Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > İlmihal Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi medineooo,Açılış Tarihi:  17 Ekim 2012 (01:42), Konuya Son Cevap : 19 Ekim 2012 (09:09). Konuya 10 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Ekim 2012, 01:42   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:medineooo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20817
Üyelik T.: 11 Ekim 2012
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Irşad için yeterlimi?

Irşad için yeterlimi?

Selamunaleyküm
Magazin aleminde adını duyurmuş şarkıcı,aktrist,şovmen vb.

kimisi kimisinden etkilenerek,kimisi içinden gelerek,kimisi her hangi sebeble değiştiğini muhafazakarlaştığını ifade ediyor.

bazıları bulunduğu sektörü bırakarak dediklerinin arkasında durarak sessiz sedasız yaşıyor.
fakat bazıları varki inandım dediği değerleri icra ettiği sektörde kılıfına uydurmaya çalışarak KULAKLARA SU KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORUM diyerek hem şarkıcıysa şarkıcılığına,aktörse aktörlüğüne devam ediyor.

bu kimseler sizce samimi kalabilirmiler?
yaptıkları iş irşad için yeterlimidir?yoksa zarar mı teşkil eder?

aklıma 1 örnek geliyor.
sgpa kjmr.
bu şahıs iç alemindeki değişikliği ifade ederek ağzındaki küfürleri attığını,insanları düşündürücü rep müzikleri yapmaya çalıştığını,dolaylı olarak ALLAH cc nü hatırlattığını gösteriyor.

sizce ikisi bir arada olurmu?

düşüncelerinizi merak ediyorum.paylaşımlarınız görüşleriniz şahsım için önem arzediyor.

şimdi sadece söylüyorlar.

Konu Sahibi medineooo 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Irşad için yeterlimi? İlmihal Bölümü bilinmez 10 4862 17 Ekim 2012 01:42

Alt 17 Ekim 2012, 09:11   Mesaj No:2
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Irşad için yeterlimi?

şeytanda sıratıl mustakimde dikkat.....

Başlık biraz ağır kaçsada ayettede şeytan diyorya ,onların sıradlarında[dosdoğru] yolları üzerine oturacağım ve onların çoğunu saptırtacağım,yaptıkları amelleride onlara güzel gösterecem,ve onlar kendilerini doğru yolda zanedecekler...
Alt 17 Ekim 2012, 15:48   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

selamunaleyküm

hobbbaaaa.bir konuda daha beraberiz bilinmez

irşad derken gıdımda olsa kendi çapında bir hiizmet demek istedim.

cat stewns ilahiler yapmaya başladı sesini beyenenler onun şahsiyetine aşina olup bazı güzellikleri araştırmasına vesiler olamazmı ?

sagopayı biraz izledim (izlerken el kol kafa sallamadım tabbiki de sonuçta rep çi değil RAB cıyız elhamdulillah)
hakikat ifade eden şiir sözlerle gençlere ulaşmaya çalışmış.

bilinmez bu icraatların hiçmi kurtarırı yok ?

Alt 17 Ekim 2012, 16:54   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:

Alıntı:
medineooo Üyemizden Alıntı Mesajı göster
selamunaleyküm

hobbbaaaa.bir konuda daha beraberiz bilinmez

irşad derken gıdımda olsa kendi çapında bir hiizmet demek istedim.

cat stewns ilahiler yapmaya başladı sesini beyenenler onun şahsiyetine aşina olup bazı güzellikleri araştırmasına vesiler olamazmı ?

sagopayı biraz izledim (izlerken el kol kafa sallamadım tabbiki de sonuçta rep çi değil RAB cıyız elhamdulillah)
hakikat ifade eden şiir sözlerle gençlere ulaşmaya çalışmış.

bilinmez bu icraatların hiçmi kurtarırı yok ?
Bence var hem de çok var: Bu tarzlarla uğraşanların samimiyeti şöyle dursun ama işin öbür boyutu da gözardı edilmemeli bence.. Tamam kabul ediyorum bu tarz müzikler RABciler için hiçbir önem arzetmiyor olabilir , etmemeli de bence ama bu tarzın sevdalısı olan REPçiler için(özellikle de gayrı müslim olanları için) BİR GEÇİŞ SÜRECİ görevi üstlendiği kanaatindeyim...
Alt 17 Ekim 2012, 17:49   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
gün ışığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:gün ışığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20319
Üyelik T.: 18 Eylül 2012
Arkadaşları:22
Konular: 44
Beğenildi:172
Beğendi:199
Takdirleri:1717
Takdir Et:

Alıntı:
HACIYSK Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bence var hem de çok var: Bu tarzlarla uğraşanların samimiyeti şöyle dursun ama işin öbür boyutu da gözardı edilmemeli bence.. Tamam kabul ediyorum bu tarz müzikler RABciler için hiçbir önem arzetmiyor olabilir , etmemeli de bence ama bu tarzın sevdalısı olan REPçiler için(özellikle de gayrı müslim olanları için) bir GEÇİŞ SÜRECİ görevi üstlendiği kanaatindeyim...
katılıyorum kardeşime...
Alt 17 Ekim 2012, 21:48   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
şeytanda sıratıl mustakimde dikkat.....

Başlık biraz ağır kaçsada ayettede şeytan diyorya ,onların sıradlarında[dosdoğru] yolları üzerine oturacağım ve onların çoğunu saptırtacağım,yaptıkları amelleride onlara güzel gösterecem,ve onlar kendilerini doğru yolda zanedecekler...
katılıyorum helal bişey haram olan bişeyle meşrulaştırılamaz diye düşünüyorum yani çalgı haramsa allahı haram olan bişeyle anlatmakda dogru olmasa gerek
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Alt 18 Ekim 2012, 00:26   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 08 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdir Et:

(Bir zaman gelecek, zina, içki ve mizmarı [çalgıyı] helal sayanlar çıkacaktır.) [Buhari]

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 18 Ekim 2012, 00:32   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 08 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdir Et:

bu konu da çok düşündüm ama kendimce bir sonuç bulamadım bende hadis araştırdım buyrun bir tane daha İbadete müzik karıştırmak
Sual: İbni Mace’nin bildirdiğine göre, Resulullah, Rübeyyi binti Muavviz’in düğününde, def çalarak Bedir savaşıyla ilgili kahramanlık türküleri söyleyen iki küçük kızı dinlemiştir. Bu esnada şarkı söyleyenlerden birisi; “Aranızda, yarın ne olacağını bilen bir Peygamber var” demesi üzerine, Resulullah Efendimiz, (Bırak o sözü, önceki söylediklerine devam et, gaybı ancak Allah bilir) buyurmuştur. Bu da her çeşit çalgının helal olduğunu göstermiyor mu?
CEVAP
Asla göstermez. Kahramanlık türkülerini söyleyenler cariyelerdir. Cariyelerin hükmü ise yukarıda bildirildi. İslam âlimleri buradan iki hüküm çıkarmışlardır:

1- Bayramda, savaşta, hac yolunda, sahurda, düğünlerde ve askerlikte davul çalmak, kahramanlık türküleri söylemek, okullarda, millî ve siyasi toplantılarda bando, mızıka, mehter marşı çalmak caizdir. Kadınların düğünlerde ve bayramlarda def çalması caizdir. (Hadika)

2- Beni övmeyi bırak, önceki sözlerine devam et buyurması haram işleyerek ibadet yapılamayacağını göstermektedir. İslam âlimleri İlahileri çalgı aletleriyle söylemenin küfür olduğunu bu hadis-i şeriften çıkarmışlardır.

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 18 Ekim 2012, 08:50   Mesaj No:9
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Sonuç olarak ortaya çıkan tablo vahim bi tablodur.Çünkü islamda vahded esastır.Bu konuda yine vahded olmadı.o zaman yanlış bi anlaşılma mevzusu vardır..

islamda haram[yasak],helal[serbest],lik Allaha aittir ve haram ve helal koyma yetkisi hiç bir kula bu rasulde olsa verilmemiştir.yalnız kullar Allahın hükmünyle çakışmayacak şekilde kuranda belirtilmemiş mevzularla karşılaşınca KIYASEN,İÇTİHAD EDEREK,TEKRAR EDİYORUM ALLAHIN HÜKMÜYLE ÇAKIŞMAYACAK ŞEKİLDE YASAK VE SERBESTLİK[yani haram,helal],koya bilirler.Bu koydukları haram ve helaler MUTLAK ANLAMDA HELAL VE HARAM DEĞİLDE,duruma göre zarar görmemek adına yapılmış KIYASEN VE İÇTİHADEN HARAM VE HELALERDİR.

Bu konuyu böyle anlarsak Rasulullahtan nakledilen ve alimlerden nakledilen ÇALGILya DAİR RİVAYETLERİDE SAĞLIKLI ANLARIZ,bu benim kanaatimdir..

içeriğinde islam ile çakışmayan sözlerle söylenen çalgılı müziğin haram olduğuna inanmıyoru heleki mutlak anlamda zaten haram hükmüde yok..

yalnız islamı ilahilerle sevdirmeye çalışanların ortaya koyduğu sözler bile ŞİRKLERLE AYYUKA ÇIKMIŞ...
Alt 18 Ekim 2012, 18:48   Mesaj No:10
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

konser için toplanan kalablıklara okalabalıkları oluşturan şahıslara,o şahısların ters yolda gitmesine sebeb olan velilerine nasıl ulaşmayı hedefliyorsunuz?

bir filmin etrafında gözleriyle akıllarıyla odaklanan kişileri daha tanımıyorken nasıl bir kişilikleri olduğunu bilmezken hangi mesajla mektupla onlara ulaşmayı hedefliyorsunuz?

bir senarist kaleme aldığı öyküyle hiçmi bir insanın kulağına su kaçıramaz?

bu gün dünyada kaç insan bir filimden etkilenerek senaryosundan etkilenerek aldığı rol gereği müslüman olmuş.kamil mümin olmasada lailaeillallah diyebilecek kadar müslüman olması en aza oranla kafi gelmezmi?

sanaat fakültesinde yetişen gençler hz fatıma yı anlatmak ve tanıtmak yerine fatmaglnsuçnu adapte ediyorlar.

YAPTIĞIN YANLIŞ!HEMDE OKKALI YANLIŞ. demekten başka bir çözüm yokmudur

bir çok sektör var bu konuyla alakalı.sadece şarkı kısmını yorumlamışsınız.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: