Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi sevginin_bedeli,Açılış Tarihi:  28 Eylül 2009 (17:19), Konuya Son Cevap : 20Haziran 2015 (14:34). Konuya 10 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Eylül 2009, 17:19   Mesaj No:1
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:sevginin_bedeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9822
Üyelik T.: 20 Ağustos 2009
Arkadaşları:0
Konular: 26
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Forumdaki uzun yazıların okunması

Forumdaki uzun yazıların okunması

Medineweb forumunun amaçlarından en önemlisinin dinimizin sahih bir şekilde öğrenilmesinde ve hayata aktarımında rol almak olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla foruma asılan yazıların içeriği bence çok önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Forumda sadece tartışma amaçlı olarak yazılan yazıların bizleri birbirimizden biraz daha uzaklaştırdığı/kaynaştırmadığı ortada.
Ancak benim dikkatimi çeken şey forumdaki (özellikle uzun)yazıların okunma durumu. Malumunuz toplum olarak sıkıntıya gelmeyen bir yapımız var. Bu durum okuma kültürümüze de yansımış durumda. Yani forumda kısa bir o kadar da kısır yazıların büyük bir dikkatle okunup altına bizlerinde 3-5 cümlelik açıklamalar ekleyerek konunun çözüldüğünü düşünmek, delilsiz/bilgisiz konuşmak çok karşılaştığımız bir vakıa.
Ancak söz konusu eğer uzun bir yazı ise bu yazıyı okumamak ya da 3-5 cümle okuduktan sonra pencereyi kapatmak/sıkılmak adeta bir alışkanlık olmuş durumda. Bu yazıları okuyup değerlendirmek gerçekten eğer bizlere daha sahih bir bakış açısı kazandırıyorsa bunu ifade etmek konusunda çok tembel olduğumuzu düşünüyorum. Bu nedenle şunu ifade etmek istiyorum: eğer bazı şeyleri gerçekten öğrenmek istiyorsak bunun için biraz sıkıntı/zahmet çekmemiz lazım. Bu anlamda uzun yazıları bırakın konularımız hakkında gerekirse cilt cilt kitap okumaktan çekinmemeliyiz. İyi bir araştırmacı her zaman şu önemli hususu göz önünde bulundurur: sahip olduğum bilgiler mutlak ve son doğrular değildir.

Konu Sahibi sevginin_bedeli 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İBRAHİM’İN KUŞLARI (R.İhsan ELİAÇIK) Makale ve Köşe Yazıları sevginin_bedeli 0 2297 04 Kasım 2009 12:18
“EBUZERLEŞMEYELİM İNŞALLAH” (R. İhsan ELİAÇIK) Serbest Kürsü Yitiksevda 2 2662 02 Kasım 2009 11:39
küçük kız (çok güzel bir hikaye) Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler sevginin_bedeli 0 2201 26 Ekim 2009 12:10
AMERİKA’YI ’’TEKÂSÜR’’ KRİZİ HELAKE SÜRÜKLEYECEK... Serbest Kürsü mehmet akif2 1 2228 14 Ekim 2009 13:24
PEYGAMBER DUALARI Kur’an’da Geçen Peygamber... Dua Bölümü Armagan 9 2980 07 Ekim 2009 18:24

Alt 28 Eylül 2009, 17:28   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdir Et:
Standart RE: Forumdaki uzun yazıların okunması

ben forumlarda uzun yazıların okunduğunu düşünmüyorum..çok nadir..okunuyordur..bilemiyorum..nacizane fikrim bu..
Alt 28 Eylül 2009, 17:50   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Forumun gerçek amacı olan bilgi paylaşımı uzun yazılar sayesinde daha net oluyor.
Alt 28 Eylül 2009, 18:19   Mesaj No:4

asa

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:asa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9154
Üyelik T.: 12 Temmuz 2009
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdir Et:

Uzun yazılar baştan sona okunmaz. Bu genel bir yargıdır. Nasılki bir toplulukta sohbet eden biri sohbeti uzun tutarsa mıllet uyumaya başlar( Bİlimsel olarak ispatlanmıştır ki ılk 20 dk dan sonra sohbeti dinleyip anlama olayı minimuma iniyor)

Uzun yazılarda böyledir. Önemli olan sayfalarca yazı asmak değil. Anlatılmak isteneni kısa ve öz bi şekilde anlatabilmektir.

Ben mesela sizin başlıklarınını okim diyorum. 3-5 cümle okuduktan sonra bırakıyorum okumayı. Çünkü hem çok uzun hemde sürükleyicilik yok. Aynı zamanda Hakkı Yılmaz'ı kendi web sitesinden takip ettim ve benim düşüncelerime göre haddi aşmış ve yanlışlara sapmış biri.

Son sebep olmasada yinede okumam ben uzun yazıları. Zaten zamanında uzun yazıları kımse okumadıgı ıcın uzun yazı yazılmasının önüne geçmek için yazı yazma karakter sayısı azaltıldı..
Alt 28 Eylül 2009, 20:13   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Hakkı yılmaz hakkında sizin görüşünüze göre sapmış olarak görmeniz Onun öyle biri olduğuna delil olmaz.Çünkü toplumun genel yapısını incelediğimizde ''Benim fikrimden olmayan'' Hemen modernist sapmış vs olarak nitelendiriliyor .Hakkı yılmazın ortaya koyduğu KURAN tefsiri ayeti ayet ile tefsirdir günümüze kadar ulaşmış olan Tefsirler arasında ilk defa bu formül ile yapılmaktadır.Zemahşeriyide benimsemeyenler genellikle Akli tefsir olduğu için karşı çıkmışlardır.Hakkı yılmaz kusursuz değildir yalnız Çalışmaları İsrailiyattan uzak delilleri ile sunmuş Allah kendisinden razı olsun en çok faydalandığım kişilerden biri....
Alt 28 Eylül 2009, 20:20   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

gönül isterki uzun yazılar okunsun ve faydalanılsın.zaten konuların anlaşılması bütünlüğü için uzun olması gerekiyor.açılan mevzu evet hayır,Allah razı olsun ile çözülmüyor yada yazmış olmak için yazılıyor..
uzun derken abartılı olmaması da gerekir.bazı üyeler sayfalarca kopy paste ile yapıştırıyor.yapıştırdığı konuyu okuduğunuda/okunduğunuda sanmıyorum.
şahsım olarak gözüme ilişen konuları sonuna kadar okuyorum ve not da alıyorum.
özetle;
1-kopy pasteleri önlemek için karekter sınırlaması bile yapmıştık.bazı üyelerin itirazı üzere sınırlamayı kaldırdık..
2-medinewebin amacı eğlence olmadığından hemfikiriz.amacımız islami anlamda eğitim öğretim..ee bunun iiçinde talep olması lazım.kimse anasının karnında alim olamıyor.emek lazımmm..okumak çaba sarfetmek tembellikten uzak kalmak lazım..
3-mesajın Allah razı olsun sağol teşekkür gibi cevapları önlenmesi için minimum 50 karekter sınırlaması koydum.buna tepki veren sevginin bedeli hocamız oldu
çözümmm...?

nasredin hoca camiide vaaz vermektedir..cemaatin uyukladığını esnediğini görmekte..konuyu değişerek "4 ayaklı ördeklerim vardır.görmek isteyen varmı ?" sorusuna ;
uyuyanların gözü dört açılır..
hoca derki yahu sabahtan beri doğruları konuşurken uyuyordunuz..
kuyruklu bir yalan attım uyandınız !
kıssadan hisse..
Alt 28 Eylül 2009, 21:04   Mesaj No:7

asa

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:asa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9154
Üyelik T.: 12 Temmuz 2009
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Hakkı yılmaz hakkında sizin görüşünüze göre sapmış olarak görmeniz Onun öyle biri olduğuna delil olmaz.Çünkü toplumun genel yapısını incelediğimizde ''Benim fikrimden olmayan'' Hemen modernist sapmış vs olarak nitelendiriliyor .Hakkı yılmazın ortaya koyduğu KURAN tefsiri ayeti ayet ile tefsirdir günümüze kadar ulaşmış olan Tefsirler arasında ilk defa bu formül ile yapılmaktadır.Zemahşeriyide benimsemeyenler genellikle Akli tefsir olduğu için karşı çıkmışlardır.Hakkı yılmaz kusursuz değildir yalnız Çalışmaları İsrailiyattan uzak delilleri ile sunmuş Allah kendisinden razı olsun en çok faydalandığım kişilerden biri....
Hakkı yılmaz tamamen aklı bir tefsir yazmıştır. Tefsirini her daim akla mantığa uygun hale getirmek için çok uğraşmıştır..

Öyleki Hz. Süleyman'ın a.s kuşlarla ve diğer canlılarla konuşamadığını. Sadece onların hareketlerinden neler anlatmak istediğini anladıgını beyan etmiştir. Örnek olarakta günümüz insanlarının köpeklerin yunusların hareketlerinden ne anlatmak istediklerinin az çok anlaşıldığını beyan etmiştir.

Yine karıncaların çekilin süleyman ve ordusu sizi ezmesin ayetinde.Aslında karınca değil o yörede yaşayan insanların kastedildiğini yazmıştır.

Yine Hz. Süleyman'ın as. vezirinin bi anda belkısın tahtını getirmesi olayınıda; tahtın getirilmesi demek o ülkenin fethedilmesi demektir diye beyan etmiştir.
Dolayısyla Kuran da geçen bu gibi mücize anlatan ayetleri mücize değildir şöle böle olmuştur diyerek beyan etmiştir.

Kuran sadece akla hizmet eden bi kitap değildir. Kuran akla mantığa ve kalbe hitap eder. İman bile akılla olmaz kalple olurken Kuran'ın tamamen akılla yorumlanması bana terstir, benim itikadıma tersti. Alan alsın bana göre sapmıştır( sapmışdan kastım sapık yada sapkın değildir)
Alt 28 Eylül 2009, 21:15   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Yorumuna katılmayabilirsin Hakkı yılmazın bu güne kadar yapılan tefsirler bunları canlı olarak sunmuştur bunlarda yorumdur yani yorumlardan dolayı kimseye sapmıştır demem görüşüne saygı duyarım İtikadi manada bir sıkıntı yoktur isteyen kabullenir isteyen daha çok araştırır kişiye göre değişir.
Alt 28 Eylül 2009, 21:19   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

muhsin hocanın hissesi konuya iyi gitmiş..
uzun konular genel olarak okunmaz, okunanda ya başından bir bölüm okumuştur konunun yada sonundan)
Alt 20Haziran 2015, 10:06   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Standart Cevap: RE: Forumdaki uzun yazıların okunması

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
gönül isterki uzun yazılar okunsun ve faydalanılsın.zaten konuların anlaşılması bütünlüğü için uzun olması gerekiyor.açılan mevzu evet hayır,Allah razı olsun ile çözülmüyor yada yazmış olmak için yazılıyor..
uzun derken abartılı olmaması da gerekir.bazı üyeler sayfalarca kopy paste ile yapıştırıyor.yapıştırdığı konuyu okuduğunuda/okunduğunuda sanmıyorum.
şahsım olarak gözüme ilişen konuları sonuna kadar okuyorum ve not da alıyorum.
özetle;
1-kopy pasteleri önlemek için karekter sınırlaması bile yapmıştık.bazı üyelerin itirazı üzere sınırlamayı kaldırdık..
2-medinewebin amacı eğlence olmadığından hemfikiriz.amacımız islami anlamda eğitim öğretim..ee bunun iiçinde talep olması lazım.kimse anasının karnında alim olamıyor.emek lazımmm..okumak çaba sarfetmek tembellikten uzak kalmak lazım..
3-mesajın Allah razı olsun sağol teşekkür gibi cevapları önlenmesi için minimum 50 karekter sınırlaması koydum.buna tepki veren sevginin bedeli hocamız oldu
çözümmm...?

nasredin hoca camiide vaaz vermektedir..cemaatin uyukladığını esnediğini görmekte..konuyu değişerek "4 ayaklı ördeklerim vardır.görmek isteyen varmı ?" sorusuna ;
uyuyanların gözü dört açılır..
hoca derki yahu sabahtan beri doğruları konuşurken uyuyordunuz..
kuyruklu bir yalan attım uyandınız !
kıssadan hisse..

"medinewebin amacı eğlence olmadığından hemfikiriz.amacımız islami anlamda eğitim öğretim."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: