Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Dua Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  13Haziran 2009 (02:22), Konuya Son Cevap : 11 Şubat 2010 (11:33). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13Haziran 2009, 02:22   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart AYETLERLE DUA

AYETLERLE DUA

Bana dua edince Ben,o dua edenin duasına icabet ederim.Öyleyse onlar da Benim da'vetime icabet etsinler ve Bana iman etsinler ki , doğru yola ulaşmış olsunlar.( Bakara 186 )

Rabbimizden bizi dosdoğru yola iletmesini istiyoruz .
Rabbimiz de bize , Kitab gönderdiğini ve hayır / şer olarak iki yolu açıkladığını bildiriyor .
Bizi dosdoğru yola ilet . ( Fatiha 6 )
Bu , doğruluğu şüphe götürmeyen ve Allah'a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren Kitap'tır .( Bakara 2 )
Biz ona iki yol iki amaç gösterdik.(Beled 10)

Rabbimizden yardım diliyoruz .Rabbimiz de kendi dinine yardım etmemizi , sabır ve namazla yardım istememizi , ibadet etmemizi öğütlüyor .

Ya Rabbi ! Yalnız Sana ibadet ettiğimiz için,yalnız Sen' den yardım dileriz .(Fatiha 5) Elbette ki Allah kendi dinine yardım edenlere yardım eder.(Hac 40 )Ey iman edenler ! Sabır ve namazla yardım isteyin.(Bakara 153) Öyle ise siz beni (ibadetle) anın ki ben de sizi anayım . ( Bakara 152)

Rabbimizden ayaklarımızı yolunda sabit kılmasını taleb ediyoruz .
Rabbimiz de kendi dinine yardım edersek ayaklarımızı sabit kılacağını bildiriyor .
Ey Rabbimiz ! Günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlığımızı bağışla ; ayaklarımızı (yolunda) sabit kıl ; kâfirler topluluğuna karşı bizi muzaffer kıl ! ( Âl – i İmran 147 )
Eğer siz Allah'ın dinine yardım ederseniz Allah da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit tutar. ( Muhammed 7 )

Rabbimizden iyilerle beraberken canımızı alması için dua ediyoruz .
Rabbimiz de sâdıklarla birlikte olursak bu neticeyi vereceğini söylüyor .
Ve bizleri sâlih kullar ile beraber öldür . ( Âl – i İmran 193 )
Ey imân edenler ! Allah ‘ dan korkun ve sâdıklar ile beraber olun . ( Tevbe 119 )

Rabbimizden kusurlarımızı örtmesini bekliyoruz .
Rabbimiz de kendisine iman etmemizi , salih amel işlememizi istiyor .
Yolunda hicret edenlerin , uğrunda yurtlarından çıkarılanların , yolunda işkenceye uğrayanların , cihad edenlerin ve şehid olanların da kusurları örtülecektir . Büyük günahlardan sakınmak da kusurların örtülmesine vesiledir . Büyük günahlardan sakınmak için de namazı dosdoğru kılmamız gerektiğini Rabbimiz bildiriyor .
Samimi bir tevbe ile Allah’a dönmenin ve Allah’a karşı gelmekten sakınmanın da kusurların örtülmesine birer vesile olduğunu Rabbimiz bildiriyor .
Artık günahlarımızı mağfiret buyur ve kusurlarımızı ört . ( Âl – i İmran 193 )
Kim , Allah'a inanır ve salih amel işlerse ; Allah onun kötülüklerini örter ve onu , altından ırmaklar akan , içinde ebediyyen kalacakları cennetlere sokar . ( Teğâbun 9 )
Benim için hicret edenlerin , yurtlarından çıkarılanların , yolumda işkenceye uğrayanların , savaşanların ve bu uğurda öldürülenlerin kusurlarını örteceğim . ( Âl – i İmran 195 )
Eğer siz , yasaklandığınız büyük günahlardan sakınırsanız , diğer kusurlarınızı örter , sizi güzel bir makama koyarız . ( Nisa 31 )
Muhakkak ki , namaz , hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar . ( Ankebut 45 )
Ey iman edenler ! Samimi bir tevbe ile Allah'a dönün . Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter . ( Tahrim 8 )
Ey iman edenler ! Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız , O , size hakkı batıldan ayırd edecek bir anlayış verir ve
günahlarınızı örter , sizi bağışlar . ( Enfal 29 )

Rabbimizden bizi cehennem azabından korumasını istiyoruz .
Rabbimiz , bizden Kendisine ve Resulüne iman etmemizi , mallarımızla ve canlarımızla yolunda cihad etmemizi istiyor . İmanla beraber şükretmemiz gerektiğini de bizden istiyor .
Rabbimiz şükretmeyi , kendisine karşı gelmekten sakınmamız olarak tarif ediyor . İman etmenin ise sadece dille “ iman ettik ” demek olmadığını bildiriyor Rabbimiz bize .
Ey Rabbimiz ! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver . Bizi cehennem azabından koru! ( Bakara 20 )
Ey iman edenler ! Sizi acı bir azabdan kurtaracak ticareti göstereyim mi ? Allah'a ve Resûlüne inanır , mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihad edersiniz . ( Saf 10 – 11 )
Eğer siz iman eder ve şükrederseniz , Allah size neden azap etsin ! ( Nisa 147 )
Öyle ise , Allah'tan sakının ki O ' na şükretmiş olasınız . ( Âl – i İmran 123 )
İnsanlar : “ İman ettik ” demeleriyle bırakılıp da imtihan edilmeyeceklerini mi sandılar ? ( Ankebut 2 )

Rabbimizden kâfirler topluluğuna karşı yardımını istiyoruz .
Rabbimiz de kâfirlerle savaşmamızı isterken , onların cezasını bizim ellerimizle vereceğini bize bildiriyor . Bunun için ise tedbir almamızı , gücümüzün yettiği kadar her çeşit silah temin etmemizi yine Rabbimiz bizden istiyor .

Sen bizim mevlâmızsın . Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et ! ( Bakara 286 )
Onlarla savaşın ki Allah , sizin ellerinizle onların cezasını versin ve onları rezil ve rüsvâ etsin, yardımıyla sizionlara karşı muzaffer kılsın . Ve mümin bir kavmin yüreklerini ferahlandırsın . ( Tevbe 14 )
Ey iman edenler ! Tedbirinizi alın ; bölük bölük savaşa çıkın , yahut ( gerektiğinde ) topyekün savaşın . ( Nisâ 71 )
Siz de gücünüzün yettiği kadar onlara karşı her çeşitten kuvvet biriktirin ve cihad için atlar hazırlayın
ki , onlarla hem Allah'ın düşmanlarını , hem de kendi düşmanlarınızı , ayrıca Allah'ın bilip de sizin bilmediğiniz
daha başkalarını korkutasınız . Allah yolunda her ne harcarsanız onun sevabı size eksiksiz ödenir ve asla haksızlığa
uğratılmazsınız . ( Enfal 60 )

Rabbimizden bize merhamet / rahmet etmesini taleb ediyoruz .
Rabbimiz , iman etmemizi , gerektiğinde hicret etmemizi , kendi yolunda cihad etmemizi , kendisine karşı gelmekten sakınmamızı , namazı dosdoğru kılmamızı , zekatı vermemizi , âyetlerine inanmamızı , Kur’an’a uymamızı , Resulullah ‘a itaat etmemizi bizden istiyor .
Rabbimiz ! Biz iman ettik ; öyle ise bizi affet ; bize merhamet et ! Sen , merhametlilerin en hayırlısısın .
( Mü’minun 109 )
İman edenler ve hicret edip Allah yolunda cihad edenler var ya , işte bunlar , Allah'ın rahmetini umabilirler .
( Bakara 218 )
Rahmetim ise her şeyi kuşatır . Onu , sakınanlara , zekâtı verenlere ve âyetlerimize inananlara yazacağım .
( A’raf 156 )
İşte bu , bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır . Buna uyun ve Allah'tan korkun ki size merhamet edilsin . ( En’âm 155 )

Namazı kılın ; zekâtı verin ; Peygamber'e itaat edin ki merhamet göresiniz . ( Nur 56 )

Rabbimizden kıyamet günü bizi rezil etmemesi için dua ediyoruz .
Rabbimiz de bizden Resulullah ile beraber olmamızı , Allah ve Resulüne karşı gelmememizi öğüt veriyor .
Rabbimiz ! Bize , peygamberlerin vasıtasıyla vaad ettiklerini de ikram et ve kıyamet gününde bizi rezil – rüsvâ etme ; şüphesiz sen vaadinden caymazsın ! ( Âl – i İmran 194 )
O gün , Allah ; peygamberini ve onunla beraber olan mü'minleri utandırmayacak . ( Tahrim 8 )

Bilmiyorlar mı ki , kim Allah'a ve Resulüne karşı gelirse, ona muhakkak ki içinde ebedi kalınacak cehennem ateşi vardır. İşte rüsvâlığın büyüğü de budur . ( Tevbe 63 )

Şeytanların şerrinden Rabbimize sığınıyoruz .
Rabbimiz de bize , şeytanın adımlarını takib etmemek gerektiğini , şeytanı düşman bellememizi ve ihlaslı olmamızı öğütlüyor .

De ki : İnsanların kalplerine vesvese sokan , pusuya çekilen cin ve insan şeytanlarının şerrinden insanların Rabbine , insanların Melikine , insanların İlâhına sığınırım ! ( Nas 1 – 6 )

Ey insanlar , yeryüzünde olan şeyleri helâl ve temiz olarak yiyin ve şeytanın adımlarını izlemeyin . Gerçekte o , sizin için apaçık bir düşmandır . ( Bakara 168 )

İblis şöyle dedi:Rabbim!Beni saptırdığın için,mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım ! Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır . ” ( Hicr 39 – 40)

(Alıntı)

Konu Sahibi Yitiksevda 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Akılsız Bedenler Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 1 2025 20Haziran 2017 01:11
Kibir hastalığı / mevlüt hönül Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 0 2037 24 Mayıs 2016 17:24
Hainler! – Dokuzlu Çete ve Karakter(siz)leri /... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 1 1796 19 Mayıs 2016 23:06
Çocuk İstismarı ve Ensest – Modern Lût Toplumu /... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 1 1812 19 Mayıs 2016 23:02
Vicdanla Cüzdan Arasında / MEVLÜT HÖNÜL Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 0 1748 19 Mayıs 2016 22:59

Alt 11 Şubat 2010, 11:33   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: AYETLERLE DUA

Rabbim!Beni saptırdığın için,mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım ! Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır . ” ( Hicr 39 – 40)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: