Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi ilahiyatçı 1,Açılış Tarihi:  18 Nisan 2013 (10:19), Konuya Son Cevap : 12 Kasım 2023 (12:22). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen ilahiyatçı 1
  • 1 Beğenilen ilahiyatçı 1
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Nisan 2013, 10:19   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
ilahiyatçı 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ilahiyatçı 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24663
Üyelik T.: 07 Ocak 2013
Arkadaşları:10
Konular: 25
Beğenildi:10
Beğendi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart düğün öncesi alışveriş kavgaları

düğün öncesi alışveriş kavgaları

Zeynep Türkoğlu’nun Yazısı…

En büyük tartışmalar kuyumcularda yaşanırken, kına kıyafeti, gelinlik seçimi, mobilya alışverişleri de sıkıntılarda başrolü oynuyor.

“Efendim gençler, tanışmış, konuşmuş, hatta anlaşmışlar. Ailelerinin de onayıyla hayırlı bir yola çıkmışlar. Bize de yolları açık olsun demek düşüyor…”

Bu sözler, bu vatan toprağının kültüründe yetişmiş cümle okurumuzun, bir yerlerden mutlaka tanıdığı, bir şekilde aşina olduğu sözler. Hayat çizgilerini kavuşturmak isteyenler buna yakın hikâyelerle çıkıyorlar yola. Ne var ki, yollar hep koşarak, kayarak aşılmıyor. Bazı pürüzler de, “hayırlı iş” güzergâhında belirebiliyor. Bu pürüzlerin adı, abartılı düğün alışverişleri…

Yuvayı dişi kuşlar yapar

Kimdir bu kuşlar? Kızlar, anneler, gelinler, görümceler, eltiler… Çevrenizin genişliğine göre uzayabilen bu listede bulunanlar ortak bir amaçla çıkmışlardır yola: Her şeyin en iyisini hazırlamak! Muhakkak her biri kendince haklı, üstelik de iyi niyetlidirler. Her bir aile ferdine göre alınan evlilik kararı gelenek ve göreneklere, bunların yanı sıra keseye de uygun olmalıdır. Kız isteme merasiminin ardından ortak hazırlıklar da başlamalıdır. Söz, nişan, düğün, kına, düğün ne varsa yapılmalı, ev bark, çeyiz de eksiksiz hazır edilmelidir.

Ortak huzur alanı olarak evlerini gönüllerince hazırlamak isteği elbette her gencin hakkıdır. Ancak alınan evlilik kararının alıştırmaları sayılabilecek bu yeni düzen, birbirlerine uyum göstermek konusunda önemli bir sınav niteliğini de taşıyor. Zira “ben” kavramından “biz” anlayışına geçiş sancılı yaşanabiliyor. Özellikle ortak yuvanın tuğlasını yan yana dizmede gösterilen zaaf, genç çiftlere güven eksikliği yaşatıyor. Ne kadar sevildiklerini bu alışveriş sırasında ölçmeye çalışanlarsa hayal kırıklığı yaşıyor ve yaşatıyorlar. Eğer bu ölçüm sırasında çevreden,

“Tabii ki isteyeceksin, sen her şeyin en iyisine lâyıksın” türünde tezahüratlar da yapılıyorsa gençlerin işi gerçekten zora giriyor. Birbirlerine duydukları sevgi ve güvenin ölçüsü maddeye dayandırıldığında, yıkılan duvarın altında kalan her iki taraf oluyor.
Bakın bu mutlu beraberliğin arifesinde, gençler ya da onlara yön bulmakta yardım etmesi gereken yakınları ne tip hatalara düşüyorlar…

Kuyumcular hassas yerler

Yaptığımız araştırmada çiftlerin özellikle altın alımında daha fazla tartıştığını, kına kıyafeti ve gelinlik seçiminin de oldukça sancılı geçtiğini, bir diğer önemli tartışmanın da kız ve erkek tarafının hediye olarak alacağı mobilyaların paylaşımında yaşandığını gördük.
Kapalıçarşı’da kuyumculuk yapan Cengiz Yaka, özellikle dar gelirli ailelerin düğün alışverişinde tartışmalar yaşandığını, bu tartışmaların zaman zaman kavgaya dönüştüğünü söylüyor. Yaka, alışveriş için el ele gelen çiftlerin, çıkan tartışma sonucu nişan atmaya kadar gittiğini belirterek,

“Mesela altının adedi konusunda anlaşamayan çiftler arasında ayrılık kararını sıklıkla yaşıyoruz. İşyerimize mutlu gelen çiftler, bir süre sonra tartışabiliyor ve küs çıkabiliyor” diyor. Yaka, genellikle çarşı pazara yalnız çıkan çiftlerin, daha önceden aralarında anlaşarak sorunsuz alışverişlerini yaptığını, ancak ailelerin eşlik ettiği durumlarda gerginlik oluşabildiğini ifade ederek, şöyle konuşuyor: “Bazen çiftler yalnız geliyor, mutlu şekilde alacağını alıp gidiyor. Aileler ise gençleri yönlendirmeye çalışıyor. Kızın ailesi mümkün olduğunca fazla altın alınmasını isterken, erkek tarafı alışverişi daha az masrafla kapatmaya çalışıyor. Bu da ortamı ister istemez geriyor.”

“Benim değerim bu kadar mı?”

Evlilik danışmanı Yalçın Kireççi özellikle erkeklerin evlilik öncesi karşı tarafı etkileyebilmek amacıyla, “Senin için dünyalar feda olsun. Ne istersen alayım, iste canımı vereyim” gibi sözler söylediğini, daha sonra istekler karşılanamayınca karşı tarafın, “Hani ben senin her şeyindim” şeklinde tepki verdiğini vurguluyor.

Kireççi, bu durumu şöyle yorumluyor: “İnsanların benlik değerleri vardır. ‘Ben kimim, benim değerim, kıymetim nedir?’ gibi sorular sorarlar kendilerine. Kendi benliğini bulamamış insanlar, ‘Benim değerim bu kadar mı, bunu mu bana layık görüyorsun?’ gibi tepkiler verebilirler. Bazen aileler olaya, ‘Aman benim tek çocuğum, düğünü eksiksiz olsun’ şeklinde yaklaşıyor. Ya da erkek tarafının ailesi, ‘O kim ki, daha dün bir bugün iki. Önce bir hak etsin’ gibi farklı yaklaşımlar içine girebiliyorlar. Bir de insanlar kendi değerlerini çevreye göre ölçüyorlar. ‘Bak şu kişi çocuğu için şunu yaptı, öteki kızına şunu taktı’ gibi. Çevreye göre değerlendirme yapılması, evlilikleri başlamadan bitiriyor. Bu sorunlarla başlayan evlilikler de bazen birkaç ay sonra, bazen de 20 yıl sonra bile yine ayrılıkla sona eriyor. Erkek, ‘Bu kadının istekleri bir türlü bitmedi’ derken, kadın da ‘Hep azla yetindim ama değerimi bilmedi’ gibi bir yaklaşım içine girebiliyor.”

Kireççi, ekonomik özgürlüğü bulunan, hayatı paylaşmaya, faturaları birlikte ödemeye karar veren çiftlerin ise ileride sıkıntı yaşayacaklarını düşünerek alışverişte daha tutumlu davrandığını, bunun da evliliklerini daha mutlu şekilde sürdürmelerine yardımcı olduğunu sözlerine ekliyor.

Başkası için düğün yapmayın

Psikolog Yasemin Aktosun da, gelenekle modern şartlar arasında denge kurulabileceğini vurgulayarak giriş yapıyor konumuza:

“Gençlerin en büyük arzularından biri düğünlerinde her şeyin dört dörtlük olmasıdır. Bu doğal istek kimi zaman, içinde hatalı inanışları da barındırır. Yani çok ciddi masraflar yapılarak düğün farklılaştırılmaya çalışılır. Şayet bireylerin ekonomik anlamda hiçbir problemleri yoksa bu yapılanların evlilik için bir sakıncası olmaz. Ancak bir faydasının olduğu da görülmemiştir. Bunun yanında, ekonomik anlamda kendisini zorlayan çiftler de vardır. Bu çiftler, gereksiz harcamalarla bir düğün şekillendirmeye çalışırlar. Böyle bir durumda da yapılan masraflı düğünün evlilik sürecine pozitif yansımaları olmayacağı gibi negatif yansımaları olacaktır.

Çünkü düğün öncesi kemerini sıkan çiftler, düğün sonrası kemerlerini gevşetmede zorlanacaklardır. Bu zorlanma da çeşitli sorunların başlangıcı olabilmektedir. Bu sebeple unutulmamalıdır ki; evlilik için gerekli şartlardan biri; birbirini olduğu gibi kabul ve karşılıklı anlayıştır. Unutmayın ki başkalarını mutlu etmek için evlenilmediği gibi, başkaları için de düğün yapılmaz.”(alıntı)
Kara Kartal beğendi.

Konu Sahibi ilahiyatçı 1 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Mutfak Alışveriş Listesi Nasıl... Diğer Tarifler/ Bilgiler Mihrinaz 3 2480 10 Mart 2014 17:25
peygamber efendimizin ismi terliğin altında İslami Haberler Tuba_ 1 2962 26 Şubat 2014 21:53
DoStLuk Adına ßir Yazı / CaN DundaR Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler ilahiyatçı 1 0 1525 20 Şubat 2014 09:12
Evlilikte kucucuk bir sabir, birazcik anlayis Evlilik-Nikah Konuları ilahiyatçı 1 0 1447 06 Temmuz 2013 23:17
Çok Güzel Rengarek Bir Park Resim/Karikatür ilahiyatçı 1 5 2860 10Haziran 2013 13:31

Alt 18 Nisan 2013, 11:06   Mesaj No:2
ilahiyatçı 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ilahiyatçı 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24663
Üyelik T.: 07 Ocak 2013
Arkadaşları:10
Konular: 25
Beğenildi:10
Beğendi:3
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

dün salonumuza yeni mobilya almak için bir mağazaya gittik....

orda düğün alışverişi için gelen aile vardı ve sanki alışverişe değil kavgaya geldiler....

alışveriş için gelenlerin listesi şöyleydi galiba;

gelin, damat, görümce, elti, kızın bir arkadaşı, kızın annesi, damadın annesi(ben bunları

böyle görünce mağaza müdürüne dedimki dikkat mağazayı fethedeceler)

hepsi barut gibi ateşle yaklaşsan patlayacaklar....

gelin salon için kırık beyaz tonlarında istiyor ama herkesten bir ses çıkıyor kimi diyor

çabuk kirlenir biri diyor salona daha ağır bir renk olsun neyse kavga gürültü birşeye

karar verdiler...

sıra geldi oturma odasına gelin renkli istiyor yine ordakilerin hepsi yok çocuk bahçesi gibi

olurmuş yok kırmızılı bğarmış pembe zaten olamazmış gibi şeyler evde outuracak gelinle

damat ama karar veren hepsi ve hiçbirinin zevki diğeriyle uyuşmuyor....

ben damadı dilsiz sanıyordum taki mağaza sorumlusu ödemeyi nasıl yapacaksınız

deyince konuştu....damada acıdım ya o mobilyaları kullanacak kendisi ama sıra ona

gelmedi zaten bide o konuşsa o alışveriş olmazdı......

bana çok saçma geldi o kadar kişiyle alışveriş mi olur.....

gelin damat bide kayınbabalar gitsin alışverişe kayınbabalar karışmazlar zaten otururlar

koltuğa çay içerler o sıradada gelin damat bir güzel alışveriş yaparlar ama bencedüşünceli000düşünceli000düşünceli000

(benim annemi bağlasan durmaz gelir babam ise zorlasan götürsen yine gelmez)

tabi ben bu arada kendi koltuklarımızı hatırlamıyorum onları izlemekten artık gelince görecem
Kara Kartal beğendi.
Alt 18 Nisan 2013, 11:24   Mesaj No:3
Medineweb Usta Üyesi
"Tebessüm" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:"Tebessüm" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24494
Üyelik T.: 05 Ocak 2013
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:7
Beğendi:0
Takdir Et:

Çok güzel gözlem yapmışsın bizde de anne babalar oturur gençler bakar dolaşan hep ben

3 abim var birincisinde ben annem babam gelin gelinin annesi yengesi

ikincide ben annem babam gelin gelinin annesi ve abim

üçüncü de ben gelin abim ne kadar az kişi o kadar rahat kafa

(bu arada hiçbirine bana kalsa gitmem ama üstümüze düşen görevden ötürü gittim)
Alt 18 Nisan 2013, 11:29   Mesaj No:4
Medineweb Usta Üyesi
"Tebessüm" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:"Tebessüm" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24494
Üyelik T.: 05 Ocak 2013
Konular: 1
Beğenildi:7
Takdir Et:

Hee buarada bizde hiç kavga olmadı elhamdülillah nasip benimkinedir belki
Alt 18 Nisan 2013, 11:31   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:

demek ki en rahatı ben yaptım galiba:D
gittik begendik,,, sonra babaları cagırdık bakın bunları begendik alacagız bunlkarı tmm dediler aldık:DDD
Alt 18 Mayıs 2013, 20:46   Mesaj No:6
seb-i aruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Arkadaşları:16
Konular: 33
Beğenildi:12
Takdir Et:

Alıntı:
enderhafızım Üyemizden Alıntı Mesajı göster
demek ki en rahatı ben yaptım galiba:D
gittik begendik,,, sonra babaları cagırdık bakın bunları begendik alacagız bunlkarı tmm dediler aldık:DDD
en güzelini yapmışınız. bizde de öyle olmadı malesef her kafadan bi ses kendi istediklerimin dışında oldu ve herşeyi nişanlıma bıraktım bazıları hiç içime sınmedi tabi
olsun bu na da şükür

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.
Alt 02 Nisan 2016, 20:59   Mesaj No:7
Durumu:mrc9072 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 53878
Üyelik T.: 02 Nisan 2016
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Teşekkürler bilgilendirmeniz için. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 12 Kasım 2023, 12:22   Mesaj No:8
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Konular: 423
Beğenildi:3202
Beğendi:3687
Takdirleri:25875
Takdir Et:

Konya düğün salonu 😂
Buna güldüm ama konu delirme sebebimdir.
Bitmeyen artan yükselen istekler.
İnşallah bu görgüsüzlük biter.
su damlası beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: