Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLAHİYAT-ÖNLİSANS -AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ.::. > 2.SINIF*Güz Dönemi* > Arapça 3

Konu Kimliği: Konu Sahibi makbergülü,Açılış Tarihi:  20 Ocak 2013 (16:04), Konuya Son Cevap : 29 Kasım 2016 (14:43). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen makbergülü
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Ocak 2013, 16:04   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
arapça3 konu özetleri-7-8.üniteler

arapça3 konu özetleri-7-8.üniteler

arapça konu özetleri-çalışmalar
ARAPÇA III- 7.ÜNİTE

el-MEF'ULÜ MUTLAK

Çoğunlukla cümlede fiille aynı kökten olan mastardır. DAİMA MANSUBTUR.(Harekesi üstündür). 3 amaçla gelir:

1. Fiilin anlamını pekiştirir

2. Fiilin çeşidini bildirir.

3. Fiilin sayısını belirtir.

1.FİİLİN ANLAMINI PEKİŞTİRMESİ

bu tür mefulü mutlak daima MÜFREDDİR (tekil) ve FİİLDEN SONRA GELİR. Türkçe'ye " şüphesiz, gerçekten, tam, tamamen, muhakkak, iyi, iyice, çok, öyle...ki vb." şekillerde tercüme edilir.

ÖRNEK:

نَامَ الطّفلُ نَوْمًا çocuk iyi uyudu ( نَوْمًا mefulü mutlaktır mansubtur)

اِنْتَصَرَ الجَيْشُ اِنْتِصَارًا ordu kesin bir zafer kazandı (اِنْتِصَارًا mefulü mutlaktır mansubtur)

DİKKAT: FİİLİN ANLAMINI PEKİŞTİRMEK İÇİN KULLANILAN MASTARLAR İKİL YA DA ÇOĞUL OLARAK KULLANILMAZLAR.DAİMA MÜFREDDİRLER.

ÖNEMLİ:

bir fiilin mastarını bulmak için;

-sülasi dediğimiz 3 harfli fiiller semaidir belli bir kalıbı yoktur mastarı sadece sözlük yardımıyla bulunur

- mezid (arttırılmış) fiiller kitabınızın 1.ünitesindeki bablar sayesinde bulunabilir onları ezberlemekte fayda var bu sayede mezid fiilleri bu bablara uyarlayarak mastarlarını bulabilirsiniz.

2.FİİLİN ÇEŞİDİNİ BİLDİRMESİ

Fiilin yapılış şeklini bildiren mefulü mutlak ya isim tamlaması ya da sıfat tamlaması olarak gelir. Türkçe'ye "gibi, şeklinde, -ce, aynen,tıpkı, tam...vb." şeklinde tercüme edilir.

İSİM TAMLAMASI

ضَرَبَهُ ضَرْبَ الظالِمِ ona zalimce vurdu (ضَرْبَ الظالِمِ isim tamlaması olup ضَرْبَ mefulü mutlaktır mansubtur)

اِنْتَلَقَتِ السّيّارةُ اِنْتِلاقَ الصّاروخِ araba füze gibi fırladı ( اِنْتِلاقَ الصّاروخِ isim tamlaması olup <strong><strong> اِنْتِلاقَ <strong><strong>mefulü mutlaktır mansubtur) </strong></strong></strong></strong>

SIFAT TAMLAMASI:

سِرْتُ سيْرًا َحسَنًا güzelce yürüdüm (سيْرًا َحسَنًا sıfat tamlaması olup سيْرًا mefulü mutlaktır)

نَامَ المَريضُ نَوْمًا هَادِئاً hasta sakin bir uyku çekti ( نَوْمًا هَادِئاً sıfat tamlaması olup نَوْمًاmefulü mutlaktır)

DİKAT:SIFAT TAMLAMASI ŞEKLİNDE GELEN MEFULÜ MUTLAKTA BAZEN İSİM ZİKREDİLMEZ SADECE SIFATI YER ALIR. BU DURUMDA SIFAT MEFULÜ MUTLAK OLUR.

جَرَى الكلبُ سَرِيعًا köpek hızlı koştu

جَرْيًا lafzı düşüp سَرِيعًا mefulü mutlak olmuştur.

cümlenin aslı;

جَرَى الكلبُ جَرْيًا سَرِيعًا köpek hızlı koştu

3.FİİLİN SAYISINI BİLDİRMESİ

fiilin kaç defa yapıldığını bildirir ve tekili fe'letün kalıbında gelir.

MÜFRED:

سَجَدْتُ سَجْدَةً bir kere secde yaptım

MÜSENNA:

سَجَدْتُ سَجْدَتَيْنِ iki kere secde yaptım

CEMİ:

سَجَدْتُ ثَلاَثَ سَجَدَاتٍ üç kere secde yaptım

سَجَدْتُ سَجَدَاتٍ defalarca secde yaptım

مَرّةٍ:

قَرَاْتُ سُورَةَ البَقَرَةِ مَرَّةً bakara suresini bir defa okudum

قَرَاْتُ سُورَةَ البَقَرَةِ عِدّةَ مَرّاتٍ bakara suresini birkaç defa okudum

قَرَاْتُ سورَةَ البقرةِ مِرَارًا bakara suresini defalarca okudum

mastarlarını bilmediğiniz sülasi fiillerin yerine مَرّةٍ kelimesi kullanılabilir. bu durumda mefulü mutlak مَرّةٍ kelimesi olur.

DİKKAT:

1.Mefulü mutlak fiille eş anlamlı mastarla da gelebilir

قَعَدْتُ جُلُوسًا iyi oturdum. ( قَعَدَ fiilinin eş anlamlısı جَلَسَ dir. قَعَدَ nin mastarı yerine جَلَسَ nin mastarı gelmiştir.)

2.Mefulü mutlak fiille aynı kökten olan değişik fiillerin mastarlarıyla da gelebilir.

اَعْطَيْتُ الفقيرَ عَطَاءً جَزيلاً fakire çok ikramda bulundum

3.كُلّ ve بَعْضٌ lafızları da mastarın başına gelerek mefulü mutlak olabilirler.

اَحْتَرِمُهُ كُلّ الاِحْتِرامِ ona tam saygı duyarım

نَفَعَهُ النصْحُ بَعْضَ النفْعِ öğüt ona biraz fayda verdi

4.Yaygın bir şekilde fiilsiz kullanılıp mefulü mutlak olan mansub mastarlarda vardır.

شُكْرًا teşekkür ederim. عَوْفًا birşey değil. مَرحَبًا merhaba. حَقّا gerçekten

سَرّتْني رُؤْيَتُكَ حَقّا seni görmek beni gerçekten sevindirdi. (حَقّا mefulü mutlaktır)
ahmeteymen ve abdullah avc beğendiler.

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .

Konu Sahibi makbergülü 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Evde yapılabilecek deterjan ve şampuanlar Pratik / Faydalı Bilgiler Mihrinaz 1 102 14 Ekim 2023 13:09
yeniden merhabalar Serbest Kürsü KardelenGül 12 4368 27 Eylül 2018 18:05
2014 kpss için konu dağılımı KPSS İstişare/Sohbet nurşen35 1 2787 11 Ağustos 2014 13:31
evde tarhana yapmanın püf noktaları (: Pratik / Faydalı Bilgiler Allahın kulu_ 5 3992 11 Ağustos 2014 12:07
KPSS Birde Böyle Hazırlanmayı Deneyin KPSS İstişare/Sohbet Mihrinaz 9 3825 11 Ağustos 2014 11:21

Alt 23 Ocak 2014, 18:29   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: arapça konu özetleri-çalışmalar

ARAPÇA-III 8.ÜNİTE

MEF'ULÜN LEH

Arapça bir cümlede bulunan fiilin yapılma veya yapılmama sebebini açıklayan mastara "mef'ulün leh" denir.

Mef'ulün leh'ler cümlede fiilin işleniş sebebini bildirdiği için "niçin?" sorusuna cevap oluştururlar. Bir cümlede mef'ulün leh'i bulmanın yolu, CÜMLEDE SEBEBİ BİLDİREN FİİLLE BİRLİKTE "NEDEN/NİÇİN.... OLDU?" GİBİ BİR SORU SORARIZ, ALDIĞIMIZ CEVAP MEF'ULÜN LEH'TİR.

MEF'ULÜN LEH genel olarak MANSUBTUR(harekesi fethalıdır)

ÖRNEK:

قَدِمْتُ إلى هَذِهِ المَدينة طَلَبًا للعِلْمِ ben bu şehre ilim öğrenmek için geldim.

neden geldim? - طَلَبًا öğrenmek için mef'ulün leh'tir.

MEF'ULÜN LEH'TEN HARF-İ CERİN HAZFEDİLMESİ:

Mef'ulün leh'in mansub olabilmesi başka bir deyişle harf-i cerin hazfedilmesi için şu 4 şartın BİR CÜMLEDE AYNI ANDA BULUNMASI GEREKİR.

1. MEF'ULÜN LEH OLACAK SÖZÜN MASTAR OLMASI:

يَصُومُ المسلمون إطَاعَةً لِرَبِّهِمْ müslümanlar Rablerine itaat etmek için oruç tutarlar.

niçin oruç tutarlar?- إطَاعَةً itaat etmek için,harekesi fethalı tenvindir, mastardır, mef'ulün leh'tir.

2. MEF'ULÜN LEH OLACAK MASTARIN İÇ DUYGULARIMIZI İFADE ETTİĞİMİZ, "SAYGI GÖSTERMEK, KÜÇÜMSEMEK, KORKMAK, BİLMEK, BİLMEMEK" GİBİ KALBİ FİİLLERDEN OLMASI:

ساعَدَ الغَنِيّ الفقيرَ شفْقَةً عليْهِ zengin fakire acıdığı için yardım etti.

neden yardım etti?- شفْقَةً acıdığı için, harekesi fethalı tenvindir, mastardır, mef'ulün leh'tir.

3. MEF'ULÜN LEH OLAN MASTARIN FAİLİ İLE SEBEBİ BİLDİREN FİİLİN FAİLİNİN AYNI OLMASI:

أمْسَكَ الشّرْطيّ اللِّصَّ خَوْفًا مِنْ فِرارِهِ polis, hırsızı kaçmasından korktuğu için tuttu.

neden tuttu?- خَوْفًا korktuğu için, korkan polistir, hırsızı tutan da polistir.fail hep aynı kişidir.

4. MEF'ULÜN LEH OLAN MASTARIN ZAMANI İLE SEBEBİ BİLDİREN FİİLİN FAİLİNİN AYNI OLMASI:

جِاْنَا إلى هُنا حُبًّا للعِلمِ biz buraya ilmi sevdiğimiz için geldik.

حُبًّا mastardır. mef'ulün leh'tir. zaman ile fail aynıdır.

جِاْتُكَ اليوْمَ لِوَعْدي أمْسِ dün sna sözverdiğim için bugün sana geldim.

söz verme dündür ama gelme zamanı bugündür.aynı zaman olmadığı için mef'ulün leh'in başından harf-i cer atılmamıştır.

ÖNEMLİ: MEF'ULÜ MUTLAKTA MASTARDIR MEF'ULÜN LEHTE MASTARDIR PEKİ BUNU KARIŞTIRMAMAK İÇİN NE YAPMAMIZ LAZIM?

MEF'ULÜ MUTLAK BİR CÜMLEDE AYNI FİİLİN MASTARIDIR VE CÜMLEYE PEKİŞTİRME, ÇEŞİDİNİ BİLDİRME VE SAYISINI BELİRTME ANLAMI KATAR.AMA MEF'ULÜN LEH SEBEB BİLDİRİR VE CÜMLEDEKİ FİİLİN MASTARI DEĞİLDİR.

YUKARIDAKİ 4 ŞARTI TAŞIYAN MEF'ULÜN LEH'TE ESAS OLAN MANSUB OLARAK ZİKREDİLMESİ İKEN BAŞINA ل-ب-من VE في GİBİ SEBEP BİLDİREN CER HARLERİNDEN BİRİNİN GETİRİLMESİ İLE LAFZAN MECRUR DA OLABİLİRLER.YANİ BU 4 ŞARTI TAŞIYOR DİYE İLLA Kİ BAŞINDA HARF-İ CER OLMAYACAK DİYE BİR KAİDE YOK .HER İKİSİ DE OLABİLİR.AMA BAŞINA HARF-İ CER GETİRİLMEDEN CÜMLE KURULMAK İSTENİYORSA BU 4 ŞARTI MUTLAKA TAŞIMASI GEREKİR.

MEF'ULÜN LEH'İN BAŞINDA HARF-İ CER YOKSA ONDAN SONRA GELEN KELİMENİN HARF-İ CER İLE BAŞLAMASI GEREKİR.

4 ŞARTI TAŞIDIĞI HALDE BAŞINDA YİNE DE HARF-İ CER OLNA MEF'ULÜN LEH LAFZAN MECRUR OLSALAR DA İRAB BAKIMINDAN MANSUB OLAN MEF'ULÜN LEH'İN YERİNDE BULUNDUKLARI İÇİN MAHALLEN MANSUB KABUL EDİLİRLER.

ÖRNEK:

غَرَسَ الرجُلُ الأشْجارَ والأزْهارَ تَجْميلاً / لِتَجْميلِ الحديقةِ adam bahçeyi güzelleştirmek için ağaç ve çiçekleri dikti.

her iki mef'ulün leh'te olabilir.

SEBEB BİLDİREN HARFLERDEN EN ÇOK لِ (Lİ) HARFİ KULLANILIR.DİĞERLERİNİN KULLANIMI AZ DA OLSA ARAPÇA İBARELERDE RASTLANABİLDİĞİ İÇİN BİRER ÖRNEK GÖRMEMİZ UYGUN OLACAKTIR:

اُعْمِيَ على الرّجُلِ من الحَرِّ adam sıcaktan bayıldı.

ماتَتِ الشّاةُ بِداءِها koyun hastalığı sebebiyle öldü.

ضُرِبَ رَجُلٌ في ليرَةٍ adam bir lira için dövüldü.

MEF'ULÜN LEH'İN MASDAR OLMAMA DURUMU

Bu mef'ul cümlede sebeb bildirdiği halde yapısı itibariyle mastar olmazsa lafız olarak başına gelecek bir cer harfiyle mecrur olur.

والأرْضَ وضَعَها للانام cümleinde olduğu gibi. للانام mastar değidir fakat başındaki cer harfi sebebiyle mecrur, mef'ulün lehtir.

MEF'ULÜN LEH'İN BAŞINDA BULUNAN DİĞER LAFIZLAR

Başında حَتّى-كَي-لِكَي-لِ bulunan mansub muzari de mastar manası ifade ettiği ve kendisinden önceki fiilin sebebini bildirdiği için mef'ulün leh sayılır. Bu yapılar mef'ulün leh sayıldıkları için de mahallen mansub kabul edilirler.

قَدْ يَضْطَرُّ الانْسانُ إلى الكَذِبِ لِكَيْ يُصْلِحَ بَينَ الشخْصَينَ bazen insan iki kişinin arasını düzeltmek için yalan söylemek zorunda kalabilir. لِكَيْ يُصْلِحَ mef'ulün lehtir.

انا احِبُّ طولَ العُمُرِ كَيْ اُحَصِّلَ العِلْمَ ben ilim tahsil etmek için ömrümün uzun olmasını isterim. كَيْ اُحَصِّلَ mef'ulün lehtir.

لِ (Lİ) HARFİNİN DİĞER ÖNEMLİ KULLANIMLARI

لِ her zaman sebeb bildirmek için kullanılmaz bazen de bir şeyi tahsis etmek, özel kılmak,mülkiyet bildirmek için kullanılır.

كتابٌ لك sana ait kitap

Diğer bir kullanımı da cümlenin manasını pekiştirmek ve cümlenin seslendirilmesindeki güzelliğe katkıda bulunmaktır.

فَهْمُكَ للدّرْسِ senin dersi anlaman

اكلُهُ للطّعامِ onun yemeği yemesi
Alt 29 Kasım 2016, 13:22   Mesaj No:3
Durumu:tlykoccan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 46663
Üyelik T.: 02 Aralık 2014
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

Allah razi olsun cok faydali bir paylasim olmus fakat 9 ve 10. Unite ozetlerini goremedim ��
Alt 29 Kasım 2016, 14:43   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Alıntı:
tlykoccan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah razi olsun cok faydali bir paylasim olmus fakat 9 ve 10. Unite ozetlerini goremedim ��
Buyrun bu linkten diğer özetlere ulaşabilirsiniz.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)