Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Belgin,Açılış Tarihi:  14 Nisan 2009 (11:36), Konuya Son Cevap : 30 Ağustos 2014 (03:12). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Nisan 2009, 11:36   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dilencilere yardım edilir mi?

Dilencilere yardım edilir mi?

Davranışları ne olursa olsun; insanlar hakkında, hüsn-ü zan imkânı varsa esas olan hüsn-ü zan yapmaktır Delil olmadan sû-i zanna gitmek caiz değildir
Eğer gerçek durumlarını biliyorsak ve fakir olduklarından emin isek şüphesiz yardım edilir Hile yaptıkları ve dolandırıcı oldukları şüphesi uyandıran kimseler için ise doğru olan, haklarında sû-i zan yapmamaktır, yani hüsn-ü zan mümkünse hüsn-ü zan yapmak gerekir
Böyle kimselerle mümkünse, nezaket sınırları içinde kişiliklerini ve gerçek hallerini tanımaya yönelik saygı ve sevgi temelinde bir diyalog geliştirilebilir İncitilmeden hususî bir şekilde yaklaşılabilir Başlangıçta haklarındaki hüsn-ü zannımızı kaybetmemize gerek yoktur

Neticede, yalan söyledikleri konusunda emin olduğumuz fakir olmayan kimselere yardım yapmamıza lüzum yoktur

Yardımda böyle aldanmalara düşmemek için Kur-ân'ın yardım ve iyilikler için getirdiği sıralamayı prensip olarak takip etmek en güvenli yol olacaktır Kur-ân, Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez 1 buyurmaktadır

Demek, yardım ve iyilik yapılacak kişilerin seçiminde en yakından en uzağa doğru bir sıra takip edilmesi Kur�ân�ın tercihidir Bu sıralamayı takip edersek aldanma şansımız olmaz
Çünkü yakınlarımızın gerçek durumlarını biliriz ve onlar bizi aldatmazlar Yani önce anne ve babadan başlanır, sonra kardeşlere bakılır Anne baba veya öz kardeşler içinde ihtiyaç içinde olan varsa, öncelik onlarındır Sonra yakın akrabalar, yani annenin ve babanın öz kardeşleri ve onların çocukları gelir
Yakın akrabalar içinde ihtiyaç varsa, onlara öncelik verilir Daha sonra yakın-uzak fark etmeksizin sair akrabalar Ardından, yetimler, yoksullar, yakın komşu
Sonra uzak komşu gözetilir Sonra arkadaşlarımız, ardından yolda kalmış yolcular gözetilir

Bu sıra içinde bizi aldatacak bir zümre çıkmaz Çünkü onlar bizim tanıdıklarımız ve âyete göre de sorumlu olduklarımızdır Aynı zamanda bu sırayı takip etmekte sıla-i rahim sevabı da vardır
Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurur ki: Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder
Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semada bulunanlar da size rahmet etsinler
Rahim (akrabalık bağı) Rahman'dan bir bağdır Kim bunu korursa Allah onunla rahmet bağı kurar; kim de koparırsa, Allah ondan rahmet bağını koparır 2

*Hz Aişe (ra) anlatıyor: Resûlullah (asm) buyurdular ki: Rahm, Arş'a asılıdır ve şöyle duâ eder: Kim beni devam ettirirse Allah ona rahmetini ulaştırsın Kim benden koparsa Allah da ondan rahmetini koparsın 3

*Selman İbnu Âmir (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki: -Fakirlere yapılan tasadduk bir sadakadır Ama akrabaya yapılan ikidir: Biri sıla-i rahim, diğeri sadaka sevabı getirir 4

Herkes zikrettiğimiz bu âyetin ve hadislerin yüklediği sorumlulukları dikkate alsa, esasen orta yerde dilenci de kalmaz Dolayısıyla böylece dilenci kılığında dolandırıcılara da meydan verilmiş olmaz Demek oluyor ki biz, Kur-ân'ı ve sünneti ihmal edişimizin vebalini bazen aldatılmakla ödeyebiliyoruz Bu da kaderin adaleti olsa gerektir

Dipnotlar:

1- Nisâ Sûresi, 4/36 2- Tirmizî, Birr 16, (1925); Ebû Dâvud, Edeb 66, (4941) 3- Buharî, Edeb 13; Müslim Birr 17, (2555) 4- Nesâî, Zekât 82, (5, 92); Tirmizî, Zekât 26, (658); İbni Mâce, Zekât 28, (1844)

Süleyman KÖSMENE
Yardım ve iyilikte sınır yoktur

Konu Sahibi Belgin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ben Sana Gül Diyemem Hz.Muhammed(s.a.v) Belgin 0 2334 29 Eylül 2009 10:25
Bir evliyayı vesile ederek dua edilirmi? Soru Cevap Arşivi Kara Kartal 21 9952 24 Eylül 2009 10:38
Mahşerde âzâlarımızın konuşması Soru Cevap Arşivi KuM TaNeSi 1 2528 17 Eylül 2009 16:06
Zekâtını vermeyenlere ibrettir Sâlebe'nin servet... Zekat-İnfak dua dilencisi 1 2193 17 Eylül 2009 10:56
Yaşlı kadınların tesettürü... Tesettür Konuları Belgin 0 2534 07 Eylül 2009 09:26

Alt 30 Ağustos 2014, 03:12   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Beytül Ahzan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Beytül Ahzan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 44651
Üyelik T.: 03 Temmuz 2014
Arkadaşları:13
Memleket:istanbul
Konular: 96
Beğenildi:41
Beğendi:0
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: Dilencilere yardım edilir mi?

5-Zeyd b. Eslem (r.a)’den rivayet olundu:
Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Dilenci at üzerinde de gelse o’na sadaka verin.”

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: