Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi MusabBinumeyr,Açılış Tarihi:  31 Temmuz 2012 (23:25), Konuya Son Cevap : 06 Şubat 2019 (15:05). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Temmuz 2012, 23:25   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:50
Beğendi:0
Takdirleri:160
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Bu Dinle Amel Etmenin Meyveleri

Bu Dinle Amel Etmenin Meyveleri

Herkim sadık olarak bu dinle amel ederse o, müminlerdendir. Allah-u Teâlâ’da dünya ve ahirette müminlere birçok vaatlerde bulunmuştur. Onlardan bazıları:

1) Güzel Rızık
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Şayet belde ahalisi iman etmiş olsaydı, onlara sema ve arzın bereketlerini açırdık.”
Araf 96

2) Güzel Yaşam
“Erkek olsun kadın olsun, kim salih amel işlerse, ona güzel bir hayat yaşatırız.”
Nahl 97

3) Azizlik
“İzzet, Allah’ın, Rasulünün ve müminlerindir.”
Munafikun 8

4) Hidayet Olunmaları
“Şüphesiz Allah, iman edenleri doğru yola iletecektir.”
Hac 54

5) Velayet Olunmaları
“Allah iman edenlerin velisidir.”
Bakara 257

6) Müdafaa Edilmeleri
“Şüphesiz Allah, iman edenleri müdafaa eder.”
Hac 38

7) Kâfirlerin Musallat Edilmemeleri
“Allah, müminler üzerine kâfirler için bir yol yapacak değildir.”
Nisa 141

8) Muktedir Kılınmaları ve İdareci Yapılmaları
“Allah sizden iman edip salih amel işleyenlere, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi kendilerini de sahip ve hakim kılacağını, onlar için razı olduğu dini onların iyiliğine koruyacağını ve geçirdikleri korku döneminden sonra bunun yerine emniyet sağlayacağını vaat etti. Çünkü onlar bana kulluk ederler. Bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar.”
Nur 55

9) Düşmanları Aleyhinde Yardım Olunmaları
“Müminlere yardım etmek bizin üzerimize haktır.”
Rum 47

10) Ahiretteki Sevap
“İman edenler ve salih amel işleyenler var ya, firdevs cennetleri onların meskenlerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır. Oradan hiç ayrılmak istemezler.”
Kehf 107, 108

Kim bugün Müslümanların hallerini düşünürse, Allah’ın dünyada müminlere vaat ettiği şeylerin imanlarının zayıflığı yahut onlar iman şubelerinin birçoğunu kaybetmeleri sebebiyle Tahakkuk etmediğini görür.

Allah’ın onlara dünya hayatında vaat ettiği güzel rızık, güzel hayat, izzet, hidayet ve vilayet, müdafaa, kâfirlerin onlara musallat edilmemeleri, dünyada muktedir olmaları gibi şeyler kaybolup gitmiştir.

Müslüman tevbe edip, durumunu değiştirmezse, dünyasını kaybettiği gibi, Allah’ın ahirette kendi için hazırladığı şeyleri de kaybedecektir. Bundan dolayı imanın kuvvetlendirilmesi, sabitleştirilmesi ve şaibelerden arındırılması gerekir.

Bu da akide bilgisinin Müslümanlar arasında yayılması ve dini hükümlerinin tatbikiyle mümkündür.

Konu Sahibi MusabBinumeyr 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Bİr fİrakın ardından Makale ve Köşe Yazıları YaŞuHa 1 2450 09 Aralık 2013 21:01
Hikaye okumakta fayda var Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler GÖKCEN_AZRA 2 2343 25 Kasım 2013 13:27
Köle Olabilmek Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler mehmet akif2 2 2408 17 Kasım 2013 12:01
Nereye atıyorsun adımlarını /medineweb Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler su damlası 3 2523 17 Kasım 2013 11:50
Suriyeli Kardeşimizin Feryadı Videolar/Slaytlar YaŞuHa 1 1839 10 Kasım 2013 12:57

Alt 01 Ağustos 2012, 17:54   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Sevay571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sevay571 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14815
Üyelik T.: 29 Kasım 2011
Arkadaşları:4
Konular: 15
Beğenildi:18
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Dinle Amel Etmenin Meyveleri

peki nasıl düzelecek bu durum ? herkesin yorumu çok farklı bir kader konusunda bile kaç çeşit görüş var. nasıl inanacağız. ALLÂH (c.c.)'A iman konusunda zaten kalbimizde şüphe yok. Peygamberler, kitaplar, melekler, ahiret hepsine Eyvallah ama kader de öyle değil dikkat ediyorum da herkesin farklı bir kader anlayışı var. Yoldan geçen birine kaderi sor alacağın cevabı yaz bir yere, sonra fetva mercilerine sor mesala sorularlaislamiyet alacağın cevaplar uçurumlar gibi olacak. Bize küçük görünse bile Maturidi ve Eş'ari arasında bile hiçde küçümsenmeyecek korkunç bir ihtilaf var isteyen istediği kadar teferrüatta desin bu teferrüat değil. Anlatabiliyormuyum hocam...
İnsanlar neye nasıl inanacaklarını bilmiyor. Akaid kitaplarını baz alalım, selefi akaidi ile ehli sünnet akaidi , şia akaidi dahi farklılık arz edebiliyor.
Ümmet birlik anlayışını kaybetmiş, bugün bir alevi kendisini İSLAMIN dışında görebiliyorsa, suçluyuz... Ona Aleviliğin sadece Siyasi bir mezhep olduğunu öğretmediğimiz için emevi ve abbasi saltanatına karşı Hz. Ali ve evlatlarının hakkını savunmak diye tabir ettiğim ALEVİLİK inancından günümüz rafizileri nekadar uzak değil mi?

Ümmet içerisinde mezhepsel taassup devam ettiği müddetçe bela eksik olmaz emin olun. Bugün suriyede öldürülen masum bir Sunni vatandaşı... Öldüren şii nusayri esed olduğu için bir şii savunuyorsa bu ümmet ümmet anlayışını yitirmiştir. bugün bir şii sunni eliyle öldürülüp ve sunniler buna sessiz kalıyorsa bu ümmet ümmet anlayışını yitirmiştir demektir.

Eğer dünyanın bir ucunda ölen bir müslüman çocuğu için gece ağlayıp göz yaşı dökebiliyorsak tamam, ama bir kaç dakika sonra unutup o acıyı hissedemiyorsak biz ümmet olamamışızdır. Arakanda müslümanlar katledilirken biz burda iftar eğlencelerine katılabiliyorsak ümmet olamamışızdır. Yastayım matemdeyim kardeşlerim öldürülüyor deyip de siyahlara bürünemediysek ümmet olamamışız demektir.
Aç olan komşumuzdan haberimiz yoksa ümmet olamamışızdır. Kur'ânı hayatımızın merkezine alamamışsak hem ümmet hemde şuurlu bir Müslüman olamamışızdır...

Bunlar benim kişisel görüşüm kimseyle tartışmak veya polemik için yazmadım. Beni rahatsız eden içime batan ruhuma dokunanlar yazdım sadece...
Vesselam

ALLÂH'A EMANET OLUN.

Uzun bir müddet yokum, Esenlikle Kalın...

Alt 06 Şubat 2019, 15:05   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)