Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  26Haziran 2012 (20:37), Konuya Son Cevap : 24 Ocak 2020 (12:53). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26Haziran 2012, 20:37   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kulak aşık olurmuş gözden evvel...

Kulak aşık olurmuş gözden evvel...

Ceyda, çevik hareketlerle kalan yemekleri buzdolabına yerleştiren Dilâ Hanım’a bakıyordu. Yaşına göre ne kadar enerjik, diye düşündü. Kırışmış yüzüne rağmen, yanakları pembeliğini kaybetmemiş bu güler yüz...lü kadını seviyordu.

Dilâ Hanım kocası Ömer’in babaannesi olduğundan Ceyda da ona babaanne diyordu. O akşam babaanne onları yemeğe davet etmişti. Yemek bitmiş birlikte mutfağı toparlıyorlardı.

Mutfakta başbaşa kalmışken Ceyda’nın ona sormak istedikleri vardı. Ömer’le henüz bir aylık evliydiler ama şimdiden kavgaya başlamışlardı. Aşk onları mutlu etmeye yetmiyordu, bunu anlamıştı. Elli yıllık evliliğini aşkla götürmeyi başarmış bu kadına hayrandı ve ondan öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünüyordu.

-Babaanne, büyükbaba ile olan aşkınıza imrenerek bakıyorum. Söylesene bir aşkı bu kadar uzun süre canlı tutmanın sırrı nedir? Hadi ne olur bu çaylak geline azıcık öğüt ver.

Dilâ Hanım elindeki tencereyi bıraktı, gülümseyerek ona baktı.

-Şimdiki gençlerin öğüde ihtiyaçları yok kızım, her şeyi biliyorlar. Söylerim şimdi, ya ben bunları biliyordum dersin, ya da işine gelmez, yanlış anlarsın.

-Babaanne gençlerin her zaman büyüklerin tecrübesine ihtiyacı var. Ne olur azıcık bana öğüt ver. Aşkla evlenen arkadaşlarımın çoğu kısa zamanda birbirlerinden usandılar. Kimi boşandı, kimi de aynı evde iki yabancı olarak yaşıyorlar. Bizim de anlaşmazlıklarımız başladı. Ömer’i çok seviyorum. Bu sevgiyi kaybetmek istemiyorum. Siz bunu başarmış biri olarak bana yardım etmelisiniz.

Dilâ Hanım bir süre sustu, sonra şiir gibi konuştu:

-Söylemişler gelenler, bizden evvel,

Kulak âşık olurmuş, gözden evvel.

-Ne güzel bir söz, aşkı ne güzel tarif ediyor, bayıldım bu söze, dedi Ceyda. Benim zaten aşk deyince aklıma gelen sevdiğinle saatlerce konuşup gülüşmek.

-Konuşup gülüşmek güzel de bununla bitmiyor her şey. Aşk kulakta başladığı gibi kulakta da biter, bunu unutma. Kulaktan giren her söz önce kalbe dokunur. Kalbi ya sarar ya sarsar.

-Şâir gibi kadınsın babaanne. Normal günlük konuşmalarımız da kalbe dokunuyor diyorsun.

-Tabii en sıradan konuşmalar bile. Bu yüzden bir kadın, bir erkekle nasıl konuşulur bilmek zorunda.

-Bir erkek de bir kadınla nasıl konuşulur bilmek zorunda değil mi?

-Hemen savunmaya geçtin. Siz gençler hep karşıdakinin ne yapması gerektiği ile ilgileniyorsunuz. Bunu öğrenmenin sana bir faydası yok ki. Sen kendi yapman gerekeni öğren yeter.

-Özür dilerim babaanne. Bir kadın bir erkekle nasıl konuşmalı? Arada fark var diyorsun.

-Hem de dağlar kadar fark var. Bir kadınla konuştuğun gibi bir erkekle konuşursan erkeği kaybedersin.

Kaybedersin sözü Ceyda’yı sarstı.

-O zaman âcilen bu konuyu öğrenmem lazım.

-Bütün erkekler kahraman olmak isterler. Erkek için güç ve iktidar önemlidir. Hiçbir zaman erkekle güç yarışına girme. Konuşurken de onu yaralayıcı, kendini önemsiz hissettirecek şekilde konuşma ve asla eleştirme.

-Ama eleştirmezsem yanlışlarını nasıl görür ki?

-Bir kadını eleştirirsen savunmaya geçer. Bir erkeği eleştirirsen senden uzaklaşır. Bir erkeğin eleştirisini kabul edeceği tek kadın annesidir.

-Tamam, eleştiri yok. Başka neye dikkat etmem gerekiyor?

-Suçlama da yok. Erkekler suçlandıkları zaman kendilerini yetersiz hissederler. Romantik değilsin, beni düşünmüyorsun, niye böyle davranıyorsun. Suçlanmak ve hesap sorulması. Bir erkeğin en sevmediği iki şey.

-Tamam babaanne, başka ne var önemli olan?

-Emrederek konuşma. Erkekler bundan nefret eder. Ona sürekli yapacaklarını hatırlatma. Bir de sözlerinin altındaki mesajlara dikkat et. Sen ne diyorsun kocan ne anlıyor? Önemli olan onun ne anladığı.

-Nasıl yani?

-Söyle bakalım, akşam eve geç kaldı ve haber vermedi. Gelince ne dersin?

-Nerde kaldın, niye haber vermedin canım, diye sorarım.

-Böyle diyerek aslında şöyle demiş oluyorsun: Ne düşüncesiz adamsın, bir telefon bile açmıyorsun, çok kabasın. Mesaj bu. Kocana hiçbir zaman yeterli bir erkek değilsin, bir kadını mutlu etmeyi bilmiyorsun, mesajı verme.

-Geç kaldığında ne demem gerekiyor babaanne?

-Geç kalınca seni merak ettim canım, iyi misin? diye sorabilirsin.

-Hımmm. Arada fark var yani. Kulaktan girenler kalbine gidiyor yani. Şimdi ben kocama güzel görünmek için boşuna mı süslenmişim?

-Göz de önemlidir kızım, bir kadının kendine bakması önemli, ama bu kulaktan sonra gelir. Hiç görmedin mi nice güzel kadınlar çirkin kadınlarla aldatılır. Çünkü o kadınlar erkeğin kulağına ne söyleyeceğini bilen kadınlardır. Evdeki dırdır ederken dışarıdaki mırmır ederek kazanır. Erkeğin gözü işte o zaman güzellik falan görmez.

-Sen hep böyle mi yaptın babaanne?

-Elbette. Hâlâ bana niye aşık zannediyorsun? Bak mesela uzun zaman birlikte dışarı çıkmadınız. “Ben sıkıldım, biraz dışarı çıkıp gezelim mi?” demek var bir de “Uzun zamandan beri beni dışarı çıkarmadın!” diye suçlayarak söylemek var. İkisi arasında karşıdakinin duygularına dokunma açısından çoook büyük fark var.

-Senden öğrenecek çok şey var. Başka neler var önemli olan?

-Erkekler takdir görmeyi sever. Küçük de olsa yaptığını takdir edersen yapmadıklarını da yapmaya başlar. Erkekler pohpohlanmayı sever. Bir erkeği ne kadar çok översen seni o kadar çok sever.

-Biz kadınlar da iltifatı, güzel sözü hep kendimize bekliyoruz. Erkeklerin bundan hoşlanacağını hiç düşünmemiştim.

-İnan ki erkekler kadınlardan daha düşkündür güzel söze.

-Peki babaanne, ben eşimin hoşuma gitmeyen davranışlarını nasıl söyleyeceğim? Söyleyemezsem çatlar ölürüm sonra.

-Erkek gibi dobra dobra değil, bir kadın gibi zeki ve kurnazca, az önce söylediğim gibi kulağına mırıldayarak istediğini söyleyebilirsin. Erkekler kadınların yüksek sesle konuşmasından nefret ederler.

-Siz hiç kavga etmez misiniz babaanne?

-Kavgasız ev olmaz yavrum. Ben de kızdığım zaman konuşurum. Fakat sesimi çok yükseltmem, dilimi kocamı yaralamak için silah olarak kullanmam. Onu suçlamadan kendi hissettiklerimi söylerim. Kocam çok sinirliyse de susar ve fırtınanın geçmesini beklerim. Erkeklerin kızgınlıkları fırtına gibidir, birden gelir, çabuk da geçer. Fırtınadan zarar görmek istemiyorsan geçene kadar bekle. Her şeye atlama.

Mutfağı toplamışlardı. Çay da demini almıştı. Ceyda ocağın ateşini kısayım derken yanlışlıkla ocağı söndürdü. O çayları doldururken babaanne ocağın altını açtı. Ateşe bakarken gülümsedi.

-Aşk bir ateştir, tatlım. Arada bir gaz verip ateşi beslemezsen söner gider.

Ceyda güldü.

-Ben ateşe odun atmak gerekir, diye biliyordum.

-Evet aşk ateşine odun da atmak gerekir. O da kendi odunluklarımız olmalı. Kibrimiz, gururumuz, eğilip bükülmeye korkan yanlarımızdır. Öncelikle onları yakmalıyız aşkın ateşinde. Pek çok âşık ateşe odunluklarını atmak yerine, su döküp söndürüyor yanlışlıkla.

Mutfağın kapısından çıkarken Dilâ Hanım,

-Unutma dırdır yok, mırmır var, dedi gülerek.

Ömer oturduğu koltuktan kalkıp büyükbabasının yanına oturdu. Biraz kısık bir sesle:

- Büyükannemle Ceyda mutfaktan gelmeden, şöyle başbaşa kalmışken azıcık sohbet edelim. Büyükbaba, söylesene bunca yıl evli kalıp da mutlu olmanın, hâlâ birbirine tatlı tatlı bakmanın sırı nedir?

Büyükbabası güldü.

-Söylemişler gelenler, bizden evvel,

Ömer tam olarak ne demek istediğini anlamamıştı. Büyükbabası söylediğini tekrar etti. Ömer o güne kadar aşk ve kulak arasında bir bağlantı kurmamıştı. Aşk gözde başlar diye biliyordu. Düşündüğünü seslendirdi.

-Yapma büyükbaba, önce göz sever, kulak sonra gelir?

-Gözle başlayan çekiciliktir, aşk değildir. Pek çok kadın sana güzel, çekici gelebilir ama her çekici bulduğunu sevemezsin. Çekiciliği sevgiye dönüştüren kulaktır.

Ömer’e söz hâlâ pek mantıklı gelmemişti.

-Kulak severmiş, gözden evvel, diyorsun.

-Oğlum etrafına bir baksana. Her taraf güzel, bakımlı, süslü kadınlarla dolu. Fakat çoğu yalnız. Seven göz olsaydı bu kadınların hiçbirinin terk edilmemiş olması gerekirdi. Kadınlar erkeklerin gözlerine hitap ettiklerinin onda biri kadar erkeklerin kulaklarına hitap etmeyi bilselerdi bu kadar yalnız kadın olmazdı.

-Bak bu önemli yani. Öncelikle karımın benimle nasıl konuşacağını öğrenmesi lazım.

-Oğlum sen karını bırak. Sorumluluğu hemen onun üstüne atma. Sen kendi üzerine düşeni yap. Bütün anlaşmazlıklar hep karşı tarafın değişmesini, bir şey yapmasını beklemekten oluyor. Sen bir kadınla nasıl konuşulur önce onu öğren.

-Kulak severmiş, gözden önce diyorsun. Yani sözler, kelimeler sevgiyi başlatır ve yaşatır diyorsun.

-Aynen öyle diyorum. Kadınlar güzel söze hiç dayanamazlar. Karına sık sık iltifat et. Her geçen gün daha da güzelleştiğini falan söyle.

-İltifat kadınlar için ekmek su gibi gerekli bir şeydir, demişti arkadaşım.

-Çok doğru söylemiş, çünkü kadınlar güzel kelimeleri severler, konuşmayı severler. Her akşam ona belli bir zamanını mutlaka ayır, o zamanda onu dikkatle dinle ve sadece onunla ilgilen. Gün içinde hoşuna giden hikaye, fıkra, onun ilgisini çekecek şeyleri onunla paylaş. Ne güzeldir insanın sevdiğiyle sohbet etmesi, gülüşmesi. Sen onu bir güldürürsen o seni on güldürür.

-Bire on diyorsun.

-Evet bire on. Sen yeter ki sevmeyi bil. Sevgi kelimelerdedir, kelimeler önemli dedim oğlum. Kelimeleri yazıya döktüğünde de çok etkilidir. Bu yüzden arada bir ona sevgini ifade eden küçük notlar yaz. Mesaj gönder. Sen de duymuşsundur, internette birbirini görmeyen insanlar yazıyla birbirlerini sevip bağlanabiliyorlar.

-Hem de çok oluyor böyle şeyler.

-Aşk kulakta başladığı gibi, kulakta da biter oğlum. Bunu da unutma.

-Bitmesin diye neye dikkat etmem lazım?

-O bölüm biraz uzun mevzu. “Bükçe” diye kadın dilini anlatan bir hikaye var, onu okuyup öğrenmen lazım.

Ceyda elinde çay tepsisiyle salona gelince ikisi de sustu. Ömer çayını yudumlarken az önce büyükbabası ile konuştukları aklındaydı. Fırsat bulmuşken karısına iltifat etmek istedi.

-Teşekkür ederim canım, çay nefis olmuş, ellerine sağlık, dedi.

Ceyda “Afiyet olsun” derken büyükbaba odaya giren karısını süzerek

-Nişanlım, çok yoruldun, gel otur karşıma, çayını iç, sensiz çayın tadı çıkmıyor, dedi.

Büyükanne gülümseyerek oturdu kocasının karşısına. Ceyda gıpta ile baktı onlara. Elli yıllık evliliğe rağmen birbirlerine “nişanlım” diyen bu sevdalılar gibi olmalıyız biz de, diye düşündü. Bugün öğrendiklerimi uygulamalıyım, hatta hemen başlamalıyım diye karar verdi. Karşısındaki aynanın önünde duran Ömer’in küçüklük resmine bakarak,

-Çocukken de çok yakışıklıymışsın hayatım, dedi.

Ömer daha bir şey söyleyemeden babaanne kaptı sözü.

-Büyükbabasına benziyor. Gençlikleri yakışıklı oluyor, yaşlılıkları da karizmatik ve çekici, derken göz süzerek kocasına baktı.

Büyükbabanın karısının sözleri karşısında gözleri ışıladı. Ömer karısına iyi bir iltifat etmeye kararlıydı.

-Umarım kilo alıp yakışıklılığımı bozmam; çünkü karım nefis yemekler yapıyor, çok becerikli, dedi.

-Büyükannen de bana yıllarca nefis yemekler yaptı, ama onun güzelliği karşısında yemekler sönük kaldı, dedi büyükbabası.

-İnsanın sevdiği için yemek yapması büyük bir zevk dedi, Ceyda fırsatı kaçırmak istemeyerek.

-Sevmek kolay kızım, dedi büyükbaba. Önemli olan yıllarca bu sevgiyi yaşatacak, sevgisini her zaman hissedeceğin bir eşin olması. Karım benim dünyadaki cennetim. O benim yazın güneşim, kışın gönül sobam. Kışın ayazında bile onu düşününce içim ısınır, dedi.

O akşam Ömer de Ceyda da tatlı sözlerle birbirinin gönlünü okşamada büyükanne ve büyükbaba ile yarışamayacaklarını anlamışlardı, vazgeçip sustular. Daha çok pratik yapmaları gerekiyordu. Ömer “Kurt olmuş bunlar kurt, aşk kurdu!” diye içten içe söylendi. Kendine nasihat edip, uygulamasına fırsat vermeyen büyükbabasına biraz içerlemişti.

alıntı
tarih sussa, hakikat susmayacak........''

Konu Sahibi aslıı 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Birlik ve beraberlik ahlakımız Serbest Kürsü aslıı 0 1891 04 Mart 2014 00:22
Çocuk ve yalan Çocuk ve Aile Sağlığı aslıı 0 2183 04 Mart 2014 00:20
yeterlilik deneme sınavı Deneme Sınavlar/Paylaşımlar fatmabalci19 1 3689 15 Mart 2013 15:54
kur'an'da peygamber hanımlarına uyarılar Kur'ân-ı Kerim Genel aslıı 0 2549 14 Şubat 2013 10:48
miniklere sorduk <3<3 Hz.Muhammed(s.a.v) " İdiL Su " 1 2004 03 Şubat 2013 21:48

Alt 28 Kasım 2013, 13:15   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Standart Cevap: Kulak aşık olurmuş gözden evvel...

yatacak yerimiz yok haaa....bunu daha sık ..okumak lazım ....çok güzelmiş aslı can...ellerine sağlık arkadaşım..

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 28 Kasım 2013, 19:40   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Standart Cevap: Kulak aşık olurmuş gözden evvel...

Evet güsel bir yazı ellerinise saglık
Alt 15Haziran 2017, 00:38   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8167
Beğendi:9373
Takdirleri:25979
Takdir Et:

Uzun ama okumaya deger bir yazı.
Allah razı olsun..

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 24 Ocak 2020, 12:53   Mesaj No:5
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8167
Beğendi:9373
Takdirleri:25979
Takdir Et:

Ne değerli bi söz..😍

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: