Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  08Haziran 2011 (00:00), Konuya Son Cevap : 08Haziran 2011 (00:00). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08Haziran 2011, 00:00   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Öldükten sora olacak olaylar

Rasulullah (s.a.s)'in sahih hadislerinde bildirildiği üzere kabir fitnesi ve iki meleğin sorgusu haktır. Mü'min olan kişi bu sorulara cevap verebilecek, kafir ise veremeyecektir.
Esma binti Ebu Bekir (r.a)'dan Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Cennet ve cehenneme kadar evvelce bana gösterilmemiş hiçbir şey kalmadı ki bu makamda görmüş olmayayım. Bana vahyolundu ki siz kabirlerinizde Mesihi Deccal yüzünden çekilecek imtihanlara benzer yahut ona yakın bir imtihan geçireceksiniz. Kabire girmiş kimseye: "Bu adam (yani Rasulullah (s.a.s) hakkındaki ilmin nedir?" diye sorulacak. mü'min olan kimse: "O kişi Muhammed (s.a.s)'dir. O kişi Allah'ın rasulüdür. Açık ayetlerle hidayet getirdi. biz de davetine uyduk ve yolunu takip ettik. O kişi Muhammed (s.a.s)'dir" diyecek ve bu söz üç kere tekrar olunacak. Ondan sonra o kimseye:
"Öyle ise rahatına bak. O kişinin nebiliğine imanın olduğunda şüphe kalmadı" denilecek. Yok eğer münafık ve kalbinde şek olan birisi ise o soruya karşı:
"Ben ne bileyim. İşittim, öteki beriki bir şeyler söylüyorlardı. Ben de söyledim" cevabını verecek." (Buhari, Müslim, Nesei)
Enes b. Malik (r.a)'den Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Kul kabrine konulup da arkadaşları geri dönüp gittikleri zaman ki ölü, bunlar yürürken ayakkabılarının sesini muhakkak işitir ona iki melek gelir. Bunlar ölüyü oturturlar ve ona: "Şu (Muhammed denilen) adam hakkında ne diyorsun?" diye sorarlar. Mü'mine gelince:
"Onun Allah'ın kulu ve rasulü olduğuna şehadet ederim" diye cevap verir. Bunun üzerine kendisine:
"Ateşteki yerine bak. Allah onu sana cennetteki bir yer ile değiştirdi" derler ve mü'min bunların (yani ateşteki yeri ile bunun değiştirildiği cennetteki yerin) her ikisini birden görür. Kafir ve münafık gelince de kendisine:
"Bu adam (yani Rasulullah (s.a.s) hakkında ne dersin?" diye sorulur. O da:
"Bilmiyorum. İnsanların dedikleri gibi derdim" diye cevap verince kendisine:
"Bilmez ve uymaz olaydın (yahud ne bildin, ne de bilenlere uydun)" denilir ve kendisine demirden çekiçlerle öyle bir darbe indirilir ki, insan ile cinden başka her şey onun kopardığı feryadı duyar." (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesei)
Bera b. Azib'den Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Allah insanları, dünya hayatında ve ahirette sağlam bir söz üzerinde tutar. Zalimleri de saptırır. Allah dilediğini yapar." (İbrahim: 27) ayeti kabir azabı hakkında indi."(Müslim)
Kabir fitnesi ve iki meleğin sorgusu hakkında bunlar gibi daha bir çok sahih hadis vardır.

Konu Sahibi YaŞuHa 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Aile Edep demekti Şiirler ve Şairler YaŞuHa 2 2126 04 Mayıs 2014 21:47
Kardeşimize dua lütfen Dua Bölümü MusabBinumeyr 4 2380 04 Aralık 2013 19:38
Kilonuz mu var? sorun degil artık/Medineweb Diyet/Spor gün ışığı 4 2673 27 Kasım 2013 21:45
Üzüm çekirdeği mucizesi Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp YaŞuHa 2 2323 27 Kasım 2013 21:34
Peki Anne senin yüregini kim sogutacak? Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 7 3119 26 Kasım 2013 20:23

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: