Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  04 Mayıs 2012 (01:59), Konuya Son Cevap : 04 Mayıs 2012 (13:03). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Mayıs 2012, 01:59   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart erkegin hanımı üzerindeki hakları...

erkegin hanımı üzerindeki hakları...

Kadın kocası ile iyi geçinmelidir! Hadis-i şerifte buyruldu ki:
"Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir." [Taberani]
Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber Efendimiz (aleyhisselam), kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki:
"Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!" [Şir’atül İslam]
Kadınların Cennete girmeleri erkeklere göre daha kolaydır. Bir hadis-i şerif meali:
"Kadın, beş vakit namazı kılar, orucunu tutar, kendini yabancılardan korur ve kocasına muti olursa, Cennete girer."
Erkeğini razı eden kadın için korku yoktur. İki hadis-i şerif meali şöyledir:
"Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer." [Tirmizi]
"Kocasına muhabbet gösteren, çocuk doğuran, öfkelendiği an veya kocası kendine kızdığı zaman, kocasını razı edinceye kadar uyumayan kadın Cennetliktir." [Taberani]
Kadına ziynet eşyası mubahtır. Ziynet almak için kocasını müşkül duruma düşürmemeli, yabancılara ziynetlerini göstermemelidir! Böyle olunca ziynetleri Cennete girmelerine mani olmaz. Zira bir hadis-i şerif meali:
"Cennette kadınların az olduğunu gördüm. Sebebini sordum. "Onları altın ve ziynet eşyası meşgul etti" dediler." [İ. Ahmed]
Kocasına, elinden geldiği kadar güler yüzlü davranıp, sevgi göstermeli, dili ile de onu incitmemelidir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
"Kıyamette Allahü teâlâ, kocasına dili ile eziyet eden kadının dilini 70 arşın uzun yapıp, boynuna dolar. Kocasına kötü gözle bakan kadını da başı kesik ve bedeni parçalanmış hale çevirir." [Şir’a]
(Senden ne gördüm) diyerek küfran-ı nimette bulunmamalıdır! İki hadis-i şerif meali şöyledir:
"Eğer kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunmasalar, namaz kılanlar hemen Cennete girerdi." [Şir’a]
"Cehennem halkının ekseriyetini kadınların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de, çok lanet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar." [Buhari]
Kocasına bir iyilik yapmışsa, başına kakmamalıdır. Yeme ve giyme gibi hususlarda kocasını üzmemeli, yapamayacağı şeyi ondan istememelidir! Kocasının şerefini korumalı, her işte onun rızasını kazanıp gönlünü hoş etmeye çalışmalıdır! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
"Kocanın hanımı üzerindeki hakkı, benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocasının hakkını gözetmeyen, Allahü teâlânın hakkını gözetmemiş olur." [Şir’a]
Kadın, kocasını üzmemelidir.
Bir gün Hazret-i Fatıma, ağlayarak babasının huzuruna geldi. Resulullah efendimiz buyurdu ki:
- Ya Fatıma, niçin ağlıyorsun?
- Kasıtsız söylediğim bir sözden Ali bana kızdı. Özür diledim. Fakat onu üzdüğüm için ağlıyorum.
- Kızım, bilmez misin, Allahü teâlânın rızası kocanın rızasına bağlıdır. Ne mutlu o kadına ki daima kocasının rızasını arar, kocası ondan razı olur. Kadınlar için en üstün ibadet, kocasına itaattir. Erkek, hanımından razı olunca, o kadın istediği kapıdan Cennete girmeye hak kazanır. Kocasını üzen kadın, onu razı edinceye kadar, Allahü teâlânın lanetinde olur. [R. Nasıhin]
Koca hakkına riayet, kadına cihad etmiş gibi sevap kazandırır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
"Koca hakkına riayet, Allah yolunda cihad etmek gibidir." [Taberani]
"Kadın, kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa, aç ve susuz kalmış olur, sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa, gökteki melekler, geri evine dönünceye kadar ona lanet eder." [Taberani]
"Bir erkek, ihtiyacı için hanımını çağırsa, kadın tandır başında olsa da, hemen ihtiyacına cevap versin!" [Tirmizi]
"Kocası çağırdığı halde yatağa gelmeyen kadına melekler sabaha kadar lanet eder." [Buhari]
"İzinsiz evden çıkan kadına, kocası razı oluncaya kadar, güneşin ve ayın doğduğu her şey lanet eder." [Deylemi]
"Kadın, kocasından izinsiz [ana, baba, kardeşleri dahil] hiç kimseyi evine alamaz, nafile namaz kılamaz." [Taberani]
"Kadınlarınızı süslü giyinmekten men ediniz! Beni İsrail kadınları süslü giyinip camiye gururlanarak yürüdükleri için lanetlenmişlerdir." [İbni Mace]
"Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz." [Taberani]
(Kadının namazları kabul olmaz) demek, namaz borcundan kurtulur, fakat namaz kılmakla meydana gelecek büyük sevaba kavuşamaz demektir. Namazı boşa gider demek değildir.
Bir kadından kocası razı olmazsa, kadın, günahının cezasını çektikten sonra, Cennete girer. Cennete sadece kâfirler girmez. Müslümanın günahı çok olsa da, sonunda mutlaka Cennete girer.
Karı koca iyi geçinip, birbirlerinin rızalarını almaya çalışmalıdır.
Kısaca maddeler halinde sıralamak gerekirse;
1. Gizlide ve açıkta kadının kocasının namusunu koruması,
2. Kocasının malını onun akrabasına bile vermeyerek muhafaza etmesi Kocasının tasarruf izni verdiği durumlarda serbesttir,
3. Evlatlarını terbiye etmesi. Baş edemediği durumlarda babalarına şikâyet edebilir,
4. Kocasının rızası olmaksızın kendi akrabalarını dahi evine sokmaması,
5. Zaruret olmadıkça- kocasının izni olmadan evinden çıkmaması,
6. Allah'a isyan olmayan yerlerde kocasına itaat etmesi,
7. Gebelik ve emzirme vazifesinde sabır ve tahammül göstermesi,
8. Kocasının gizli sırlarını kimseye ifşa etmemesi,
9. Kocasının gazabını tahrik edici davranışlar sergileyerek onu kızdırmaması,
10. Kocası eve geldiğinde güleryüzle karşılaması ve uğurlarken de aynı şekilde güleryüzle uğurlaması,
11. Kocasına gücünün üstünde ve kaldıramıyacağıyapamayacağı teklif ve isteklerde bulunmaması. Erkeğin de hanımının emsaline göre hanımına bakması ve bu hususta adaletli davranması gerekir. Bu çok mühimdir!
12. Kocasının ana ve babasına saygılı davranması. Ancak kadının onlara hizmet etmek mecburiyeti yoktur, yaparsa fazilettir,
13. Kocasının hoşuna gitmeyen söz ve davranışlardan sakınması,
14. Kocasının ilişki davetine "meşrû özürler dışında" mutlaka icabet etmesidir.
Kadın bu sayılanlara uymakla yükümlüdür. Hakkıyla ifa ederse kâmile ve fâzile kadın olur Bunların yanındadünya işlerinde de becerikli olursa dünya ve âhiret için kocasının mutluluğunu sağlamış olacaktır Böyle örnek bir kadına kocasının da hüsn-ü muaşeretle davranması farzdır!
Kocanın hakkı ana baba haklarından da daha önemlidir farz ve vaciplerde kadın Allah’ın hükümlerine nafile ibadetlerde de kocasının hakkına riayet eder. Bunu yapması kendisi için nafile ibadet yapmasından daha üstündür...(medresetül mahmudiyye)
tarih sussa, hakikat susmayacak........''

Konu Sahibi aslıı 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Birlik ve beraberlik ahlakımız Serbest Kürsü aslıı 0 1884 04 Mart 2014 01:22
Çocuk ve yalan Çocuk ve Aile Sağlığı aslıı 0 2168 04 Mart 2014 01:20
yeterlilik deneme sınavı Deneme Sınavlar/Paylaşımlar fatmabalci19 1 3681 15 Mart 2013 16:54
kur'an'da peygamber hanımlarına uyarılar Kur'ân-ı Kerim Genel aslıı 0 2544 14 Şubat 2013 11:48
miniklere sorduk <3<3 Hz.Muhammed(s.a.v) " İdiL Su " 1 1994 03 Şubat 2013 22:48

Alt 04 Mayıs 2012, 10:37   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:
Standart Cevap: erkegin hanımı üzerindeki hakları...

Paylaşım çok güzel ve değerli Allah c.c. razı olsun ..İhtiyaca binaen bir paylaşım.Birde hanımın eşi üzerindeki haklarınıda paylaşırsan sevinirim .Dün bir hanım ablamızla görüştüm eşinin sürekli evde fazlalık oluyorsun yediğin ekmek bile sana çok vs.. vs... ağır sözlerini sarfettiğini dile getirdi ve ne yapmam gerekiyor diye soru sordu ben tabi münakaşanın ve o sözlerin temelinde ne olduğunu nasıl başladığını bilemediğim için fazla yardımcı olamadım .Mümkünse hanımların eşleri üzerindeki haklarınıda konu alan bir yazı paylaşmanızı rica ediyorum..Her iki konudan alıntı yaparak anlatmak iyi olur
Alt 04 Mayıs 2012, 13:03   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: erkegin hanımı üzerindeki hakları...

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Paylaşım çok güzel ve değerli Allah c.c. razı olsun ..İhtiyaca binaen bir paylaşım.Birde hanımın eşi üzerindeki haklarınıda paylaşırsan sevinirim .Dün bir hanım ablamızla görüştüm eşinin sürekli evde fazlalık oluyorsun yediğin ekmek bile sana çok vs.. vs... ağır sözlerini sarfettiğini dile getirdi ve ne yapmam gerekiyor diye soru sordu ben tabi münakaşanın ve o sözlerin temelinde ne olduğunu nasıl başladığını bilemediğim için fazla yardımcı olamadım .Mümkünse hanımların eşleri üzerindeki haklarınıda konu alan bir yazı paylaşmanızı rica ediyorum..Her iki konudan alıntı yaparak anlatmak iyi olur
ablam kadın olarak biz görevlerimizi bilelim onlarıda erkekler düşünsün diye ben kendi görevlerimizi araştırdımama bi bakam bakam o konuyada inşallah cümlemizden razı olsun ablam
tarih sussa, hakikat susmayacak........''

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: