Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MUTFAĞI.::. > Medineweb Mutfağı > Börekler ve Hamur İşleri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Allahın kulu_,Açılış Tarihi:  13 Şubat 2015 (19:10), Konuya Son Cevap : 13 Şubat 2015 (22:08). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Şubat 2015, 19:10   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ruşeymli Çavdarlı Ekmek

Ruşeymli Çavdarlı Ekmek

Ruşeymli Çavdarlı Ekmek

Son zamanlarde neredeyse dışarıdan hiç ekmek almadım. 100 tl ye bir ekmek makinası aldım. Ekmeğimi kolayca hazırlıyorum. İçine ne istersem katıyorum. Ölçü konusunda zamanla pratiklik kazanıyorsunuz. Kıvamı çok cıvık olursa ekmek çöküyor. Eğer hamur cıvık görünüyorsa yoğurma esnasında biraz un ilave ediyorum. Katıysa biraz su… Ekmek makinamı salona getirip koydum. Pişerken ekmek parfümü sarıyor bütün evi
Bir kaç yıl önce ruşeymden bahsetmiştim size. Ruşeym buğdayın embriyosu. Beraber çekildiğinde unu çabuk bozduğu gerekçesiyle ruşeym kısmını çıkarıyorlar. Buğday ruşeymi kalp-damar hastalıkları ve sinirsel fonksiyon bozuklukları riskini azaltan, doymamış yağ asitlerince zengin bir madde. Ruşeym, buğdaydan daha yüksek oranda protein, şeker, yağ, lif ve mineral içeriyor.
Piyasada en kolay bulunan [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]‘nın ruşeymi. Büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Ben ruşeymi ekmek yaparken mutlaka kullanıyorum. Diğer hamur işlerinde, keklerde de rahatlıkla kullanılabilir. Hatta yoğurda karıştırıp yenilebilir.

Çavdarlı, ruşeymli ekmek tarifi (900 gr.lık ekmek için)
  • 1 su bardağı çavdarlı un (Selva)
  • 3 su bardağı beyaz un
  • 2 yemek kaşığı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
  • 2 su bardağı su
  • Yarım büyük kaşık instant maya (makinanın içindeki kaşıkla)
  • 1 büyük kaşık zeytinyağı
  • 1 büyük kaşık şeker
  • 1.5 küçük kaşık tuz
Nasıl yapılır?
  • Makinanın içindeki kabı çıkarın. İçine su, yağ, tuz ve şekeri ekleyin. Unu ve en son mayayı ekleyip, hazneyi makinanın içine yerleştirin.
  • Menü den kabuk rengini, 900 gr. lık ekmek boyutunu ayarlayıp makinayı çalıştırın. Hepsi bu kadar.
NOT: Haznenin kenarlarında un kalıyorsa, yoğurma sırasında silikon bir spatulayla kenarda kalan unları ortaya doğru itebilirsiniz.
Ekmek makinasının fiyatını verdim çünkü piyasada çok pahalı makinalar var. 100 tl lik makina da işinizi görüyor demek istiyorum. Biz şu an 5 kişiyiz ve bir ekmeği, bir öğünde bitiremiyoruz.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.

Konu Sahibi Allahın kulu_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Haftanın konusu:Şiddet neden artıyor? Hafta'nın Konusu gün ışığı 8 1294 26 Ağustos 2019 00:20
AÖF İlahiyat Arapça 2. Sınıf Vize Soruları – 2009 Arapça 4 Allahın kulu_ 3 1443 23 Ocak 2019 20:40
Sayı ve Temyiz soruları Arapça 4 Allahın kulu_ 0 2743 23 Ocak 2019 20:09
Arapça 3 dersleri Arapça 3 Allahın kulu_ 0 1043 03 Ocak 2019 13:34
Arapça 3 | Çıkmış Soru Çözümleri Arapça 3 Allahın kulu_ 2 1487 03 Ocak 2019 12:56

Alt 13 Şubat 2015, 21:32   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Ruşeymli Çavdarlı Ekmek

konu açtığınız zaman farklı tarifleri tek konuyla paylaşmayın lütfen.tek tek hepsini ayrdım.aynı tarif için farklı seçenekler sunacasaız tek komuyla devam edebilirsiniz.birde konularınızdaki reklamları yayınlamadan önce silin lütfen.hemen hemen her mesajı düzenlemek zorunda kalıyoruz
Alt 13 Şubat 2015, 22:08   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Ruşeymli Çavdarlı Ekmek

Allah cc razi olsun hocam ben ekmek konularini ayni baslikta toplamak istemistim sagolun zahmet etmissiniz ayrica kpnuda reklam goremedim
Daha dikkatli olurum Allah razi olsun hepinizden

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: