Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  26 Eylül 2013 (11:03), Konuya Son Cevap : 26 Eylül 2013 (15:40). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Eylül 2013, 11:03   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eşimin Bir Melek Olmasını İstiyorum!

Eşimin Bir Melek Olmasını İstiyorum!

Eşim çok iyi bir insan.

Ah! Şu huyu da olmasa bir melek; ama o huyu beni deli ediyor” diye sızlanır kimi eşler.
Eşleri*nin bütün güzel hasletlerini o tek huyun arkasına hapseder*ler.

Beyaz sayfaya değil, üzerindeki siyah noktaya dikkat ke*silirler. Dikeni görür, arasındaki gülü görmezler.
Bülbülün sesine kulak tıkar, karganın “gak gak”larına bayılırlar. El*maslarla süslenmiş elbise giyen eşinin elbisesini takdir edip Ne kadar güzel, sana da çok yakışmış” demek yerine “Neden bunun bir taşı eksik?”derler.
Tıpkı bir efendinin, minarenin merdivenlerinden tâ başına kadar çıkarıp her basamakta bir hediye takdim ettiği adamın, son basamağa geldiğinde teşekkür etmek yerine, “Bu minare neden diğer mina*re gibi yüksek değil?” diyerek nankörlük etmesi gibi “Neden benim eşim filan gibi değil?” diye sızlanırlar.

Eşinin dokuz güzel ahlakı varken kötü bir huyundan dolayı şikâyet et*mek; dokuz masum bir cani yüzünden gemiyi batırmak, evi harap etmek gibidir. Şayet eşlerden birinin hoş olmayan bir huyu varsa diğer eş, onun o huyunu, baskıyla ve eşi aşağıla****** değil, hoşgörüyle değiştirmeye çalışmalıdır.

Fena bir adama; “iyisin iyisin” desen iyileşmesi ve iyi bir adama “fenasın fenasın” desen fenalaşması herkesçe bilinen bir gerçektir. Güzellikleri takdir etmek, kötülükleri hoşgö*rüyle gizlemek erdemli insanların kârıdır.
Peygamber Efendimiz hayvan leşinin yanından geçerken “aman ne fena kokuyor” diyenlere “Ne kadar güzel dişleri var” diyerek fenalık içerisinde bile bir güzellik bulunacağı dersini vermiştir.

Adamın biri güneş gözlüğünü gece bile gözünden çıkarmıyormuş. Gündüzleri her yeri sisli, geceyse zifirî karanlık görüyormuş.

Sürekli eşine “Neden her yer karanlık?” diye sorduğunda eşi, “Her yer aydınlık; ama senin gözündeki kara gözlükler etrafı karanlık gösteriyor. O gözlüğü çıkar, bak; etrafın be*yazlığını göreceksin” dediği halde adam, inat edip çıkarmıyormuş.

En sonunda bir gün düşüp kafasını kırmış. Tabii bu arada gözlükler de parçalanmış. O zaman “Oh be dünya varmş. Gerçekten her şey ne kadar güzel. Güneş pırıl pırıl, Çayır çimen yemyeşil. Çiçekler, rengârenk” diye haykırarak ifasının acısını bile unutmuş…

Bu adam gibi bedbin olanlar, hayatı ve eşlerini hep siyah camlar arkasından seyrederler. O zaman da eşlerinin güzel ahlakını bile kötü görürler ta ki başlarını duvara çarptıkları zaman akılları başlarına gelerek “Meğer hayatta neler var*mış; ben, ne kadar basit şeylere takılıyormuşum!” deyiverir*ler.

İsterseniz düşüp kafamızı kırmadan gözümüzdeki kara gözlükleri çıkaralım. Unutmayalım ki “Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır.”

Kötü hadiselerin bile güzel yönünü görebilen, o hadiseye sebebiyet veren eşi hakkında iyi düşünür. İyi düşündüğün*de kendi de eşi de mutlu olur.

Gülay Atasoy

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 29521 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3913 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2575 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8258 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3081 19 Nisan 2015 14:45

Alt 26 Eylül 2013, 11:56   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4526
Beğendi:6115
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: Eşimin Bir Melek Olmasını İstiyorum!

Siz melek olmadığınız takdirde karşınızdakinden bunu beklemek bencilliğin ta kendisidir!...

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 26 Eylül 2013, 15:07   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:

başlığı görünce ilk aklıma gelen ''melekler evlenemez ki eşin olsun ''diyeyim dedim .insan türünden meleklik beklemek fazlasıyla bencillik değil mi ?? evlilikte dün 14.yılımı tamamlamışken bu yazıda üstüne tevafuk oldu diyebilirim rabbim herşeyin hayırlısını versin deriz ama en önemlisi eşin hayırlısını istemek ,hayırlı eş olmaya çalışmak galiba.empati kurabiliyorsanız her şeye daha ılıman bakabilirsiniz.hayat kitaplarda,filimlerde olduğu gibi yaşanmıyor,gerçeklerle beraber yaşayan,her iki cihanda da yol arkadaşı olabilecek eşler nasip etsin mevlam bekarlarımıza,rabbim evlilerimize de huzurlu,mutlu yuva versin, imtihan dünyamızda eşimizle olan imtihanımızı kolay eylesin.

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .
Alt 26 Eylül 2013, 15:40   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

benim de hatalarım olduğu gibi eşimin de hataları oluyor ama bunlar ufak tefek şeyler

allah daha büyük ve kötü şeylerle imtihan etmesin

şimdi yeni nesilin çoğu en ufak birşeyde evliliğini bitiriyor hem de olmadık sebeplerden

allah hepimize sabırlar ihsan etsin hep iyiyi görmeyi nasip etsin

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)