Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Allahın kulu_,Açılış Tarihi:  14 Ocak 2015 (18:53), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2015 (21:38). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Ocak 2015, 18:53   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ali Seriati´nin iddiasi:

Ali Seriati´nin iddiasi:

Ali Seriati´nin iddiasi:

Önce, Allah meleklere seslenerek yeryüzünde kendisine bir halife yaratmak isteğini açıyor… Melekler hemen (gene yeryüzünde kin güdüp intikam peşinde gidecek, kan akıtacak birinimi yaratacaksın!) diyerek kıyameti koparıyorlar.Çünkü, Âdem’den önce de tıpkı bugünün insanları gibi, cinayet işleyen, kan döken, günah işleyen diğer insanlar vardı.Bunun için hemen ardından melekler Allah’a (tekrar yeryüzünde yeni bir insan yaratınca,yeryüzünde insanlar için yeni bir “dönem” i başlatmaya karar verince, bunun insanı tekrar kan dökmeye, günah işlemeye yönelteceğini zikrediyorlar.) Buna karşılık Allah buyuruyor ki “ben sizin bilmediklerinizi bilirim” Daha sonra Allah hemen Âdem’i yaratmaya koyuluyor.Ardından hemen senboller başlıyor.”Sh. 13,14(85)

arkadaşlar burada insanların 2. defa yaratılmış olduğu yazıyor
1.melekler insanların kan dökeceğini nereden bilmişler
2. bizden önce insan yaratılmışmıydı
merak ettim siz neler düşünüyorsunuz?

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.

Konu Sahibi Allahın kulu_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Haftanın konusu:Şiddet neden artıyor? Hafta'nın Konusu gün ışığı 8 1314 25 Ağustos 2019 23:20
AÖF İlahiyat Arapça 2. Sınıf Vize Soruları – 2009 Arapça 4 Allahın kulu_ 3 1452 23 Ocak 2019 19:40
Sayı ve Temyiz soruları Arapça 4 Allahın kulu_ 0 2767 23 Ocak 2019 19:09
Arapça 3 dersleri Arapça 3 Allahın kulu_ 0 1056 03 Ocak 2019 12:34
Arapça 3 | Çıkmış Soru Çözümleri Arapça 3 Allahın kulu_ 2 1494 03 Ocak 2019 11:56

Alt 14 Ocak 2015, 19:00   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Ali Seriati´nin iddiasi:

Ali Seriati´nin Iddiasi:

“Allah insana kendi ruhundan üfleyerek onu kendi emanetçisi yapmamış mı? O halde insan yeryüzünde Allah’ın halifesi ve onun akrabasıdır.Allah’ın ve insanın ruhu tek bir faziletle beslenmiştir ki bu da irade sahibi olmaktır…Allah ve insan arasındaki ortaklık ya da akrabalık seçme serbestliğinden,iyi ya da kötü şeyi yapmada, tuğyan ve itaat etmedeki özgürlükten gelmektedir.”Sh.19 (Allah insana kendi ruhundan üfleyerek O’nu kendi emanetçisi yapmamış mı?O halde insan yeryüzünde Allah’ın halifesi ve onun akrabasıdır.Allah’ın insanın ruhu tek bir faziletle beslenmiştir ki bu da irade sahibi olmaktır Yani yeryüzünde mutlak irade sahibi olan, istediği her şeyi (evrendeki nizamın ve kanunun hilafına bile olsa)yapan Allah,kendi ruhundan insana üflemiştir.İnsan (bu iradesiyle) yer yüzünde Allah benzeri,O’nun gibi hareket edebilir. Ancak O’nun yeryüzünde kendi fizyolojik ve içgüdüsel kanunlarına, istediğince aykırı hareket edebilmesi itibarıyladır.bu yüzden Allah ve insan arasındaki ortaklık ya da akrabalık, seçme serbestliğinden, iyi ya da kötü şeyi yapmada, tuğyan ve itaat etmedeki özgürlükten gelmektedir.(İnsan,Sh:19)
yorum yazamıyorum pes diyorum

Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 14 Ocak 2015, 19:02   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ali Seriati´nin Iddiasi:

“Geçmişteki dinlerin hilafına İslamdaki bu dualizm, iki mabut olma durumu, iki ilâha tapınma ve bu ikili durum tabiatta değil bizzat insanın içindedir.” Sh. 22
2 mabut kimdir?

Alt 14 Ocak 2015, 19:04   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ali Seriati´nin Iddiasi:
“İnsan, yaratıcı bir varlıktır.Onun işi,(çalışması)ile karışmış olan bu yaratıcılık onu bütünüyle tabiattan kopararak, tanrı’yla (yaratmada ) boy ölçüştürür…”Sh. 62
la havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim

Alt 14 Ocak 2015, 20:55   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ali Seriati´nin iddiasi:

Önce, Allah meleklere seslenerek yeryüzünde kendisine bir halife yaratmak isteğini açıyor… Melekler hemen (gene yeryüzünde kin güdüp intikam peşinde gidecek, kan akıtacak birinimi yaratacaksın!) diyerek kıyameti koparıyorlar.Çünkü, Âdem’den önce de tıpkı bugünün insanları gibi, cinayet işleyen, kan döken, günah işleyen diğer insanlar vardı.Bunun için hemen ardından melekler Allah’a (tekrar yeryüzünde yeni bir insan yaratınca,yeryüzünde insanlar için yeni bir “dönem” i başlatmaya karar verince, bunun insanı tekrar kan dökmeye, günah işlemeye yönelteceğini zikrediyorlar.) Buna karşılık Allah buyuruyor ki “ben sizin bilmediklerinizi bilirim” Daha sonra Allah hemen Âdem’i yaratmaya koyuluyor.Ardından hemen senboller başlıyor.”Sh. 13,14(85)

arkadaşlar burada insanların 2. defa yaratılmış olduğu yazıyor
merak ettim siz neler düşünüyorsunuz?

merak ettim siz neler düşünüyorsunuz? Ali Şeriati gibi bir alime kim ne diyebilir ki? Yalnız söyledikleri ile söylemek istedikleri tam anlaşılmamış da olabilir. Belki herkes fikrini söyleyecek belki söylemeyecek ama naçizane benim düşüncem:

Bunu bilmek için öncelikle Allah'ın dilemesi gerek. Demek ki Allah dilemiş, onlar da bilmişler.
Sonra... Allahu Teala diyor ki, bir halife yaratacağım. Halife...
Bu demektir ki, halife olacak kişide Allahın bütün esmaları tecelli edecek.
Allahın bütün esmalarının tecelli etmesi demek, her şeyin zıttıyla zuhura çıkacağı anlamına da gelir. Celal ve Cemal...
İnsanda Allahın Celal ve Cemal isimleri cem olmuştur. Buluşmuştur. Bunun içindir ki insan bazen Rahman, Halim, Affüvv esmalarıyla boyanır. Bazen de Celallenir, Kahhar, Züntikam esmalarıyla boyanır. Yani kısaca Allahın tüm esmaları insanda zaman zaman tecelli eder. E hal böyle olunca da, bu esmaların birbirleriyle çatışması kaçınılmaz olur. Yani savaş, kan, bozgunculuk, vs....
Biz buna kısaca esmaların savaşı da diyebiliriz. Melekler ise Halife olacak kişide tecelli edecek esmaların çatışmasının sonuçlarını çok önceden görmüşlerdir.
Çünkü halife demek, Allahın tüm esmalarının görüleceği mekan demek. Bunun sonucu da meleklerin dediği gibi: Kan dökülmesi, savaş, bozgunculuk,...

İnsanın ikinci kez yaratıldığına inanmıyorum. Çünkü insanın yaratılışı Hz. Adem ile başlar.

Ama insan yaratılmadan önce başka halifeler olmuş mudur diye sorarsanız, derim ki: Olabilir de, olmayabilir de... Cinlere de bir zamanlar halifelik verilmiş olabilir. Çünkü onlar da yaptıklarından sorumlu yaratıklar. Cennet ve cehennem onlar için de bekliyor. Ve insan yaratılmadan çok önce bu dünyada onlar vardı.
Allah bilir...
Eğer öyleyse veya değilse, ilerde(Mahşerde) öğreniriz. Şimdi onu merak etmeye gerek yok diyorum.
Alt 14 Ocak 2015, 21:15   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:

Ali Seriati´nin Iddiasi:

“Allah insana kendi ruhundan üfleyerek onu kendi emanetçisi yapmamış mı? O halde insan yeryüzünde Allah’ın halifesi ve onun akrabasıdır.Allah’ın ve insanın ruhu tek bir faziletle beslenmiştir ki bu da irade sahibi olmaktır…Allah ve insan arasındaki ortaklık ya da akrabalık seçme serbestliğinden,iyi ya da kötü şeyi yapmada, tuğyan ve itaat etmedeki özgürlükten gelmektedir.”Sh.19 (Allah insana kendi ruhundan üfleyerek O’nu kendi emanetçisi yapmamış mı?O halde insan yeryüzünde Allah’ın halifesi ve onun akrabasıdır.Allah’ın insanın ruhu tek bir faziletle beslenmiştir ki bu da irade sahibi olmaktır Yani yeryüzünde mutlak irade sahibi olan, istediği her şeyi (evrendeki nizamın ve kanunun hilafına bile olsa)yapan Allah,kendi ruhundan insana üflemiştir.İnsan (bu iradesiyle) yer yüzünde Allah benzeri,O’nun gibi hareket edebilir. Ancak O’nun yeryüzünde kendi fizyolojik ve içgüdüsel kanunlarına, istediğince aykırı hareket edebilmesi itibarıyladır.bu yüzden Allah ve insan arasındaki ortaklık ya da akrabalık, seçme serbestliğinden, iyi ya da kötü şeyi yapmada, tuğyan ve itaat etmedeki özgürlükten gelmektedir.(İnsan,Sh:19)
yorum yazamıyorum pes diyorum
Allah, Allahlığını kimseye vermez. Halife, Asılın aynasıdır. Asla aynısı değildir. Yani bir görüntü, veya belki bir hayaldir. Halife olmasa, Asıl bilinmezdi. O zaten bilinmiyor ki. O kendisini bildiği gibidir. O kendisini nasıl biliyorsa öyledir. Başka da O'nu bilen yoktur.

Allah ile insanın akraba olması fikri şirktir. Akraba yerine benzer desek o da olmaz.
Ama Halifeye Adem(yokluk) dersek mümkün olur. Çünkü Varlığın zuhur edeceği tecelli edeceği bir ayna lazım. İşte bu ayna varlıkta zuhura çıkmaz, yoklukta zuhura çıkar. Çünkü Varlığın zıttı yokluktur. Yok... Olmayan şeyin tarifi nasıl olur ki? Onun içindir ki Adem'e yokluk aynası demişlerdir.

İrade Allahındır. İnsandaki iradeye cüzzi irade demişlerdir. İşte bu cüzzi irade insanı, yaptıklarından dolayı sorumlu kılar. Onun içindir ki, ''Yaptığım tüm kötülükler nefsimdendir'' deriz.
Öte yandan, cüzzi irade de külli iradenin içindedir. Külli irade cüzzi iradeyi kuşatmıştır. Bundan dolayıdır ki, ''Tüm iyilikler Allahtandır'' deriz.

İnsan irade sahibi olmakla asla Allaha akraba olmaz/olamaz. Bu şirktir.
Çünkü, Laaaa dediğimiz zaman kendi benliğimiz de La'nın içine girer. İnsan hiç bir zaman İlla'nın içine girmez/giremez. O makam Allahındır.

Yani, La bize, İlla Allahadır...
Alt 14 Ocak 2015, 21:28   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ali Seriati´nin Iddiasi:

“Geçmişteki dinlerin hilafına İslamdaki bu dualizm, iki mabut olma durumu, iki ilâha tapınma ve bu ikili durum tabiatta değil bizzat insanın içindedir.” Sh. 22
2 mabut kimdir?
İki mabut yoktur. Tektir.

Ama burada anlatılmak istenen iki mabuttan kasıt nefstir. Çünkü insanın nefsi her zaman kendini Yaratıcısına ortak koşmuştur.

İki ilahtan kasıt, Yaratıcı ve Nefs olsa gerektir. İnsanın nefsinin de içinde olması gayet doğaldır.

Bunun içindir ki Peygamber efendimiz, ''Kim kendini bildi, Rabbini bildi'' buyurmuşlardır.

Kendini bilen, Yaratan karşısında hiçliğinin farkına varan kişi, kendi içindeki(nefs) Allaha ortak koşan ikinci Rabbini öldürmüş demektir.

Kendi hiçliğinin farkına varamayan herkes, gizli bir şirk içinde olduğunun farkında değildir. Bir Rabbi, bir de kendisi. İşte bu ikinci ilah(nefs) insanın kendi içindedir.

Bu şirkten kurtulmanın tek yolu vardır. O da insanın, Rabbi karşısında hiçliğinin farkına varmasıdır.
Alt 14 Ocak 2015, 21:38   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ali Seriati´nin Iddiasi:
“İnsan, yaratıcı bir varlıktır.Onun işi,(çalışması)ile karışmış olan bu yaratıcılık onu bütünüyle tabiattan kopararak, tanrı’yla (yaratmada ) boy ölçüştürür…”Sh. 62
la havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim
Kur'an der ki:

Attığın zaman sen atmadın. Bilakis Allah attı...
ve
Sizi ve fiillerinizi yaratan Allahtır...

Yani, insan yaratmaz. Yarattığını sanır. Nefsi gözünü boyar ve ben yaptım sanır.

Nefs gerçekten apaçık nankörlük eder.

Allah nefsi yarattığı zaman sormuş:
-Sen kimsin ben kimim?
Nefs demiş:
-Sen sensin, ben benim.
Allah nefsi cehennemde bir müddet yaktıktan sonra çıkarıp tekrar sormuş:
-Sen kimsin ben kimim?
Nefs tekar demiş ki:
-Sen sensin, ben benim.
Bu defa Allahu Teala nefsi aç bırakmış. Sonra sormuş:
-Sen kimsin ben kimim?
Nefs bu defa şöyle söylemiş:
-Sen benim her şeye Kadir büyük Rabbimsin. Bense Senin fakir, garip, güçsüz, Sana muhtaç kulunum. Ben bir hiçim...

Onun içindir ki nefsi adam etmenin tek yolu oruçtur. Aksi taktirde tüm ukalalık ve terbiyesizlikte Rabbiyle boy ölçüşür. Dönüp neyden yaratıldığına bakmadan, Rabbine karşı çeneli bir çekişgen kesilir.

Rabbim bizleri, nefsini terbiye eden kullarından eylesin. Amin

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: