Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Hacc-Umre-Kurban

Konu Kimliği: Konu Sahibi _bülbül_,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2009 (12:01), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2009 (12:01). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Nisan 2009, 12:01   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hediye ve hükümleri

Hediye ve hükümleri

Hediye ve Hükümleri

Sual: Hediye hangi hâllerde, câiz ve hangi hâllerde câiz değildir?
CEVAP
Mu’teber kitaplarda diyor ki:
1- Hediye veya hibe [bağış], mevcut ve bilinen bir malı, birine karşılıksız temlîk etmektir Belli bir karşılık istiyerek vermek de câizdir Meselâ, borcunu ödemesini şart etmek câizdir
2- Karşılık vermek şartı ile yapılan hediye, karşılığı verilmedikçe sahîh olmaz Hediyenin ve karşılığının, ayrılmadan önce verilmeleri lâzımdır
3- (Sen ölürsen benim, ben ölürsem senin olsun) diyerek evini birisine vermek bâtıldır
4- Ali, Veli’ye, (Yaşadigin müddetçe evim senin olsun) dese, Veli ölünce, ev, sâhibine verilir
5- (Al, sarf et) diye verilip, hediye olduğu söylenmiyen para, teslim edilince, ödünç verilmiş olur (Al, giy) diyerek verilen elbise, hediye olur
6- Hediye verilmeden önce, veren vazgeçebilir Hediye verildikten sonra, ancak ikisinin rızâsı ile vazgeçilebilir
7- Hâfız, pazarlık etmeden, Allah rızâsı için hatim veya mevlid okursa, kendisine verilen hediyeyi alması câiz olur Az diye İtirâz ederse, aldığı haram olur
8- Çocuğun hediye vermesi sahîh değildir Çocuğa verilen hediyenin sahîh olması için, çocuğun, hediye edilen şeyi eline geçirmesi lâzımdır
9- Fakir, zenginin verdiği sadakayı zengine hediye etse, zenginin alması câiz olur
10- Biri, “Bu malı sana hediye ettim” dese, öteki de alsa, hediye tamam olur
11- Müşteri, mali teslim almadan başkasına hediye edebilir
12- Henüz ele geçirmeden önce, ikisinden birisi ölse, hediye bâtıl olur
13- İki kimse, ortak oldukları bir evi birine hediye etseler, câiz olur Bir kimse, evini iki kişiye hediye etse, câiz olmaz Çünkü, taksimi mümkün olan şeyi, hisse-i şâyı’alı olarak vermek câiz değildir
14- Gelecek ay başında, şu mali sana hediye ettim demek sahîh olmaz
15- Ölünceye kadar nafakasını vermek ve kendine hizmet etmek şartı ile evini birine hediye ve teslim edince, hizmete başlarsa, evi geri alamaz
Evini, ölünceye kadar içinde oturmak şartı ile satmak fâsid ise de, hediye etmek câizdir ve evi teslim ettikten sonra, geri alamaz [Mecelle 855]
16- Hediye verirken malın mevcût olması şart, hazır olması şart değildir
17- Zorla alınan hediye sahîh değildir Meselâ bir kimse, hanımına, (Sana borcum olan mehrini bana hediye etmezsen, babanın evine hiç gidemezsin) dese, hanımı da, hediye etse, sahîh olmaz Çünkü kerhen, zor ile hediye vermek sahîh olmaz
18- Hediye, ancak ele geçince mülk olur Satın alınan mal ise, ele geçmeden önce mülk olur
19- Ölüm hastası, malının üçte birini, vârislerinden başkasına bağışlıyabilir
20- Alacağını borçlusuna bağışlıyan, vazgeçemez (Alacağım yok) deyince de, borç kalmaz
21- Kazançları şüpheli olan, hediyeleşmeli ve ödünç alıp kullanmalıdır! Haramdan geldiği kesin olarak bilinmedikçe, hediye gelen şeyler helâldir
22- Doğacak yavrusu benim olmak şartı ile bu hayvanı sana hediye ettim demek câizdir Yavrusu da hediye olur
23- Mehr vermemek şartı ile nikâh sahîh olur Fakat sonradan mehrini verir
24- Müşterinin başkasına satmaması şartı ile bir mal satmak veya başkasına satmamak şartı ile satın almak sahîh olup, bu şartların hepsi boştur, yapılmaz
25- Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Verdiği hediyeyi geri istemek, kustuğunu yalamak gibidir) [Müslim]
Buna rağmen, bir kimse, bir ihtiyâçtan dolayı veya sebepsiz verdiği hediyeyi geri isteyebilir
Ancak şu yedi şeyden biri varsa, hediye teslimden sonra, artık geri alınamaz:
1- Verilen malda kıymetini artıran fazlalık meydana gelmiş olmak,
2- İkisinden birinin ölmesi,
3- Hediyenin karşılığı olduğu bildirilerek bir hediye vermek,
4- Hediye edilen malın, alanın mülkünden çıkması,
5- İkisi arasında nikâh bulunmak veya aralarında nikâhı ebedî haram eden akrabâlık bulunmak,
6- Hediye edilen malın helâk olması, geri almaya mâni’ olur
7- Fakire verilmiş olması Çünkü fakire verilen hediye, sadaka olacağı için geri alınamaz

08-08-2007 #11
Bilgiler
Amenna
Süper Moderator

Bilgiler
Tecrübe Puanı: 35
Rep Puanı : 1761
Rep Derecesi :
--->: İslam

Konu Sahibi _bülbül_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Adem olmaktır tek hevesim Şiirler ve Şairler kurtmehmet 3 2446 22 Mayıs 2010 11:27
Dostlarımız........ Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler su damlası 4 2179 09 Mayıs 2010 10:35
İsmailce kurban olabilmek Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 3 2936 21 Kasım 2009 20:58
Ömür seccadesini gönül dergahına serenlere...... Makale ve Köşe Yazıları _bülbül_ 2 2196 12 Kasım 2009 21:52
çarpık çağ..... Şiirler ve Şairler _bülbül_ 2 1919 12 Kasım 2009 21:43

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: