Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İMAM HATİP,KURAN KURSU-SEVİYE TESBİT-HACC-YURT DIŞI-DGS-ÖSYM-SINAVLARI.::. > Diyanetin Yeterlilik Sınavları > ÖSYM'den Duyurular

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  27 Ağustos 2015 (01:23), Konuya Son Cevap : 27 Ağustos 2015 (01:23). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen nurşen35
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Ağustos 2015, 01:23   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart ÖSYM'ye Dgs - Yds - Ekpss- Kpss - Ygs - Lys- İle İlgili Sorulan Sorular

ÖSYM'ye Dgs - Yds - Ekpss- Kpss - Ygs - Lys- İle İlgili Sorulan Sorular

Soru ve Cevaplar
Şifremi unuttum. Telefondan bilgilerimi vererek şifre alabilir miyim?
Telefon üzerinden şifre verme uygulamamız yoktur. Şifrenizi, bulunduğunuz ildeki ÖSYM Sınav Koordinatörlüğünden ya da Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan Başvuru Merkezlerinden (Ortaöğretim Kurumları) alabilirsiniz.

Sınava başvuru tarihlerini öğrenebilir miyim?
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden ilgili yıla ait sınav takviminden öğrenebilirsiniz.

Sınava başvuru şartlarını öğrenebilir miyim?
İlgili sınavın başvuru kılavuzunu inceleyiniz. Kılavuzlar, [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinde yer almaktadır.

Sınava ait başvuru kılavuzunu nerden edinebilirim? Kılavuzun satışı yapılıyor mu?
ÖSYM’nin İnternet sayfasından ilgili sınava ait kılavuza ulaşabilirsiniz. Başvuru kılavuzunun satışı yapılmamaktadır.

Başvuru ücretini öğrenebilir miyim?
İlgili sınava ait başvuru kılavuzundan bakabilirsiniz.

Sınav ücretini hangi bankalardan yatırabilirim?
Sınava ait başvuru kılavuzundan, ücret yatırabileceğiniz bankaları öğrenebilirsiniz.

Sınavın kapsamı, süresi, soru sayısı, saati hakkında bilgi alabilir miyim?
Bu tür bilgilere ilgili sınava ait kılavuzdan ulaşabilirsiniz.

Soyadım değişti, bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?
Aday işlemleri sisteminden “kimlik bilgilerimi“ güncelle linkinden değişiklik yapabilirsiniz.

Sürekli bir engelim yok, sonradan oluştu. Sağlık raporunu ne zamana kadar gönderebilirim ve nasıl göndermem gerekir?
Sınavın yapılacağı hafta çarşamba günü saat 17.00’ye kadar ÖSYM’ye posta ya da kargoyla gönderebilirsiniz. Fax kabul edilmemektedir.

Sınava hangi belgelerle gideceğim?
Nüfus cüzdanı veya süresi geçerli bir pasaportunuz ve sınav giriş belgeniz ile sınava girmeniz gerekmektedir.

Başvuru merkeziyim, sistemim hata veriyor. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
444 67 96 ÖSYM Çağrı Merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Sınavlarda görev almak istiyorum ne yapmalıyım?

Sınava giriş belgemi nasıl alacağım?
Aday işlemleri sisteminden sınava giriş belgenizi edinebilirsiniz.

Başvuru esnasında yanlışlıkla fotoğraf başkasına bilgiler başkasına ait olarak kayıt yaptık bunun düzeltilmesi mümkün mü?

Bir başkası benim adıma şifre alabilir mi?
Sınav koordinatörlükleri veya sınav koordinatörlüğü yetkisi olan başvuru merkezlerinden şahsen nüfus cüzdanınızla şifre alabilirsiniz.

Başörtülü fotoğraf çektirebilir miyim?
Fotoğraf, adayın fiziksel olarak tanınmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Tanınabilir bir şekilde başörtülü çektirebilirsiniz.

Nüfus cüzdanımı kaybettim sınava girebilecek miyim? Ehliyetim sınava girebilmem için yeterli mi?
Güvenlik tedbirleri dolayısı ile nüfus cüzdanınız veya süresi geçerli pasaportunuz dışında bir kimlikle sınava giremezsiniz.

Giriş belgemde yazılı olan okul verilen adreste yok. Ne yapmalıyım?
Bu durumu İl/İlçe Sınav Merkezi Koordinatörlüğüyle görüşebilirsiniz.

Yurt dışında sınava girebilir miyim?
Yurt dışında sınav uygulamamız yok.

İki tane lisans diplomam var KPSS ye her ikisiyle de başvuru yapabilir miyim?
2014 yılı itibarıyla birden fazla eğitim bilgisi ekletebilir, tercihlerde de kullanabilirsiniz.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
ÖSYM’nin İnternet[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sayfasındaki duyurular ve sonuçlar kısmından takip edebilirsiniz.

Cevap kâğıdıma adımı, soyadımı ya da T.C kimlik numaramı kodlamayı unuttum, ne yapabilirim?
Bu durumla ilgili, merkezimize genel amaçlı bir dilekçe gönderebilirsiniz.

Sınav esnasında hakkımda tutanak tutuldu, sınavım geçersiz olur mu?
Sonuçların açıklanmasını beklemeniz gerekmektedir.

Sınav esnasında gözetmenle sorun yaşadım. Şikâyet etmek istiyorum, nasıl yapacağım?
Merkezimize bu konuyla ilgili bir dilekçe gönderebilirsiniz.

Sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak?
ÖSYM’nin İnternet[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sayfasındaki Duyurular kısmından takip etmeniz gerekmektedir.

Sınav salonunda saat yoktu. Neden adaylara saat dağıtılmıyor?
Bu konuyla ilgili şikâyet ve isteklerinizi Merkezimize dilekçeyle bildirebilirsiniz.

Sınav sonuç belgesi tarafımıza gönderilecek mi?
Sınav sonuç belgeleri postalanmamaktadır, ÖSYM’nin İnternet sayfasından sonuç belgesini edinebilirsiniz.

Geçmiş yıllara ait sınav sonuç belgesi almak istiyorum, ne yapmalıyım?
ÖSYM’nin İnternet sayfasındaki sonuçlar bölümünden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle edinebilirsiniz veya bir dilekçe ve 10 TL. Yatırmış olduğunuzu gösteren dekontunuzla ÖSYM’den talep edebilirsiniz. Ankara’da bir yakınınız varsa sizin adınıza evrak referans numaranızla ÖSYM’den alabilir. (ÖSYM tarafından geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen sınavlara ait yeniden Sınav Sonuç Belgesi edinme isteği (Sınav Sonuç Belgesi ücreti olarak 10,00 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229)* numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.)

Sınav puanım beklediğimden düşük geldi, ne yapabilirim?
Sınav sonucunuzun yeniden değerlendirilmesi için itiraz süresi içerisinde ÖSYM’ ye incelenme masrafları için 5 TL yatırmış olduğunuz banka dekontu ve genel amaçlı dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

Okul olarak ÖSYS için başarı sıramızı öğrenmek istiyoruz, ne yapabiliriz?
ÖSYM ‘nin İnternet sayfasında yayımlanan istatistiki bilgilere bakmanız gerekmektedir.

Sınavla ilgili istatistiki bilgilere nasıl ulaşabiliriz?
ÖSYM’nin İnternet[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sayfasında açıklanan istatistiki bilgilere bakabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda çıkmış soruları toparlayıp kitap haline getirmek istiyoruz. İzlememiz gereken süreç nedir?
Merkezimize bu konu ile ilgili genel amaçlı dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

Sınav sonucumuza ne zamana kadar itiraz edebiliyoruz?
Sınav sonucunuza itiraz süresine, sınava ait başvuru kılavuzundan bakabilirsiniz.

Askerdeyim veya tutukluyum, şifremi nasıl alabilirim?
Tutuklu ya da zorunlu askerlik görevini yapmakta olanların, bulundukları cezaevi müdürlükleri ya da askeri birlik komutanlarının resmi yazı ile müracaat etmesi halinde, adayın ismine düzenlenmiş kapalı zarf içinde adaya iletilmek üzere şifre verilmektedir.

Şifremi unuttum, yeni şifre alamıyorum. “Sistemde güvenlik sorunuz tanımlı değildir. “ uyarısı veriyor. Ne yapabilirim?
Şifre değiştirme işlemi yaparken bir güvenlik sorusu belirlemediğinizden dolayı sistem size bu uyarıyı veriyor. Size en yakın Sınav Koordinatörlüğü yetkisi olan başvuru merkezi konumundaki bir ortaöğretim kurumundan veya sınav Koordinatörlüklerimizden şifre edinebilirsiniz.

T.C. kimlik numaramı ve şifremi yazdığım zaman aday işlemleri sistemine giriş yapamıyorum. T.C. kimlik numarası veya şifre hatası uyarısıyla karşılaşıyorum. Ne yapmalıyım?
Şifreniz yeni kurallara uygun olarak en az 8 haneli en fazla 14 haneli olmalı, en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir özel karakter içermelidir. Eğer şifreniz bu koşullara uymuyorsa yeni bir şifre belirleyiniz ya da şifremi unuttum kısmından yeni bir şifre oluşturunuz.

Lisans mezunuyum aynı zamanda bir de ön lisans diplomam var. KPSS-Ön lisans sınavına katılabilir miyim?
KPSS için aday en yüksek öğrenim düzeyinden sınava katılabilir. Bu bilgiye, sınava ait kılavuzumuzun başvuru koşulları kısmından da ulaşılabilmektedir.

ÖSYM’nin yapmış olduğu merkezi atamalarda, KPSS tek yıllarda almış olduğum puanımı kullanabilir miyim?
ÖSYM çift yıllarda almış olduğunuz puanla B grubu kadrolar için yerleştirme yapar. Tek yıllarda almış olduğunuz KPSS A Grubu puanlarla kurumlara uzmanlık kadroları için bizzat başvuru yapmanız gerekir.
KPSS ön lisans sınavına girdim. Daha sonra lisans mezuniyetimi tamamladım. Ön lisans puanımı kullanarak tercih yapabilir miyim?
Almış olduğunuz ön lisans puanınızın iki yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde puanınızı kullanarak tercih yapabilirsiniz.

Sistemde kayıtlı olan adres bilgilerimi değiştirmek istiyorum. Bunu ne zaman ve nasıl yapmalıyım?
Adres iletişim bilgilerinde değişiklik/düzeltme olan adaylar, bu bilgilerini [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnternet adresinden kendileri değiştirebileceklerdir. Bu bilgiler, sınavın güncelleme sayfasından yapıldığı takdirde bu sınav ile ilgili işlemlere yansıtılır. Profilim sayfasından yapılan değişiklikler ilgili sınava yansıtılmaz. ÖSYM’nin [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnternet adresinden aday tarafından tüm sınav güncelleme sayfasından yapılan değişiklikler, ancak ÖSYM tarafından belirlenecek tarihlere kadar yapılabilecektir.

Sıra
Soru ve Cevaplar

Arap Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum. Dil 3 puan türünden alıyor, puanımın hesaplanması için hangi dil testini çözmem gerekir.
3 tane dil testi vardır. Puanınızın hesaplanması için dil ham puanı 0,5 ten büyük veya eşit olması gerekmektedir, bu kuralı kapsadığınız takdirde puanınız hesaplanmaktadır. Tercih etmek istediğiniz yükseköğretim programının özel koşulunu incelemeniz yararınıza olacaktır.

YGS’ de sözelden barajı geçtim. LYS ’ye sayısaldan girebilir miyim ve puanım hesaplanır mı ?
LYS’de girmek istenilen testlerin tercihi adaya aittir. Puanınız hesaplanır.

2014 yılında sınava girdim. İlahiyata yerleştim, bu yıl (2015) puanım düşer mi?
Kontenjanlı bölümlere yerleştirildiyseniz puan düşer.

2014 yılında sınavsız geçişle üniversiteye yerleştim. 2015 ÖSYS de puanım düşer mi?
Sınavsız geçişle yerleşen bir adayın puanında düşme olmaz.

Açık lise öğrencisiydim, tasdikname aldım, 2015 ÖSYS ye katılabilir miyim?
Sınava girebilmeniz için son sınıf ya da mezun olmuş olmanız gerekmektedir.

Uzaktan eğitimle üniversite okuyorum. Yatay geçiş yapabilir miyim?
Geçmek istediğiniz üniversiteyle görüşmeniz gerekiyor. Yatay Geçişler YÖK’ün yayınlamış olduğu Yatay Geçiş Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır. Merkezimizin yatay geçişle bir ilgisi bulunmamaktadır.

ÖSYS yerleştirme işlemlerinde benden önceki adaya mı öncelik tanınır?
İlgili sınav kılavuzundan yerleştirme önceliklerine bakmalısınız.

Bu sene ÖSYS ye yerleştiğimde seneye DGS ye girdiğimde puanımda düşme olur mu?
ÖSYS ve DGS ayrı sınavlardır her iki sınav birbirini etkilemez.

YGS’ye girdim. 140 puan barajını geçtim, AÖF tercih edeceğim. 4 yıllık tercih edebilir miyim?
Evet edebilirsiniz.

Meslek lisesi mezunuyum. YGS den 120 puan aldım. Tercihlere katılabilir miyim? Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?
140 barajını geçemediğiniz için YGS puanlarınızla tercih yapamazsınız. Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ben sayısal öğrencisiyim. YGS puan türlerinden YGS 3 ve YGS 4 den 180 barajını geçtim. LYS’ de hangi oturumlara gireceğim.
LYS de sayısal, sözel veya eşit ağırlıklı olarak girme isteği size aittir. 180 barajını geçtiğiniz için LYS’ lere girmeye hak kazanmış olduğunuzdan tercih size aittir.

YGS de 140 puanını geçtim. Bu puanım okul puanım eklenmiş hali mi ?
Hayır, ham puanınız LYS sonuçlarına eklenmiş olarak göreceksiniz.

YGS doğru yanlışlarımı görüyorum ama puanım hesaplanmamış, neden?
4 testin en az ikisinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmanız gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adayların puanları hesaplanacaktır.

Sınavsız geçiş hakkımı kullandım tekrar kullanabilir miyim?
Evet.

Okul birincisiyim. YGS de ek puan gelecek mi ?
YGS sonuçları hesaplanırken ek puan hesaplanmamaktadır.

Sınavsız geçiş hakkımla AÖF tercih edebilir miyim?
Ortaöğretimdeki alanınızla ilgili sınavsız geçişle gidebileceğiniz AÖF programı varsa tercih edebilirsiniz.

YGS ‘nin LYS ‘ ye etkisi yüzdelik olarak kaçtır?
ÖSYM İnternet sitesinde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) yayınlanan ilgili kılavuzdan gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

YGS ye başvuruyu kaçırdım, LYS ‘ ye başvurabilir miyim?
LYS Sınavına başvurabilmek için YGS sınavına girerek 180 puan almanız gerekmektedir.

YGS de matematik sorularının cevaplarını sosyal bilimler bölümüne işaretledim. Soru kitapçığımı kullanarak puan hesaplaması yapar mısınız?
Aday, cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdına işaretlemişse değerlendirme işlemi optik okuyucudaki işaretlemesine göre yapılır.

LYS sınavına girersem sınavsız geçiş hakkımı kullanamaz mıyım?
Kullanabilirsiniz.

2014 yılında YGS sınavına girdim. Puanımı kaç yıl süreyle kullanabilirim 2015 yılında tercih yapma hakkım var mı ?
Puanını ÖSYS yerleştirme işlemleri süresinde tercih yaparak kullanabilirsiniz. Bu süre dışında puanınızı kullanamazsınız. 2015’te tercih yapamazsınız.

İkinci üniversite kapsamında AÖF’ye kayıt yaptırdım. Bu yıl YGS’ ye girdiğimde OBP’ de düşme olacak mı?
Hayır düşme olmaz İkinci üniversite kapsamı ÖSYM ile ilgili değil.

YGS de puan hesaplarken hangi kat sayıyla çarpıyorsunuz?
ÖSYS başvuru kılavuzunun 3.10 YGSnin değerlendirilmesi maddesini inceleyiniz.

Puanım hesaplanmamış, milli sporcuyum tercih yapabilir miyim?
Spor dallarında tercih yapabilmeniz için hesaplanabilir bir puanınızın olması gerekmektedir.

LYS’ de farklı il tercihi yapabiliyor muyum?
LYS başvuru dönemindeki adres ve okul ilinize göre il tercihi yapabilirsiniz.

YGS’nin %40’ı alınırken hangi bölümden mezunsak ona göre mi hesaplıyorsunuz?
YGS’de 6 adet puan türü vardır. Mezun olduğunuz bölüme göre ayrım yapılmaz. İlgili sınav Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

LYS’lere girmem için kaç puan almam gerekiyor?
YGS puan türlerinden herhangi birinden 180 puan ve üzeri almanız gerekmektedir.

YGS’de 140 puan barajını altında kaldım, benim yerleştirme puanlarım hesaplanacak mı?
Barajı aşamadığınız için yerleştirme puanınız hesaplanmayacaktır.

Açık lise de okuyorum. Hava ve Deniz Kuvvetlerine başvuru yaptım. Kara Kuvvetleri Komutanlığı başvurumu kabul etmiyor. Açık lise de okumamın bir etkisi var mıdır?
Konu hakkında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile görüşeceksiniz.

LYS için 2 oturuma gireceğim ama yanlışlıkla 1 oturum ücreti yatırdım nasıl düzeltebilirim?
Başvuru süresi içerisinde bankadan oturum artırma sisteminden 1 oturum ücret daha yatırıp aday işlemleri sisteminden oturumlarınızı seçebilirsiniz.

Sadece LYS 3 sınavına girsem puanım hesaplanır mı ?
Evet hesaplanır.

Sıra
Soru ve Cevaplar

YGS puan türlerinden sayısal bölümden barajı aşamadım, diğer puan türlerinden barajı aştım. LYS gireceğim fakat LYS yerleştirme işlemlerinde MF puanım hesaplanır mı?
Evet hesaplanır. YGS’de 180 puan barajını aştığınız takdirde LYS’lere girmeye hak kazanmaktasınız. LYS Sınavlarında hangi oturumdan sınava girdiyseniz o testlerden puanınız hesaplanır.

Okul birincisi hakkını bir dahaki sene tekrar kullanabilir miyim?
Hayır kullanılamaz. Birincilik hakkı bir yıl geçerlidir.

ÖSYS tercihlerinde yerleştiğim bölümün özel şartlarında boy, kilo oranı aranmakta ve koşullara uymadığım için, üniversite kaydımı almadı. Kayıt yaptıramadığım için seneye sınava girdiğimde puanımın kırılmamasını istiyorum. Ne yapmalıyım?
Özel koşul ÖSYS tercih kılavuzlarında ayrıntılı olarak açıklandığından dolayı okulun boy kilo şartı varsa puanınız kırılacaktır.

ÖSYS tercihlerinde yerleştirilmedim, ek tercihlerde tercih yapmak istiyorum.
Evet tercih yapılabilir.

Üniversite de muhasebe bölümünü okuyorum, bölüm değişikliği yapabilir miyim?
Bu durumu üniversitenizle görüşmeniz gerekmektedir. Üniversitedeki Yatay Geçişle ilgili ÖSYM’nin bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yüksek lisans yaparken, ÖSYS’ye girip lisans okuma hakkım var mı?
ÖSYS ye girmenizde ÖSYM açısından bir sakınca yoktur. Kazandığınız takdirde üniversitenizle görüşüp ona göre bir yol izleyebilirsiniz.

ÖSYS tercihlerinde bir bölüm kazandım fakat kayıt yaptırıp okumak istemiyorum. Gelecek sene tekrar sınava girdiğimde puanım düşer mi?
Kontenjanlı bir bölüme yerleştiğiniz takdirde kesin kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da puanınızda düşme olacaktır.

ÖSYS’de yerleştiğim üniversitenin boy şartından dolayı kayıt yaptıramadım. Bir alt tercihime yerleşebilir miyim?
Boy özel koşuldur. İlgili sınav kılavuzunda yer alıyorsa bir alt tercihe yerleşemezsiniz.

Meslek lisesi mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkıyla üniversite okuyabilmek için, açık öğretim bürolarından üniversite kaydı yaptırmam gerekmiyor mu?
Hayır, öncelikli olarak ÖSYS başvurusu yaparak sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmeniz gerekmektedir.

Sınavsız geçiş hakkıyla direkt üniversiteye kayıt yaptıramıyorum. Tercih yapmam gerekiyormuş. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim?
Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunda gerekli bilgi yer almaktadır. Bireysel olarak ÖSYM İnternet sitesi [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) üzerinden tercih yapacaksınız.

Üniversitede uzaktan eğitim ile bir bölüm okuyorum. Yatay geçiş yapmak istiyorum. Okuduğum bölümün uzaktan eğitim bölümü olması buna engel mi?
Yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversiteyle görüşüyorsunuz. Yatay Geçiş ile Kurumumuzun bir alakası bulunmamaktadır. YÖK’ün yayınladığı Yatay Geçiş Yönetmeliği kapsamında işlem Üniversiteler tarafından yapılmaktadır.

ÖSYS tercihlerinde kontenjanlı bir açık öğretim bölümü kazandım. Ek yerleştirmelerde puanım düşer mi?
Kontenjanlı bir Açıköğretim programına yerleştirildiğiniz taktirde Ek yerleştirmelerde tercih yapma hakkınız bulunmamaktadır.

1990 tarihli meslek edinme programı ( kursiyer belgesi ) sahibiyim. Sınavsız geçiş hakkım var mı?
Kurs sertifikaları diploma yerine kullanılamaz. Sınavsız geçiş için Meslek Lisesi diploması gerekmektedir.

ÖSYM, il sınav merkezi yöneticiliklerinden neden ÖSYS tercih işlemleri için rehberlik hizmeti vermiyor?
ÖSYM İnternet sitesinde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) rehberlik [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) adresinden rehberlik hizmeti verilmektedir.

OBP nasıl hesaplanacak?
İlgili sınav kılavuzunda Ortaöğretim başarı puanı hesaplama kısmından incelenmeli.

Yetenek sınavıyla alım yapan bir bölüme başvuru yapacağım. Aynı zamanda genel kontenjandan da tercih yapabilir miyim ?
Evet yapabilirsiniz.

Sıra
Soru ve Cevaplar

KPSS’nin kaç oturumuna girmem gerekiyor?
Gireceğiniz oturumlara durumunuza göre siz karar verebilirsiniz. ÖSYM İnternet sitesindeki Başvurular bölümünde yayımlanan kılavuzdan durumunuza ilişkin gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Coğrafya Öğretmenliği bölümünden mezunum ama Çocuk Gelişimi bölümü son sınıfta okumaya devam ediyorum. Sınava, Coğrafya Öğretmenliğinden başvurursam mezun olduktan sonra bölümümü Çocuk Gelişimi olarak değiştirebilir miyim?
Kılavuzda belirtilen tarihler arasında alan/bölüm değişikliği yaptırabilirsiniz. Öğretmen adayları, sınav kılavuzlarında belirtilen değişiklik tarihleri geçtikten sonra, alan bilgilerini MEB sisteminde öğretmenlik başvuruları yaparken değiştirebilirler. Ancak alan sınavı yapılan öğretmenlik alanlarında, sınavdan sonra kesinlikle alan değişikliği yapılamaz.

KPSS A/Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavı için gerekli sınav ücreti ne kadardır?
Sınav ücreti oturum başına 50 TL dir. Gireceğiniz her oturum için ücret yatırmanız gerekmektedir.

KPSS için İnternetten yaptığım bireysel başvuru sırasında adres bilgilerimi güncelledim. Başvuruma ilişkin belgenin çıktısını aldıktan sonra başvuru merkezine götürmeli miyim?
Hayır. Değişikliklerin de yer aldığı belgenin çıktısını aldıktan sonra saklamalısınız.

KPSS gireceğim ama 2 Lisans mezunuyum İşletme ve Türkçe Öğretmenliği, sınava İşletmeden girsem 2 ay sonra alan değişikliği yaptırabilir miyim?
Birden fazla eğitim bilgisiyle başvuru yapılabilir. Kılavuzda ya da daha sonra belirtilen tarihler arasında “yeni eğitim bilgisi” belirtilen Koordinatörlüklerden ekletilebilir.

YDS ilkbahar-sonbahar sınavına girsem KPSS 2014 yılında dil sınavından hangisinden yüksek alırsam onu kullanabilir miyim.?
KPSS için en yüksek olan puanınız dikkate alınır. KPSS’den önce girilen YDS puanları, hesaplanmasında dil puanı gerektiren alanlar için kullanılır.

KPSS puanının hesaplanabilmesi için YDS’ye hangi dilden girilmesi gerekir?
YDS’ye, İngilizce, Almanca veya Fransızcadan girilmesi gerekir. Diğer dillerden YDS’ye giren adayların ilgili KPSS puanı hesaplanmaz.

Öğretmenlik formasyonu eğitimim devam ederken KPSS’ye girebilir miyim?
Girebilirsiniz. KPSS’ye lisans bilginizle başvuru yapılmaktadır.

İşletme mezunuyum, KPSS’de Eğitim Bilimleri oturumuna girebilir miyim?
Eğitim Bilimleri puanınızın hesaplanmasını istiyorsanız Eğitim Bilimleri oturumuna girebilirsiniz.

KPSS A grubundan aldığım puanı merkezî yerleştirmelerde kullanabilir miyim?
Kamu Personel Seçme Sınavı A Grubu ve Öğretmenlik, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılır. A Grubu Kadrolar; kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Aday Meslek Memurluğu (Dışişleri Bakanlığı), Maiyet Memurluğu (Kaymakam Adaylığı) gibi kadrolardır. KPSS, doğrudan atama yapacak kamu kurum ve kuruluşları için bir seçme sınavı, giriş sınavı yapacak kamu kurum ve kuruluşları için ise bir eleme sınavıdır. A Grubu kadrolar için merkezi yerleştirmelerde tercih yapılmaz.

Lisans mezunuyum. Ön lisans eğitimimi tamamladığım zaman KPSS’ye ön lisans düzeyinde başvuru yapabilir miyim?
Hayır yapamazsınız. Elinizdeki en yüksek diplomaya göre başvuru yapabilirsiniz.
DİKKAT : Danıştay 12.Daire Başkanlığının 27/06/2013 tarihli ve E:2009/5045, K:2013/5796 sayılı kararı gereğince Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolara (Teknisyen, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknisyeni gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, adaylar alt öğrenim düzeyindeki(ortaöğretim) mezuniyet(ler)ini de ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabilecekler ve KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS’ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzeyindeki kadrolara başvuru yapabileceklerdir.

KPSS’ye gireceğim. YDS ilkbahar dönemine girmedim, sonbahar dönemine girsem KPSS’de yabancı dil gereken puanlarım hesaplanabilir mi?
Hayır.

2010 yılı KPSS puanım, 2012 puanımdan daha yüksek. Atamalarda 2010 puanımı kullanabilir miyim?
Hayır. Puanın geçerlilik süresi iki yıldır.

KPSS’ye ön lisans düzeyinden girdim. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra bu puanım yanar mı ve bu puanla lisans tercihi yapabilir miyim?
Puanınız yanmaz fakat ön lisans puanınızla lisans tercihi yapamazsınız.

KPSS alan değişikliği yaptım; değişiklik, aday işlemlerinde görünüyor fakat sonuçlarda görünmüyor, niçin?
Geçmişe dönük sonuç belgesinde değişiklik yapılamaz. Alan bilginizdeki değişikliği, sonuç belgenizi kullanacağınız yere diplomanızla belgeleyebilirsiniz.

Muhacir belgesiyle KPSS’ye başvurabilir miyim?
T.C. kimliğiniz varsa başvuru yapabilirsiniz.

KPSS atamalarından sonra alan bazındaki güncel sıralamayı görebilir miyiz?
Sonuçlar açıklandıktan sonra Aday İşlemleri Sisteminden görebilirsiniz.

2012 KPDS puanım var, bunu KPSS’de kullanabilir miyim?
Hayır.

KPSS sınav tarihinde askerde olacağım, sınav merkezi değişikliği yapabilir miyim?
Başvuru süresi bittikten sonra sınav merkezi yeri değişikliği yapamazsınız.

KPSS sınav sonucuma 1 ay önce itiraz da bulunmuştum ama hâlâ cevap gelmedi. Resmî cevap süreniz ne kadardır?
Dilekçelere verilecek cevaplar için resmî bir süre yoktur Değerlendirme bittiği zaman çıkan cevap, tarafınıza posta yoluyla gönderilir. Postadan kaynaklanan gecikme ve kaybolmalardan ÖSYM sorumlu değildir.

Herhangi bir Kamu Kurumunda eleman alımı var. Eğer bu kuruma KPSS puanımla başvuru yapıp kazanırsam, KPSS merkezi atamalarında da tekrar tercih yapabilir miyim?
Açıktan alınan alımlarda, Merkezi atama için tercih yapabilirsiniz.

KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Gerekli bilgiler için ÖSYM İnternet[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sitesini takip edebilirsiniz.

KPSS sınavı için bankaya para yatırdıktan sonra ais’de KPSS başvuru bilgilerimi ve sınava giriş belgemi görüntüleyemiyorum sebebi nedir?
Sınav ücretini yatırmak sınava başvuru için yeterli değildir. Başvuru, KPSS kılavuzunda belirtilen yollardan biriyle yapılmış olmalıdır ve başvuru kayıt bilgilerinin dökümü mutlaka edinilmelidir.

KPSS Önlisans düzeyinde yanlış olduğunu düşündüğüm sorulara itiraz ettim. İtiraz dilekçesi yollamam puanımda düşmeye neden olur mu?
Hayır.

KPSS yerleştirmelerinde, puanın yanı sıra doğru cevaplanan soru sayısına göre yerleştirme işlemi yapılıyor mu?
Hayır.

KPSS memur tercihlerimi bilgisayar yardımıyla yapacağım ama Aday İşlemleri sayfası açılırken hata veriyor. Telefondan sisteme giriş yapıp tercihlerimi bildirebilir miyim?
Hayır.

KPSS’ye Ortaöğretim düzeyinden girdim. Bölümümden alım yapan kurum yok ve 2001(Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak.) nitelik kodundan tercih yapmak istiyorum. Alan değişikliği yaptırıp alanımı 2001 olarak gösterebilir miyim?
Alan değişikliği yapmadan ilgili koddan tercih yapabilirsiniz.

KPSS sınavına ortaöğretim düzeyinde başvurdum ve başvurudan sonra ön lisans mezunu oldum. Sınava ortaöğretim düzeyinden girdikten sonra, tercih döneminde bilgilerimi ön lisans olarak değiştirebilir miyim?
Hayır.

Çift lisans mezunuyum. Kurumların özel alımlarına başvuru yaparken KPSS sonuç belgemde yazan alanımla, götürmüş olduğum diğer lisans diplomamın üzerinde yazan alan uyuşmadığı için sorun yaşıyorum. ÖSYM’nin yapılan alan değişikliklerini sonuç belgelerine yansıtabilir mi?
Artık KPSS Sınav Sonuç belgelerinde herhangi bir program/alan bilgisi yer almamaktadır ve sonuç belgelerinde geçmişe dönük değişiklik yapılamamaktadır. Durumunuzu ilgili kuruma belgelerinizle ispat edebilirsiniz.

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı için başvurudan sonra sınava girmeden önce sınav merkezimi değiştirebilir miyim?
Başvuru süresi bittikten sonra sınav merkezi değişikliği yapılamamaktadır.

2015 KPSS ne zaman yapılacak?
ÖSYM İnternet[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sayfasındaki sınav takvimini takip ederek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

KPSS sınavı konularına ilişkin başlıklara nereden bakabiliriz.
Gerekli bilgi için ilgili sınavın kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

KPSS 2012 yılında girdim ve yabancı dil sınavını da çözdüm. Girmiş olduğum bu yabancı dil sınavı ile ilgili bir sonuç belgesi alabilir miyim?
KPSS içindeki yabancı dil sınavı bağımsız bir sınav olmadığı için ayrı bir sonuç belgesi düzenlenmemektedir.

2012 yılında girmiş olduğum KPSS’den aldığım yabancı dil puanımı 2014 yılı KPSS B Gurubu yerleştirmelerinde kullanabilir miyim?
Hayır kullanamazsınız. Yabancı dil puanınızın hesaplanması için YDS’ye girmeniz gerekiyor.

2012 yılında girmiş olduğum KPSS’den aldığım yabancı dil puanımı TUS dil muafiyeti için kullanabilir miyim?
Hayır.

KPSS A Grubu sınavına hesap makinesiyle girebilir miyim?
Sınava elektronik araç-gereç ile giremezsiniz.

STS öğretmenlik için nasıl başvuru yapabilirim?
Yayımlanan KPSS A Grubu öğretmenlik kılavuzu doğrultusunda başvuru yapmalısınız Sınava, yurt dışında Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuran ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen aday başvurur

STS öğretmenliğe girebilmek için denklik puanımızın en az kaç olması gerekiyor?

Adayların sınavda başarılı olabilmesi için Denklik Puanlarının 100 üzerinden en az 50 olması gerekmektedir. Sınavda başarılı olan adaylar adına Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nca Diploma Denklik Belgesi düzenlenir.

STS öğretmenliğe girmek için denklik puanımın hesaplanmasını istiyorum KPSS A grubu başvurularıyla ilgili olarak aday başvuru formunda nereyi işaretlemem gerekiyor?
“Denklik puanınızın hesaplanmasını istiyorum.” seçeneğini işaretlemelisiniz.

Sıra
Soru ve Cevaplar

EKPSS tercihi yaptım ve yerleştim. Fakat özel koşuldan dolayı Kurum atamamı yapmadı. Bir sonraki yerleştirmelerde tercih yapabilir miyim?
Bu sınavın sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar (yerleştirilen, yerleştirildiği hâlde ilgili kuruma başvurmayan, yerleştirilen ancak yerleştirildiği kadronun niteliğini taşımadığı tespit edilen ya da yerleştirilerek ataması yapılan), daha sonraki merkezî yerleştirme işlemlerinde yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamaz; kura ile yerleştirilenler ise bir sonraki kura ile yerleştirmeye başvuramazlar.

EKPSS Tercih işlemleri ne zaman yapılacak?
Tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı ÖSYM internet sitesinde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) yayınlanan Duyuruları takip ederek öğrenebilirsiniz.

EKPSS’ye 2014 yılında başvuru yapamadım, bir sonraki yıl başvuruda bulunabilir miyim?
EKPSS 2 yılda bir yapılmaktadır. 2015 yılı içerisinde EKPSS Sınavı yapılmayacaktır.

EKPSS ve KPSS’ye girdim. Her iki sınav için de Tercih işlemlerine başvurabilir miyim?
Evet, her iki sınav için de tercih yapabilirsiniz.

EKPSS’de yanlış cevaplar, doğru cevapların sayısını düşürüyor mu?
Evet. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan hesaplanmaktadır.

EKPSS Kılavuzunun içeriğinde neler bulunmaktadır ve Kura işlemlerine ilişkin bilgiler nerede yer almaktadır?
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına ilişkin bilgileri içermektedir. Kılavuz, kura işlemlerini de kapsamaktadır.

EKPSS tercihi yapmak için gerekli olan tercih kılavuzu, Aday İşlemleri Sisteminde nerede yer almaktadır ve tercih yaparken program kodunu nasıl belirleyeceğim?
Tercih kılavuzu [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinde ana sayfada “Tercihler” başlığı altında yer almaktadır. Program kodu, kurum kodu anlamına gelmektedir ve Kılavuzdaki kurum kodlarına göre program kodunuzu belirlenmelidir.

EKPSS’ye ortaöğretim mezunu olarak girdim. 11. dereceden veya 12. dereceden tercih yapabilir miyim?
Koşulları karşıladığınız takdirde istediğiniz dereceden tercih yapabilirsiniz.

EKPSS sonuçları ne zaman açıklanmaktadır?
Gerekli bilgilere ulaşmak için ÖSYM İnternet sitesinde ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ) yayımlanan duyuruları takip ediniz.

EKPSS soru kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayımlanmaktadır?
Gerekli bilgilere ulaşmak için ÖSYM İnternet sitesinde ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ) yayımlanan duyuruları takip ediniz.

Sıra
Soru ve Cevaplar

YDS ilkbahar dönemi için başvurumu yaptım. Ama giriş belgem posta veya e-mail olarak gelmediği için sınava giremedim. Yatırmış olduğum sınav ücretini diğer sınav için kullanabilir miyim?
Öncelikli olarak giriş belgeleri posta veya e-mail olarak gönderilmemektedir. Adaylar, Sınava Giriş Belgelerini T.C. Kimlik/Y.U Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]. İnternet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edineceklerdir. Yatırmış olduğunuz sınav ücreti ilgili sınav için geçerlidir. Başka bir sınava aktarılamaz, iade edilemez.

YDS de yanlış doğruyu götürmüyor. KPSS içindeki dil hesaplaması ne şekilde olacak mesela P49 puanındaki dil %10 etkiliyor ben YDS den 60 puan alırsam %10’u bu puanda mı gelecek. Yoksa yanlışları da kullanacak mısınız?
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden ilgili sınav kılavuzunda puan hesaplama değerlendirme kısmını inceleyiniz.

YDS sonbahar dönemine girsem KPSS puanlarım hesaplanır mı ?
Adayların ilgili KPSS’den önce elde ettikleri Almanca, Fransızca veya İngilizce en yüksek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonucu kullanılmaktadır. KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınmaktadır.

YDS’ ye sağlık problemlerim nedeniyle giremedim, sınavın telafisi var mı?
Telafi sınavı yapılmamaktadır. Bir sonraki sınava başvurabilirsiniz.

YDS dışında hangi sınavlar KPSS alan puan türlerinin hesaplanmasına etkili olur?
Yabancı dil ağırlığı içeren KPSS puanları hesaplamasında YDS dışında herhangi bir sınav etkili değildir.

YDS de yanlış cevaplar doğru cevapları götürüyor mu ?
Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınmakta, yanlış cevaplar dikkate alınmamaktadır.

YDS ye girmediğim takdirde KPSS puanlarımın hiçbiri mi hesaplanmayacak?
Hayır, sadece yabancı dil ağırlığı içeren KPSS puanları hesaplanmamaktır.

Sıra
Soru ve Cevaplar

4 yıllık üniversite okuyorum 2. yılını başarıyla tamamladım.2 yıllık diploma aldım ve DGS’ye başvuru yapabilir miyim?
Hayır. Çünkü DGS’ye 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları ve mezun olabilecek durumdaki adaylar başvuru yapabilirler.

DGS’ye girmek istiyorum ama son sınıf öğrencisiyim, stajımı tamamlayamadığım halde başvuru yapabilir miyim?
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Ön lisans okuyorum, sınıfta kaldım. DGS’ye girmeme engel mi?
Hayır engel değildir. Son sınıf öğrencisi veya mezunsanız sınava girebilirsiniz. (Okulu kaç yılda bitirdiğiniz önemli değildir.)

PMYO mezunları DGS ile lisans tamamlayabilir mi?
DGS Kılavuzu Tablo 3’ te yer almadığından DGS’ye başvuru yapılamaz.

DGS de Sözel Bölümü, Sayısal Bölüme; Sayısal Bölümü de Sözel Bölüme işaretledim. Bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim?
Cevap kâğıtları optik okuyucular tarafından okunmaktadır. Elle müdahale mümkün değildir.

DGS’ de örgün işletme bölümüne yerleştim ve kayıt yaptırdım. Aynı sene içerisinde açık öğretim sınavsız lisans tamamlama olarak yine işletme bölümüne kayıt yaptırdım. Şu an bir açık öğretim ve bir de örgün öğretim okuyorum. Okuduğum bölümlerin ikisi de aynı bölüm olduğundan bu durum ileride benim için bir sorun yaratır mı?
Bir aday aynı anda hem örgün öğretim hem açık öğretim okuyabilir.

DGS tercihlerinde bir yükseköğretim programlarına yerleştirildim. DGS ek tercihlerinde tercih yapabilir miyim?
DGS Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, DGS’ye girmiş ve DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

DGS tercihlerinde yerleştirildim fakat gitmeyeceğim. Seneye ÖSYS sınavına girersem puanım düşer mi?
DGS ile ÖSYS farklı sınavlar birbirini etkilemezler.

DGS tercih sonuçları neden çok geç sürede açıklanıyor?
ÖSYM yaptığı tüm sınav ve yerleştirme sonuçlarını en kısa zamanda açıklamayı hedeflemektedir. Lütfen ÖSYM [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) adresinden takip ediniz.

DGS ek tercih tarihleri ne zaman? Ek tercih işlemleri kesin yapılır mı?
DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılır.

DGS sınav sonucuma itiraz etmiştim, dilekçemi göndereli uzun zaman olmasına rağmen tarafıma henüz dilekçe cevabım gönderilmedi. Dilekçelere cevap süresi neden bu kadar uzun?
Merkezimize gelen dilekçelere ÖSYM ye evrak giriş tarihlerine göre işlem yapılmaktadır.

Geçen yıl DGS ye girdim. Bu yıl paramı yatırdım tekrar başvuru yapacak mıyım?
Evet. Başvuru merkezinden ya da bireysel olarak ÖSYM İnternet sitesi üzerinden yapmanız gerekmektedir.

DGS ye bir kez girdim tekrar girebilir miyim? Süre sınırlaması var mı?
Ön lisans diplomanız olduğu sürece sınava girebilirsiniz. Sınırlama yoktur.

5 yıl önce ön lisans programından mezun oldum. Bu yıl hem YGS ye hem DGS ye başvuru yaptım. Puanımda düşme olur mu ya da ikisini birden kullanabilir miyim?
Puanınızda düşme olmaz, kullanabilirsiniz.

Mezun olma kriterleri nelerdir? DGS için önemli midir?
Mezun olabilecek durumdaki adayın (mezuniyet bilgileri başvuru sırasında belli olmadığından) notunu, not sistemini, mezuniyet tarihini ve alanını o yıl ilgili meslek yüksekokulundan alınmaktadır. Ön lisans başarı puanı hesaplanabilmesi için bu bilgilerin alınması gerekmektedir.

Kendi adres ilimden hariç başka bir ilde sınava girebilir miyim?
İlgili sınavın güncel kılavuzuna bakmanız gerekmektedir.

DGS için başvuru merkezleri nereleridir?
İlgili sınavın başvuru kılavuzunu incelemeniz gerekmektedir.

DGS başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?
İlgili sınavın başvuru kılavuzunu incelemeniz gerekmektedir.

DGS’nin yapılacağı iller nerelerdir?
İlgili sınav kılavuzdan bilgi alabilirsiniz.

2 yıllık İlahiyat ön lisans mezunuyum. DGS ye başvurabilir miyim?
Evet.

DGS’ ye bireysel olarak İnternet üzerinden başvuru yaptıktan sonra belgemi gidip onaylatacak mıyım?
Hayır, onaylatmanıza gerek yoktur.

Çocuk Gelişimi mezunuyum. DGS ye başvurabilir miyim?
Ön lisans diplomanız varsa başvurabilirsiniz.

DGS üniversite kontenjanları bu sene için arttırıldı mı?
YÖK tarafından belirlenen kontenjanlar DGS kılavuzunda yayınlanmaktadır. Kontenjanlar; üniversiteye, bölüme göre her yıl değişebilir.

Ön lisans 2. sınıf öğrencisiyim. Okulum bir dönem uzadı, bu sene DGS ye girebilir miyim?
Mezun olabilecek durumdaysanız girebilirsiniz.

DGS’ ye başvuracağım fakat okulumun ismi değişti. Diplomamda eski ismi yazıyor, hangisini yazacağım?
Kılavuzda okulunuzun eski adı varsa onu yoksa yeni adını yazıyorsunuz.

Ön lisans son sınıf öğrencisiyim DGS ye gireceğim. Akademik not ortalama kısmına ne yazacağım?
Mezun olmadığınız için boş bırakıyorsunuz.

Astsubay MYO mezunuyum. DGS ‘ye başvuru yapabilir miyim?
Kılavuzda okulunuzun kodu varsa başvuru yapabilirsiniz.

DGS’de geçiş yapabileceğim üniversiteleri nereden görebilirim?
İlgili sınav kılavuzundan bilgi alabilirsiniz.

Aday başvuru formunu sistemde bulamadım, nasıl alabilirim?
ÖSYM internet sayfasında başvurular kısmında bulabilirsiniz.

Diploma ya da geçici mezuniyet belgem yok. DGS ye başvuru yapabilir miyim?
Belgenizin olması gerekiyor.

Diploma notumu yazdım. Kaçlık sistemde olduğunu nereden öğreneceğim?
Konu hakkında Üniversitenizden bilgi alabilirsiniz.

Tablo 3 ‘te alanım bulunmamaktadır. DGS ye girip tercih yapabilir miyim?
Sınava girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. İlgili Tercih kılavuzundan bilgi alabilirsiniz.

2006 mezunuyum. DGS’ye daha önce hiç başvuru yapmadım. Başvurumu nereden yapmam gerekiyor?
Başvuru Merkezinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

2007 ön lisans işletme mezunuyum. Bir daha ki yıl başka bir bölümden mezun olacağım. Bu yıl işletme olarak DGS ye başvuru yaparsam bir sonraki yıl yeni alanımdan DGS ye başvuru yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz.

Akademik not ortalamam nasıl ekleniyor?
İlgili sınavın kılavuzunda diploma notu hesaplanması kısmını inceleyebilirsiniz.

Kaç defa DGS ‘ye girme hakkım var?
Belirli bir sınırlama yok.

DGS’nin taban puanı kaçtır?
Belirlenmiş bir taban puanı bulunmamaktadır.

Geçen yıl DGS ile yerleştim, bölümümü değiştirmek istiyorum. DGS ‘ye girebilir miyim?
DGS ile bölüm değişikliği yapamazsınız, yatay geçiş için üniversiteler ile görüşmeniz gerekmektedir.

DGS’ ye yerleştiğimizde 3. sınıftan devam edebilir miyim?
Yerleştiğiniz okul tarafından hangi döneme intibakınız yapılırsa o sınıftan başlarsınız.

Açık öğretim ön lisans okuyorum DGS ye girebilir miyim?
Evet. Girebilirsiniz.

Diplomam da akademik not ortalamam yazmıyor. Okulumdan aday başvuru formuna yazdırsam onaylatsam başvuru yapabilir miyim?
Başvuru esnasında akademik not ortalamanızın olduğu mezuniyet belgenizin olması gerekmektedir.

4 yıllık lisans okuyorum 2. sınıftayım DGS ye başvuru yapabilir miyim?
4 yıllık lisans okurken ilk iki yılın derslerini verip ön lisans diploması alanlar DGS ye başvuru yapamaz.

İlitam okumak istiyorum, DGS’ ye girmem gerekiyor mu?
Evet.

ÖBP nasıl hesaplanıyor?
İlgili sınavın kılavuzundan başarı puanı hesaplama kısmını inceleyiniz

DGS ile bir kere yerleştim tekrar sınava girip tercih yapabilir miyim?
Sınava girip tercih yapabilirsiniz.

DGS ile açık öğretime yerleşebilir miyim?
AÖF bürosu ile görüşüp sınavsız bir şekilde açık öğretimde okuyabilirsiniz.

DGS başvurusunda engel durumu bölümünde yazı boyutu 9 punto olarak işaretledim, bir problem olur mu?
Herhangi bir engel durumunuz yoksa problem olmaz.

DGS’ ye başvuru yapmak için başvuru merkezine gittim. Görevli benden diploma veya tranipt belgesi istedi. Bu yüzden başvurumu almıyor.
Kılavuzda yazan bilgiler doğrultusunda belgeniz olmadan DGS’ ye başvuru yapamazsınız.

DGS başvurumu yaptıramadım. Herhangi bir uzatma olacak mı?
Hayır, herhangi başvuru süresi uzatılmayacaktır.

DGS ücretini ödemeler kısmından yatırmak istiyorum. Ama sistemde “sonuçlanmamış işleminiz” var diyor, ne yapacağım?
Sayfayı kapatıp 20-25 dakika bekleyin, sonra tekrar deneyiniz.

DGS ücretimi ATM den yatırdım sorun olur mu?
Herhangi bir sorun olmaz.

DGS aday başvuru formumu nereden alabilirim?
ÖSYM İnternet[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sayfasından başvurular kısmından edinebilirsiniz.

DGS tercihleri ne zaman yapılacak?
ÖSYM’nin internet [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sayfasından takip ediniz.

DGS de kaç tane tercih hakkı var?
30 tercih hakkı bulunmaktadır.
DGS de uzaktan eğitim okuyabilir miyim?

Evet.

DGS ye başvuru yapacağım. İlahiyat okuyorum, alanımın dışında tercih hakkım var mı?
Kendi alanınızı tamamlayan alanlara tercih yapabilirsiniz.

Yurt dışındayım. Kardeşim benim adıma başvuru yapabilir mi?
Hayır.

AÖF son sınıfta okuyorum. Aday başvuru formunu büroya onaylatmam gerekir mi?
DGS de son sınıf öğrencilerinin belgelerini okullarına onaylatmaları gerekmektedir.

Ön lisans 1.sınıf öğrencisiyim DGS ye girebilir miyim?
Son sınıf ve mezun durumundaki adaylar DGS ye başvurabilirler.

Ön lisans son sınıf öğrencisiyim ve alttan bir dersim var. Bütünleme sınavı olmazsa mezun olamayacağım. DGS ye girebilir miyim?
DGS ye girebilirsiniz fakat kayıt esnasında staj durumun da olmamanız gerekiyor.

DGS ‘de hangi bölümlere geçiş yapabiliyorum?
İlgili sınav kılavuzunun tablolarını incelemeniz gerekmektedir.

DGS ‘de lisans mezunuyum. Ön lisans diplomam var. Sınava başvuru yapabilir miyim?
Ön lisans diplomanız elinizde olduğu müddetçe sınava başvuru yapabilirsiniz.

DGS’ ye kaç kere girebiliyoruz?
Diplomanız olduğu müddetçe girebilirsiniz. Bir süre sınırlaması yoktur.

DGS ‘ye çift ön lisans diplomasıyla başvura bilir miyim?
Birden fazla eğitim bilgisi ekletebilirsiniz fakat ön lisans başarı puanınızın hesaplanabilmesi için bir alan seçip tercihlerde kullanabilirsiniz.

DGS için gireceğim bölümde birinciliğim var. Ek puan gelir mi?
AÖBP değil ÖBP olarak hesaplama yapılıyor. Bu yüzden akademik not ortalamanız neyse onun üzerinden hesaplama yapılacaktır.

DGS ‘ye başvurabilmek için bir sınırlama var mı? Diploma notum 2,30 ‘un altında yapabilir miyim?
Herhangi bir sınırlama yok. Yapabilirsiniz.

DGS ‘de en küçük ve en büyük puan belirtilmemiş neye göre tercih yapacağız?
İstediğiniz yerlere göre yapıyorsunuz, belirtilen bir puan yoktur.

Sıra
Soru ve Cevaplar

STS diş hekimliğine gireceğim, yanlışlarım doğruları götürüyor mu?
Hayır, Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınır, yanlış cevaplar dikkate alınmaz.

Yurt dışından mezunum, STS diş hekimliğine girebilir miyim?
Kılavuzda ki koşulları sağlıyorsanız girebilirsiniz.Sınava, yurt dışında diş hekimliği alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik belgesi almak üzere Yükseköğretim Kuruluna Başkanlığına (YÖK) başvuran ve YÖK tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar başvurabilir. YÖK Başkanlığı Denklik Birimine denklik işlemleri için başvurusunu yapmayan ve sınava/sınavın hangi aşamalarına girebileceğine dair YÖK kararı bulunmayan adaylar başvuru yapamazlar. Bu durumdaki adaylardan, başvuru yaparak sınava ya da hakkı olmadığı sınav aşamasına girenlerin, sınavdan yüksek puan almış olsalar bile sınav sonuçları geçersiz sayılır.
NOT: Aynı koşullar STS tıp içinde geçerlidir.

Sıra
Soru ve Cevaplar

PMYO için mülakatı geçtim ama sınav için ücret yatıracağımı bilmiyordum. Şimdi yatırabilir miyim?
Başvuru süresi içinde sınav ücreti yatırılmak zorundadır. Başvuru süresi bittikten sonra sınav ücreti yatırılamaz.

PMYO için sınav giriş yerimi başvuruda Ankara olarak seçmiştim, ancak Gaziantep olarak görünüyor. Nasıl değiştirebilirim?
Herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

PMYO giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?
Sınav giriş belgeleri sınavın yapılacağı hafta içerisinde yayımlanır. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden Duyurulardan takip edebilirsiniz.

PMYO başvurusunu nerelerden yaptırabilirim?
Adaylar başvuru süresi içinde sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] adresinden yapabileceklerdir.

PMYO için ücret yatırma zamanını kaçırmışım, ne yapabilirim?
Başvuru süresi sona erdiği takdirde sınav ücretini yatıramazsınız.

Sınav ücretini yatırdım ama sınava başvuru yapılacağını bilmiyordum. Ne yapabilirim?
Sınav ücretini yatırmış olduğu halde başvurusunu gerektiği şekilde tamamlamayan adayların PMYO sınavına katılmaları mümkün değildir.

Sıra
Soru ve Cevaplar

Sayıştay sınavı için başvurumu yapacağım ama Ais’ten (Aday işlemleri sistemi) yapamıyorum. Sistemde bireysel başvuru yok. Ne yapmalıyım?
Başvurunuzu sadece ÖSYM Koordinatörlüklerinden yaptırabilirsiniz.

Sayıştay eleme sınavına başvuru yapacağım mezunum fakat mezuniyet tarihim belli değil, başvuru yapabilir miyim?
Başvuru sırasında mezuniyet tarihinizi belgeleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz

Sayıştay sınavına girmede, mezuniyet şartı aranıyor mu?
Başvuru işlemleri için mezun durumda olmanız gerekmektedir.

Sıra
Soru ve Cevaplar

Alanım ve mezuniyet tarihim yanlış yazılmış, ne yapmalıyım?
Genel amaçlı dilekçe ile birlikte ilgili belgenizi ÖSYM Merkezine göndermeniz gerekmektedir.

İcra sınavı için başvuru yaptım. Mecburi hizmetim bulunmaktadır kısmını işaretledim, ne olduğunu da anlamadım problem olur mu?
Adalet Bakanlığıyla görüşmelisiniz. Başvuru süresi içinde bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

İcra sınavına başvururken kurum adını yanlış yazdım, ne yapmam gerekiyor.
Adalet Bakanlığı ile görüşmelisiniz. Başvuru süresi içinde bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

İcra sınavı başvurusunda sicil numaramın son harfini yanlış yazdım, ne yapmam gerekiyor?
Adalet Bakanlığı ile görüşmelisiniz. Başvuru süresi içinde güncelleyebilirsiniz.

Mezun olduğum program kodu kılavuzda yok, ben neyi işaretleyeceğim?
Adalet Bakanlığıyla ile görüşmelisiniz.

Sınava giriş belgelerimizi nereden edineceğiz?
ÖSYM İnternet sayfasında aday işlemleri sisteminden edinebilirsiniz.

Sıra
Soru ve Cevaplar

İşletme mezunuyum Adli yargı sınavına girebilir miyim?
Bu sınava Hukuk Fakültesi mezunu adaylar girebilmektedir.

Adli Yargı sınavına sadece Ankara’da mı girilebiliyor?
Sınav sadece Ankara da yapılmaktadır.

Adli Yargı sınavı için 10 tane belge isteniyor. ÖSYM’ye evrak teslim ediyor muyuz?
Evrakları Adalet Bakanlığına teslim edeceksiniz.

Başvurumuzu nereden yaptıracağız.
ÖSYM İnternet [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) sitesinden ilgili sınavın kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Sıra
Soru ve Cevaplar

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı başvurularında, mezuniyet tarihi ile ilgili yanlışlıklar nasıl düzeltilebilir?
Düzeltme yapılma talebini bildiren bir genel amaçlı dilekçeyi ve dilekçe eki olarak diplomanın onaylı örneğini Merkezimize göndermeniz gerekmektedir.

Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı için başvuru yapacağım ama bir örgün öğretim okuyorum. Eğer sınav sonucunda bu programı da kazanırsam programların ikisini birden okuyabilir miyim? Eğer iki programa kayıt yaptırmış olursam kayıtlardan birini sildirmem mi gerekiyor?
Başvuru yapabilirsiniz. Eğer bir programa yerleştirilmeye hak kazandığınız taktirde aynı öğretim yılında birden fazla yükseköğretim kurumunda (AÖF programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenim sürdürmek mümkün değildir.

Alıntı..
specialman20 beğendi.

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1293 10 Aralık 2020 11:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 2016 08 Aralık 2020 17:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 788 08 Aralık 2020 16:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 734 08 Aralık 2020 11:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 812 04 Aralık 2020 12:56

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)