Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Risale_i Nur (Said Nursi)

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  24 Ocak 2011 (21:50), Konuya Son Cevap : 21 Mayıs 2011 (09:54). Konuya 57 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Ocak 2011, 19:11   Mesaj No:31
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: ""said nursi kimdir?""

Alıntı:
Kürt Halkı Bediüzzaman gibi bir alimi bağrından çıkardığı için ne kadar şükür etse azdır.hiç bir insan hatasız değildir,melek değildir,ismet hiç değildir.Bediüzzaman ve diğer tüm alimler için geçerlidir.Risalei Nurda amacını aşan bazı negatif çağrışım yapan satırlara bende rastlıyorum.o negatif satırları husnu zan ile geçiyor,Müellif ile Rabbi arasına bırakıyorum.pozitif taraflarını alır dua ediyorum.
Çözüm budur bence.sizede öneririm rahat edersiniz.
Bu söze ancak alkış derim. Ve Alkışlarım

Alt 01 Mart 2011, 13:11   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Zeynebİslamoğlu Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bir bilim adamı pirelerle deney yapıyor. Pireye "Sıçra" diyor. Pire sıçrıyor Pirenin kanatlarını
koparıyor ve "Sıçra" diyor, pire yine sıçrıyor!..
Raporunu şöyle yazıyor; "Pire kanatlarını kopmuş olarak zıpladı."
Ayaklarını koparıyor ve "Sıçra" diyor, pire zıplayamayınca 2. raporu şöyle yazıyor;
"Pirenin ayakları kopunca kulakları duymuyor."

üstada yaklaşımınızla verilen fıkra çok isabet olmuş.
selamun aleykum

Zeynebislamoğlu bacım biz insanların,bazı insanlardan etkilenmiş olması kadar doğal birşey olamaz.Hayatım boyunca mümkün olduğu kadar şunu kendime şiyar edinmişimdir. Kişileri değerlendirirken kişiliklerine şahsiyetlerine herhangi bir hakaret içerikli yaklaşım sergilemekten uzak durmaya çalışmışımdır.

Benim kişilerle olan kavgam onların ku'ran'a açık mualif olan yaptıkları yada sözleri ve fikirleri olmuştur.Sonuçta benimde etkilendiğim bazı insanlar ve alimler vardır.Bu alimlerin kitaplarını okurken kesinlikle insan olduklarını göz ardı etmemeye gayret göstermişimdir.

Günümüzde bazı anlayışlar alimlerin kitaplarını kusursuz alimlerin fikirlerini adeta ku'ran'ın bir ayetiymiş gibi değerlendirmektedirler.Bu algı islam dini açısından çok sıkıntılı ve vahim bir durumdur.Halbuki ismet sıfatı olmayanlar insanların fikirleri yaşam tarzları mutlaka ku'ran kriterlerine göre değerlendirilmek
zorunluluğu vardır
bilmem yanılıyormuyum.
Alt 19 Mayıs 2011, 02:40   Mesaj No:33
Durumu:melahat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1994
Üyelik T.: 24 Mayıs 2008
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

kendi alimlerine saygısı olmayan bir forum!
Alt 19 Mayıs 2011, 02:51   Mesaj No:34
Durumu:sancak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2239
Üyelik T.: 12Haziran 2008
Konular: 0
Takdir Et:

bediüzzaman hayatını googlede ararken,burada ne zaman üye olduğumu hatırlamadığım şu siteye geldim.
tek kelimeyle yazıklar olsun sizlere.demekkkk bediüzzaman müşrikmiş.
yazıklar olsun yazıklar olsun yazıklar olsun yazıklar olsun
Alt 19 Mayıs 2011, 13:21   Mesaj No:35
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:**** isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13561
Üyelik T.: 25 Mart 2011
Konular: 1
Takdir Et:

Üstadın Allah rızasını gözeterek vermiş olduğu mücadelesinde zerre tavizini görmememize rağmen sözüm biraz ağır olacak ama kendini İslamın temsilcisi görerek İslama en büyük hakareti yapan sözde ayetleri yorumlayan bazı şahıslar Ayetlerin iç boyutunu anlayamadıkları için ahkam kesmektedirler...Müslümanlardan Üstadın eserlerinde elbette hata olabilir binlerce milyonlarca zalim ve müşrik piyasada dolaşır iken müslümanların kanlarını dökerlerken sanal alemde ahkam keserek milyonların saygı duyduğu ve eserlerinden faydalandığı namazı orucu ameli salih bilmeyip onun eserleri ile tanışmaları sonucu öğrenenler Müşrikmi oluyor!!!

Müşrik kavramını sizden ricam bana Sarf nahiv usulü ile Kuranda geçen tüm ayetler ve birbirlerini tefsir edecek tarzda açmanızı rica edecem eğer yok ben bilmiyorum açamam diyorsanızda ben size tek tek açayım düşmüş olduğunuz tüm hataları gözler önüne sereyim Allah resulünün yaşamı boyunca Ahlak üzere bina ettiği hayatının zerresinde bu tür ahkam keserek insanları müşrik ilan ederek davet metodu yoktur yoktur...

Allah rızasını gözeterek inancını yaşayan ve bu uğurda yıllarcı hapis işkence sürgün açlık susuzluk çeken ve teklif edilen binlerce makam ve mala rağmen taviz vermeyen üstadı karalamak veya hakaret etmek ile nereye varabileceğinizi düşünüyorsunuz müslümanlardan sizin bu tavrınız İmam Ali asrında varolan HARİCİLERİNKİ ile aynıdır hiç bir farkı yoktur....

Müslümanlardan bakın sitede otorite sayılacak FECR abimizin tebliğ metodundan ders almamız lazım emin olun ilmi bazda onunla kendimizi asla atacağımıza inanmıyorum çünkü FECR abimiz canlı Kuran örenklğini tüm boyutları ile bizlere sunan biri konuşmak veya yazmak istese emin olun bizlerden yüzlerce kez daha ilmi ve anlamlı yazacağına inanıyorum bilmediğinizi ZİKİR EHLİNE sorunuz ayeti kapsamında gördüğüm bir abimizin tebliğ metoduna bir bakın bu güne kadar kime MÜŞRİK MÜNAFIK vb demiş araştıralım haddimizide ona göre bilelim diyorum...
Alt 19 Mayıs 2011, 14:23   Mesaj No:36
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Bazen konular öyle bir ortama geliyor/getiriliyor ki inanın ki insanın yazı yazası gelmiyor.İnsanoğlunun her konu hakkında illa fikir beyan etmesi gerekmiyor,illa herkes aynı düşünmesi gerekmiyor.Bir olaya farklı bakış açıları olabilmektedir ve doğal karşılanmalıdır.Doğal karşılanmaması gereken,müslümanların birbirlerini tekfir etmesi,kötü söz söylemeleri,sui zanda bulunmalarıdır.Şunu gözönünde her zaman bulundurmamız gerekir ki,müslümanın görevi TEKFİR değil,TEBLİĞ'dir.Bu gerçek dikkate alınmadığında kılıçlar çekilmeye başlar.Allahu Teala,Muhammed a.s'a tebliğ metodunu en güzel şekilde öğretmiş ve Rasulullahın da bizler için en güzel örnek olduğunu belirtmiştir.
Kur'anın metodu ile gerek kendi blogumda gerekse medinewebte çalışmayı aktarmıştım:
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tarihte yaşamış olan şahıslar ilgili zatıyla ilgili değil de fikirleri ile konuşulması ve tartışılması gerektiğini düşünüyorum.Onların eserlerinden yararlanırız,Kur'an'a aykırı bulunan sözleri olursa bir kenara atarız,olur biter.Onları cennete sokmak veya cehenneme sokmak bizim işimiz değildir.
İster adına Said Nursi, isterse Saidi Kürdi diyelim,bu alimi değerlendirirken içinde bulunduğu çağı, zamanı, ortamı,o zamanki düşünce yapısını dikkate almadan değerlendirmek hata olur.21.yüzyıldan geçmiş yüzyılların ortamını bilmeden onları itham etmek çok kolaydır.Onların neler çektiğini,hangi ortamlarda mücadele ettiğini gözönüne almadan,bugünkü bakış açısıyla yargılamak bizi doğru bir sonuca çıkarmaz.Alim dediğimiz insanlar da elbette beşerdir,şaşar,hataları vardır.Ama bazı hatalarından dolayı bir kalemde silmek hem vicdani hem de dini anlamda zordur.
Allah Rasulunun gerek Mekke'de gerekse Medine'de müslümanlara ve gayri müslimlere karşı tavırlarına bakacak olursak olayı geyet net olarak görebiliriz.Allah Rasulu kendine ihanet eden,müşriklerle işbirliği yapan münafıklara karşı bile belli bir hareket metoduyla hareket etmiştir.ki bunun sonucunda kazanan Allah Rasulu olmuştur.
Allah Rasulu münafıklara karşı bizim bugün başka müslüman kardeşlerimize karşı hoşgörüsüz,tekfir edici bir metodla yaklaşsaydı,etrafında çok az sayıda kimsenin kalacağını Allah ayetinde belirtmiştir.
Tarihte İslami mücadele eden,kıyam eden,hayatını feda eden Said Nursi gibileri müşrikle itham etmek,ne müslümanlara ne de dine hiç bir fayda sağlamaz.Düşünceleri eleştirilebilir,görüşlerinin Kur'ana uygunluğu sorgulanabilir ama şahıslarını tekfir etmek,ehli ilim ve adalet sahibi müslümanlara yakışmaz.

Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz.(2/Bakara-134)
Alt 19 Mayıs 2011, 14:42   Mesaj No:37
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

müslümanlardan arkadaşımızın,geçmişte ben dahil tüm diyanet camiasını belamlıkla suçlamıştı.ve kendisini siteden uzaklaştırmıştım.yalnış anlaşıldım diyerek özür dilemiş ve geri almıştık.medineweb forum kurallarına uymamakta ısrar ediyor.islami ahlak edep muzakere kurallarına biraz değil tam fukara.
kendisini banlasak tebliği engellemiş suçlamasıyla karşılaşıyoruz.serbest bıraksak tebliği alimlere küfür hakaret sanan bu adamı Allah ıslah etsin.
fecr hocamzın dediği gibi hiç bir alim masum ismet sıfatlı değildir,kuran ve sahih sünnet eleğinden geçirilip eleştirilebilir tabii ki.ama eleştirilmesi gereken alimin kendisi değil düşünceleridir.
86 yıllık yaşantısında tağuta karşı dik duran,hayatıyla ispatlıyan,evlenmek yuva sahibi olmak gibi doğal bir hakkından bile vazgeçmeyı bilen,ilmiyle amil,muttaki Nursi'nin küfürle,şirkle itham edilmesi,vicdana,
imana,insaniyete sığmaz.
burada her düşüncenin hür bi şekilde dile getirilmesi taraftarıyım.art niyetli holigan fanatik olmadığımızı,amacımızın Allah rızası olduğunu Rabbim biliyor.şu siteyı açarken,onca emek-zaman verirken,finansını sağlarken,derdimiz ne ticaret ne reklam nede eğlencedir.
bunu islam penceresini sabote eden,hatalarında ısrar eden,kardeşlerimizi kınıyorum.
ve müslümanlardan kardeşimizden ricam,lütfen burayı terkedin,uğramayın!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 19 Mayıs 2011, 15:54   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Selamun Aleykum

Sitede neler olmuş böyle

Muhsin hocam öncelikle eline sağlık daha önce olması gerekeni şimdi yapmışsın teşekkürler..

Şimdi arkadaşlar bazı konularda fikirlerimiz uyuşmayabilir bo doğaldır. Benim şahıslarla hiç bir zaman işim olmamıştır. benim meselem insanların fikirleridir. Eğer benim inanç anlayışıma ters düşen fikirler varsa bunları doğal olarak tenkid ederim. Fakat hiç kimsenin yüzüne karşı sen kafirsin sen müşriksin gibi sözler kullanmak islam dini metoduna aykırıdır.

Ancak şunu yapabiliriz şunu şunu işlemek şirktir şunu şunu işlemek küfürdür. Kenedinizi şirkten küfürden muhafaza edin diye tebliğ edilir.Müslümanlardan adlı üyemiz malesef bu meselede herzaman olduğu gibi yine ölçüyü tutturamamış haddini aşmıştır gereken cezayıda Muhsin hocamız vermiştir..

Sayın Merd üyemiz sayın sayın Sancak üyemiz sayın XXXX hocam sayın FECR hocam vahiy alma dışında hiçbir insan ismet sıfatına sahiptir değildir. kişilerin fikirlerini kuran ve sünnet çerçevesi içerisinde değerlendirmek zorundayız. Eğer bu fikirler kuran ve sünnete muhalefet ediyorsa yapmamız gereken tek birşey vardır oda kuran ve sünneti tercih etmektir.

