Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Sağlık-Yaşam/ Beslenme-Spor-Diyet > Sağlık / Beslenme

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  11 Şubat 2015 (12:19), Konuya Son Cevap : 03 Ekim 2018 (15:41). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Allahın kulu_
  • 1 Beğenilen huzurtyfn
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Şubat 2015, 12:19   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8956
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Medineweb ÜyelerineEv Yapımı Öksürük Şurubu tavsiyesi

Medineweb ÜyelerineEv Yapımı Öksürük Şurubu tavsiyesi

(balgam için)

çocukların yakasını bir türlü bırakmıyor özellikle balgamlı öksürük...ilaçları kullandıkça dahada tetikleniyor sanki...bu karışımı deneyebiliriz aynı sıkıntıyı çekenler..özellikle balgamlı öksürüğü olan yetişkin ve çocuklar için uygulanılabilir bir tarif...

Yazıyı detaylı olarak okuyalım lütfen

Sonbahar ve devamında kış aylarıyla beraber gribal hastalıklar neredeyse tüm evlerin baş köşesine yerleşti..
Ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlik derken beraberinde de çoğunlukla öksürük eksik olmuyor..
Allerjik astım geçirmiş biri olarak (bu arada 3 çocuğumda da bunu yaşadım) boğaz içi akıntısıyla gelişen öksürüğü kesmenin ne derece sıkıntılı ve uzun sürdüğünü çok iyi bilirim.
Özellikle gece öksürükleri çocukları çok zorluyor başladı mı kesilmek bilmiyor..
Bu sene küçük kızımdaki boğazdan içe akan balgamdan dolayı oluşan öksürüğü doğal olarak nasıl engellerim diye düşünürken bu karışımla karşılaştım.
Bu karışım, kuvvetli bir balgam sökücü olmakla birlikte öksürüğe karşı
adeta doğal bir antibiyotik.
Koruyucu özelliğinden dolayı hastalık gelmeden günlük, bir kahve fincanı gibi içilirse
çok faydasını görürsünüz.(Bu miktar büyükler için tabii)
* Ben 3 yaşındaki kızım için neredeyse 2 aydır kullanıyorum ve anlık burun akıntısının dışında bir şey olmadan bugüne geldik...(geçen sene neredeyse her ay nefes sıkışıklığımız oluyordu ve beraberinde nebulatör ve ilaçlar....)

tarifini vereyim isterseniz..

Malzemeler
1 orta boy kuru soğan
1 limonun suyu
1 su bardağı kaynar su
3 yemek kaşığı süzme bal
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı tarçın
Yarım tatlı kaşığı zencefil

Yapılışı
Soğanı ve sarımsağı küp küp doğrayalım..
Bir kavanozun içine koyalım.. Üzerine 1 su bardağı kaynar suyu ilave edelim ve suyun tamamen soğumasını bekleyelim .(bu aşamada soğan ve sarmısağın aroması suya geçecektir.)
Suyu tamamen soğuyana kadar bekletmek yeterlidir..
Kavanozun içindekileri iyice karıştıralım ve süzelim..(soğan sarmısak posasını atıp sadece suyu kullanacağız)
Balı ve 1 limonun suyunu ilave edelim
Zencefil ve tarçını ekleyelim..(Kavanozun kapağını kapatalım ve karışmalarını sağlamak için biraz çalkalayalım)
Doğal balgam sökücümüz hazırdır..
Ben kızım için her öğün sonunda 1 yemek kaşığı kadar
veriyorum; bazen iki kaşık da verdiğim oluyor..
İçinde vücudumuz için zararlı olan kimyasallar bulunan, renklendiricilerle dolu öksürük şurupları yerine tamamen doğal, bitkisel bu şuruptan hem küçükler hem de biz büyükler pek ala yararlanabiliriz..
İçindeki soğanın kokusundan dolayı çekinceniz olmasın çünkü ilave edilen diğer şeyler kokuyu bastırıyor.
Benim kızım çoğu zaman kendisi hatırlatıyor ilacımı vermedin diye..
**
*
*12 aydan küçük çocuklar için bal kullanımı yasak olduğundan balsız ve doktorunuza danışarak vermeniz en doğrusu olacaktır..

*Zencefil her ne kadar yararlı bir bitki de olsa 2 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bunlara çok dikkat edin lütfen.

*Soğan; bronşları açar, öksürük söktürür, grip ve so*ğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.
*Sarımsak; Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı güçlendirir.Güçlü bir mikrop öldürücüdür. Akciğer ve bronşları dezenfekte eder.
*Limon suyu ;Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda limon ve limon suyu tedavi edici bir
etki gösterir
*Bal; Antibakteriyel özelliğinden dolayı içinde bakteri, mantar oluşmaz. Bir çok gıda içinde bozulmadan saklanabilir. Balgamı kurutur ve öksürüğü keser. .
*Zencefil; Balgam söktürücü özellikler taşıyor.Zencefil gerçekten iyi bir antioksidandır.
* Tarçın; Hem lezzet katmak hem de bağışıklık sistemini desteklemek için şuruba ekleniyor.

Göğüs hastalıkları uzmanı olan ve görüşlerine son derece önem verdiğim
Prof. Ahmet Rasim Küçükusta da burada bizimkine benzer bir tarif paylaşmış detayları için buraya bakabilirsiniz..

Bu karışım koruyucudur; basit öksürükler içindir..
Bitkisel çözümler her zaman yeterli olmayabilir.

Not: Lütfen öncelikle doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz.

alıntıdır....

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Duyulmayan Çığlık...Va Mutasımah Muhtelif Konular Medine-web 1 52 25 Mart 2024 14:21
Rabia Sessizliği Gündem/ Manşetler Mihrinaz 0 68 08 Mart 2024 10:32
ABD Sahtekarlığın Kitabını Yazdı İslami Haberler Esma_Nur 2 100 06 Mart 2024 23:24
Ömer Seyfettin 140 Yaşında Kitaplar/Kütüphane Mihrinaz 2 64 06 Mart 2024 17:43
İnsan Hayatta İken Çocuklarından Birine Malını... İlmihal Bölümü Mihrinaz 0 70 06 Mart 2024 15:30

Alt 11 Şubat 2015, 19:53   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:
Standart Cevap: Medineweb ÜyelerineEv Yapımı Öksürük Şurubu tavsiyesi

Öksürük için benim üç metodum var:

1. Öksürük nöbeti sıkıştırdıkça bir çorba kaşığı ELMA SİRKESİ... Bunaltıyorsa yarım çay bardağı içebilirsiniz.

2. Siyah turp. Siyah turpun içini oyun. Sivri ucunu bir bardağa gelecek şekilde yerleştirin. Oyduğunuz kısma BAL doldurun. Sabaha kadar beklesin. Sabah sivri ucunu delin ve bardağa boşaltın. Sonra onu için. Öksürük geçene kadar her gün devam edin.

3. Ballı zencefil. Karıştırıp yiyin.

Geçmiş olsun...
Alt 11 Şubat 2015, 20:55   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8956
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

[Bali hocam..benimde hep kullandığım ballı zencefil...kökünü kaynatıp,bal katıp çay olarak içiriyorum çocuklara....

tatil dönüşü koro halindeler...artık bu tarifi denicem inşallah..önce doktor..sonra verilen ilaçlara bakıyoruz...hep aynı şeyler...

şişe şişe içir geçmiyor..dahada devam ediyor...ne varsa bu karışımlardavartabiki bilinçli kullanmak lazım özellikle çocuklara bu tarz karışımları..

miktarlar ,ölçüler çok önemli...rabbim şifa versin herkese

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 11 Şubat 2015, 21:10   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Arasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Arasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4597
Üyelik T.: 27 Ekim 2008
Arkadaşları:4
Konular: 255
Beğenildi:114
Beğendi:26
Takdirleri:953
Takdir Et:

allah razı olsun benimde 25 aylık oğlum var 2 haftadır balgam sorunumuz var atamıyoruz antibiyotik de kullanamıyoruz alerjimiz var bunu hemen demeyeceğim
Alt 02 Mayıs 2015, 14:47   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Allah cc razi olsun hepinizden. .. surubu simdi yaptim tadi guzeldi
Sifa olur insaallah
Mihrinaz beğendi.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 10 Kasım 2017, 09:47   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

Hamileler bu uygulamayi yapmasinlar.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 26 Eylül 2018, 20:38   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Havalar artık yavaş yavaş serinlemeye başlamışken aklımızda olması gereken bilgiler , herzaman sağlıklı olmanız ümidiyle
Alt 03 Ekim 2018, 15:41   Mesaj No:8
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:huzurtyfn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59892
Üyelik T.: 01 Ekim 2018
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:22
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:

Teşekkürler hocam. Balgam genellikle hastayken ya da sigarayı yeni bırakan kişilerde çok görülüyor. Faydası olabilir.
Mihrinaz beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: