Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Oruç-Ramazan

Konu Kimliği: Konu Sahibi TÜRKcan,Açılış Tarihi:  11 Eylül 2008 (16:53), Konuya Son Cevap : 13 Nisan 2023 (22:27). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Eylül 2008, 16:53   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:TÜRKcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2609
Üyelik T.: 12 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kadının kocasından izinsiz nafile oruç tutması????

Kadının kocasından izinsiz nafile oruç tutması????

“Hangi kadın kocasından izinsiz(nafile)oruç tutar da kocası ondan(cinsi münasebet)ister o da kocasına karşı çekingen davranırsa, Allah o kadın üzerine üç büyük günah yazar.”

Günahın birincisi, kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutması; ikincisi, orucu bozmamakta ısrar; üçüncüsü, kocasının arzusunu yerine getirememesidir. Bu kadının kocasına hizmeti nafile ibadetlerden önde gelir.

Ashab-ı Kiram’dan Ebû Said(r.a.)’ ten nakil olunmuştur: Biz Allah Rasülü’nün huzurunda bulunuyorduk. Bir kadın geldi ve şöyle konuştu:

Kocam Sefvân bin Muattal, namaz kıldığım zaman beni dövüyor, oruç tuttuğum vakit orucumu bozduruyor; kendisi de sabah namazını güneş doğasıya kadar kılmıyor.

Kadının kocası Sefvân, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) huzurunda bulunuyordu.Rasül-i Ekrem[I](s.a.v.) kadının söylediklerinden ona sordu. O:

Ey Allah’ın Rasülü, “Namaz kıldığım zaman beni dövüyor”] demesi şu: Namazda uzun iki sûre okuyor. Ben onun namaz kılmasını değil, uzun süre okumasını istemiyorum dedi.

Bunun üzerine Rasülullah ][I](s.a.v.):

“Bir sûre insanların okumasına yeterli olurdu”
buyurdu. Adam:

“Oruç tuttuğum vakit orucumu bozduruyor” meselesi şöyle: Nafile oruç tutma hevesi peşinde gidiyor. Ben ise genç bir adamım, gündüz cima etmemeye sabredemiyorum dedi. Rasül-i Ekrem [I](s.a.v):

“Kadın ancak kocasının izniyle nafile oruç tutabilir”, buyurdu. Adam:

Benim sabah güneş doğasıya kadar sabah namazını kılmadığım iddiasına gelince; biz ev halkı olarak başımızda ağırlık (uykudan baş kaldırmama hastalığı) bulunan bir topluluğuz. Ancak güneş doğduktan sonra uyanabiliyoruz, dedi. Rasül-i Ekrem (s.a.v.):

“Uyandğın vakit hemen kılıver”,buyurdu.

İslam dini kadınla erkeğin arasındaki karşılıklı hak ve vazifelerini en kamil bir usulde tanzim etmiş bulunmaktadır. Onlar arasındaki huzurun ahenkli olarak devamı için tesis edilen bu vazifelerin zamanında yapılması ve hakların hak sahiplerine ödenmesi gerekmektedir.

Bir başka hadis-i şerifte buyruluyor ki:

“Bir kadın kocası müsaade etmedikçe oruç tutamaz. Eğer tutacak olursa açlığı ve susuzluğu yanına kalır, oruç da kabul olunmaz.”

Ali Eren, Evlilik ve Aile Eğitimi, Ailem Yayınevi

Konu Sahibi TÜRKcan 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Şahitliği Allah katında Makbul Peygamber.. Hz.Muhammed(s.a.v) TÜRKcan 0 1905 14 Şubat 2009 13:25
Aşkın ve İktidarın Sembolü:Kutsal Emanetler.. Hz.Muhammed(s.a.v) TÜRKcan 0 2117 14 Şubat 2009 13:13
Mutluluk formülünden birkaçı.. Bilgi Dağarcığı dua dilencisi 3 2285 11 Kasım 2008 13:16
Aşkı kimseye sorma ...Aşkı kendine sor... Makale ve Köşe Yazıları TÜRKcan 0 1823 31 Ekim 2008 23:21
mükemmellik mi?:):):) Komik Paylaşımlar Mihrinaz 7 2072 04 Ekim 2008 21:25

Alt 10 Nisan 2009, 12:59   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Kadının nafile oruç tutması

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

“Kadın, kocası varken izin almadan (nafile) oruç tutmasın”
(Buhari, Nikâh: 84; 86; Müslim, Zekât: 84 Ebû Dâvud, Savm: 74; Tirmizî, Savm: 65)
Ebu Dâvud’un rivayetinde, “Ramazan dışında” ilâvesi vardır
Alt 13 Nisan 2023, 22:27   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 425
Beğenildi:3237
Beğendi:3711
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Güncel olsun

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)