Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2012 (12:18), Konuya Son Cevap : 04 Nisan 2014 (15:09). Konuya 23 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Nisan 2014, 20:13   Mesaj No:11
Medineweb Aktif Üyesi
umut628 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:umut628 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24048
Üyelik T.: 01 Ocak 2013
Arkadaşları:0
Konular: 66
Beğenildi:64
Beğendi:0
Takdirleri:110
Takdir Et:
Standart Cevap: Sitedeki,cami imamlarına ithafendir...

yazınızdan ;uzun zamandır ya hiç cum'a-lara gitmediğinizden yada gidiyorsanızda okunan hutbelere kulağınızı tıkadığınız anlaşılmakta..Diyanetin ne yapmasını bekliyorsunuz.Tüm dünyaya cihad ilan etmesini mi?
imamlara kılıç kalkan dağıtıp sokaklarda mücadele etmesini mi ? bizim görevimiz sadece irşaddır. Diyaneti kaldırdığımız zaman herkesin kendine göre bir diyaneti olacak.Bu da fitne ortamının ta kendisidir.Diyanetin ve camilerimizin birleştirici özelliği göz ardı edilmemelidir.Ya değilse ırak'da ,suriyede,afganistan,pakistanda daha nice yerlerde olduğu gibi herkesin kendine göre ayet ve hadis yorumlayarak diğerlerini tekfir ettiği herkesin kendi doğrularını dayatmaya çalıştığı bir ortam olacak.Daha dün suriyeden kendilerine İŞİD denilen sözde mücahitler niğde ilinde gelip , polisimi şehit etti .kendine göre sevap işleyip kafir öldürdüğünü söyledi,pişman olmadığını da ilave etti.o şehid edilen polisim müslüman değilmiydi.Diyaneti savunduğumuz zaman ya memur ya da düzenin adamı olduğumuz yaftası yapıştırılmakda .Ama diyanet gibi bir kurum elzemdir.
Alt 03 Nisan 2014, 20:34   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

Umut628 Arkadaşım ilk yazdığım resimlinin üstünde ayrıca bir not düşmüştüm görevini hakkıyla yapan imamların zaten sürgün edildiğini yazmıştım,görevinin hakkını vermeyenlerinde önlerine sunduklarının aynısı okuduklarınında farkındayım,aynısı yapıyorlar ki yeleri sağlam kalmış.Burda falan örgüt falan ölenden bahsedecek de değilim sonuçta Şehid nedir sorusuna sizler daha iyi bilirsiniz kki Allah beyan etmiştir.Kim şehitdir kim kafirdr diye,Burda asıl konu bilinmez arkadaşın buyurduğu gibi üzerine düşen görevin yapılmasında ki eksiklikler,yada dediğiniz gibi yaftalama yapılma nedenleri.bu yaftalama açılmışken [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] bu linkte ki bir anıyıda okumanızı tavsiye ederim..
Amacım insanları sorgulama yada kırıcı söylemlerle kırmak değil ,araştırmaya sevketmektir,yanlışım varsa beyan edilir haksızsam haksızlığımıda kabul etmeyi erdemlik sayarım...
Alt 03 Nisan 2014, 21:41   Mesaj No:13
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Yazınızı okudum.edebi yönü anlatılmak istenen konu gayet güzel.Bu yazdığınız 2002 den önceyse anlarım.ancak şu an öyle bir baskı yok.Diyanetin özellikle mehmet görmez zamanındaki hutbeleri içerik yönünden güzel konular.sanki her cuma ağaçtan böcekten bahsediliyor intibaı var.
2002 den önce bırakın hutbeyi müezzin bir arkadaşım yeni doğan cocuğuna (üveys ) ismini verdiği için 5-10 defa karakola gidip ifade verdiğini biliyorum.Böyle sıkıntılı ve baskıcı zamanları da yaşadık.
Mihrinaz beğendi.
Alt 03 Nisan 2014, 21:52   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
umut628 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yazınızı okudum.edebi yönü anlatılmak istenen konu gayet güzel.Bu yazdığınız 2002 den önceyse anlarım.ancak şu an öyle bir baskı yok.Diyanetin özellikle mehmet görmez zamanındaki hutbeleri içerik yönünden güzel konular.sanki her cuma ağaçtan böcekten bahsediliyor intibaı var.
2002 den önce bırakın hutbeyi müezzin bir arkadaşım yeni doğan cocuğuna (üveys ) ismini verdiği için 5-10 defa karakola gidip ifade verdiğini biliyorum.Böyle sıkıntılı ve baskıcı zamanları da yaşadık.
Eywallah arkadaşım Teşekkürler..
Bir roman vardı gençliğimde okumuştum ,İmamın manken kızı diye belki duymuşsunuzdur bilemem lakin istisinalar elbetdeki vardır ,güzel anlatıyordu o konumdaki insanları,Demiştiniz belkide cuma namazıan gitmiyor yada iyi kulak vermiyorsunuz diye ,Burda şunu belirtmek isterim gidiyorum ve iyide dinliyorum,ve ayrıca hutbeler eseri vardır yazarı aklımda değil,kitap işyerinde ordaki konular genelde cuma hutbelerinde baz alınır yani her sene aynı konular yenilenir,bizim burda böyle sizin oralarda başkasa bilemem..
Demek istediğim yada asıl konuyu açan arkadaşın demek istediği Gerçekler dile getirilirken hakkın doğrultusunda ve onun rızası hedefinde olsun,yoksa zaten hutbe bitdikten sonra namaz çıkışında akılda hutbenin H si bile kalmaz insanımızda...
Surçu lisan etdiksek af ola Hayırla..
Alt 03 Nisan 2014, 21:54   Mesaj No:15
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

