Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Sağlık-Yaşam/ Beslenme-Spor-Diyet > Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  20 Mart 2013 (16:12), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2013 (16:12). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Mart 2013, 16:12   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Damacana suda 'astım' tehlikesi..

Damacana suda 'astım' tehlikesi..

Damacana suda 'astım' tehlikesi..

Columbia Üniversitesi'nin araştırmasına göre, BPA adıyla bilinen Türkiye'de içme sularının konulduğu damacanalarda da kullanılan ‘Bisfenol A' maddesi çocukta astım riskini artırıyor.

ABD'deki Columbia Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan ve "Journal of Allergy and Clinical Immunology" dergisinde yayınlanan bir araştırmada gebeliklerinin son üç ayı içinde izlenen 568 kadın ve bu kadınlardan doğan çocukların 3, 5 ve 7 yaşlarında idrar BPA seviyeleri ölçüldü.
Vatan Gazetesinin haberine göre,
Doktorların incelemesi sonucu 5-12 yaşlar arasındaki çocukların semptomlarına, solunum fonksiyon testlerine ve tıbbi hikâyelerine dayanılarak astım teşhisi kondu. Bu çocukların yüzde 90'dan fazlasının idrarında BPA bulunduğu belirlendi. Ayrıca BPA seviyesiyle astım ve hırıltılı solunumunun ilişkili olduğu ortaya çıktı. 3, 5 ve 7 yaşlarında en yüksek BPA seviyelerine sahip olan çocuklarda ise astım riskinin yüzde 40 daha fazla olduğu hesaplandı.

Hormonları bozuyor

Hormon bozucu bir madde olarak bilinen BPA'yla ilgili çeşitli araştırmalar bu maddenin kadınlarda seks hormonlarını artırdığını, erkeklerde seks ve tiroit hormonlarını azalttığını, kız çocuklarında erken buluğa, erkeklerde sertleşme, erken boşalma ve kısırlık gibi sorunlara yol açtığını ortaya koymuştu. Uzmanlar BPA'nın öğrenmeyi güçlendirdiği, saldırganlığı artırdığı, obezite, diyabet, astım, kalp-damar ve böbrek hastalıkları, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine yol açtığını iddia ediyor. Bu yüzden bir süre önce ABD, Avrupa ve Türkiye'de bebek biberonları ve mama kutularının iç yüzeyinde BPA kullanılması yasaklanmıştı.

Cam kap kullanın

ABD Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü şu önerilerde bulunuyor:
- Plastikten yapılmış yiyecek kaplarını mikrodalga fırında kullanmayın.
- 3 ve 7 (Türkiye'de su damacalarında kullanılan) numaralı geri dönüşüm işareti taşıyan kaplarda bulunan besinlerden uzak durun.
- Kutudaki yiyecekleri tüketmeyin.
- Özellikle sıcak yiyecekler için mümkün olduğu kadar cam, porselen veya paslanmaz çelikten yapılmış olanları kullanın.
- Damacana ve pet suları içmeyin

Gıda Güvenliği Hareketi Türkiye Ambalajlı Su Raporu Tablosu:
(09.02.2013 - Güncelleme No: 06)
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 67 14 Ekim 2023 13:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2308 24 Kasım 2016 14:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1910 23 Kasım 2016 12:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2661 23 Kasım 2016 11:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2207 23 Kasım 2016 11:10

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: