Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İMAM HATİP,KURAN KURSU-SEVİYE TESBİT-HACC-YURT DIŞI-DGS-ÖSYM-SINAVLARI.::. > Diyanetin Yeterlilik Sınavları > ÖSYM'den Duyurular

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  15 Kasım 2015 (21:38), Konuya Son Cevap : 28 Kasım 2015 (00:00). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Kasım 2015, 21:38   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart '' FORMASYON'' Kontenjanları( 2015-2016) Belli oldu

'' FORMASYON'' Kontenjanları( 2015-2016) Belli oldu

Pedagojik Formasyon Kontenjanları 2015 2016 Eğitimi Sertifika Programı açılmasına izin verilen üniversiteler, YÖK'ün internet sitesinde açıklandı.

YÖK'ün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, dün gerçekleştirilen Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibarıyla mezuniyet aşamasında olan öğrenciler ile mezunlar için başlatılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarının açılmasına izin verilen üniversiteler ve kontenjanları belirlendi.

İsteyenler, üniversitelerin isimlerine ve kontenjanlarına YÖK'ün internet sitesinden ulaşabilecek.

Bu yıl 15 bin kişiye, 5'i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olmak üzere 108 üniversitedeki eğitimler sonrası pedagojik formasyon sertifiKASI VERİLECEK...

Üniversiteler ve kontenjanları görmek için tıklayınız.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Not: Aralarında işbirliği olan üniversiteler farklı renkte ve koyu yazımda gösterilmiştir.

2. İsteyen herkese pedagojik formasyon belgesi vermek suretiyle gençlerimizi gereksiz bir beklenti içine sokmayı doğru görmüyorum.

3. Bu konudaki nicelik yani kemiyet ile nitelik yani keyfiyet ikileminde tercihimizi "kalite ve nitelikten" yana yapmaktayız.

4. Bu nedenlere bağlı olarak halen yürütülmekte olan Pedagojik Formasyon Programlarının lisansüstü düzeyde uygulanması konusunda,

5. Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubumuzca çalışmalar yapılmaktadır.

6. Öğretmen Strateji Belgesi de bize bu konuda yol gösterici olacaktır.

7.Söz konusu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar,bu programların istihdam odaklı olarak daha sınırlı bir kontenjanla uygulanmasına karar verdik.

8.Bu dönem, pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere tahsis edilen toplam kontenjan 15 bin olarak belirlenmiş,

9.Söz konusu kontenjanın alanlara göre dağılımı,talep ve istihdam dengesi gözetilerek üniversitelerin ilgili kurullarınca yapılacaktır.

10. Bu kararın öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ederim.

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bazı açıklamalarda, pedagojik formasyon programlarıyla ilgili olarak Kurulumuzca bazı çalışmaların yapıldığı ifade edilmiştir.

Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonucunda öğretmen ihtiyaç analizleri de Kurulumuza ulaşmıştır.

Konu alanı uzmanlarıyla yapılan çalışmalar sonucu, başta eğitim fakülteleri olmak üzere istihdam sıkıntısı çekilen bazı programların kontenjanlarında tedrici olarak bir azaltmaya gidilmesi ve ikinci öğretim programlarının da tamamen kapatılması konusunda bir mutabakat oluşmuştur.

Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan Öğretmen Strateji Belgesi üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ataması yaptığı pek çok alanda ihtiyacın çok üstünde öğretmen adayının atanma talebinde bulunduğu da kamuoyunun malumudur.

Bir ülkenin sahip olduğu insan gücü, en değerli kaynak olup bu kaynağa doğru biçimde yatırım yapılması da o denli önemlidir. Kurulumuz, yükseköğretimi planlama görevinden hareketle, gelecekle ilgili olarak popülist yaklaşımlardan uzak şekilde olabildiğince rasyonel planlamalar yapmayı şiar edinmiştir.

Bu bağlamda, geleceğin insan gücünün yetiştirilmesinde en önemli unsurlardan biri olan öğretmenlerin de üstün mesleki niteliklere ve donanıma sahip olarak yetiştirilmesi, ülkemizin bekası açısından son derecede hayati bir önem taşımaktadır.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde öğretmen adayı yetiştirme programları incelendiğinde, lise öğretmenlerinin giderek artan oranda Lisansüstü Eğitim Programları yoluyla yetiştirilmeye başlandığı gözlenmektedir. Bu konudaki yeni eğilimlerde, eğitim süresi yönünden yükseköğretim kurumlarındaki teorik eğitimler için ayrılan süre kadar okullarda yapılan uzun süreli gözlem ve uygulamalar da en az teorik eğitimler kadar önem kazanmaktadır. Öğretmen yetiştirme işi, hayat boyu devam eden bir süreç olup mesleğin icrası sırasında da sürekli mesleki eğitimin kurumsallaştırılması şeklinde devam etmektedir.

Diğer taraftan okullardaki eğitimin niteliği açısından, geniş bir aday öğretmen havuzu içinden seçim yapmak imkanının da bütünüyle ortadan kaldırılmaması icap etmektedir.

Ülkemizin geleceğinin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştirecek öğretmen adaylarının niteliği, mesleğe bağlılık ve yatkınlığı, mesleki yeterlilik ve yetkinliklere sahip olmaları gibi hususlar göz önünde bulundurulması gerekirken diğer yandan isteyen hemen herkese pedagojik formasyon belgesi vermek suretiyle gençlerimizi gereksiz bir beklenti içine sokmak da doğru bir yaklaşım değildir.

Önümüzdeki dönemde daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek için öğretmen yetiştirme programlarıyla ilgili bazı güncellemelerin yapılması düşünülmektedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun 20.02.2014 tarih ve 9 sayılı kararı, söz konusu kararda güncellemenin yapıldığı Ağustos 2014 tarihli Tebliğler Dergisi'nde yer alan ve öğretmenliğe kaynaklık eden yükseköğretim programlarından mezun olanlar için açılan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programları'nın sürdürülmesi konusunda da yoğun talepler gelmektedir.

Kurulumuz, bu konudaki nicelik yani kemiyet ile nitelik yani keyfiyet ikileminde tercihini "kalite ve nitelikten" yana yapmaktadır.

Bu nedenlere bağlı olarak halen yürütülmekte olan Pedagojik Formasyon Programlarının lisansüstü düzeyde uygulanması konusunda Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubumuzca çalışmalar yapılmaktadır. Öğretmen Strateji Belgesi de bize bu konuda yol gösterici olacaktır.

Söz konusu çalışmalar sonuçlanıncaya kadar bu programların istihdam odaklı olarak

daha sınırlı bir kontenjanla uygulanmasına karar verilmiştir. Bu dönem, pedagojik formasyon programı açma yeterliliğine sahip üniversitelere tahsis edilen toplam kontenjan 15.000 olarak belirlenmiş olup söz konusu kontenjanın alanlara göre dağılımı, talep ve istihdam dengesi de gözetilerek üniversitelerin ilgili kurulları tarafından yapılacaktır.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Duyulmayan Çığlık...Va Mutasımah Muhtelif Konular Medine-web 1 51 25 Mart 2024 14:21
Rabia Sessizliği Gündem/ Manşetler Mihrinaz 0 68 08 Mart 2024 10:32
ABD Sahtekarlığın Kitabını Yazdı İslami Haberler Esma_Nur 2 100 06 Mart 2024 23:24
Ömer Seyfettin 140 Yaşında Kitaplar/Kütüphane Mihrinaz 2 64 06 Mart 2024 17:43
İnsan Hayatta İken Çocuklarından Birine Malını... İlmihal Bölümü Mihrinaz 0 70 06 Mart 2024 15:30

Alt 16 Kasım 2015, 10:20   Mesaj No:2
Medineweb Usta Üyesi
Lalü Aşk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Lalü Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 32854
Üyelik T.: 30 Ekim 2013
Arkadaşları:8
Konular: 8
Beğenildi:121
Beğendi:95
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: 2015-2016 Üniversitelerin FORMASYON Kontenjanları Belli oldu

Formasyona ayrılan 15 bin kontenjan tam bi hayal kırıklığı :(
Alt 16 Kasım 2015, 13:09   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: 2015-2016 Üniversitelerin FORMASYON Kontenjanları Belli oldu

Alıntı:
Lalü Aşk Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Formasyona ayrılan 15 bin kontenjan tam bi hayal kırıklığı :(
formasyon isteyen arkadaşlar ne kadar kampanya varsa peşine düşmüş vaziyetteler..sizde o kampanyaları imzalayabilirsiniz lalü aşk
Lalü Aşk beğendi.

Alt 17 Kasım 2015, 20:32   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: '' FORMASYON'' Kontenjanları( 2015-2016) Belli oldu

Omü eğitim fakultesi kontenjanlarını açıkladı..mezunlara kontenjan yok..ilahiyat 35...ilitam 4...😔ne diyeyim..Allah bereket versin...yada tuttuğumuz yerimi kurutuyoruz,herşeye geçmi kalıyoruz..bilmiyorumki...şahsen düşünmüyordum formasyon..ama bunu bekleyen cok kişi vardı...nasipten ötesi yok...kiminede nasibin kismetin imtihan tarafı düşüyor...sıkmayın canınızı..

Alt 27 Kasım 2015, 20:05   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

YÖK'TEN YETKİ DEVRİ...

FORMASYON KONTENJANLARINI ÜNİVERSİTELER BELİRLEYECEK

YÖK, üniversitelere gönderdiği yazıyla kontenjan belirleme yetkisini üniversite senatolarına bıraktığını belirtti.

YÖK, bu yetkiyi yeterli öğretim üyesine sahip, içinde eğitim fakültesi barındıran yaklaşık 70 devlet üniversitesine tanıyacak. Bu durumda YÖK sadece şartları belirleyecek.

Üniversitelere gönderilen yazıda 15 bin formasyon kontenjanından sonra gelen yoğun talep üzerine bu kararın alındığı vurgulandı.

........ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ'NE

Geçtiğimiz günlerde eğitim fakültelerinin kontenjanları, ikinci öğretim programları, öğretmen yetiştirme süreci ve pedagojik formasyon programlarıyla ilgili olarak Kurulumuz resmi Web sayfasında yer alan açıklamamızda nitelik ve kalite kavramlarına dikkat çekilerek ülkemizin geleceği açısından öğretmen adaylarının üstün niteliklere sahip olarak yetiştirilmesinin çok önemli ve gerekli olduğu ifade edilmişti. Bu bağlamda talep ve ihtiyaç dengesi de gözetilerek içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim döneminde, pedagojik formasyon programları için üniversitelerimize 15.000 kontenjan verilmesine karar verilmişti. Ancak, gerek yazılı ve görsel medyada, gerekse sosyal medyada yer alan bazı haberlerde, söz konusu kontenjanın artırılması yönünde yoğun bir talep olduğu gözlenmiştir.

Bilindiği üzere üniversitelerimizde sürekli eğitim merkezleri aracılığıyla bazı alanlarda kişisel ve mesleki gelişim amaçlı çeşitli sertifika programları açılabilmektedir. Pedagojik formasyon programları ise, üniversitelerimizde açılan diğer sertifika programlarından farklı olarak bir mesleki formasyon kazandırma amacı taşımaktadır. Bu programa katılanlar aldıkları sertifikalarla öğretmenlik başvurusunda bulunabilmektedir. Zira Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 20 Şubat 2014 tarihli ve 9 sayılı kararı, öğretmen adayı yetiştiren lisans programları dışındaki çeşitli alanlarda lisans derecesine sahip olanlara da alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans diplomasına ya da pedagojik formasyon belgesine sahip olmak kaydıyla, 89 alanda açılan öğretmenlik kadrolarına başvuru hakkı sağlamaktadır.

Kurulumuz, eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması sürecinde, 1990'lı yılların sonundan itibaren ilgili enstitülerde uygulanmaya başlanan alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programlarının, ürettiği sorunlar ve şikayetler üzerine 2009 yılında kapatılmasına; daha önceki yıllarda olduğu gibi yeniden pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarının açılmasına karar vermişti. Ancak bu sertifika programlarıyla ilgili iş garantisi sağladığına ilişkin yanlış algıyı, Yükseköğretim Kurulunun tek başına düzeltemeyeceği de ortadadır.