"Kuran Kanun'dur" Diyen İmam'ın istifası, Diyanetten Baskıyla Alındı

Malatya’da cuma namazında müftülüğün belirlediği hutbe yerine, “Kur’an kanundur” diyerek kendi hazırladığı hutbeyi okuyan vekil imam Cumali Çakmak, Diyanet işleri tarafından soruşturma açıldıktan sonra istifa etmesi içinde baskı yapıldı

Malatya’da cuma namazında müftülüğün belirlediği hutbe yerine, “Kur’an kanundur” diyerek kendi hazırladığı hutbeyi okuyan vekil imam Cumali Çakmak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da sert dille eleştirenmiş, "85 yıldır yapılan zulüm bitecek. Hilafetin kaldırılmasıyla dinin başka mecralara çekildi, Kuran öğretilmedi, Diyanet de öğretmedi. Başka şeyler öğretildi. Kuran kanundur, başka kanun kabul etmiyoruz” demiş, cemaat içerisinde bulunan üst düzey bürokratların tepkileri üzerine hutbeyi tamamlayamadan minberden indirilmiş ve namazı müezzin kıldırmıştı.
Malatya Müftü Vekili Cengiz Yağcı, caminin kadrolu imamının yurt dışında olması nedeniyle 26 Temmuz’dan itibaren Cumali Çakmak’ın vekil imam olarak göreve başlatıldığını söyledi.
Cumali Çakmak’ın, müftülük tarafından hazırlanan hutbenin dışına çıkarak kafasına göre hutbe okuduğunun belirlendiğini söyleyen Yağcı, “Bizim belirlediğimiz hutbenin dışına çıkan imam arkadaş, kendi hutbesinde maksadı aşınca cemaatten bazı arkadaşlar tepki göstermiş. Bunun üzerine namaza geçilmiş. Biz konuyu araştırdık ve vekil imam arkadaşın istifasını alarak hemen işleme koyduk ve Valiliğe gönderdik” dedi.
Kuran'ın Kanun Olduğunu Söylemek Haddi Aşmakmıdır
Müftü Vekili Cengiz Yağcı'nın hadini aşan imam arkadaş hakkında gerekli işlemin yapıldığını söylemesi, bir kes daha Diyanet işlerinin sistem için ne kadar önemli bir kurum olduğunu akıllara getirdi. Oysa, Müftü vekili olacak birinin istesede, istemesede Kuran'ın kanun olduğunu Resulullah'ın İslam devletini Kuran kanunlarına göre yönettiğini bilmesi gerekir.
Müslümanlar tepki gösteriyor, sen Bel'am'mısın
Yaşanan bu olaydan haberdar olan duyarlı müslümanlar, Kuran'ın kanun olduğunu söyleyen biri hakkında soruşturma açan, istifasını isteyen ve onu polise teslim eden Müftü vekili Cengiz Yağcı'nın, haktan yana tavır alması gerekirken. Onun içinde bulunduğun kurumda ki geleceğini düşünerek, az bir paha karşılığında hakkı gizlediğini. Bunu yapan kimseye Yoksa Sen bel'am'mısın? sorusunun sorulması gerektiğini söylüyorlar.
Alt 03 Nisan 2014, 22:08   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Hiranur kardeşim bu haber yakın bir tarihteydi iyi hatırlıyorum,imamı zorluyorlardı istifa için lakin cami ahalisi ve bir grup duyarlı Müslüman tepkileri koyuyorlardı sonuç ne oldu medyada devam etdiremedik lakin ifadesi alındıktan sonra yılmadı sürgünle devam etdi diye arkadaşlar söylemişti Tabi Allah daha iyi bilir

burda nasıl bir soru çıkar acaba?

Müftülüğün hutbesini neden okumadı?
Hutbeye ilk karşı Çıkanlar bürokratlar ve askerlerdi çünkü camide namazda onlarda vardı?
imamın hutbe konusuda Hilafetin kaldırılması ve 85 yıllık yapılan zulümlerdi.
Peki müftülüğün cevabı ne oldu;müftülük tarafından hazırlanan hutbenin dışına çıkarak" diyanetin fonksiyonu belli oldu herhalde bu sözle
Alt 03 Nisan 2014, 22:40   Mesaj No:17
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
mizgin_turab Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hiranur kardeşim bu haber yakın bir tarihteydi iyi hatırlıyorum,imamı zorluyorlardı istifa için lakin cami ahalisi ve bir grup duyarlı müslüman tepkileri koyuyorlardı sonuç ne oldu medyada devam etdiremedik lakin ifadesi alındıktan sonra yılmadı sürgünle devam etdi diye arkadaşlar söylemişti tabi allah daha iyi bilir

burda nasıl bir soru çıkar acaba?

Müftülüğün hutbesini neden okumadı?
Hutbeye ilk karşı çıkanlar bürokratlar ve askerlerdi çünkü camide namazda onlarda vardı?
Imamın hutbe konusuda hilafetin kaldırılması ve 85 yıllık yapılan zulümlerdi.
Peki müftülüğün cevabı ne oldu;müftülük tarafından hazırlanan hutbenin dışına çıkarak" diyanetin fonksiyonu belli oldu herhalde bu sözle
benim nazarımda söylecek çok söz var biz bunları her açığa vurduğumuzda tepkiler alıyoruz tıpkı bu imam gibi
demokrasiye dayalı bir inanç sistemi varken ve insanlar benimsemiş gayet doğal bir şekilde hayatlarına geçirmişken,(imamlar dahil) bizim sözlerimiz buhar olup gidiyor,hak gizleniyor,hakkı söyleyenler terorist olarak nitelendiriliyor malesef :(
bakın kuran kanundur diyen bir imam sürülüyor görevden alnıyor peki bu imamlar hakkı söyleyemiyceklerse neden imam oluyorlar cemaatlerine çiçek böcek,vatan millet dayatmalarını anlatmak için mi???
Alt 03 Nisan 2014, 23:30   Mesaj No:18
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Anlaşıldı ki bu sitede imam olarak bir ben varım.(bu imam sözünden gayet iyi anlaşılıyor).Bizler evvela Hakka karşı sorumluyuz.Batılı söylediğimiz ve batıla yönlendirdiğimiz iddia edilemez.Allah'ın kelamı ne ise katıksız onu aktarırız.Ey ! klavye alimleri hayatınızda kaç kişiye Kur'an öğrettiniz,kaç kişinin hidayetine vesile oldununuz yada kaç kişi sayenizde namaza başladı.Hakk gerçektir gizlenemez gizleyemezsiniz. din adamı yoktur ,herkes dinin adamıdır .
Alt 04 Nisan 2014, 01:01   Mesaj No:19
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Hangi konu olursa olsun. Saldırma psikoloji ile giriş yaparsanız karşı taraf savunma psikolojisine girer farkında olmasa bile. Derdimiz üzüm yemek ise ne ala..

Zülküf Ağa'nın sorusuna gelince, halisane ve iyi niyetle sorulan ve çözüm arayan bir kardeşimiz olduğunu biliyorum. Bazen ayakları yere basmasa da yerçekimi kuvvetinin de ilahi bir ayet olduğunu hatırlattığımızda iniyor sağ olsun.

Diyanetin salısını da gördük perşembesini de. Yeşilay Kızılay Yeşillik ot böcek konulu hutbelerini de okuduk mavi Marmara,Davos davasının kürsülere taşıyan dönemi de.

Diyanetin salısını da perşembesini de tanımayan Allah'ın emrettiğini anlatani okuyan muhterem hocalarımızı da gördük.

Ama artık şunu bilin ki ARTIK diyanet eski diyanet değildir. İlim irfan eğitim irşad derdi olan, camii dersleri ile, kursları ile serbest kürsüsü ile bilgin VE HÜR imamları ile hizmet sunuyor .

Bilgisiz okumayan imam artık barınamıyor. personelini her sene MERKEZİ SINAV hesaba çeken bir diyanet var artık.

Bütün imamları vaaz kurslarına tashihi huruf derslerine hutbe hazırlama kitlelere irşad edebilme eğitimlerine ağırlık vermektedir. Artık camileri eğitim merkezine çevirmiştir.

imama Camide neden anlattın ne anlattın ne konuştun hesap sorma dönemi kapanmıştır. Neden anlatmadın neden suskunsun neden cemaatinde kalite yok neden uyuyorsun neden çocukları yetiştirmiyorsun hesabının sorulduğu dönem var.

size şunu kesin bir dil ile söyleyeyim ki, diyanet eski donuk/yasakçı diyanet değildir. İmamlar eski ölü/cahil imamlar değildir.

cemaatim yok diyenleri fırçalayan diyanet vardır. Cemaatin yoksa camiye gelmiyorlarsa sen ayaklarına gideceksin diyen diyanet var Allaha şükür.

Hiç bir kimse artık diyemez ki, İMAMA soru sordum cevap alamadım. Ders almak istedim vermedi. Kitap istedim vermedi. Benimle ilgilen dedim ilgilenmedi. DİYEMEZ.EĞER VARSA BU İDDİA VE KANITLARSA DİYANET O İMAMA HESAP SORACAKTIR.

Geçen sene camii dersleri ile onlarca öğrenci mezun ettik. Mezun olanların hepsine Kuran mealini okuttuk. Meal soruları ile yarışmalar düzenledik. Hepsine zaruri fıkıh öğrettik. Hepsine birer meal ve ilmihal hediye ettik ücretsiz. öğrencilerin hepsi öne geçip namaz kıldıracak seviyeye geldi.

Camii dersleri, yaz kuran kursları, süresiz kurslar, yetişkinlere yönelik kurslar, okul dışı talep kursları, evlere kuranı taşıma çay sohbet girişimleri....

yani artık cumadan cumaya irşad hutbeden ibaret değildir. Her günümüz cuma her saatimiz okul her zamanımız eğitim ile geçiyor. Diyanet bunu düzenli bir şekilde teftiş de ediyor. Hesap da soruyor.

diyanette sarhoştan kumarbazdan hastadan mahkumdan boşanandan huzursuzdan yetimden öksüzden bana necilik devri kapandı.
Görevlisine şunu soruyor sarhoşa o kumarbaza İslam'ı götürdün mü ve netice aldın mı sorusunu sorar hale geldi.
Diyanet dağıtmam için bana 1000 adet kuranı kerim yüzlerce kitap gönderdi ücretsiz. Her eve bir adet kuranı kerim ve ilmihal hediye ettik. DEMEM O Kİ DİYANET ARTIK ESKİ DİYANET DEĞİLDİR.

Yeter mi? Hayır tabii ki.İnşallah daha güzel bir diyanet daha güzel bir irşad daha güzel bir eğitim hızla ilerliyor.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 04 Nisan 2014, 06:35   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Eywallah Abdülmelik kardeşim...
Camiler eğitim merkezi olmuş ilginç , buna ben katılmıyorum..okul,tatil zamanlarında kuran öğretilen bir eğitim yeri,yatsı namazlarında sonra hırısz girecek bahanesi ile kapatılan bir eğitim yeri ,belli yaşta erkek çocuklarına resmi olarak ders verilmeyen bir eğitim yeri..ister savunma psikolojisi olsun ister nefise dokunma olsun ya siz başka ülkedesiniz yada biz başka ülkedeyiz....

Değişmiş mi derseniz camiler eskiye nazaran değişmiş ,imamlar eski imam değişen, ne derseniz ,hükümetler değiştikçe diyanetin imamlarıda hükümetin dinine göre değişiyorsa yazıklar olsun böyle kuruma..

eskiden Davos Marmara gibi olaylarda imamlar hutbelerde konuşsaydılar ne olurdu sorusuna sizlerde iyi bilirsiniz...Hükümet Ecevit yada alanlar hemen imamı içeri tıkardılar...Değişen ne oldu derseniz Diyanet değişmedi,imamlar değişmedi,HÜKümet değişti...

Tartışma olsun diye yazmadım fikirlerimi açık beyan etdim yanlışım varsa düzeltilirse ,düzeltene teşekkür etmek borcumdur..

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)