Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi dosdogru,Açılış Tarihi:  28 Temmuz 2013 (19:44), Konuya Son Cevap : 26 Ağustos 2013 (19:40). Konuya 15 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 3,00 puandır.
Alt 28 Temmuz 2013, 19:44   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:dosdogru isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 30244
Üyelik T.: 26 Temmuz 2013
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Devletin verdiği maaş helal mi ?

Devletin verdiği maaş helal mi ?

Devletimiz biliyoruz ki parasını faize yatırıyor, faizle borç alıyor. Ve yine biliyoruz ki tümüylen helal olarak para kazanmayan şirketlerden de vergi alıyor. Sigaradan da vergi alıyor alkolden de vergi alıyor. Ve yine biliyoruz ki milli piyango, iddiaa, sayısal loto, altılı ganyan, vs . gibi kumar oyunlarını bizzat kendisi oynatıyor.

Bu paraların hepsi bir havuzda toplanıyor ve devlet bünyesinde çalışan kişilere maaş olarak dagıtılıyor. Bundan öğretmenin de parası ödeniyor imamın da parası ödeniyor. Bu paradan sağlık bakanlığına da ödenek gidiyor, diyanet işlerine de ödenek gidiyor. Camilerimiz, okullarımız, hastanelerimiz bu paralarla yapılıyor?

Şimdi bu yapılan onca şey helal para ile mi yapılmıştır? Aldığımız paralar devletin bu ortak havuzundan geldiği için helal midir ?
Tartışmaya açıyorum.

Konu Sahibi dosdogru 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Devletin verdiği maaş helal mi ? Soru Cevap Arşivi TÜRK05 15 6730 28 Temmuz 2013 19:44
Yediğimiz yiyeceklere dikkat ediyormuyuz? Soru Cevap Arşivi dosdogru 6 1690 27 Temmuz 2013 19:30
Yetişkinler İçin Kur'an Kursu Tavsiyesi Allah... Soru Cevap Arşivi dosdogru 4 2574 26 Temmuz 2013 17:17

Alt 28 Temmuz 2013, 20:13   Mesaj No:2
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Takdir Et:
Standart Cevap: Devletin verdiği maaş helal mi ?

fıkıhta 'zaruretler karşısında haramlar geçicide olsa mubah olur.' kaidesinden başka çare yok.bankaya bulaşmayan para varmı ki.paranın üzerinde merkez bankası yazıyor malum.sizin aradığınız para yer yüzünde yok.
Hocalarımız cevap verirler.
Alt 28 Temmuz 2013, 20:29   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

şartlara göre kural uydurmak mı yapmamız gereken? yoksa şartları kuralına uydurmak mı?
bankalar düzeni, devletin şuanki sistemi bir zaruret midir? bence zaruretten kasıt bu değil o sözde.
Harama kılıflar bulup, onu gözlerde sevimlileştirmek, biz bunu yapmaya mahkumuz o zaman mübahtır mı demektir asıl çözüm?
"geçici olarak mübahtır" ibaresindeki "geçicilik" durumu sizce günümüzdeki şartlar için ne kadar dogrudur? Bu düzenin geçici bir durum olduğunu kim söyleyebilir?
İşin bir diğer ilginç yanı bir tane din adamının ve ya devlet erkanının çıkıp da arkadaş burada bir yanlış var, müslüman ülkede bu böyle olmaz dememesidir. Pardon bir tek Erbakan Hocamız demişti, sonrasından gelenler hiç bu konuda konuşmadılar.
Alt 28 Temmuz 2013, 21:25   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
dosdogru Üyemizden Alıntı Mesajı göster
şartlara göre kural uydurmak mı yapmamız gereken? yoksa şartları kuralına uydurmak mı?
bankalar düzeni, devletin şuanki sistemi bir zaruret midir? bence zaruretten kasıt bu değil o sözde.
Harama kılıflar bulup, onu gözlerde sevimlileştirmek, biz bunu yapmaya mahkumuz o zaman mübahtır mı demektir asıl çözüm?
"geçici olarak mübahtır" ibaresindeki "geçicilik" durumu sizce günümüzdeki şartlar için ne kadar dogrudur? Bu düzenin geçici bir durum olduğunu kim söyleyebilir?
İşin bir diğer ilginç yanı bir tane din adamının ve ya devlet erkanının çıkıp da arkadaş burada bir yanlış var, müslüman ülkede bu böyle olmaz dememesidir. Pardon bir tek Erbakan Hocamız demişti, sonrasından gelenler hiç bu konuda konuşmadılar.