Diğer taraftan Yükseköğretim Kurulunun akademik derece ve diploma programları ile ilgili düzenlemeler yaptığı, sertifika programlarının ise üniversitelerimizin uhdesine verildiği, aslında bir sertifika programı olan pedagojik formasyonun ise bunun dışında tutulduğu da malumdur. Son dönemde üniversitelerimizden bu sertifika programının da aynı şekilde herhangi bir kontenjan kısıtlamasına gidilmeden kendi karar alma süreçlerine bırakılmasına dair yoğun talepler gelmiştir. Aslında bu talep, son dönemde yeni YÖK'ün benimsediği yetki devri yöntemine de uygundur.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 18.11.2015 tarihli toplantısında; yukarıda ifade edilen çerçevede pedagojik formasyon konusu, Kurulumuzda yeniden değerlendirilerek pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarının kişisel/mesleki gelişim programları olarak eğitim/eğitim bilimleri fakültesi bulunan ve Yükseköğretim Kurulunca belirlenen üniversitelerde, yine Yükseköğretim Kurulunca belirlenen usul ve esaslara göre yönerge hazırlamak şartıyla ilgili üniversitelerce belirlenecek kontenjanlar dahilinde uygulanmasına karar verilmiş olup, ............ Üniversitesi tarafından da pedagojik formasyon eğitimi sertifika programının bu çerçevede yürütülmesi uygun görülmüştür.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

ALINTIDIR...

Alt 27 Kasım 2015, 20:08   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Pedagojik Formasyon krizi mağdur öğrencileri ve Fen Edebiyat mezunlarını sevindirecek şekilde çözüldü. YÖK’te Eğitim Fakültesi dekanlarıyla yapılan toplantıdan Formasyon kontenjanını artırmanın önü açıldı.

Formasyon 2016 gereklilik ve şartlarını YÖK’ün olması gereken zamanda açıklamaması üzerine 1 Kasım seçimleri öncesinde tepkilerin Başbakan Davutoğlu’na iletilmesi ile atılan adımlar bugün daha kapsayıcı bir noktaya geldi. Önce YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın atanamayan öğretmenleri işaret ederek formasyon konusunu kısıtlayacaklarını belirtmesi üzerine YÖK Genel Kurulu bu yıl Türkiye Genelinde 15.000 Formasyon kontenjanı belirledi. Bu da her ilde her bölüme yalnızca 4-5 kişinin formasyon alması anlamına geliyordu.

ISRARLI DEMOKRATİK TEPKİLER BAŞLADI

Bu gelişme üzerine Pedagojik Formasyon Sertifika programı talep eden öğrenciler ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunları sosyal medyada Twitter başta olmak üzere Başbakan Davutoğlu, YÖK Başkanı Yekta Saraç ve tüm yetkililerin profillerini adeta aşındırarak taleplerini iletti. Son olarak fakülte önlerinde eylemler yapan Formasyon taliplisi binlerce genç açıklanan kontenjanın talebi karşılamadığına dekanları ikna etti.

GENÇLERİN ISRARI YÖK TOPLANTISINI GETİRDİ

Hayallerinin önüne set çekilen gençlerin ısrarlı ve şiddete bulaşmayan demokratik tepkileri yetkililere geri adım attırdı ve YÖK Formasyon kontenjanlarını konuşmak üzere Eğitim Fakültesi Dekanlarını yeniden topladı. Toplantıdan kontenjanların artırılması gerekliliğinin kabulü ve buna bağlı olarak her üniversitenin Pedagojik Formasyon Sertifika programı kontenjanını kendi bölgesindeki talebe göre arttırabileceği kararı çıktı.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Bu noktada bazı medya organlarında olduğu gibi “Formasyon kontenjanı arttı” demek kamuoyunu ve formasyon bekleyen gençleri aldatmak olacaktır. Yüksek Öğretim Kurulunda alınan karar “Formasyon kontenjanının artırılmasının önü açıldı” olarak yorumlanmalıdır. Bundan sonra öğrencilerin yapması gereken ise şu;

Bulundukları illerde eğitim fakültesi dekanlıklarına taleplerini bildiren telefon ve dilekçelerle YÖK’ün verdiği ruhsatı kullanmaya zorlamak. Ancak bundan sonra talep ettikleri okulların Formasyon kontenjanı artmış olacak.

KAYNAK:HÜR HABER
Lalü Aşk beğendi.

Alt 28 Kasım 2015, 00:00   Mesaj No:7
Medineweb Usta Üyesi
Takdir Et:

süper bır haber..hayırlısı olsun ınsallah..
Alt 28 Kasım 2015, 00:00   Mesaj No:8
Medineweb Usta Üyesi
Takdir Et:

süper bır haber..hayırlısı olsun ınsallah..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: