,imam ebu hanifenin Allahın hükmüyle hükmetmeyenlere karşı olan tavrını sizdende bekleriz inşaallah..

Alemsiniz vesselam;Demek istediğim şu Kabir azbı meselesi 14 asır önce mezhep alimleri tarafından kuran ve sünnet ışığında karar bağlanmıştır ki ''Kabir azabı vardır.''

Bakın İmamı azamın tavrını yüceltiyorsanız (ki öyle )neden fıkhi fikirlerini Kabul etmiyorsunuz anlamış değilim..

Alt 20 Aralık 2012, 12:48   Mesaj No:72
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Kabir azabı...

Sitede daha önce kabir azabı ile ilgili muzakereler hepsi bu başlık altında birleştirilmiştir.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 20 Aralık 2012, 12:57   Mesaj No:73
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Alemsiniz vesselam;Demek istediğim şu Kabir azbı meselesi 14 asır önce mezhep alimleri tarafından kuran ve sünnet ışığında karar bağlanmıştır ki ''Kabir azabı vardır.''

imam ebu hanifenin Allahın hükmüyle hükmetmeyenlere karşı olan tavrını sizdende bekleriz inşaallah..[/QUOTE

Bakın İmamı azamın tavrını yüceltiyorsanız (ki öyle )neden fıkhi fikirlerini Kabul etmiyorsunuz anlamış değilim..
imam ebu hanife[Allah ondan razı olsun],nin fıkhi meselerinin tamamına diğer imamlarda katılmamış maalesef ,katılmış olsalardı diğer mezhepler çıkmazdı değilmi,,

yani şuan burda sizin yaptığınız hanefilik değil,ehli havalelik meshebidir.siz inancınızı başkasına havale etmişsiniz,onlar 14 asır önce nasıl olsa BENİM YERİME DÜŞÜNMÜŞLER,ve en doğrusunada karar vermişler diyorsunuz..

Bende tamda buna karşı çıkıyorum,yani imamların karşı çıktığı gibi,DİNİMİ GEÇMİŞTEKİ SEVDİĞİM VE SAYDIĞIMDA OLSA HİÇ BİR İMAMA HAVALE ETMEYİP,ALLAHIN BANA NİMET OLARAK VERDİĞİ AKLIMLA VAHİYİ KAVRIYOR VE ALLAHIN BANA VERDİĞİ AKILDAN DOLAYI ŞÜKREDİYORUM RABBİME..Bu alimlerede teşekkür ediyorum, ki hiç biri diğerine DİNİNİ HAVALE ETMEMİŞ,SİZİN VE SİZİN GİBİ OLANLAR GİBİ OLMAMIŞLAR,YANİ BEN O TAKDİRE ŞAYAN İMAMLARI ÖRNEK ALMIŞIM KENDİME SİZ İSE SADECE İDDADA KALMIŞSINIZ...

NOT.Yaptığım eleştiri şahsi anlamda anlamayın,genelde halkın meshebi anlayışı sizin gibidir..ve hanefi meshebinin bu günki versiyonu aslında,İMAM EBU HANİFENİN İÇTİHADLERİ DEĞİLDE,ONA İHANET EDEN TALEBELERİ EBU YUSUF VE MUHAMMED adındaki öğrencilerinin İÇTİHADLERİDİR...Yani hanefi meshebinin içtihadlerinin üçte ikisi EBU HANİFEYE AİT GÖRÜŞLER DEĞİL BU İKİ,SULTANLARIN KADILARI OLAN TALEBELERİNİNDİR..Bunuda not düşmek istedim....
Alt 20 Aralık 2012, 13:01   Mesaj No:74
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Kabir azabı...

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sitede daha önce kabir azabı ile ilgili muzakereler hepsi bu başlık altında birleştirilmiştir.
abi kaarrınıza saygı duyuyorum,lakin çorbaya dönüyor bu şekilde,bu konu aslında MÜZAKERE iken,ne olduğu anlaşılmayan bi hale dönüyor böyle,yanılıyorsam aydınlatın lütfen...
Alt 21 Aralık 2012, 10:32   Mesaj No:75
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Zilzal kardeşim İlahiyat ikinci sınıfın Günümüz fıkıh problemleri kitabında 18ve 19.sayfalarda şu notlar var.
1-Modernist tarihselci yaklaşımlar,
2-Yeni selefici yaklaşımlar
3-gelenekselci yaklaşımlar (mezheplere uyanlar)
4-akademik yaklaşımlar
Önemli olan sizin kendinizi nasıl tanımladığınız, Mesela Ben ehli sünnet ve Hanefi mezhebindenim diyen bir kişi kendi mezhep inancına uymakla mükelleftir.

Yine Islam mezhepleri tarihi dersinde de Ehli sünnet vel cemaat,(çoğunluk),mutezile, şii,selefiyye alimlerinin görüşleri,bu fikirlerin doğuşu ve gelişimi hakkında oldukça Ufuk açıcı bilgiler var.

abla

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)