Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  27 Eylül 2012 (00:42), Konuya Son Cevap : 13 Kasım 2012 (12:52). Konuya 14 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Eylül 2012, 00:42   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart kız çocukları okutulmalımı?

kız çocukları okutulmalımı?

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kız çocuğu okutulurmu

Diyen Cahil ,

Eşin hastaneye gittiğinde

Bayan doktoktor baksın

Demesini biliyorsun ama...
kızdıımmmmkızgın000 ergenlik çagına girmiş kız çocukları OKUTULMAZ o haram yuvasına gönderilmez ablam kız çocugu okutulmaz degil kız çocugu erkeklerle beraber okutulmaz bu cahillik degil kii bu kelime nerelere kaç alime gidiyo bi düşünseneuzgnhem bayan doktor istemekle okutmamanın bi anlamı yok ki iki durumdan en helal hangisiyse o seçilir daha dogrusu bayan dururken erkege gidip niye açalım ki kolumuzu ayagımızı bayan olmasa zaten doktor haram degil sen okul ortamlarını biliyosun kız erkek eeee kendinden olmayana bişey olmaz demeyelim oluyo çünkü ayeti kerimede mümin kadınlara söyle bakışlarını haramlardan sakınsınlar demiyo mu eee okulda bu mümkün mü okusun diye ayete karşımı çıkıcaz çıkmadık diye cahil mi olucaz neyse ablam en güzelini allah bilir
tarih sussa, hakikat susmayacak........''

Konu Sahibi aslıı 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Birlik ve beraberlik ahlakımız Serbest Kürsü aslıı 0 1884 04 Mart 2014 01:22
Çocuk ve yalan Çocuk ve Aile Sağlığı aslıı 0 2168 04 Mart 2014 01:20
yeterlilik deneme sınavı Deneme Sınavlar/Paylaşımlar fatmabalci19 1 3681 15 Mart 2013 16:54
kur'an'da peygamber hanımlarına uyarılar Kur'ân-ı Kerim Genel aslıı 0 2544 14 Şubat 2013 11:48
miniklere sorduk <3<3 Hz.Muhammed(s.a.v) " İdiL Su " 1 1994 03 Şubat 2013 22:48

Alt 27 Eylül 2012, 14:10   Mesaj No:2
Durumu:fetihcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20289
Üyelik T.: 15 Eylül 2012
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdir Et:
Standart Cevap: günün sözü

Alıntı:
aslıı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kızdıımmmmkızgın000 ergenlik çagına girmiş kız çocukları OKUTULMAZ o haram yuvasına gönderilmez ablam kız çocugu okutulmaz degil kız çocugu erkeklerle beraber okutulmaz bu cahillik degil kii bu kelime nerelere kaç alime gidiyo bi düşünseneuzgnhem bayan doktor istemekle okutmamanın bi anlamı yok ki iki durumdan en helal hangisiyse o seçilir daha dogrusu bayan dururken erkege gidip niye açalım ki kolumuzu ayagımızı bayan olmasa zaten doktor haram degil sen okul ortamlarını biliyosun kız erkek eeee kendinden olmayana bişey olmaz demeyelim oluyo çünkü ayeti kerimede mümin kadınlara söyle bakışlarını haramlardan sakınsınlar demiyo mu eee okulda bu mümkün mü okusun diye ayete karşımı çıkıcaz çıkmadık diye cahil mi olucaz neyse ablam en güzelini allah bilir
nasıl bir bakış açınız vardır anlayabilmiş değilim.
şimdi o zaman ayete karşı çıkmamak için bence markete, pazara, alışverişe gitmeyin hatta sokağa bile çıkmayın çünki sonuçta her iki cins karşı cinsle karşılaşacağı için HARAM kavramı oluşacak..

NÛR - 32
Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

ne cariyemiz var nede kölelerimiz şimdi bu ayete karşı çıkmıyoruz lakin uygulanabilirliği de yok ve olamaz da..eğer ayeti uygulayacağım ayetlerin hepsi uygulanır tarzında düşünüyor iseniz nasıl olacağını bir anlatırmısınız?düşünceli000
Alt 27 Eylül 2012, 15:03   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
fetihcan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
nasıl bir bakış açınız vardır anlayabilmiş değilim.
şimdi o zaman ayete karşı çıkmamak için bence markete, pazara, alışverişe gitmeyin hatta sokağa bile çıkmayın çünki sonuçta her iki cins karşı cinsle karşılaşacağı için HARAM kavramı oluşacak..

NÛR - 32
Sizden bekâr olanları, kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu uygun olanları evlendirin. Eğer bunlar yoksul iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

ne cariyemiz var nede kölelerimiz şimdi bu ayete karşı çıkmıyoruz lakin uygulanabilirliği de yok ve olamaz da..eğer ayeti uygulayacağım ayetlerin hepsi uygulanır tarzında düşünüyor iseniz nasıl olacağını bir anlatırmısınız?düşünceli000
kölen ve cariyen olsaydı evlendirirdin arkadaşım olmadıgına göre mesul degilsin diyelim kısaca... ben okutma taraftarı degilim ha annem babam bizi okutmuş keşke okutmasalardı ama ben bi kızım olursa o haram yuvasına yollamam asıl sizn nasıl bi bakış açınız var markette pazarda siz kadınlarla oglanlarla muhabbet mi yapıyosunuz ?okul ortamının nasıl oldugunu anlatmama gerek bile yok kızlar kanka adı altında ne olacak arkadaşız diye her şeyi yapar bugün olmazsa yarın biçocuk çıkar aaa hoşlandım ciddiyim ne olcak hiç biri olmasa bile bi sınıfda yıllar geçiyo arkadaş muhabbetleri geziler piknikler valla ayet olmasaydı bile edeben ahlaken hiç bi uygunlugu yok en temiz insanlar bile bi sınıfda mecbur yani konuşmaya sen konuşmassan taviz vere vere sonucun nere gittigi günümüzde açık ve net bu yüzden tartışmaya gerek yok ayetlerin hepsini uygulamak gayet mümkün ama bunu beceremiyoruz çogu zaman ama en azından becerdiklerimizle bırakın devam edelim ben okul ortamına karşıyım kızları hatta aynı şekilde oglan çocuklarınıda gönderme taraftarı degilim kızlar medreselerde ilim alsın buda bi okul hemde en güzeli oglanlarda dışardan filan bitirsin sen okut abicim kızını filan sana bişey diyemem ama bunu kimse cahillik olarak algılayamaz algılamamalı şimdi diyceksin onu okutma bunu okutma ülke kimlerin eline geçecek ama istemezmisin dünya onların ahiret bizim olsun
kısacası herkesin kendidüşüncesi benim düşüncemde bu vesselam
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Alt 27 Eylül 2012, 15:57   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4495
Beğendi:6075
Takdirleri:23787
Takdir Et:

kız evlatlarımızı okutmak için bir çok neden sunabilirz. Bu nedenlerin başında da, “cehaletten” doğan korkunç faciaları ve acı sonuçları sıralayabiliriz. Etrafınıza ve çevrenize şöyle bir bakın: bütün kötülüklerin en baş kaynağı cehalet değil mi? Özellikle “kadının cehaleti, toplumun ve insanlığın cehaleti” demektir.Anneden daha etkili eğitimci var mı?” Erkeğin en yakın dostu ve sırdaşı kadın değil mi? Bu bağlamda, kız çocuklarımızı en iyi şekilde okutmalıyız ki “kadınlık vasfına” ulaşabilsinler. Gerçek mânâda kadınlık vasfına ulaşamayan, annelik vasfına nasıl ulaşacak?..
Hz. Ali bir sözünde, “Bilgi, servetten daha üstündür. Çünkü, serveti sen korursun. Halbuki bilgi, seni korur.”
Dînî yönden kız çocuklarının okutulmasında engelleme şöyle dursun, bilakis teşvikler vardır. Buna göre, hangi olumsuz şartlar içerisinde olursak olalım, kız evlatlarımızı okutabilmenin bütün yollarını araştırıp bulmak zorundayız. Bu görevi yerine getirmek hem dînî hem de sosyal bir görevdir. Dînî bilgilenmenin yanında, insanın kendini koruyabilmesi ve hayatını sürdürebilmesi için bilgili olmak zorunluluğu vardır,Gerek Kurân-ı Kerim’de ve gerekse Rasulullah (sav) Efendimiz’in sünnetlerinde, kız çocuklarının okutulmamalarıyla ilgili her hangi bir hüküm yoktur. Yüce dinimiz devamlı okumayı ve bilgilenmeyi teşvik etmiştir. Teşvik ve tavsiyelerin yanında emredici hükümlere de yer verilmiştir. Nitekim peygamber efendimiz (sav), “kadın-erkek ayırımı yapmadan ilim öğrenmeyi herkese farz kılmıştır.”
Daha bir sürü yanlışların temeline indiğinizde “cehâletle” karşılaşacaksınız. Artık câhillikten hem kendimizi, hem de ailemizi kurtarmalıyız. Bunun çaresi de geleceğin “baş eğitimci” namzetleri kız evlatlarımızı okutmaktır. Yaşadığımız çağın adı, “bilgi çağı”dır. Bu çağda bilinçli olmayan, kullanılmaya ve sömürülmeye mahkûm olur. Artık günümüzde, bilgiye ulaşmak eskisi gibi zor olmuyor. iletişimin ve teknolojinin yaygın olduğu bir dünyada, zor da olsa okumanın her türlü imkanları mevcuttur. Yeter ki sizde bu istek, bu azim olsun.
Gelin hem ahiret hemde dünya bizim olsun...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 27 Eylül 2012, 16:40   Mesaj No:5
Durumu:fetihcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20289
Üyelik T.: 15 Eylül 2012
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
kölen ve cariyen olsaydı evlendirirdin arkadaşım olmadıgına göre mesul degilsin diyelim kısaca... ben okutma taraftarı degilim ha annem babam bizi okutmuş keşke okutmasalardı ama ben bi kızım olursa o haram yuvasına yollamam asıl sizn nasıl bi bakış açınız var markette pazarda siz kadınlarla oglanlarla muhabbet mi yapıyosunuz ?okul ortamının nasıl oldugunu anlatmama gerek bile yok kızlar kanka adı altında ne olacak arkadaşız diye her şeyi yapar bugün olmazsa yarın biçocuk çıkar aaa hoşlandım ciddiyim ne olcak hiç biri olmasa bile bi sınıfda yıllar geçiyo arkadaş muhabbetleri geziler piknikler valla ayet olmasaydı bile edeben ahlaken hiç bi uygunlugu yok en temiz insanlar bile bi sınıfda mecbur yani konuşmaya sen konuşmassan taviz vere vere sonucun nere gittigi günümüzde açık ve net bu yüzden tartışmaya gerek yok ayetlerin hepsini uygulamak gayet mümkün ama bunu beceremiyoruz çogu zaman ama en azından becerdiklerimizle bırakın devam edelim ben okul ortamına karşıyım kızları hatta aynı şekilde oglan çocuklarınıda gönderme taraftarı degilim kızlar medreselerde ilim alsın buda bi okul hemde en güzeli oglanlarda dışardan filan bitirsin sen okut abicim kızını filan sana bişey diyemem ama bunu kimse cahillik olarak algılayamaz algılamamalı şimdi diyceksin onu okutma bunu okutma ülke kimlerin eline geçecek ama istemezmisin dünya onların ahiret bizim olsun
kısacası herkesin kendidüşüncesi benim düşüncemde bu vesselam
evet sizin düşüncenizde yazılanlarında bir nevi başkaları tarafından uygulanabilirliğinin olduğunu buna vesile olduğunuzu da unutmayın...

Müslüman dediğine gözlerini haramdan korumak emredildiği halde,bu emir yetersiz gelmiş olmalı ki işi Tesettürden tutunda okumamaya kadar bir çok alana öyle bir yaymışlarki elbette zihniyetler güdülecek....

İslama olmayan bir zor işi soktuğun zaman iş İslam olmaktan çıkar,bunu idrak edememek ne acı!

Aklım mantığım var, genel olarak erkekleri ne tahrik eder benim gibi sen de biliyorsun dolayısıyla akılla,mantıkla bağdaşmayan işlerin adına ne diye din veya İslam deyip de dünyanın nefretini kazanıp İslamı kötü bir işmiş gibi lanse edersin ki?

Allahın bildirmediği yasaklara durunca birileri, iş İslam , Allahın indirdiği iş olmaktan çıkıyor,bozulma oluyor,fitne oluyor,hoşnutsuzluk oluyor,ve Allah bu sebepten bir yerde belayı veriyor.

al i imran 7 gibi dinin temeli olan apaçık ayetleri bayrak yapacağımzıa, biz bize özel olan işleri, manası apaçık olmayan, dinin temeli olmayan işleri bayrak yapıyoruz..

Kuranda 250 den fazla ayette hep AKIL dan bahseder ve AKLEDİN der...

Allahın koymadığı bir yasağı koymak şirk koşmaktır,bunu Allah emretti demek ise Allaha iftira atmaktır,kurtuluşu olmayan işler kapsamındadır.
aliimran-7 yi dikkate alırsanız Dikkatli olamanızı tavsiye diyorum sadece...
Alt 27 Eylül 2012, 18:32   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:
Standart Cevap: kız çocukları okutulmalımı?

Arkadaşlar yazılanlardan anladığım üzere ne aslı kardeşim ne de bi başkası kız çocuklarının eğitimine karşı değil ki ZATEN..Karşı çıkılan şey GÜNÜMÜZ EĞİTİM SİSTEMİNDE KIZLARIN OKUTULMASI.Gayet de mantıklı..
neden mi? :

* kız-erkeklerin karışık olması(aynı ortamda eğitim görmeleri) bir..
* başörtüsü sorunu iki...
* Kendilerine YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAK denilen eğitmenlerin(özellikle de bayan hocaların) giyim kuşamı,hal ve hareketleri itibariyle özellikle de kız çocukları için örnek(!!!) teşkil etmeleri (ki bunu da başarıyorlar, yeni nesil onların eseri olacak galiba) üç...

hem zaten eğitim sadece diploma almakla mı olan bi faaliyet? şimdi X bi medresede ya da Y bir kurankursunda kendini ilme vermiş bir kız kardeşimizin uğraş verdiği şey eğitim değil mi? Varsın meslek sahibi olmasın bence(BU EĞİTİM SİSTEMİNDE)!!!...

başka da bi neden bulamıyorum, ama bunlar; TOPRAĞA YENİ DİKİLEN BİR FİDANIN EĞİK BİR ŞEKİLDE BÜYÜMESİ İÇİN yeter de artar bence....

başkasına mantıklı gelmeyebilir yazdıklarım ama benim düşüncelerim bunlar...
Alt 27 Eylül 2012, 22:16   Mesaj No:7
Medineweb Acemi Üyesi
cangul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:cangul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14582
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:5
Memleket:kastamonu
Beğenildi:1
Takdir Et:

bende karma eğitime karşıyım belli yaştan sonra kızlar erkekler bir arada olmuyor kızlar okumasın mı elbette okuyabildikleri yere kadar okusunlar ama günaha dalmadan olabiliyorsa ne ala
Alt 28 Eylül 2012, 08:58   Mesaj No:8
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1162
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

konular iç içe,sorunlar birbirine bindirilirek çözüme ulaşılmaz.içkinin hammadesidir diye üzüme haram diyemeyız.ortam bozuk diye kız çocuğuna eğitim haramdır diyemeyız.
şöyle ki,
ortam harama davetiye ortamı ise,haram kokuyorsa,kuran prensipleri deliniyorsa o ortam,(bırakın okulu,sokağı,hastaneyı,caddeyı,) ev ortamı olsa bile haramdır.
şu konuda kurani prensip söz konusu,ilim islamın ilk emridir ve kadın erkek ayrımı yoktur,farzdır.kanaatimce bu farziyet kadına daha katmerli olması lazım.çünkü sokağı,okulu,toplumu eğiten kadındır,annedir; "annenin eğitimsizliği annesi olduğu ailenin çürüklüğü anlamına gelir." çürük toplumun temeli tahtası eksik boş teneke kuluçka makineliğine soyunan kendisini anne sanan kadının eseridir.
ailesi tarafından hürriyeti sonsuz-sınırsız verilen bir kızın iffetini ahlakını sorunsuz koruyan bir konumda olması annesinin çocuğuna verdiği eğitimdir.evinde hapsedilen güya koruyoruz diyen baskıcı aileler,dışarı çıkarılmayan kızın fırsat bulduğu an yan çizmesi,ahlakı çiğnemesi söz konusu olabiliyor.burada temel mesele annedir verdiği eğitimdir.
gelelim asıl meseleye;
ilim her kadın erkeğe farzdır.
hangi ilim?
Allahın adı ile başlayan ve faydalı olan dünyevi-uhrevi her ilim.
namaz yasaktır,kılınacak yer yoktur,ortam musait değildir diye namazın farziyeti terkedilemiyeceği gibi,ortam bozuktur diye kızın eğitimi terkedilemez.üzerinde durulması çözülmesi gereken kızın eğitimini kısmak değil,ona ortam hazırlamaktır.
okul ortamı bozuk ise,o ortam o okula çocuk gönderen tahtası eksik boş teneke ve kendisini anne sanan annelerin eseridir.o çocukların anneleri hatice fatıma ise,o çocuklar ali,zeyneb olması sözkonusu.o çocukların annesi poker,joker,kuaför muhabbet kadını ise okula göndereceği çocuk elbetteki chat,flört çocuğu olmasına şaşmamak gerek.yani karanlığa küfür etmek çözüm değil,mum yakmak çözüm olur.
çocuğa doğru anne,doğru eğitim sağlandığı takdirde ortam ne olursa olsun; "doğru yerdesiniz."
çocuğa çürük aile,yanlış eğitim verirseniz,mekkeye,kabeye gönderin etrafına mikrop saçacaktır.
saygılar...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 28 Eylül 2012, 10:16   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

hocam çok çok haklısınız evet kendini anne sanan kişilerin eseri boyalı cilalı saçları yapılı daracık kısa kıyafet giyen kız öğrencilerdir

giysin açılsın ne olacak genç ilerde kapanır zihniyetinde olan anneler oldukça böyle devam eder

konuya siz de sayın baş editörde son noktayı koydu allah razı olsun sizden
Alt 28 Eylül 2012, 10:20   Mesaj No:10
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11776
Beğendi:8957
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Alıntı:

oyyy aslı bu kadar kızmana öfkalenmene ,eli sopalı hale gelmene inan hiç gerek yoktu be arkadaşım ,zira bu haller ne olursa olsun bi mümine yakışmıyacak tavırlar...söylediğin sözün doğruluğunu ,bu üslup bir kalemde alıp götürüyor ve yapıcı olmak yerine yıkıcı ve hedefsiz oluyor,yani laf kalabalığını geçmiyor,bu 1

evet herkes durumu,daha doğrusu sözü ,anlaşılması gerektiği şekilde yorumlamışlar ,üzerine daha fazla söylenecek söz yok,bu 2
ben hiç bir alimden ,kız çocuğunu okutmayın dediğimni daha duymadım,sen cahil kelimesine takılmış, sözü bütünlüğünden uzaklaştırmışsın,iffetli takvalı yavrular yetişiirmek ebeveynlerin elinde,evde tuttuğun çocuğu sanmaki haramdan ve kötülüklerden koruyorsun,evet sistemi eleştirirsin haklısında ,am bu işi medreselerde çok güzel yapıyor ,eğitimini engelle demedikki..bu 3
affınıza sığınarak söylüyorum,kadın doğum dktoru olan bütün kızlarımızdan ve ailelerinden rabbim razı olsun,
evet ibiz müminler çocuklarımız bu sistemde okumasınlar derken eleştirdiğimiz,sen bu kızı nasıl okutursun dediğimiz annenin babanın ,o dr olan evladına bayan varken erkeğe gitmeyelim diye yine biz tercih yaparız,bak sen.. hem bu yolda gayretini göstermeyiz hemde helal olanı tercih ederiz.yok yaa

aslında söylenecek çok söz yok ,herkes anlaması gerektiği gibi anlamış,bundan fazlası laf kalabalığı...

sözün muhatabı olduğum için nacizane yorumladım,aslıı evet haklısın yorumların çok doğru da yanlış pencereben netten bu tarz diyaloglara girmeyi sevmiyorum ,özelden eleştirilerinizi yaparsanız sevinirim,her türlü soruya açığım ...selam ve dua ile aslı sana gelsin

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: