Medineweb Forum/Huzur Adresi
Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi İslaminesil,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2016 (20:36), Konuya Son Cevap : 20 Şubat 2016 (23:24). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2016, 20:36   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Cinsiyet:Erkek
Memleket:Wan
Yaş:37
Mesaj: 2.823
Konular: 316
Beğenildi:1358
Beğendi:591
Takdirleri:408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İnandırıcılıgın Anahtarı Fedakarlık....

İnandırıcılıgın Anahtarı Fedakarlık....

İslam’ın hâkimiyetini fedakâr davetçilerin elleriyle gerçekleştiren Allah’a hamdolsun… Salât ve selam da bu fedakârlığın en mükemmel güzelliklerini üzerinde taşıyan Hz. Muhammed’e(sav) olsun.


Hayatını anlamlı kılan İslam’ı bütün hal ve hareketlerine yansıtmaya çalışan kişi müşahede edecektir ki bu gelişim süreci içerisinde kendisinde gerçekleşecek olan değişimlerin çevresine de sirayeti olacaktır. Nasıl ki Peygamberliğin yirmi üç yıllık vahiy süreci tedrici olarak gerçekleşmişse, bir davetçide de kişilik oluşumu bu tedrici kurala uyar. En büyük davetçi olan Resulullah(sav)’a baktığımızda davet çalışmalarının başından sonuna kadar yaptığı fedakârlıklarla karşılaşırız.


İslam davetinin her safhasında hidayet eren kişileri etkileyen en önemli husus Resulullah(sav)’ta ve diğer davetçilerde gördükleri fedakârlık olgusuydu. Evet, fedakârlık etkileyicidir; çünkü fedakârlık samimiyetin ifadesidir. Samimi olan da doğru söyler. Doğru sözlü insan ayrıca güvenilirdir.
İnsan hayat yolculuğunu güvendiği kişiyle yapar. Bu yolculuk sırasında söylenilenlerin yerine getirilmesi gerektiği de doğal bir sonuçtur. Bu da itaat kavramını aklımızda çağrıştırmaktadır.


İtaatkârlık vasfı olan kişiler sağlam gelişir. Bu gelişimde gözle görülür olumlu farklılıklar oluşursa ve belirli ilerleme kat edilirse bu aşamaları ilerleyen kişi de başkalarını bu değişime sürükler. Resulullah(sav)’ın tebliğ ve irşad vazifesinin başarıya ulaşmasında fedakârlığın beraberinde getirdiği bir takım değişimler için şu örneğe dikkatleri çekmek isterim: Yukarıda sıralamasını verdiğimiz fedakârlık formülünün – fedakârlık = etki = samimiyet = doğruluk = güvenilirlik = itaat – üzerinde en güzel örneklik gösterdiği kişilerden biride hiç şüphesiz Hz. Ebubekir’dir. Bahsettiğimiz bu hidayet şekli kâmil bir seviyeye ulaşmışsa bu’ fedakârlıkla açıklanabilir. Hz. Ebubekir bu sayede çok kısa bir sürede aynı metodu benimsemiş biri olarak Hz. Osman, Hz. Abdurrahman, Hz. Sad, Hz. Talha ve Hz. Halid gibi ilk sahabe topluluğunun hidayetine vesile olmuştur. Hz. Ali’de böyledir, Hz. Ömer’de, Hz. Bilal’de, Hz. Ammar’da…


Davamızın içinde barındırdığı hedef, uğruna feda olmaya değer bir mevkidedir. Bu noktada davetçiyi bekleyen iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi: Hedefi gerçekleştirmeye yeter potansiyelde sahip olması gereken dinamik bir enerji. İkincisi de: bu enerjiyi harcayacak alanlar. Bu iki husus yerinde tespit edilirse davetçinin zaten göstermesi gereken fedakârlıkla birlikte bir takım iyileşmelerin gerçekleşmesi söz konusudur. Bu metodun iyi bir şekilde kavranması gerekir çünkü –Allah korusun- yanlış yerde ve negatif enerjiyle gösterilen davet bir takım olumsuz gelişmelere neden olabilir ve bu da şahısta ve karşısındakinde ihlâsın kaçmasına yol açabilir hatta işlerin bu şekilde devam etmesi kişinin davada dökülmesiyle bile sonuçlanabilir.


İslam davasının ihlâslı hizmet erleri fedakârlığın beraberinde getirdiği bir takım tecrübelere sahip olacaktır. Bu kişiye ciddi avantajlar sağlamaktadır.


Sahada yapılan İslami çalışmalarda karşılaşılan durumlara karşı verilen refleksler isabetli olur ve ‘Mümin bir delikten iki defa ısırılmaz’ hadisine binaen yaptığı hataları da bu sayede bir daha tekrarlamaz. Hem ilgi alanındaki insan kaybedilmez hem de toplumda bırakılan algıda bir zedelenme gerçekleşmemiş olur.


Bu da davetçide moral motivasyonunu muhafaza eder ve diri tutar. İslam davasına dört elle sarılır ve davasının kendisine kattığı izzet ve şerefi benliğinde hisseder.


İnsanlığın kurtuluşunu gerçekleştiren İslam dinini yüceltirken fedakârlıklar gösteren İslami şahsiyetli bireyin kendisini kibir tehlikesinden arındırması gerekir. Yani mütevazı bir yaşam sürdürmeli. Şeytani desiselerle mücadelede dik duruş sergileyen Müslüman birey, aktif mücadele sahasında izzetin sembolüdür. Evet, ama bu onu kibir-izzet arasındaki ince çizgiden gafil bırakmamalıdır. En azından böyle bir algının oluşması ihtimaline karşı da nefsinin Allah’ın azameti karşısındaki acizliğini dile getirip Allah’a istiğfarda bulunmalı ve ameli olarak da bunu pratize etmelidir.


Nasıl ki bir işle görevli memur o işle alakalı ek mesai yaptığında, normalde aldığı ücretten daha fazlasını alır, elbette öyledir ki, İslami uyanışa katkı sağlamak için canla başla çalışan dava adamı da Rabbinin katında müminlerin rızıklandırıldıklarının dışında çok daha müjdeli ve cennetteki derecelerini arttırıcı gelişmelere manevi anlamda şahit olacaklardır.


Şurası bir gerçektir ki, İslami çalışmalarda bulunmak bir davetçinin ruhuna sekinet indirir. Manevi anlamda mutmaindir. Allah’ın kendisine yüklediği yükümlülükleri görev bilinciyle yerine getirmenin mutluluğunu yaşar. Bu etkinin bir şekilde dava arkadaşlarına da sirayeti müşahede edilir.
Bir anlamda fedakârlık söylem ve eylem arasındaki çelişkiyi ortadan kaldıran anahtar vazifesini görür. Yani bu işte kim sözünün eridir, kim sadece ağzı laf yapanlardandır gerçeğinin ortaya çıkmasında kişinin savunduğu fikre gösterdiği fedakârlık nispetinde yapılan ölçümlerle belli olur. Gerçekten İslam’ın şaşırtıcı derecede insanın dikkatini çeken yönlerinden bahsetmek, bunu dillendirmek işin kolay olan tarafıdır.


Bir nevi bunu az-çok herkes yapabilir. Önemli olan var olan bu durumun yaşamdaki pratikliğini göstermektir.
Tabi sadece göstermelik tavırlarla değil. Resulullah’ın şu sözünü hatırlayaraktan işin devamlılığının önemli bir husus olduğu gözden kaçmamalıdır: ’Amellerin en hayırlısı az da olsa devamlı olandır’. Fedakârlık bize ayrıca şunu da hatırlatır ki; evet bu iş hakikaten ciddi bir işmiş, başarılı olabilmek için ellerin taşın altına bırakılması gerekliymiş. Biraz acı çekmek, biraz sabretmek ama sürekli ama hep. Bunlardan haz duymak, minnetsiz bir hayatın geçtiği yol.


Davetçi fedakârlık yaptığı ölçüde davasını başarıya ulaştırmada isabetli olur.


Ayrıca gözden kaçırmamamız gereken bir nokta daha vardır ki, dava için gösterilen fedakârlık sadece kısmi bir fedakârlık değildir, olmamalıdır da…
İslam cemaati için çok büyük fedakârlıklar göstermiş çağdaş davetçilerden Ş.Hüseyin Velioğlu’nun dediği gibi: ’’Bu dava çok büyüktür, en iyilerimizi feda etmek gerekir’’. Evet, bahsettiğimiz fedakârlık bir davetçi için tümden gelebilecek fedakârlıkları göze alarak bunu kabul etmiş olarak gerçekleştirilen samimi davetlerdir.


Günümüz doğu toplumu ciddi bir İslami esaslara ters düşme hastalığı sardığından dolayı bir davetçi yaptığı İslami çalışmalarda çoğu zaman göze batabilir. Bu kendisine bazı olumsuz geri dönütleri de beraberinde getirir. Bu geri dönütler kimi zaman tehdit, bazen fi ili engelleme ve hatta kimi zamanda şehadetle sonlanabilir. Bu gayet doğaldır.


Olması gereken nebevi çizginin de ta kendisidir. Yani aslında fedakâr İslam davetçisi daha işin başında kanını Allah’ın yoluna sunmuştur. Bu arada şehadet derken kişi ütopik bir istek olarak değil, yaptığı davet çalışmalarının doğal bir sonucu olarak görmelidir şehadeti. Bu anlamda şehadet bir davetçinin sürekli dilinde doladığı bir istek olmaktan çıkmalı, zaten gerçekleştirdiği icraatlardan dolayı kendisine sunulan çok üstün değerli bir hediye olarak görmelidir. Şehadet bir sonuçtur, bu sonuca ulaşmak ise eylemsel bir fedakârlık gerektirir.


D.H
__________________
Ben sizi Allah’ın kitabına ve Resulü’nün sünnetine çağırıyorum: Gerçekten sünnet öldürülmüş ve bidat diriltilmiştir.Hz.Huseyin
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi İslaminesil 'in açmış olduğu son 5 Konu Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Babadan Evlada Cevap. Erkam Taylan Sükutu-Ezber 17 1237 13 Kasım 2017 20:19
Asrın Kerbelasi Filistin.. Serbest Kürsü nurşen35 2 565 13 Kasım 2017 17:55
Dūşlerim... Erkam Taylan su damlası 2 414 12 Kasım 2017 06:51
Mynmar ve Biten Muslumanligimiz... Erkam Taylan İslaminesil 0 385 16 Eylül 2017 21:06
Veyl Olsun... Erkam Taylan İslaminesil 1 449 16 Eylül 2017 21:04

Alt 20 Şubat 2016, 23:24   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Cinsiyet:Erkek
Memleket:Wan
Yaş:37
Mesaj: 2.823
Konular: 316
Beğenildi:1358
Beğendi:591
Takdirleri:408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: İnandırıcılıgın Anahtarı Fedakarlık....

\\... Nice yiqitler vardir ki ; Binlerce kisilere bedeldir
Ve nice binlerde vardir ki ; Bir kisi bile deqildir ....//
( Abdullah Azzam )
__________________
Ben sizi Allah’ın kitabına ve Resulü’nün sünnetine çağırıyorum: Gerçekten sünnet öldürülmüş ve bidat diriltilmiştir.Hz.Huseyin
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Forum Ana Kategori Başlıkları

Cevaplar Son Mesajlar
İletişim mi fedakârlık mı? EyMeN&TaLhA Evlilik-Nikah Konuları 1 01 Mart 2019 18:48
...yaşam anahtarı... Nesli_Nur Üyelerimize Ait Şiirler 1 23 Haziran 2018 23:00
14.08.2015 imanın tezahürü: Fedakârlık ve isâr alperkara Tebliğ-İrşad-Vaaz-Hutbe-Nasihat 1 17 Ağustos 2015 02:13
Öğrenmenin üç sihirli anahtarı EyMeN&TaLhA Çocuk ve Aile Sağlığı 1 24 Nisan 2013 10:31
fedakarlık , Kafdağı'nın ardında Nesli_Nur Serbest Kürsü 0 04 Şubat 2013 16:08

Yeni Sayfa 1

www.medineweb.net Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Medineweb Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

facebookacebook   twitter Twitter   InstagramInstagram

Medineweb Alemdarhost sunucularında barındırılmaktadır.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285