Sizlerin bu konuda hem dugusal hemde kuran ve sünnet gözardı etmiş olduğunuzu gördüm. Sizlerin yapması gereken şey "bana vahiy iniyor ve bu isim (BEDİ) bana verildi sözlerini açıklamanız gerekmektedir. Ben bir kitap yazdım bu kitaba kurandan 33 ayet mana ve lafız olarak işaret ediyor diyen bir anlayışı basit bir hataymış gibi algılanmasını sağlamak hakkın üstünü örtmekten başka birşey değildir.

Sizler bu fikirleri tevil edebildiğiniz kadar edin bu sözleri kuran ve sünnet çerçevesine dahil edemezsiniz. Kişilerin yaşadıkları dönemler ister 21. y.y olsun ister eski çağlar olsun bizleri hiçbir şekilde alakadar bizleri alakadar eden o sözlerin ve fiillerin islama uygun olup olmadığıdır. Eğer bu fikirler Allahın kitabına uygun sözler ve düşüncelerdir diyorsanız yapacak birşey yok.

Nisa suresi/2. ayette cenabbi Allah "Allah'ın dinini tatbik etmede sizi bir acıma tutmasın" beyanı üzerine düşünmek fikirlerini beyan etmek ve fikirleri eleştirmek gerekmektedir. bizler öyle bir mantığa sahip olmuşuzki şirk ve küfür kavramları artık bizler için hiçbir ifade teşkil etmemektedir.
Alt 19 Mayıs 2011, 15:58   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
DurHele Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sen çok terbiyesiz saygısız ukalasın biliyormusun!? islam kılıfı adı altında saldırmadığın mukadesatımız kalmadı.sen kimsin lan! üstadın bir saatine kurban ol emi.üstad şimdi müşrik öylemi!!!!
çok aşağılıksın sen.üstadıma küfür edene sağolmu diyeceğim terbiyesiz herif!
Durhele üyemiz sizi daha evvel uyarmıştım fakat ukala ukala konuşmalarınız yine devam etmektedir . şuna inanın sizi bir daha uyarmayacağım... sözlerinize dikkat edin lütfen....
Alt 19 Mayıs 2011, 18:47   Mesaj No:40
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Müslümanlardan kardeşim (sen bizi kardeş olarak görmesen de biz seni kardeş olarak görüyoruz)
Bu ne şiddet,bu ne celâl demekten başka ne diyeyim
Allah Rasul a.s gerek kafirlere gerekse müşriklere karşı hiç bir zaman DİNİNİ YUMUŞATMADI ama DİLİNİ YUMUŞATTI.Çünkü O Rasul a.s direktiflerini VAHY'den alıyor ki Allah ona öyle emretmişti.

Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır; onlarla en güzel şekilde tartış; doğrusu Rabbin, kendi yolundan sapanları daha iyi bilir. O, doğru yolda olanları da en iyi bilir.(16/Nahl-125)
Sen ve kardeşin, ayetlerimle gidin; beni anmakta gevşek davranmayın. Firavun'a gidin, doğrusu o azmıştır. Ona yumuşak söz söyleyin, belki öğüt dinler veya korkar.(20/Taha-42-43-44)

İsrailoğullarından, «Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, anne babaya, yakınlara, yetimlere, düşkünlere iyilik edin, insanlarla güzel güzel konuşun, namazı kılın, zekatı verin» diye söz almıştık. Sonra siz pek azınız müstesna, döndünüz; hala da yüz çevirip duruyorsunuz.(2/Bakara-83)

Allah,insanlarla konuşurken,tebliğ yaparken metodun nasıl olmasını gerektiğini çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor.Ayrıca müşriklerin putları da olsa küfürü,sövgüyü hoş karşılamıyor:
“Onların Allah’ı bir tarafa bırakarak taptıklarına (putlarına) sövmeyin; sonra, onlar da bilmeyerek Allah'a söverler.” (6/Enam-108)

Müslümanlardan kardeşim
insanları tekfir etmek kolaydır,kolaycılağa kaçmaktır.Ama insanları şirkten uzaklaştırmak,küfürden uzaklaştırmak kolay değildir ve bir çırpıda olacak bir şey değildir.Hz.Peygamber a.s 23 sene boyunca mücadele etti,bıkmadan usanmadan.Bizler ise "Doğru şudur arkadaş,kabul edersen müminsin,kabul etmezsen müşriksin,cehennemliktir." deyip kendimize göre işi halletmiş oluyoruz/oluyorsun.İslamla yeni tanışan bizler/sizler/onlar hemen asrı saadeti oluşturma hayalleri kuruyoruz.Asrı saadet hayalleri kurmak kolaydır ama asrı saadet toplumunu oluşturmaya çalışmak,bıkmadan usanmadan tebliğ yapmak,sözleriyle amellerini uyuşturmak o kadar da kolay değildir.Bir gecede devlet kurma,yıkma hayalleri bir ütopyadan ibarettir kardeşim.İslamı sözleri amelleriyleriyle tasdik edip,insanlara örnek olabilecek bir cemaat oluşmadan,gönülleri fethetmeden yapılan eylemler/fetihler/savaşlar/mücadelelerin sonu hüsranla biter.
Allah Rasulu ve sahabenin Mekke dönemindeki Alak-Kalem-Müzzemmil-Müddessir süreçlerinden geçmeden ya da o süreci dikkate almadan yapılan hareketler,her zaman için yapıcı değil itici olurlar.İnsanları islama çağıralım derken,insanlar inadına küfre doğru yol alırlar.Ayrıca atalar dinine daha çok saplanırlar da farkında olamazsın.

Bir insanı,alimi,zatı eleştirmek kolaydır ama o kişinin geçtiği süreci dikkate almazsan, ya da onun kadar bir ilme vakıf değilsen,eleştirilerin havanda su dövmeye benzer.İlim adamlarını eleştirmek için en az onun kadar bir ilme sahip olmak gerekmez mi?.
Allah'ın kitabını daha yüzünden okuyacak kadar bile okuyamayan,arapça bilmeyen insanların,Kur'an ilimlerine vakıf kimseleri bir çırpıda yok sayması ne kadar doğru bir davranış olur.İlim adamı hatasız değildir,bir çok görüşü hatalı olabilir.Ama onların bu hatasını ancak başka ilim sahipleri ortaya koyarsa bir anlam kazanır.İmamı Azam Ebu Hanife herkesle münazara-tartışma yapmazdı,hatta münazarayı yasaklamıştır.Ancak ilim adamları arasındaki münazara yapılmasını istemiştir.İlimin değerini ancak ilme sahip olanlar bilir.Hz.Ali'nin ilimle ilgili bir sözü vardı,ilmin 3 mertebesinden bahsediyor:(hatırladığım kadarıyla)
1.Mertebe:Ben herşeyi bilirim ki aslında bu hiç bir şeyi bilmiyordur.
2.Mertebe:Ben bazı şeyleri bilmiyormuşum ki bu ilme biraz vakıf olmuştur.
3.Mertebe:İnsan daha çok ilim sahibi oldukça "Ben hiç bir şey bilmiyormuşum" der ki bu da ilmin en üst seviyesidir.

Rivayet edilir ki İmam Azam kendisine sorulan soruların bazısına cevap vermemiştir.Bilmediğinden değil de belki de o ortamda cevap vermenin gereksiz ya da yanlış anlamalar olabileceği için vermemiştir.Bugün ise insanlara ne soru sorulsa,bilse de bilmese de cevap verir ve "bana göre" şöyledir der.

Alıntı:
bu sitede bulunan KİŞİLERLE YAZIŞTIKÇA bunlarla hiçte aynı itikatte olmadığımı rabbimiz rahman olan Allah rahmetinin kaynağı olan VAHİYSİYLE göster miş ve bana basireti furkanı vermişti...

Yukardaki cümlen ile Said Nursi'nin kitabındaki cümle arasında ne fark acaba?.Senin yazından sanki sana vahiy gelmiş gibi algılanmıyor mu?

Neyse fazla uzatmaya gerek yok kardeşim.Bir çok fikirlerimiz aynı sayılır ama konuşma ve anlatma metodumuz farklıdır.Kimse sana dinini yumuşat demiyor sadece DİLİNİ yumuşat diyor.
Allah hepimizi sıratı mustakimden ayırmasın

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)