Erbakan hocan vefat ettikten sonra evlatlarının halini gördünüzmü kardeşim ? Kendisi Aziz Mahmut Hüdayi ksa nin halifelerinden birisidir ve ısrarla irşad yapması gerekirken siyasete girmiştir. İkincisi son anına kadarda bu hırsla siyasette bulunmuştur. Allah kendisine rahmet eylesin ...

Devlet meselesine gelince , acizane derizki İslam Devleti olması için belirli şartlar vardır değilmi yani ümmetin yada ümmet tabirini sevmeyenler için müslümanların ittifakı şarttır ve müslümanlara birde halife şarttır, aslında bunlardan önce islamın alimleri bir araya gelip eteklerindeki taşları ortaya dökerek içlerinde kimin alim kimin zalim olduğunu ayırdıktan sonra bir Alim ittifakı kurmalılarki müslümanların ittifakıda kolay olsun, o zaman oturur bu dediklerinizi tartışırız ,

Bazıları devletin ve rejimin herşeyini eleştirir evet haklıda olabilirler lakin İslam devleti olursa oturur eleştirirler bugün dünyada böyle bir devlet varmı ? önce bunu birtartışmak lazım sanırım,

Gelelim devletin faiz meselesine , kişi şeriatı kendiside yaşayabilir ki en evla olanı budur. Siz faize bulaşmazsınız, devletin maaşını almak istemiyorsanız özel sektörde çalışabilirsinizki buda zaten başka bir muamma, bankalara yada bu tarz kuruluşlara bulaşmaya bilirsiniz amasabit faturalarınız var burdada duraklamak zorunda kalıyoruz, demekki insan fevri olarak şeriatı yaşamaya çalışırsa bu dediğiniz olaylardan uzak kalma ihitmali daha yüksek,

İşin özü İslam Devleti kuruluna kadar bu devletlerde kendiniz şeriatı yaşayacaksınız, olduğunca uzak duracaksınız , faize bulaşmıyacak, kredi kartından uzak duracaksınız, ama bazıları gibi kalkıp darul harp yok darul islam deyipte çatır çatır faiz yemeyeceksiniz....

vesselam veddua
Kara Kartal beğendi.
Alt 28 Temmuz 2013, 22:16   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Erbakan Hocanın Adil Düzen diye bir iddiası vardı. Bu bankacılık sistemini yıkıp yerine adil düzeni getirmek istiyordu. O yüzden Erbakan Hocadan sonra kimsenin sesi çıkmadı dedim.

Şimdi hocam siz demişsiniz ki, devlete çalışmayın özel sektöre çalışın. Demesi ne kadar kolay değil mi? Deyiverin ve insancıklar da yapıversinler. Hadi herkes devlete çalışmayı bırakıversin , tüm Müslümanlar.
Ben de dahil olmak üzere, devlete çalışan insanlar alnının teri ile birşeyler yapıyorlar. Ben en çok kendimi bildiğim için, kendimden örnek vermem gerekirse, ne çetin sınavlar verdim, bilgim sınandı defalarca, sabrım sınandı. Ve sonunda Allaha şükür ki , nasibim olan bir işte çalışmaya başladım. Niye ben bu kadar emek verip de , halen de şuan bu kadar alınteri dökerek ülkeme hizmet ettiğim bu işi bırakayım. O zaman tüm öğretmenler , tüm imamlar, tüm doktorlar, askerler, polisler işlerini bıraksınlar. Çözüm bu mudur yani?
Herkesin hak ettiği parayı helal yoldan ödemesi gereken devlet,
bunu faiz sıkıntısını çözecek olan yine devlet, bu sıkıntıyı nasıl çözmesi gerektiğini söyleyecek ise ekonomistler ve ulemadır.
Şuanki devlet yapısı içersinde de hak yol bulunabilir.
Alt 28 Temmuz 2013, 23:24   Mesaj No:6
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

şu kuralı unutmayalım ;
soracağımız islami soru,devlet ile alakalı ise muhatabımız "islam devleti" olmalıdır.işlenen zinalar,içilen içkiler,dökülen masum kanlar,yapılan zülümler,fakirin inlediği zenginin burnundan kıl aldırmadığı sistemler....
islam devleti olsa bunların hiç biri olmaz ki.islam devleti olmadığına göre bu soruların cevabıda islama göre olmaz ki.
bir arkadaşımız özel sektörü tavsiye etmiş.şaka yapıyordur sanırım.özel sektör olsa alacağı maaş faizden gelmiş olmuyormu? maaşını gene bankadan almış olmuyormu ? devlet vergi kaçırtmamak için gelen giden para trafiğinin banka yolu ile olması zorunlu değil mi ? faizle hiç bir ilginiz olmasa bile,kredi kartlarını kullanmasanız bile,paranızın bir saat bile bankada olması bekletilmesi,havale eft yapılması islami anlamda bizi temize çıkarmaz ki.elektrik kira su vergilerinizi vs 1 gün aksatırsanız faiz ödemiyormusunuz?
şüpheli tavuğun etini yemem ama suyuna lokmamı banarım hesabı...
mevcüt dünyada tüm devletlerdeki hukuk beşeridir islami değil.beşeri hukukun cevabi beşerice olur.her taraf lağım kokan bir ortamda gülsuyu ile yıkanmanız sizin burnunuzu abdestli yapmaz.zinanın fuhuşun ulu orta serbest olduğu malum.gözlerinizi haramdan ırak tutmanız o kadar kolay değil.kamusal alanda minili,küpel,züppeli ne idüğü belirsiz kıyafetler serbest, tesettürlü yasak olduğu bir sistemde islama göre cevap beklemek ne kadar safça? ebu lehebe abdestin şartlarını sormaya benzemez mi bu soru ?
sorulan soru çok önemli.fakat verilecek cevap ve çözüm islamca olmaz.
münferid müslümanın yapması gereken,elinden geldiğince,imkan bulduğunca bu lağıma kapılmamak.lağımın olması müslümana haramı helal yapmaz ama kebairden korumasını gerektirir.
bataklık ortamında sineklerle uğraşmak,onlara öldürücü ilaç sıkmak çözüm değildir.bataklık varsa sinek üretmesi de normaldır.sineklerden kurtulmanın çaresi onları öldürmek değil bataklığı kurutmaktır.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 29 Temmuz 2013, 00:26   Mesaj No:7
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

peki ne yapmalıyız sorusunun cevabı yok mu ? Hiç mi yapılacak birşey yoktur şuanki sistemde. Devletten maaş alanların hepsi haram lokma mı yediriyor çocuklarına ailesine ?
Bunu biraz irdelemek tartışmak için bu konuyu açmıştım aslında.
Ve sistemi değiştirelim, İslam devletine geçelimden ziyade ( tabiki en kesin çözüm budur buna itirazım yok ) ( ama uygulanabilirliği açısından şuanki koşullarda mümkün gözükmüyor)
şu sistemde neye dikkat edebiliriz?
bir de şöyle düşünüyorum, ben atıyorum 3000 TL 'lik çalıştım, hakkını vererek alınterimle çalıştım, çalışmamın karşılığı da tam 3000 TL. Devlet bunu bana birşekilde veriyor. Nasıl geldiğini biliyorum, yukarıda da açıkladım, haram helal karışık olan bir havuzdan aktarıyor. Ben hakkını vererek çalışmama ragmen, alınterimle çalışmama ragmen yine de haram mıdır bu para benim için? Çünkü bu ülkede bir sürü insanın başka şansı yok, özel sektör olsun devlet olsun, verilen parayı almak zorundalar, hakkıyla çalışsalar da bu böyle. Ancak kendi işini yaparsak durum farklı ancak orada bile bankadan kredi almak durumunda kalabiliyor insanlar.
Alt 29 Temmuz 2013, 01:26   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4526
Beğendi:6115
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Kendiniz söylüyorsunuz ''hakkını vererek çalışıyorum alın terimle'' die nasıl geldiği sizin sorununuz değil vebal sahibi işin başındaki şahıslardır...yani senin kazancında haramlık söz konusu olamaz...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 29 Temmuz 2013, 03:52   Mesaj No:9
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

bilerek isteyerek bulaşmamak..elimizden geldiği kadar en az zararla kurtulmak...bakaranın son ayeti tek tesellidir.

Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 29 Temmuz 2013, 11:13   Mesaj No:10
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kendiniz söylüyorsunuz ''hakkını vererek çalışıyorum alın terimle'' die nasıl geldiği sizin sorununuz değil vebal sahibi işin başındaki şahıslardır...yani senin kazancında haramlık söz konusu olamaz...
Emin misiniz? İşte bu noktada benim kafamda soru işaretleri var. Kendimden kayaklı değil, emegimin hakkını yatıran kurum kaynaklı. Bu devirde insan devletine de güvenemeyince kime güvenecek diyesim de gelmiyor değil.

Hakkınla çalışmak, aldıgın paranın hakkını vererek çalışmak bu karışık durumu örter mi? Emeğimiz helal olduğu için paranın kaynağı süpheli de olsa, bizim elimizde olmayan bir durum olduğu için bize o parayı helal yapar mı?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)