Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hz.Muhammed(s.a.v)

Konu Kimliği: Konu Sahibi TufeyL,Açılış Tarihi:  07 Ağustos 2007 (14:41), Konuya Son Cevap : 18 Mart 2021 (13:38). Konuya 8 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Ağustos 2007, 14:41   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
Durumu:TufeyL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50
Üyelik T.: 15 Temmuz 2007
Arkadaşları:0
Konular: 116
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Rasulullah (S.A.V) Hakkında Bunları Biliyormuydunuz Medineweb ?

Rasulullah (S.A.V) Hakkında Bunları Biliyormuydunuz Medineweb ?

Rahmeten li’l-Âlemîn (Âlemlere rahmet olarak gönderilen) Bedir’de ne dedi?

* Bedir savaşında Müslümanların tek atı olduğunu… Sahibinin de Zübeyir bin Avvam olduğunu...

* Hatemü’l-Enbiyanın (sas) Bedirde yaptığı bir diğer sürprizin de ordusunu saf düzenine sokmak olduğunu ve bunun da Araplarca bilinmediğini...

* Bedir’de esir düşüp, bir daha İslam aleyhine çalışmaması şartıyla fidyesiz serbest bırakılan cahiliyye şairi Ebu Azze bin Amr’ın Uhud’da tekrar esir düştüğünü. Tekrar af edilmesi isteğine Efendimiz’in “Muhammed’i iki defa aldattım” dedirtmemek için seni serbest bırakmam. Mümin bir delikten iki defa ısırılmaz buyurduğunu…

--------------------------------------------------------------------------------

Mahlukâtın en müntehabı (seçkini) hakkında bunları biliyor muydunuz?

* Peygamberimize hanımları içinde ilk kavuşanın; on sene sonra, Zeynep bint-i Cahş validemiz olduğunu...

* Efendimizin (sas); “Kişi sevdiğiyle beraberdir” buyurmasının sahabileri sevince boğduğunu.. Hatta Enes bin Malik(RA)’in; “Sahabeler bu söze sevindikleri kadar hiçbir şeye sevinmemişlerdir” dediğini…

* Katade (ra), O’nun (sas) ashabını anlatırken: “Alışveriş yaparlar, ticaretle meşgul olurlardı. Fakat Allah’ın hukukundan bir hak onlara yaklaştığı zaman ne ticaret, ne de alışveriş onları Allah’ın zikrinden alıkoymazdı. Nihayet onu Allah’a döndürürlerdi” dediğini.
Bunları biliyor musunuz?
Habibullah’ın (Allah’ın (cc) Sevdiceği) ölümü
* Rahmet Peygamberi’nin (sas) Veda haccındaki konuşmasını Rabia bin Ümeyye bin Halef tarafından yüksek sesle halka aynı anda duyurulduğunu…

* Rahmetin lil âleminin (sas) bütün âlemleri yetim bırakarak ebedler alemini şereflendirmesinin ikindi vakti olduğunu...

* Hatem-ün Nebi’nin (sas) vefatında ciğerparesi Fatıma’nın gözyaşları içinde: “Babacığım benim! Kendisini çağıran Rabbinin davetine icabet etti. Babacığım benim! Cennet-ü’l-Firdevs onun yeri! Ya Cibril! Başın sağ olsun” buyurduğunu…

--------------------------------------------------------------------------------

Bâd-ı sabâ (Sabahları esen hafif ve hoş rüzgar, seher yeli) güzel adam ismini seviyordu

* Hz. Ali ile Hz Fatıma’nın evliliğinden Resul-i zişan’ın (sas) dört torunu olduğunu. Bunların; Hasan, Hüseyin, Zeynep, Ümm-ü Gülsüm” olduğunu…

* Peygamber Efendimiz’in (sas) Hasan (güzel adam) ismini çok sevdiği için ilk torununa bu ismi verdiğini. Diğer torunu doğunca da bu sefer ona “küçük güzel adam (Hüseyin) ismini koyduğunu

* Peygamberimiz’in (sas) hanımlarından ikisinin kendisinden evvel vefat ettiklerini, bunlardan birinin Hz. Hatice diğerinin “Fakirlerin annesi” lakaplı Zeynep binti Hüzeyme olduğunu

Konu Sahibi TufeyL 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ebul vefa hz.'nin duası Dua Bölümü TufeyL 0 2301 19 Mart 2009 14:03
Cennet kapısını açan dua Dua Bölümü TufeyL 0 2310 19 Mart 2009 14:02
Gel sana dünyanın misalini göstereyim Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Ağlama_Karanfil 1 2073 19 Mart 2009 13:58
BabaanneMaceraları Fıkralar-Hikayeler Kara Kartal 2 1976 17 Mart 2009 23:02
Evlilik aşkı öldürür derler.YaLaN.. Evlilik-Nikah Konuları Mihrinaz 5 1922 17 Mart 2009 21:43

Alt 07 Ağustos 2007, 15:07   Mesaj No:2
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:paylaşımcı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Konular: 13
Beğenildi:4
Takdir Et:
Standart RE: Bunları Biliyormuydunuz?

bilgiğimi sandığım bazılarını bilmiyordum sağolun kardeşim.öğrendim bazılarını.
Alt 07 Ağustos 2007, 20:49   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: Bunları Biliyormuydunuz?

Allah razı olsun kardeşim daha öncede bi kardeşimiz vesilesi ile okumuştum..sağol tekrardan vesile oldun..

selam ve dua ile...
Alt 20 Nisan 2008, 15:28   Mesaj No:4

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:
Standart Cvp: Bunları Biliyormuydunuz?

bu yazıyı forumu karıştırırken buldum ve okumamıştım , bazılarını bilmiyordum, öğrendim, zikrullah yok ama Allah razı olsun kendisinden...
Alt 06 Ağustos 2009, 10:31   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdir Et:
Standart re: Rasulullah (S.A.V) Hakkında Bunları Biliyormuydunuz Medineweb ?

bende bazılarını tufeyl kardeşim sayesinde öğrenmiş oldum.Allah razı olsun kendisinden..
Alt 04 Nisan 2014, 21:39   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Standart Cevap: Bunları Biliyormuydunuz?(s.a.v. ) hakkında..

Eywallah kardeşim ....
Bilmediklerimin daha çok olduğunu Anladım bu paylaşımınla Allah ecrin versin...
Alt 17Haziran 2017, 00:57   Mesaj No:7
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Allah razı olsun.Hasan güzel adam..Hüseyin küçük guzel adam demekmiş...Bilmediklerimizde ziyadesiyle varmış

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 17Haziran 2017, 01:14   Mesaj No:8
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Amcası Hakem bin Ebu'l As'ın kendisini urganla bir direğe bağlayıp acımasızca dövdüğünü, buna rağmen: "Vallahi ben hak ve hakikat dinini asla bırakmam" dediğini...

Mekkede, Mekke serserileri tarafından sıkıştırıldığında Ebu Süfyan’ın evine sığındığını…

Ebû Leheb’in, Peygamberimizin evine her gün taş atmayı alışkanlık haline getirdiğini…

Hz. Ali’nin, Peygamberimizden sadece üç gün sonra yaya olarak Medine’ye hicret ettiğini...

Suffa ashabının içinden Abdullah bin Mesud, Ubeyy bin Kab gibi Kur'an âlimleri, Bilal-i Habeşi gibi müezzinler, Ebu Hureyre ve Enes bin Malik gibi hadisçiler, Ammar bin Yasir gibi kumandanlar, Selman-ı Farisi gibi örnek idareciler yetiştiğini...

Hicret’ten önce akşam namazının farzının üç rekât, diğerlerinin iki rekât olduğunu... Hicretin ilk senesinde öğle, ikindi ve yatsı farzlarının dört rekâta çıktığını...

Arabistan'da çok kuvvetli bir haber alma ağı kurduğunu... Mekke'deki kulaklarının Abbas bin Abdülmuttalib ve Beşir bin Süfyan olduğunu... Yahudilere ait bilgileri toplamak için de Zeyd bin Sabit'e İbraniceyi öğrenmesini emrettiğini...

Bedir günü elinde bir okla, ordusunu kendi elleriyle hizaya soktuğunu...

Amr bin Sabit'in Uhud günü Müslüman olup akabinde hemen şehid düştüğünü. Bunun için kendisine "Hiç namaz kılmaksızın cennete giren adam" dendiğini...

Attan düşüp, sağ dizini yaraladığını. Namazlarını oturarak kıldığını... Bu vesile ile oturarak namaz kılmaya dair hükümlerin tesis edildiğini...

Astronomi'den anlayan Bizans hükümdarı Heraklius'un, Rum patriklerine: “Yıldızlara bakarken sünnetlilerin hükümdarının zuhur ettiğini gördüm" dediğini…

Hz. Peygamberin davet mektubunu okuduktan sonra Bizans Başpiskopos'unun; “Allah'a yemin ederim ki bu Musa’nın ve İsa’nın bize müjdelediği Peygamberdir. Ben o Peygamberi tasdik edip, ona uyacağım" dediğini...

ALINTIDIR...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 18 Mart 2021, 13:38   Mesaj No:9
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 425
Beğenildi:3222
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Vallahi de bilmiyordumma/hcup000/

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)