Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi MusabBinumeyr,Açılış Tarihi:  16 Nisan 2012 (23:05), Konuya Son Cevap : 27 Nisan 2012 (18:34). Konuya 15 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Nisan 2012, 23:05   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:50
Beğendi:0
Takdirleri:160
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Tasavvuf ve MAneviyyAtın lüzumu

Tasavvuf ve MAneviyyAtın lüzumu

Ey şeref-i İman ile müşerref olan ehl-i İman
Tasavvuf
; Cenabı Hakkın ahlahıyla ahlaklanmak, ubudiyyet sıfatlarıyla vasıflanmaktan ibarettir. Nefsin iyi ve kötü hallerini bilip, kötü hallerden temizlenerek, iyi hallerle bezenip, Allahü Tealaya kavuşmaya çalışmaktır.

Enbiya A.S hariç kusuru ve kalbi hastalığı olmayan hiç kimse yoktur. Şüphesiz ki maddi hastalıklar gibi, manevi hastalıkların da tedavisi vaciptir. Bir vacibin ancak kendisiyle olduğu şey de vaciptir kaidesince, kalp ve diğer letâifin temizlenme ve tasfiyesi için yapılan filleri mevzu alan tasavvuf da, farz-ı ayındır.
İlm-i Tasavvufun gayesi ve semeresi dörttür. Üslübu değiştirmek, gözleri uyandırmak, kapleri neşelendirmek, ruhları nurlandırmak. .
Hepimizin bir cihet-i ruhaniyyeti, bir cihet-i cismaniyyeti, diğer bir tabir ile bir batınî bir de zahiri tarafımız mevcuttur. Aynı zamanda cismani tarafımızın yaratılması ve varolması, ruhani tarafımızdan sonra olup, ruhaniyyet daha önce gelir. Hatta ruhaniyyet olmamış olsaydı, cismaniyyetin mahlukıyyet ve mevcudiyyeti imkansız olurdu. Böyle olunca kişi zahirinden önce ve ondan daha fazla batınına dikkat etmesi icabeder.
Çünkü batın asıl, zahir ise bir elbiseden ibarettir.
Cenâb-ı Hakk her şeyi bir vesîle ile halketmiştir. Alem, sebepler âlemidir. Allâh(cc)ın âdet-i ilâhîsi odur ki, çocuğun dünyaya gelmesinde anne ve babayı vesîle kıldığı gibi, kendi başına büyüyen bir ağacın lezzetli, güzel meyve vermesine de aşıyı vesîle kılmıştır.
İşte bunun gibi insanı küdûrât-ı nefsâniyeden temizleyecek, Ahlâk-ı Muhammedî ile süsleyecek ve Feyz-i Muhammedle alâkadar kılacak bir vasıtaya ihtiyaç vardır.
Şeytan hiç uyumayan bir düşmandır. İşte bunun için Hz. Allah Kuran-ı Azimüşşanda (Ona ulaştıracak bir vesile arayın), (Kullarımın kalplerine girin), (Sadıklar ile beraber olun) buyurarak, Allahın seçkin kullarıyla zatî, zamânî ve mekânî beraberliği emretmiştir.
Öyle kamiller vardır ki; bir anda kişinin varlık ve enaniyyetini kırarak, onu en yüce ibadet ve ubudiyyet makamına yükseltir. Varlık ve enaniyyet pisliğinin temizlenmesi mümkün olmayan bir şey olduğunu anlatarak, ona ibadet zevkini tattırır. Kendisinde bulunan sahih ve menfaat veren marifet ile, en güzel ve en doğru işi ayırt edebilme kuvvetini bahşederek, kendisinin haberi dahi olmadan burak süratinyle tarakkisini temin eder...
Hatta ruhani tasarrufatıyla, sâlikte zuhur edebilecek her fenalığı bertaraf eyler... Her tehlikeyi olmasından önce Allahın izniyle kaldırıp izale eder. Fakat bu sıfat ve kemalde olan mürşid enderdir. Mevcudiyyeti kibrit-i ahmerden daha yücedir.
Cenâb-ı Hakk ayet-i kerîmesinde: Ey îman edenler! Allahtan korkun. Ona (yaklaşmaya) vesîle arayın ve onun yolunda (nefsinizle) mücadele edin. Tâ ki murâdınıza eresiniz. buyuruyor.
Dünya işlerinizde meşakkate düştüğünüz zaman, kabir ehlinden yardım talep edin. Hadis-i şerifini Sadruddin Konevî hazretleri şöyle izah buyurur: Cenab-ı Hak Veli kulunun kalbine terbiyesini tamamladıktan sonra rahmetiyle tecelli eder. İşte bu veli kul ehl-i kuburdan olan zat gibidir. Bu veli kula, sıkıntısı için müracaat kişi biiznillah sıkıntısından kurtulur.
Muhterem Müminler!
İslâm alimlerinden bir çokları zâhiri ilimler ile kuvvet kazandıktan sonra, bâtınî ilimler ile de meşgul olmuşlardır. Allah dostlarının sohbet ve hizmetlerinde bulunarak, gizli ilim deryasından damla damla içmeye gayret göstermişlerdir. Bir vâcibin ancak kendisiyle tamam olduğu şey de vâciptir düsturuyla, amellerini ve ibâdetlerini, hem kalıp ve hem de rûhuyla berâber edâ etmeye çalışmışlardır.
İmam-ı Şafii ve İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri tasavvuf büyüklerine sık sık giderler ve onlarla beraber zikir meclislerine katılırlardı. Onlara, niçin bu cahillerin yanına gidiyorsunuz diye sual edildiğinde, buyururlardı ki: Her işin başı olan Allah Tealanın takvası, mahabbeti ve marifeti onların yanındadır.
Geceleri hiç uyumayıp dâima namaz kılan, böylelikle kırk sene yatsı abdesti ile sabah namazını kıldığı bilinen, her gün bir Kuran-ı kerim hatmi yapmakla, ömrü müddetince, Kurân-ı Kerîmi, yetmiş bin defa hatmettiği rivayet edilen, bir gece Kâbe-i Muazzamanın içinde Kurân-ı Kerîmi iki rekatte yarısını sağ ayağının üstünde, yarısını da sol ayağının üstünde hatmederek namazını tamamlamış olan mezhebimizin imamı, İmam-ı Azam hazretleri de, ömrünü talebe okutmak ve ilim meclislerinde sabahlara kadar Cenâb-ı Hakkın âyetlerinde tefekkürde bulunmakla geçirdiği halde Eğer iki senem olmasaydı, Numan helak olmuştu. Buyurarak, hayatının son iki senesinde üstazı Câfer-i Sâdık(ks) Hazretlerine intisab etmesine ve bu vesîle ile Allâhın feyzini ve nûrunu kalbine akıtmış olmasına işaret buyurmuşlardır.
Ebu Mansur Matirdi hazlerini buyuruyor ki: Bu yol, uzunluğu ve kısalığı yönünden ayak ile katedilen mesafelere benzemez. Çünkü bu ruhani bir yoldur. Kalpler onu süluk edip, fikirlerle katederler. Bu da itikat ve basiretlerine göre değişir. Bunun temeli, semavi bir nur ve ilahi bir nazardır. Bu nazar, kulun kalbine düşer ve onunla dünya ve ahiret işlerini olduğu gibi görür. Ancak bu nuru bazı kullar yüz yıl kadar arayarak, bağırıp ağladıkları halde, onu bulamazlar ve izine de rastlayamazlar.

Konu Sahibi MusabBinumeyr 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Bİr fİrakın ardından Makale ve Köşe Yazıları YaŞuHa 1 2451 09 Aralık 2013 21:01
Hikaye okumakta fayda var Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler GÖKCEN_AZRA 2 2343 25 Kasım 2013 13:27
Köle Olabilmek Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler mehmet akif2 2 2408 17 Kasım 2013 12:01
Nereye atıyorsun adımlarını /medineweb Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler su damlası 3 2523 17 Kasım 2013 11:50
Suriyeli Kardeşimizin Feryadı Videolar/Slaytlar YaŞuHa 1 1839 10 Kasım 2013 12:57

Alt 16 Nisan 2012, 23:08   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: Tasavvuf ve MAneviyyAtın lüzumu

Dünya işlerinizde meşakkate düştüğünüz zaman, kabir ehlinden yardım talep edin. Hadis-i şerifini Sadruddin Konevî hazretleri şöyle izah buyurur: Cenab-ı Hak Veli kulunun kalbine terbiyesini tamamladıktan sonra rahmetiyle tecelli eder. İşte bu veli kul ehl-i kuburdan olan zat gibidir. Bu veli kula, sıkıntısı için müracaat kişi biiznillah sıkıntısından kurtulur.

Musab kardeşim bu rivayetin aslı varmıdır Ölülerden yardım dileme nasıl olur dirilere seslerini iletebilirlermi ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 16 Nisan 2012, 23:18   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Değerli kardeşim bu rivayet Acluni'nin el keşful hafa adlı eserinde geçer. Tasavvuf camiası bu rivayetin o kaynakta geçmesini yeterli görmekte ve uydurma olmadığına kannat getirirler. Acluni'nin eserinde halk arasında Hadis diye bilinen bir çok sözün doğrusunu ve yanlışını ayırd etme adına kitabına almıştır.Acluni bu rivayeti İbn Kemal Paşanın el erbaininde geçtiğini ve bu rivayete ait hiç bir kaynak veremediğini belirtiyor.

