Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  21 Kasım 2012 (19:01), Konuya Son Cevap : 21 Kasım 2012 (19:01). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Kasım 2012, 19:01   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Niye Geldin Ey Sıkıntı?

Niye Geldin Ey Sıkıntı?

Hayatla yüzleşmekten kaçarken, aynaya bile bakamaz olursun; çünkü hayatının yansıması vardır orda bile. Kendinden kaçıp ertelemektir çözüm bazen. Huzurun kaçar adımlarının büyüklüğünde. Zaten, adım atmak risk demektir sana göre, geri gitmekse pusmak. Onu da yapamazsın,nelere mal olur neleri kaçırırım kim bilir korkusuyla tedirgin bir halde kalakalırsın olduğun yerde.

Ya yüzsüzleşip yüzleşeceksin herşeye inat ya da gerçeğin ortasında yüzünü süzüp tüyeceksin... Kararsızlığın bedeli ise daha ağır… Kimisi, mücadeleyi sessizce dingin halde yapar, kimisi de gür sedayla. Fıtrat meselesi belki de.

Ama bu ikisini de yerine göre yapabilmekte mi hüner bilmiyorum. Yeter ki sükutlar sakat, haykırışlar da aykırı olmasın.

Ne yaşanırsa yaşansın nefesini söndürmezsin kendi elinle. Madem yaşamak zorunda olduğun bir alemdesin,ne haddin var ki kendi ellerinle çukurlar kazasın. Sabır ve şükür bohçaların var sadece. Ellerin var,çukur kazmaya değil, o bohçaları tutmaya yarayan ve de yalvarmaya.

Artık son noktaya gelmişcesine “yıkıldım!” derken seni dinleyen sadece tek bir Yaradana aczini itiraf etmeye…

Ellerini, semaya kaldırıp yıkan gözyaşıyla.Soğuyan yüreğini ısıt. Rabbin merhametini, bu dünyanın geçiciliğini hisset.

İyi ki geçici, neyse ki geçici. Bu yüzden korkmazsın ağaran saçlarından, bu yüzden seversin ilerleyen yaşını.Ve şu cümleler dökülüverir ümitli halinin dilinden.

“Yeni bir dünya heceliyorum. Dünyanın yaşlısı, ahiretin çocuğuyum işte. Henüz konuşamıyorum, heceliyor, emekliyorum.
Arada tökezliyorum ağlıyorum,kızıyorum! Dünya geçici de olsa kalıcıyım sanıyorum. Gücsüzlüğümü her seferinde görüp yıkılıyorum ama… Ey nefsim! Gidecek hangi kapı var başka? Hangi fani mahluk acını limitsiz dindirmeye yarıyor?”

Yerçekimine yenik vücudun aşağılara sarkıp da, bu ben miyim! telaşına girmeye ömrün yeterse şayet, gençliğinde “keşke geç olmadan yapsaydım!” ahlarını tevbe merhemiyle oh’lara çevirmeden sükuta erebilecek misin?

Katarakt gibi görmene engel gaflet perdelerin ve bunun neticesinde vicdanını sızlatan bir şeyler var. Bu halde yaşamaya devam etmek her gün ölmek değil mi ki ya da ölememek? Ama…

Ey nefis! Bu imtihanınla duyguların, dirilişe gebe kalmak istiyor. Daralan yüreğinin, ruhunun yangınlarının, iç sıkıntılarının hikmetini sorgula.

Onlar memur. Gönül kapına geldilerse kapatma kapını ve ne istediklerini sor, cevabını alacaksın.

Diyecekler ki;

“Geldik.Çünkü senin ruhunda virus var.Geldik, çünkü akması gereken yaşlar var , o yaşlar akmadıkça kurusu kalbine katman oluyor.Katılaşıyor, durdukça yüreğine batıyor. Geldik çünkü senden Rabb in istediği niyazlar var. Geldik ki, epeydir imanını tazelemedin haberin ola.Sen tazeleme yapmadıkça bizim de atamamız yapılmaz bilesin.Biz memursak, sen yeryüzünün halifesisin.Bizi hafife aldıkça hilafetin düşecek.İstemeyiz bunu. Bir an önce hazırlan ki daha gideceğimiz çok yer var, ömür az, vakit dar…Geldik işte fazla yorma.Yüreğin bahar temizliklerine hasret...”
Kaynak : Risale Ajans

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 29558 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3915 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2576 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8264 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3087 19 Nisan 2015 14:45

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)