Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel,Açılış Tarihi:  02Haziran 2013 (03:49), Konuya Son Cevap : 02Haziran 2013 (03:49). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Bedia Özdemir Tokel
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02Haziran 2013, 03:49   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Bedia Özdemir Tokel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Bedia Özdemir Tokel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 25542
Üyelik T.: 04 Şubat 2013
Arkadaşları:8
Konular: 44
Beğenildi:39
Beğendi:3
Takdirleri:163
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (1)/Bedia Özdemir Tokel

Çocukların ve Gençlerin Anne -Baba Üzerindeki Hakları (1)/Bedia Özdemir Tokel

Tekrar ve yeniden İslamda çocuk ve Gençlik eğitimini gündemde tutmak ,eskisinden daha fazla önem arzediyor diye düşünüyorum.

Zira Rasululah Efendimiz şöyle buyurdu;
''Rabbinize kavuşuncaya kadar,hiçbir zaman /gün yoktur ki ondan sonra gelen ondan şerli olmasın.''Enes b.Malik (Buhari ,Fiten 6,hadis no 6657;Kuzai,Şihab'ul-Ahbar,hadis no:579b)

Ümmetin içinde kaldığı fitneler yangınından en fazla zarar gören gençlik oluyor mealesef,ama yine en fazla eleştirilen , eksik bulunan,beğenilmeyen grubun da gençlik olduğunu görüyoruz.

Bugün cahiliye cereyanına kapılan günümüz Müslüman toplumun önünde o kadar yanlış ve saptırıcı ,aynı zamanda çekici ve kandırıcı modeller var ki ;Müslümanlarımız dört halifeyi bilmezken günün artist ve futbolcularını bir çırpıda sayabiliyor.Günde bir saat Kuran okumaya vakit ayıramazken ,saatlerini diziler ve bilgisayar başında geçirebiliyor.

Sevgili Anne - Babalar ve Eğitimciler ;ana- baba hakkını biliyoruz,hatta bu bilgilerle büyüdük...Amma çocukların ,gençlerin bizim üzerimizdeki haklarını bizler biliyor muyuz?
Her anne-baba güzel ahlaklı ve başarılı çocuklar yetiştirmek ister.Lakin toplumun içine girdiği hızlı çözülmeden bunu başarabilenlerin fazla sayıda olmadığını anlayabiliyoruz.Hatta başarılması en zor işlerden birinin ''evlat yetiştirmek'' olduğunu söylesek herhalde mübalağa etmiş olmayız!.

Allahu Teala Kuranı kerim'de Şöyle buyuruyor;

Ey inananlar! Kendinizi ve coluk cocugunuzu cehennem atesinden koruyun; onun yakiti, insanlar ve taslardir; gorevlileri, Allah'in kendilerine verdigi emirlere bas kaldirmayan, kendilerine buyrulanlari yerine getiren pek hasin meleklerdir.(Tahrim 6)

Kuran ve sünnete dayanan ahlak sisteminin hedefleri ;toplumsal çözülme ve bireysel çöküntüyü, kokuşmayı önlemek ve asıl olarak da bireyin kendini en ulvi değerlerle (İman,ilim,edep,bilgi,görgü,cömertlik,takva,namaz bilinci vs.)geliştirmesini yetişmesini sağlamaktır.Öyle ya ahlaksızlık ,edepsizlik, yalan helal-haram tanımama,dolandırıcılık ,şükürsüzlük ,cahillik,israf ,bencillik,gösteriş ve Allahın hükümlerini hiçe saymanın gayet yaygınlaştığı ,şu asırda durup, nerede yanlış yapıyoruz.?Gençleri ; ve dolayısıyla yarının yetişkinlerini bu yangından nasıl kurtarabiliriz diye sormak gerekmez mi?

Bugünün tüm nimetleriyle donatılmış gençler de durumdan memnun değil ve hala isyan sözcüklerini çok sık kullanıyorlar. Eskiye nazaran daha bolluğun olduğu günümüzde ''Ben yemedim o yesin! Ben giymedim o giysin ''diyerek varını yoğunu çocuğun maddi dünyasını mükemmelleştiren ebeveyn için bu bir trajedi aslında!!!!
Bu gençlik için maddiyatın gerçekte onları mutlu etmeye yeterli olmadığını anlamak hiç te zor değil.....Peki eksik olan nedir? Gençlerin bu perişan hallerine bir çözüm yok mudur? İyi örnekler yok mudur?

Biz bu konuyu ele alırken en baştan başlamak istiyoruz.

1.Vazife helal lokma
Eğitim, anne karnında helal lokmayla başlıyor. Ve tüm hayatı boyunca helal yemeği şiar edinen aile fertleri Allahın emirlerini daha kolay yapabiliyor ,islam edep ve ahlak dairesi içinde hareket ediyorlar, dahası İslam toplumunun inşaasında önemli rol oynuyorlar. Dolayısıyle helal yemek, imandan sonra en temel ilke oluyor.

Ve yine bu eğitim 15 yaşlarında buluğa erdikten bir kaç yıl sonra tamamlanıyor.Hamilelik dönemini de sayarsak bir insan yetişmesine tam 16 yıl ayrılmış,emek harcanmış oluyor. 15 yaşından sonra öğrendiği bütün bilgiler , gelişim , onun sadece kültürüne ve olgunlaşmasına yardım ediyor.Yoksa edinmiş olduğu karakter değişmiyor,ne yaparsak artık temelin üzerine bina inşaa etmek oluyor.

İnsanın eğitiminde rol alan faktörler dörttür. Dört ayaklı masaya da benzetebiliriz.

1-Mizac,fıtrat(Yaratılış özellikleri)
2-Aile (Temelllerin atıldığı kurum)
3-öğretim kurumu,okul,medrese
4-İçinde yaşadığı çevre(toplum)

Bu unsurlardan en önemlisi Ailedir. Daha sonra mizaç geliyor...

İnsan şahsiyetini de oluşturan iki temel unsur mizac ve karakterdir.Mizac, doğuştan var olan özelliklerdir.Ve ömür boyu devam eder.Bunlar; duygusallık , inatçılık ,içe veya dışa dönük olma ,resme yatkınlık,inatçılık gibi vasıflardır.Karakter ise sonradan eğitim , irade ve şartlara göre oluşan ahlak özellikleridir.

2-Bu bilgiden sonra ikinci vazife ;Çocuğunun mizacını iyi anlamalı ,mizaca göre bir eğitim metodu seçmelidir.
Misal; çocuğun cimriliğe yatkın bir mizacı olduğunu farkeden ebeveyn (2) çocuğa cömertliği aşılamalı.Bizzat örnek olmalıdır.Sevdiği şeyleri fazlaca alarak arkadaşlarıyla kardeşleriyle paylaşmayı öğretmelidir.Yaşı büyükse fazla olmayanı da paylaşmayı bilmelidir.Başka misal ;çocuğunun fazla heyecanlı ve içine kapanık olduğunu farkeden ebeveyn aralıklarla ,çocuğuna ;aileyi toplayarak fıkra ,hikaye anlatmasına belki sonra tiyatro oynamasına teşvik edebilir.Yoksa çocuğunuz 10 kişiye hitap edemeyen ,yüzü kızaran ,cümleleri toparlayamayan bir yetişkin olma ihtimali yüksektir.
Çocuğun mizacını iyi anlamak isteyen ebeveyn ;Çocuğunu bolca dinlemelidir.Küçük yaşlarda çocuklarını iyi dinlemeyen anne ve babalar 20 den sonra çocuklarının dertlerini dinlemeye mahkumdurlar.

3.Vazife Çocuklarımızı yeterince dinlemeliyiz.

Yine çocukları uyuturken anne baba onunla çok özel bir vakit geçirmiş olur.Bu vakit okadar özeldir ki ,el teması göz teması en fazla olduğu zaman dilimidir.Bir türlü uyumayan çocuk aslında bize şöyle der;''Ya ben uyuyacağım da siz başbaşa kalacaksınız,halbuki benimle ilgilenin sizin sevginize doyamadım.''...Uyutma işi sadece annenin üzerinde olmamalıdır.Baba eve çok yorgun da gelse çocuğuna hikaye okurken bir yandan da dinlenebilir.Bütün gün bunalan anneye de kısa süreli de olsa bir nefes aldırmış olur.Hem çocuğuyla kurduğu yakınlık da çocuğun ruh sağlığı için çok önemlidir.

1(Buhari ,Fiten 6,hadis no 6657;Kuzai,Şihab'ul-Ahbar,hadis no:579b)
2(Anne-Baba)

--------devam edecek------

Bedia Özdemir Tokel, Eğitimci
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
vuslat_ beğendi.

Konu Sahibi Bedia Özdemir Tokel 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Concordance /El-Mu‘cemu’l-Müfehres li... Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 802 10 Ağustos 2020 00:23
İYİLİK ORDUSU / BEDİA ÖZDEMİR TOKEL Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 1 1811 01 Ocak 2019 15:08
KALB-İ-i SELİM OLMADIKÇA Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 1981 10Haziran 2018 17:36
İDDET BEKLEMEK Makale ve Köşe Yazıları Bedia Özdemir Tokel 0 1893 21 Aralık 2016 08:34
Evlilik Üzerine -1-/Gençlerin Evlilik Problemi Makale ve Köşe Yazıları BuRCu__ 1 2736 01 Eylül 2015 07:29

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)