Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  03 Aralık 2012 (10:38), Konuya Son Cevap : 03 Aralık 2012 (21:37). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Aralık 2012, 10:38   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Biraz Nasihat...!

Biraz Nasihat...!

Biraz Nasihat...!

Din Kardeşim;

Tek doğru olan senin bildiklerin mi? Yoksa senden başka bilen mi yok? Yada şöyle diyeyim;

Yanlış bildiğin hiçbir şey yok mu? Hadi bunları bir kenara bırakalım... Peki ya Nasihate ihtiyacın var mı? Yada daha ötesinde şunu sorayım;

Bildiğin şeyleri hatırlaman yanlış mı?

Evet arkadaşım... Unutma ki Alim, Hakim, Sübhan....v.s ALLAH Azze ve Celle’dir. Onun dışında bütün mahlukat (yaratılanlar) yanlış bilebilir, hata yapabilir, kusurlu olabilir... Mahlukatın en eşrefi, en güzeli insandır. İnsanların en eşrefi, en güzeli, Nebilerdir. Nebilerin en eşrefi, en güzeli MUHAMMED Aleyhisselatu Vesselam’dır. İşte yoluna kurban olduğumuz sevgili MUHAMMED Aleyhisselatu Vesselam dahi hata etmiş.

Hani Peygamber bir müşrike tebliğ yaparken kenarda gözleri görmeyen bir insan belirir ve Peygamberin müşrikin hidayetine vesile olması için yaptığı tebliğ esnasında Peygamberden İslam’ı öğrenmeyi ve Müslüman olmayı talep eder. Peygamber’de müşrike olan tebliğine devam eder. Ve Vahiyle Peygambere ikaz gelir gözleri görmeyen insanla ilgilenmesi için.

Bunun gibi birkaç örnek daha bulmak mümkün iken sen nasıl olur da kendini yanlışsız ve sadece doğruları bilen olarak görüp ikazlara, uyarılara aldırış etmezsin? Hem unuttun mu?

Peygamberimiz demişti ya "Din nasihattir" diye (Müslim, İman 95). O yüzden nasihat sana ağır gelmesin Din Kardeşim. Nasihat senin dinindir. Nasihat’da sana dinin gibidir. Ağır gelmemeli... Geri çevirmemelisin... Diyebilirsin ki “Nasihate ihtiyacım yok. Ben zaten gerekenleri biliyorum.” O vakit bende sana derim ki;

“Sen nasıl Müslümansın? Kitabın Kuran-ı Kerim’i okumuyor musun? Hiç Zariyat süresinin 55. ayetini okumadın mı? Malum ayette ALLAH; "Sen öğüt verip hatırlat! Çünkü gerçekten öğütle hatırlatma, müminlere yarar sağlar." diye emretmiyor mu?” Ya benim ihlaslı, güzel kalpli, azimli, dinine sadık arkadaşım... Bunları göz ardı etmemek lazım... İslam birkaç söz ve fiilden ibaret değildir. Bu bilinçle; itiraz ederken veya desteklerken dikkatli olmak lazım...

Hem bilmen gerekli önemli birşey daha var ki; O da ALLAH senden dinlemesini bilmeni istiyor: "Ki onlar, sözü işitirler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar, ALLAH’ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, temiz akıl sahipleridir. (Zümer-18)" Ne söz olursa olsun dinlemen lazım. Çünkü sana gereksiz veya boş gözüken bir sözde önemli dersler var olabilir. Bundan dolayı dinlemelisin. Her sözü dinlemelisin. Önyargı ve su-i zan ile yaklaşmamalısın. Dinledikten sonra güzeline tabi olacaksın. Kuran ve Sünnet’e uyan, İslam’a uyan söze... Her sözü dinleyeceksin ama her söze uymayacaksın. Güzel olana uyacaksın. İslami olana, Kuran ve Sünnet’e uygun olana...

Arkadaşım... Ben bunları senin şahsında aslında kendime söylüyorum. Bu hataları en çok yapan belki benim. Kendime nasihat ederken senin şahsını kullandığım için hakkını helal et. Kendime yaptığım bu nasihatte senin şahsını kullanma nedenim: Beni, kendimle beraber seninde dinlemeni istememdir. Ben bunları kendime söylerken sana da dinlettirmek istedim...

İstifade temennilerimle Selamette kal İnşALLAH-u Teala... Dua ile Vesselam...

alıntı

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 80 14 Ekim 2023 12:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2328 24 Kasım 2016 13:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1927 23 Kasım 2016 11:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2672 23 Kasım 2016 10:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2234 23 Kasım 2016 10:10

Alt 03 Aralık 2012, 13:10   Mesaj No:2
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Biraz Nasihat...!

güzel bi paylaşım ellerine sağlık...
Alt 03 Aralık 2012, 21:37   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Biraz Nasihat...!

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
güzel bi paylaşım ellerine sağlık...
Eyv..efem... yazanin kalemine yuregine saglik

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: