Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  24 Kasım 2017 (14:23), Konuya Son Cevap : 25 Kasım 2017 (05:04). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı27Kez Beğenildi
  • 5 Beğenilen Mihrinaz
  • 4 Beğenilen Mihrinaz
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
  • 4 Beğenilen nurşen35
  • 3 Beğenilen Mihrinaz
  • 5 Beğenilen Medine-web
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Kasım 2017, 14:23   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11841
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Öğretmenim Cevizden Hiç Hediye Oluuurr?

Öğretmenim Cevizden Hiç Hediye Oluuurr?

Hediye alma yarışına giren öğretmenlere ithafen..ve bugünün anlam ve önemine binaen. ...

OSMAN'LARI AĞLATMAYALIM ÖĞRETMENİM

Yıl 1992, Bundan 26 yıl önceydi. Hakkâri Yüksekova' da Cumhuriyet İlkokulunda 2/C sınıfının öğretmeniyim. Günlerden "Öğretmenler Günü" idi, yani 24 Kasım. Öğretmenliğimin henüz ilk senesi ve hatta ilk aylarıydı. Öğlenci olduğum için beberbere gitmiş, saç-sakal traş olmuş ve takım elbisemi giyerek heyecanla okula gelmiştim.

Daha okulun bahçesindeyken etrafımı sarmıştı 8-9 yaşındaki öğrencilerim. Hemen hediyelerini vermek ve günümü kutlamak istiyorlardı.

Sıra hâlinde sınıfımıza girdik, öğretmen masasının yanındaki en ön sırada sınıfın en çalışkanlarından Osman oturuyordu. Yüzünü sıraya kapatmış öylece oturuyordu. Ben içeri girince, her zaman herkesten önce fırlayarak aya kalkan Osman o gün yerinden hiç kıpırdamadı.

Diğer öğrencilere oturmaları için izin verdikten sonra birkaç kez seslendim Osman'a lâkin, başını koyduğu yerden kaldırmadı. Sırasının yanına gittiğimde sessiz sessiz ağladığını farkettim. "Osman kaldır kafanı, neden ağlıyorsun?" diye birkaç kez seslendim fakat O daha fazla sıraya yapıştı. Ben de fazla üstüne gitmedim diğer öğrencilerimin getirdiği hediyeleri aldım ve hepsini tek tek kucaklayıp yanaklarından öptüm.

Ders işlemeye geçmeden önce tekrar Osman'ın yanına gittim ve bu kez elimi çenesinin altına sokarak, zorla kaldırdım sıradan. Osman'ın gözyaşları sırasında dere olup akmıştı. Ağlamaktan gözleri kançanağına dönmüştü. Sebebini bilmediğim için ne yapacağımı şaşırmıştım.

Daha ben birşey diyemeden Osman; " Öğretmenim, cevizden öğretmene hediye olur hiç?"

Durumu anlamıştım, Osman öğretmenler günü hediyesi alamadığı için üzüntüsünden ağlıyordu. "Olur tabi Osman'ım, hem de en iyi hediye cevizden olur" dedim.

Cümlemi bitirirken daha Osman âdeta bir ok gibi yerinden fırlayıp, koşarak çıktı sınıftan. Arkasından ben de çıktım fakat çoktan gözden kaybolmuştu Osman.

İki gün önce yağan kar, ısınan havanın etkisiyle erimeye başlamış, Yüksekova sokaklarını çamurdan nehirlere çevirmişti ve Osman son hızla koşarak dalmıştı bu çamur deryası sokaklara.

30-35 dakika sonra Osman elinde yarım poşet ceviz, tepeden tırnağa ıslanmış, çamurdan bir heykel gibi duruyordu sınıfın kapısında. Ayakkabıları ve üstü-başı çamur olduğu için sınıfa girmiyordu.

Öyle egitmiştik, hem temizlik alışkanlığı kazansınlar hem de sınıf kirlenmesin diye. Hemen koştum, tutup kolundan sobanın yanına getirdim.

Elimi öptü, ceviz poşetini verdi ve " Öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim" dedi. Ben de O'nun yanaklarını öptüm, başını okşadım ve çocuklar ağladığımı görmesinler diye sırtımı dönüp hızlıca çıktım sınıftan.

Osman sınıftan ceviz almak için koşarak izinsiz çıkıp gittiğinde durumu müdüre bildirmek için idareye gitmiştim. Müdür, olayı dinleyince; Osman'ın babasının genç yaşta, geride beş çocuk bırak öldüğünü ve bakacak akrabalarının da olmadığını, komşuların ve kaymakamlığın yardımlarıyla geçindiklerini söylemişti.

O cevizleri hiçbir zaman yiyemedim. 4-5 yıl sakladıktan sonra, eşim bir köşede kurtlanmış halde bulup, neden sakladığımı bilmediği için çöpe atmış.

Ögün bugündür öğrencilerimden bireysel hediye kabul etmiyorum, OSMAN'LAR AĞLAMASIN diye.

Ve her ne zaman ceviz yemeye kalksam ya da 24 Kasım öğretmenler gününde öğrencisinden hediye alan öğretmen görsem boğazım düğümlenir, acı acı yutkunurum.
Lütfen hediye kabul etmediğinizi öğrencilerinize önceden tembihleyin.

Ya da... Siz bilirsiniz.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 81 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 67 08 Nisan 2024 17:02
Başörtülü Bacıma Ters Kelepçe İslami Haberler Mihrinaz 1 48 08 Nisan 2024 03:17
Merhemet Duyğusu Sende Yoxdursa Şiirler ve Şairler Mihrinaz 0 72 05 Nisan 2024 15:20
Gazze Perdenin Yırtıldığı Yer Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 0 69 01 Nisan 2024 03:25

Alt 24 Kasım 2017, 14:32   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Başöğretmenimiz Muhammed Mustafa(s.a.v)'e selam olsun!..

Bismillahirrahmanirrahim
“Kendi içinizden, size âyetlerimizi okuyan, sizi kötülüklerden arındıran, size kitabı ve hikmeti talim edip bilmediklerinizi öğreten bir Resûl gönderdik.”

~Bakara 151~

“Ben, ancak bir muallim(öğretmen / eğitimci) olarak gönderildim.”

~İbn Mâce, Mukaddime 17.~

İsim:  FB_IMG_1511523436815.jpg
Görüntüleme: 29
Büyüklük:  26,7 KB (Kilobyte)

Alt 24 Kasım 2017, 14:35   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

"Hoca öğretmen oldu, talebe öğrenci. Öğretmen ne demek? Ne soğuk, ne haysiyetsiz, ne çirkin kelime. Hoca öğretmez, yetiştirir, aydınlatır. Öğrenci ne demek? Talebe isteyendir; isteyen, arayan, susayan."

Cemil Meriç, Bu Ülke

Alt 24 Kasım 2017, 14:41   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Peygamber mesleğine talip olanlara en kalbi sevgiler..saygılar..selamlar..Yolunuz uzun..Yükünüz ağır...
İyiki varsınız

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alt 24 Kasım 2017, 18:43   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Duygu dolu bir hikaye idi. En büyük sorun öğretmene hediye seçmek. Bir de öğretmenin hediye kabul etmek istemese de gönül kıracağından endişe edip kabullenmesi. Zor bir durum hediyeleşmek sünnettir. Fakat böyle durumlarda öğretmene kesinlikle hediye alınmalı kanısına nereden varıyorlar, bilemiyorum.
Öğretmene vereceğiniz hediyeyi size sır olarak vereyim ki, bundan sonra nasıl hediye almalıyım, ne hediye etmeliyim diye düşünmeyin, çocuklar.
Ailene, vatanına, milletine hayrlı bir evlat ol ve daima çalış, çalış, çalış
İşte en büyük hediye
Alt 24 Kasım 2017, 19:33   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Erzurum'da bir öğretmene öğrencilerinin hediyesi; yumurta, yoğurt, peynir, patik, havlu..Evde ve elde ne varsa o..
İşte o öğretmenin hergünü kutludur. .Bizimkilerse pahalı hediyeleri tav oldukları gününü beklesin...En büyük sorun bu özveride öğretmen bulmak galiba...

Osmanları ağlatmayın be öğretmenler...

Alt 25 Kasım 2017, 05:04   Mesaj No:7
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

imam hatip liselerinde ve diğer okullarda yıllardır bu mesleği yapmaya çalışıyorum.işin içinde o kadar çıkmazlar var ki...
öğrenci öğretmen ilişkisinin pekişmesi pekişmesi için hediye...
24 kasımda öğretmenler odasında paketler hasılat sermayesini(!..) ballandıra ballandıra gösteri yapanlar...
öğrencilerin günlerce kara kara düşünmesi ne alsam...
alabilenlerin arkadaşlarından fakir zengin onur gurur düşünmeden rekabet...
hediye kabullenmese saf temiz kalpleri incitme korkusu...
çocuklar abuk subuk şeyler almayın aranızda para toplayın güzel bir şey alın pişkinlikleri...
öğretmenim 'hediye alamadım sular kesikti elektrik yoktu servis yoktu...' ile ezik cümleler...
hediye alamadım diye gıcıklığına notumu kırdı sözlümü düşük verdi paranoyakları...
tıkanmalar,mahçupluluklar,duygusal anlar,gururlanmalar,hediye sonrası yuksek not beklentileri....neler neler...

sevgili öğretmenler talebenize bir pozitif katabilmişseniz,talebeniz sizi ulaşılmaz bir örnek görebiliyorsa,talebenizin ufkunda kalbinde saygınlık izi bırakabilmişseniz,sayenizde öğretmenlik mesleği öğrencinin hayaline bir utopya olmuşsa PAHASI BİÇİLMEZ HEDİYE BUDUR...
24 kasımı yapmacık kermeslere dönüştürmeyelim....

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)