Aslı olmayan bir hadisi nakledeni ''BUHARİ'' şu hadis ile ne duruma düştüğünü belirtmektedir.

''Kim benden söylemediğim bir şeyi naklederse cehennemde oturacağı yeri hazırlasın ''(Hadisi Şerif)

Şimdi bu rivayete Kuran gözü ile bakalım :

Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz. (Neml 62)
Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen'den yardım dileriz.
(Fatiha 4)
(Yine) Bilmez misin ki, gerçekten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.
(Bakara 107)
O rivayette ''İstiannede '' bulunun emri geçer Ama Kuran'a göre ''İstianede''Bulunucak Tek Kişi Allah'tır.Yani, Kurana göre bu rivayet kuran ile açıkça çatışıyor:

Amacım kimseyi kötülemek değil Yalnız Hadislerin doğruluğuna ve güvenirliğine Bakış açımız Öncelikle KURAN ve SÜNNET'TİR.

Yani ölüden yardım dilenemez Bizlere tek Yardım Edecek Allah'tır..

-İmam Ali- (a.s)
Alt 17 Nisan 2012, 08:59   Mesaj No:4
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
MusabBinumeyr Üyemizden Alıntı Mesajı göster
[COLOR=#0000ff][B]
Geceleri hiç uyumayıp dâima namaz kılan, böylelikle kırk sene yatsı abdesti ile sabah namazını kıldığı bilinen, her gün bir Kuran-ı kerim hatmi yapmakla, ömrü müddetince, Kurân-ı Kerîmi, yetmiş bin defa hatmettiği rivayet edilen, bir gece Kâbe-i Muazzamanın içinde Kurân-ı Kerîmi iki rekatte yarısını sağ ayağının üstünde, yarısını da sol ayağının üstünde hatmederek namazını tamamlamış olan mezhebimizin imamı, İmam-ı Azam hazretleri de, ömrünü talebe okutmak ve ilim meclislerinde sabahlara kadar Cenâb-ı Hakkın âyetlerinde tefekkürde bulunmakla geçirdiği halde Eğer iki senem olmasaydı, Numan helak olmuştu. Buyurarak, hayatının son iki senesinde üstazı Câfer-i Sâdık(ks) Hazretlerine intisab etmesine ve bu vesîle ile Allâhın feyzini ve nûrunu kalbine akıtmış olmasına işaret buyurmuşlardır.

Yukarıdaki sözlerin gerçekleşmesi ne aklen ne mantıken ne de dinen kabul edilemez ve gerçekleşmesi mümkün değildir. İmamı Azam Ebu Hanife'yi öveceğiz diye insan olma özelliğinden çıkarılmış. Şeyh uçmaz mürit uçar misali Ebu Hanife için söylenen bu sözler Ebu Hanife'nin hayatını, onun mücadelesini kamufle etmeden başka bir şey değildir. Ebu Hanife ticaretle iştigal ederdi,insanlara dersler verirdi,Ehli Beyt'e ve müslümanlara yapılan zulme karşı çıkar, idarecilerin yanında hakkı haykırırdı. Emevi iktidarının kendisine yapılan Baş Kadılık teklifini elinin tersiyle iten, Emevi saltanatı baş kaldıran Zeynel Abidin'e ve Ehli Beyt'e maddi yardımlarda bulunan, bid'at ve hurafelere karşı mücadele eden,gerek Emevi gerekse Abbasi iktidarları zarafında hapse atılan ve hapiste şehid olan büyük bir alimdir. Ebu Hanife'yi tasavvufa mal etmek, Ebu Hanife'yi anlamamaktır ve insanlara yanlış anlatmaktır.
Alt 21 Nisan 2012, 17:40   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
İnadına! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İnadına! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21727
Üyelik T.: 21 Nisan 2012
Memleket:Bitlis-Antalya
Konular: 0
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

Geceleri hiç uyumayıp dâima namaz kılan, böylelikle kırk sene yatsı abdesti ile sabah namazını kıldığı bilinen,
ne zaman uyuyordu düşünceli000
her gün bir Kuran-ı kerim hatmi yapmakla,
bir kuran hatmi en az 8 saattır.düşünceli000

ömrü müddetince, Kurân-ı Kerîmi, yetmiş bin defa hatmettiği rivayet edilen,
hicri 80 -150 arasında yaşadığına göre 70 yaş yaşamıştır.günde bir hatim yapsa bebeklik dahil 365*70=25.550 hatim eder.günde iki hatim yapsa 51.100 hatim eder.70 bin hatim tutmadı iki hatim yapsa 16 saat ..kaldı 8 saat.sabaha kadar da namaz kıldığına göre bu gün dediğimiz 48 saat olması lazım
bir gece Kâbe-i Muazzamanın içinde Kurân-ı Kerîmi iki rekatte yarısını sağ ayağının üstünde, yarısını da sol ayağının üstünde hatmederek namazını tamamlamış olan mezhebimizin imamı, İmam-ı Azam hazretleri de,
yatsıyı kıldıktan sonra saat 22 olur.saat 4 e ise sabah namazı vakti.6 saatte hatim mümkün değil ya sabah namazını kaçırmıştır yada yatsıyı kılmadan başlamış olması lazım.gündüzde uyuması mümkün olmadığına göre,yemek abdest olayları olmaması lazım.hem bu tüccar idi,dükkana ne zaman uğruyordu

bu tür yalan iftiralarla imam azama en büyük kötülük yapmış oluyorsunuz.Allahtan korkun ya!
Alt 22 Nisan 2012, 16:30   Mesaj No:6
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:nasıll isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18295
Üyelik T.: 14 Nisan 2012
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Musab kardeşim bu rivayetin aslı varmıdır Ölülerden yardım dileme nasıl olur dirilere seslerini iletebilirlermi ...

imam gazali,imam rabbani,bediüzzaman saide nursi,ve bunlar gibi zatlar vefat etmiş[ölmüş] olan peygamberler,hz Ali ile,ashab ile,görüştüklerini ve onlara yazdırıldığını söylemişler.O zaman size göre bu zatların hepsi yalan mı söylemiş..düşünceli000
Alt 22 Nisan 2012, 21:56   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Haşa yalan söylediklerini söylemem Ben orda rivayetin uydurma olduğunu söyledim Birilerinin ölüler ile görüştüğü ve benzeri fikirler kendilerini bağlar Manevi alem geniştir Allah'u a'lem derim uzatmak istemiyorum yanlış anlaşılmalara sebep olur fikrimi sunduğumda en iyisi sessiz kalmak...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 23 Nisan 2012, 18:16   Mesaj No:8
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:nasıll isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18295
Üyelik T.: 14 Nisan 2012
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
Haşa yalan söylediklerini söylemem Ben orda rivayetin uydurma olduğunu söyledim Birilerinin ölüler ile görüştüğü ve benzeri fikirler kendilerini bağlar Manevi alem geniştir Allah'u a'lem derim uzatmak istemiyorum yanlış anlaşılmalara sebep olur fikrimi sunduğumda en iyisi sessiz kalmak...

Alt 23 Nisan 2012, 19:46   Mesaj No:9
Medineweb Acemi Üyesi
Zeynebİslamoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Zeynebİslamoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13944
Üyelik T.: 18Haziran 2011
Memleket:Adana_Mısır
Beğenildi:3
Takdir Et:

Alıntı:
Fg_M Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Geceleri hiç uyumayıp dâima namaz kılan, böylelikle kırk sene yatsı abdesti ile sabah namazını kıldığı bilinen,
ne zaman uyuyordu düşünceli000
her gün bir Kuran-ı kerim hatmi yapmakla,
bir kuran hatmi en az 8 saattır.düşünceli000

ömrü müddetince, Kurân-ı Kerîmi, yetmiş bin defa hatmettiği rivayet edilen,
hicri 80 -150 arasında yaşadığına göre 70 yaş yaşamıştır.günde bir hatim yapsa bebeklik dahil 365*70=25.550 hatim eder.günde iki hatim yapsa 51.100 hatim eder.70 bin hatim tutmadı iki hatim yapsa 16 saat ..kaldı 8 saat.sabaha kadar da namaz kıldığına göre bu gün dediğimiz 48 saat olması lazım
bir gece Kâbe-i Muazzamanın içinde Kurân-ı Kerîmi iki rekatte yarısını sağ ayağının üstünde, yarısını da sol ayağının üstünde hatmederek namazını tamamlamış olan mezhebimizin imamı, İmam-ı Azam hazretleri de,
yatsıyı kıldıktan sonra saat 22 olur.saat 4 e ise sabah namazı vakti.6 saatte hatim mümkün değil ya sabah namazını kaçırmıştır yada yatsıyı kılmadan başlamış olması lazım.gündüzde uyuması mümkün olmadığına göre,yemek abdest olayları olmaması lazım.hem bu tüccar idi,dükkana ne zaman uğruyordu

bu tür yalan iftiralarla imam azama en büyük kötülük yapmış oluyorsunuz.Allahtan korkun ya!
soran sorgulayan bir zeka.Allah Razı olsun Hocam

Alıntı:
yitiksevda hocamız çıkmazda
Alt 23 Nisan 2012, 21:02   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Zeynep Hocam emin olun çıkmazda değilim tasavvuf ve benzeri boş işlerden beriyim işimde olmaz onlar ile Kişilerin saygı duyduğu zatlar hakkında fikir beyan etmek istemedim yanlış anlaşılır yazarsam Muhsin abi bu hususta ne yazacağımı çok iyi bilir...

-İmam Ali- (a.s)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)