Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Gündem/ Manşetler

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  19 Mayıs 2018 (16:49), Konuya Son Cevap : 12 Eylül 2018 (15:45). Konuya 10 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı8Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Mayıs 2018, 16:49   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sınavsız İlitam Artık Resmileşti/Bütün Detaylar Burda

Sınavsız İlitam Artık Resmileşti/Bütün Detaylar Burda

Sınavsız İLİTAM Artık ResmileştiDiyanet-Sen’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Daha önce TBMM Plan Bütçe Komisyonunda ve TBMM Genel Kurulun’da da kabul edilen İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanıyan Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7141 nolu Kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Söz konusu kanunun 5 maddesinde 2547 sayılı Kanuna geçici maddeler eklendiEklenen Geçici madde 77’ye göreBu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilahiyat önlisans programlarından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir.Geçici madde 77’de yer alan bu ifadelerle ilahiyat önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı tanınmış oldu.Diyanet-Sen’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı, konuyla ilgili akademisyenlere raporlar hazırlatarak YÖK, siyasiler ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunduğu ilahiyat önlisan mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınması tüm ilahiyat ön lisans mezunlarına hayırlı olsun.Konuyla ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet-Sen olarak önlisans mezunu kurum çalışanlarının sınavsız lisans tamamlamalarının çok önemli olduğuna inandıklarını belerterek “Bunun için akademisyenlerle görüştük. Gerekli raporları hazırlattık. Bu raporu YÖK’e, ilgili bakanlarımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti. Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve YÖK konuya olumlu baktı. Ve bu gün kurum çalışanlarının neredeyse yarısına tekabül eden 56 bin civarındaki kurum çalışanlarımıza sendika farkı gözetmeksizin sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınmış oldu. Bu hakkın elde edilmesinde emeği geçen desteklerini bizden esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.Bayraktutar açıklamasına şöyle devam etti: Usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek lisans tamamlama programı ile tüm İlahiyat önlisans mezunları, bu haktan yararlana bilecek.Sendika olarak sınavsız lisans tamamlama ile ilgili hazırlattığımız raporrda sendika farkı gözetilmeksizin yapılan bu çalışmanın en önemli fikri DİB çalışanlarının, araştıran, soran, sorgulayan, eğitim anlayışıyla din görevlileri yetiştirmek olduğunu sosyal ve toplumsal hayatın bir gereği olarak, hem de görevlerinin icabı, sürekli ve hayat boyu eğitim ve bu eğitimle özlük haklarında iyileşme, hem de ön görülen DİB yeterliklerini kazanma imkânı sağlamak olarak belirlemiştik.Bunun ne kadar doğru bir iş olduğunu son gelişmelerle beraber gördük. Bu yasanın çıkma sürecini Diyanet-Sen web sitemizde ayrıntılı olarak anlattık.Bütün bunlara rağmen sözde sendikalar buna sahip çıkarak bir emek hırsızlığı yapmaktadırlar. İyiye herkes sahip çıkar, ama yiğidin hakkını da vereceksin . Bu yiğit de Diyanet-Sen’dir.Diyanet-Sen tarihe not düşecek çalışmalar yapıyor. Ayrıca 2004 yılından bu yana toplu görüşme ve toplu sözleşmeye katılan yetkili sendika ve Kurum İdari Kurulu (KİK) toplantılarında Diyanet çalışanları adına yetkili sendika, yani muhatap kabul edilen sendika Diyanet-Sen’dir.Şimdi size soruyorum, muhatap bile kabul edilmeyenler bu yasayı nasıl geçirecekler? Cin olmadan adam çarpmaya çalışıyorlar. Diyanet çalışanlarını herhalde saf olarak görüyorlar. Diyanet-Sen’in 83 bin üyesiyle Diyanet çalışanlarının teveccühüne nail olduklarını görmeyerek de bir akıl tutulması yaşıyorlar.iftira ve emek hırsızlığı yaparak tabela sendikacılığı yapanlar, hiç bir faaliyet yapamadıkları için sitelerini yenileyemeyenler, emek hırsızlığı yaparak, emeğin savunucusu anlamına gelen sendika ismine, ruhuna bile ihanet etmekten geri durmuyorlar. Sendikalar emek savunucularıdır, emek hırsızlığı yaparak, sendikacılığı da itibarsızlaştırdılar. Bir teşekkürü bile çok gören, hayatı ve sendikacılığı sadece taklit etmekten ibaret sananlar için, hayat boyu eğitim dediğimiz bu yasa herhalde kendilerini geliştirmek için bu söz de sendikacı arkadaşlara çok lazım olacak.Diyanet çalışanlarının bu tür sözde sendikacılara, ortalarda dolaşan bu şahıslara itibar etmediğini 83 bin üyesiyle, Diyanet-Sen’ in yanında olduğunu ve ona güvendiğini gayet memnuniyetle görmekteyiz .DİB çalışanları Diyanet-Sen’e güveniyor, çünkü Diyanet-Sen DİB çalışanların dertleriyle dertlenen ve çözüm odaklı çalışan tek sendikadır.Camiamıza böyle önemli bir kazanımın elde edilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’a, DİB Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve başkan yardımcılarına, Milli Eğitim Bakan Müsteşarı Yusuf Tekin’e, Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Müdürü Bülent Çiftci’ye raporun hazırlanmasında katkı sağlayan akademisyenlerimize ve koordineyi saylayan Danışmanımız Recep Ekmekçi’ye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İlahiyat ön lisans mezunu tüm personele ve bu haktan yararlanmak isteyen herkese hayırlı olmasını diliyorum. Kaynak: Sınavsız İLİTAM Artık Resmileşti

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1274 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1975 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 767 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 714 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 796 04 Aralık 2020 13:56

Alt 19 Mayıs 2018, 16:51   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Anladığım kadarıyla bütün ilahiyat mezunları bu haktan yararlanacak.
Önceleri diyanette çalışan kadrolular içindi ,fakat bütün ilahiyatçılara ise çok kişi memnun olacaktır.
Mihrinaz beğendi.
Alt 19 Mayıs 2018, 17:40   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8954
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Önlisans mezunlarını da kapsıyor . Ama detaylar bilinmiyor.Diploma not şartı olacakmı, dgs ye girilecek mi?

Diplomalarda artık uzaktan eğitim mezunu yazıyor. Detayları bekleyip görücez...Hayırlı olsun.
nurşen35 beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 22 Mayıs 2018, 23:03   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

BEKLENEN AÇIKLAMA ARKADAŞLAR...

Arkadaşlar DGS sınavına girmeden İlahiyat lisans tamamlama ile ilgili YÖK bugün açıklama yaptı aşağıdaki tabloda yazan açıklamadan da anlaşılacağı üzere 18.05.2018 tarihinden önce ilahiyat önlisans Programından mezun olan herhangi bir kurum vs gözetmeksizin tüm öğrenci adaylarını kapsıyor...

ilgili tarihten sonra mezun olacak adaylara Dgs sınavına girmelerini tavsiye ederim bildiğim kadarıyla dgs ile ilitama 3952 kişilik kontenjan ayrılmış ve ayrıca örgün olarak okumak isteyenler içinde kontenjanlar ayrılmış bu ilgili yasanın çıkmasından sonra ilahiyat önlisans Programı mezunu sayısı azalacağı için
muhtemelen dgs sınavı sonuncuda taban puanlarda da düşme olacak o yüzden bu sene mezun olacaklardan ilitam yada örgün ilahiyat lisans tamamlamak isteyen öğrenci kardeşlerimize Dgs sınavına girmelerini tavsiye ediyorum.

İlahiyat Lisans tamamlama Yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamalarını göre sıralanarak yapılacaktır. Muhtemelen tıpkı Sağlık Lisans tamamlama da olduğu gibi ayrıca bu haktan yaralanacak olan adaylar direk kayıt olmuyorlar..

Önce Ösym ilgili tarihler arasında tercih kılavuzu yayınlayacak Sizlerde tercihte bulunacaksınız. muhtemelen sağlıkçılarda olduğu gibi 20 üniversite tercih hakkınız olacak tercih sonucunda herhangi bir ilahiyat lisans programına yerleştirmeniz yapılırsa bu durumda kayıt yaptırıp üçüncü sınıftan başlayacaksınız.(yerleştirmesi yapılamayan adaylar sonraki senelerde yine tercih işleminde bulunabilecek..)

Çelebi Başaran
nurşen35 beğendi.

Alt 22 Mayıs 2018, 23:05   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

Yök'ün açıklamasına göre ilgili yasadan 18.05.2018 tarihinden önce mezun olanlar yararlanacak.... ilerde bu tarihlerde bir değişiklik yaparlarmı yani kapsamı genişletip bu tarihten sonra mezun olanları da dahil ederler mi bilemiyoruz.
Bu sene mezun olacakları, 3 ders sınavına girecekleri kapsamıyor.

Alt 23 Mayıs 2018, 15:44   Mesaj No:6
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:

📎📎📎📍📍📍

📌Sınavsız geçiş için verilen tarih ve açıklamalar Batı Avrupa öğrencilerini de kapsamaktadır...

📌Dgs ye başvuran sınavsız geçişte faydalanaöayacak diye birşey söz konusu değil

📌Binlerce önlisans Programı mezunu başvuracak için diploma notuna göre ve kontenjanlara göre sıralama belirlenecek..

📌Dgs ile sınava girenlere ayrı bir kontenjan belirlenecek (3900)

📌Ösym tercih edilecek kontenjanlar için kılavuz yayınlayacak... daha sonra da belirtilen tarihler arasında ösym aday işlemleri sayfanızdan tercih işlemi yapacaksınız tercih sonucunda herhangi bir ilahiyat lisans programına yerleştirmeniz yapılırsa bu durumda ķazandığınız üniversiteye gidip kayıt işlemlerinizi yaptıracaksınız...

📌Diploma notu düşük olanlara dgs sınavına girmesini tavsiye ederiz..
mehmet akif2 beğendi.

Alt 23 Mayıs 2018, 19:28   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

mehmet akif2 ve KardelenGül beğendiler.
Alt 28 Mayıs 2018, 15:40   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyeleri ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınmasındaki katkı ve desteklerinden dolayı YÖK Başkanı Prof.
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyeleri ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınmasındaki katkı ve desteklerinden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve Genel Başkan Yardımcıları Hacibey Özkan, Mehmet Ali Omurca, Cebrail Yakışır ve Mehmet Yaman, uzun uğraşlar sonucu elde edilen ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkının tanınmasında büyük gayret ve desteklerinden dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı makamında ziyaret ederek teşekkür etti.

Ziyarette konuşan Genel Başkan Mehmet Bayraktutar, “İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamla hakkının verilmesi, sendika olarak uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konudur. Özellikle kurum çalışanlarımızın yeterliliklerinin artırılması, din hizmetinin daha kaliteli sunulması açısından lisans eğitiminin ne kadar önemli olduğunun uzun yıllar önce farkına vararak sendika olarak çalışmalara başladık. Hazırlattığımız akademik raporla bu işi bilimsel ve akademik olarak da paydaşlarımıza sunduk.

Bu süreç içerisinde konuya yaklaşımınız, desteğiniz ve katkılarınız sayesinde bu gün 51 Bin kurum çalışanımız ve kurum dışı diğer mezunlarla birlikte 100 bine yakın ilahiyat önlisans mezunu kardeşimiz bu haktan yararlanabilecek.

Şahsım ve telefonla, maille bize ulaşan ve bizzat sendikamıza gelerek teşekkürlerini ileten 100 bin kardeşimizin teşekkürlerini başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve sizlere iletmeyi bir borç biliyorum. Emeği geçen katkı sunan başta şahsınız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “YÖK olarak böyle bir ihtiyacı bizler de gözlemledik. Sendika olarak sunduğunuz raporlar da bu ihtiyacı ortaya koydu. Bizler de YÖK olarak konunun takipçisi olduk. Gerekli desteği verdik. Bu haktan yararlanacak herkese hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

En kısa sürede alımlar başlayacak

Sürecin işleyişi ile ilgili değerlendirmede bulanan Saraç, konuşmasına şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönem eğitim öğretim yılına yetişecek şekilde hazırlıklarımızı başlattık. Öncelik kurum çalışanları olmak üzere tüm ilahiyat önlisans mezunlarını kapsayacak şekilde alımlarımızı yapacağız. Çok uzun yıllara yaymadan en kısa zamanda talepleri karşılamak için çalışmalarımız devam ediyor. Daha kaliteli ve verimli bir din hizmeti için olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. İlahiyat önlisans mezunu kardeşlerime tekrar hayırlı olmasını diliyorum”
Alt 01Haziran 2018, 03:34   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Diyanet işler başkanlığı personel iiçin başlatılan sınavsız ilahiyat lisans tamamlama bu yıl itibarı ile gecici madde ile yürürlüğe giren kanunla gerceklesmeye başlayacak yök tarafından da acıklandı ve bu yıl itibarı ile alımlar başlıyor. Dgs sınavı ise Temmuz *ayının 21’de yapılacak ve *sınav sonuçları *16 Ağustos tarihinde açıklanacak. fakat bu alımlar sınavla mı sınavsız mı nasıl yapılacak. işte ayrıntılar.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar*lar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir. bu madde ile yürürlüğe giren ilitam sınavsız alınacak. dgsye girmeye gerek bile kalmadan her yıl diploma notuna göre belirlenecek kontenjanlara göre* yerleştirme yapılacak.. bu alım sadece diyanet personelini değil tüm mezunları bir seferlik kapsayacak. alımlar bu yıl sonrasında mezun olanları kapsamayacak. aynı zamanda ilitam a diploma notu düşük olanlar yerleşmesi ise cok zor gibi görünüyor.. eylül ekim gibi alımların yapılacağı tahmin edilirken suan ki kontenjanlar 5 bine yakın bu kontenjanlara ne kadar daha ek yapacağı ise üniversiteler karar verecek.
Alt 17Haziran 2018, 18:45   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: