Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLİTAM İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA.::. > İlitam 3.Sınıf Dersleri > Arapça I

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  02 Kasım 2013 (19:56), Konuya Son Cevap : 02 Kasım 2013 (19:56). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Kasım 2013, 19:56   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Arapça 4.Ünite–1.Metin: Mekke’nin Fazileti

Arapça 4.Ünite–1.Metin: Mekke’nin Fazileti

Arapça 4.Ünite–1.Metin: Mekke’nin Fazileti

Müellif kimdir: Hasan Basri

Metin:
1. Bismillahirrahmanirrahim.şeyh fakih hafız ebul fadl cafer bize bildirmiştir.muhammed ibni hanefi bize ebu hübeyre ek-baci’den haber verdi,dediki: hasan basri(r.ah.) Zahid bir kişiye şöyle bir mektup yazmıştır.kendisine abdurrahman veya abdürrahim bin enes rumadiy denilen. Bu zahid mekke’de iskan ediyordu.allah mekke’nin şerefini fazlalaştırsın.o(abdurrahman) faziletliydi,dindardı ve hatırlanan biriydi.o kişi için dünyada allah’ın ibadetinden başka bir iş yoktu.o mekke’den yemen’e çıkmayı(göçmeyi) istemişti.bu söz hasan basri’ye ulaştı. Allah için onunla kardeşlik yapmıştı. Ona allah’ın şerefini yücelttiği mekke’de kalmasını teşvik eden bir mektup yazdı. O mektubun başı:

2. Bismillahirrahmanirrahim. Allah seni muhafaza etsin ey kardeşim, ehli imanı koruduğu gibi, seni kötülükten korusun, seni iyilikle muvaffak kılsın, her işte senin üzerindeki nimetini tamamlasın, bizi ve seni barış yurdunda bir araya getirsin, besmele ve hamdden sonra… bilesin ey kardeşim!- allah seni bıraksın(daim eylesin)- muhakkak ki bana ulaştı: muhakkak ki sen çıkmak üzere görüşünü toplamışsın allah’ın harem’inden ve emin kıldığı bölgeden, ordan yemen’e gitmeyi, vallahi ben bunu hoş görmedim, beni üzdü, bunun çok şiddetli vahşetinden kendimi yalnız hissettim, şeytan seni allah’ın harem’inden uzaklaştırmak istemiştir, seni kaydırmak(zelil kılmak), aklına hayret ediyorum! Allah seni mekke’nin ehli kıldıktan sonra kendinde bu niyette bulunmuşsun, allah’a seni veli kıldığı için hamdet ve seni emin bölgede ve harem’de imithan etti. Seni oranın ehli kıldığı için devamlı o’na şükretmen senin üzerine vaciptir, sağ olduğun müddetçe, ve sen yaptığından kat kat allah’ın ibadetiyle meşgul olurdun çünkü allah seni emin bölgeni ve harem’in ehli kılmıştır ve beyti’nin komuşusu kılmıştır. Sakın sonra yine sakın endişe ve sıkıntı duyma! Sana sabrı tavsiye ediyorum , ve susmayı, ve hilmi, çünkü sen bunlarla şeytana galip gelirsin. Seni sakındırıyorum sonra yine sakındırıyorum ey kardeşim ondan çıkmandan, ve ondan uzaklaşmandan, çünkü sen en hayırlı bir topraktasın ve allah’ın en çok sevdiği topraktasın, o en faziletlidir, en kadri yücedir, o’nun yanında en şerefli olandır. Senin tüm hayırla ilhak edip bizi muvaffak etmesini allah’tan istiyoruz. Muhakkak o hannan ve mennan’dır.ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim. Ey kardeşim bil! Muhakkak ki allah mekke’yi diğer beledeler üzerine faziletli kılmıştır ve yüce kitabında birçok yerde o’nu zikredip indirmiştir. Allahü teala şöyle buyuruyor: “şüphesiz insanlar için kurulan ilk mabed, mekke'deki çok mübarek ve bütün âlemlere hidayet kaynağı olan beyt (kabe)dir. Onda apaçık deliller, ibrahim'in makamı vardır. Oraya giren güvene erer.”(ali imran 96), bu ayetler ey kardeşim! Bu ayetleri allah özellikle mekke hakkında indirdi. Mekke dışında diçbir şehre böyle ayet indirmemiştir.

3. Sonra seni faydalandırıyorum ey kardeşim! Bundan sonra mekke’nin faziletleri hakkındaki nebi(sav)’den gelen haberleri, ehlinin faziletlerini ve ona komşu olanları: bil ey kardeşim! Muhakkak ki rasulüllah(sav) mekke’den çıktığında dedi, hazvere üzerinde durdu ve kıbleye döndü dedi ki: “vallahi muhakkak ki ben biliyorum sen allah’ın beldelerinin en sevimlisisin bana, ve muhakkak ki sen allah’ın en sevdiği allah’ın yerisin, sen yeryüzündeki en hayırlı ve allah’a en sevimli yersin. Eğer senin ehlin beni senden çıkarmasalardı çıkmazdım.” Diğer bir hadiste de nebi(sav) dedi ki: “yeryüzündeki en hayırlı ve allah’a en sevimli şehir mekke’dir.” Rasulüllah(sav) dedi ki: “ yeryüzü mekke’den düzleşti(düzleşmeye başladı), allah yeryüzünü mekke’nin altından uzatmıştır, köylerin(şehirlerin) anası diye isimlendirilmiştir.

4. Yeryüzüne ilk konulan dağ ebu kubeys’tir, beyt’i ilk tavaf edenler meleklerdir, allah adem(a.s.)’ı yaratmadan ikibin sene önce, allah’ın gökyüzünden yeryüzüne ihtiyaç için gönderdiği melekler arşın altından yıkanır, hızlıca kalkarak ihrama girer, allah’ın beytiyle başlar, yedi defa tavaf eder, sonra makamı ibrahim’in arkasında iki rekat namaz kılar, sonra ihtiyacı için ve onun gönderildiği şey için gider. Bütün peygamberler kavmi onu yalanladığı zaman onların arasından mekke’ye çıkar, ümmetinden kaçan bütün nebiler mekke’ye kaçmıştır, kâbe’nin yanında allah’a ibadet etmiştir, yakin ona gelinceye kadar o (orada) ölmüştür. Kabe’nin etrafında üç yüz peygamber’in kabri vardır. Ruknü yemani ile hacerül esved arasında yetmiş peygamber’in kabri vardır, onların hepsini açlık ve bit öldürmüştür, ismail(a.s.) ve annesi hacer’in kabri hicir’de oluğun altındadır. Nuh, hud, şuayb ve salih’in (allah’ın selamı onların üzerine olsun) kabride zemzem ve makamı ibrahim arasındasır. Yeryüzünde bütün nebilerin, meleklerin, bütün rasüllerin, allah’ın salih kullarının, yer ve sema ehlinin ve cinlerin toplandığı mekke’den başka bir şehir yoktur.

5. Yeryüzünde allah’ın tek bir iyiliği bin iyiliğe yükselttiği mekke’den başka bir şehir yoktur. Kim orada bir rekat namaz kılarsa o namaz yüzbin rekat namaza yükselir. Kim orada bir oruç tutarsa ona yüzbin günün orucu yazılır. Kim orada bir dirhem tasadduk ederse allah ona yüzbin dirhem sadaka yazar. Kim orada kur’an’ı bir kere hatmederse allah ona yüzbin hatim yazar. Bütün iyi amellerin her biri orda yüzbin olur. Allah’ın kıyamet gününde peygamberlerden, seçilmişlerden, muttakilerden, iyilerden, doğrulardan, şehidlerden, salihlerden, alimlerden, fakihlerden, fakirlerden, hukemadan, zahidlerden, çok ibadet edenlerden, seçkinlerden, bilginlerden ister kadın olsun ister erkek olsun haşrettiği mekke’den başka şehir bilmiyorum. Muhakkak ki onlar allah’ın azabından emin bir şekilde orada haşrolunacaklar.

6. Allah’ın harem’indeki ve emin bölgesindeki bir tek gün bütün zamanın orucundan daha iyi ve daha faziletlidir ve bütün şehirlerdeki gece namazından. Rasulüllah(sav)’den gelen rivayette dedi ki: “ üç mescide yükler bağlanır ve gidilir, bu mescidim, mescidi haram ve mescidi aksa.” Diğer mescidlerden bir şey zikretmemiştir. Rasulüllah(sav) dedi ki: “benim bu mescidimdeki bir namaz onun dışındaki(mescidlerdeki) bin namaza eşittir, mescidi haram hariç –çünkü ordaki bir namaz diğerlerindeki bin namaza eşittir.- ve mescidi aksa’da öyle.” Kâbe’ye bakmak ibadettir. Rasulüllah(sav) dedi ki: “kim allah’ın beytine inanarak, sevabını allah’tan bekleyerek, tasdik ederek bakarsa, onun önceden ve sonradan yaptığı günahlar bağışlanır, kıyamet gününde emin olarak haşredilir.”

7. Yeryüzünde cennetin kapılarının hepsinin açıldığı mekke’den başka bir şehir yoktur. Cennet kapıları sekiz kapıdır, kıyamet gününe kadar hepsi mekke’ye açılıyor, o kapılardan birisi kâbe içindir, onlardan birisi oluğun altındadır, o kapılardan birisi ruknü yemaninin yanındadır, o kapılardan birisi hacerül esved’in yanındadır, o kapılardan birisi makamı ibrahim’in arkasındadır, o kapılardan birisi zemzemin yanındadır, o kapılardan birisi safa’nın üzerindedir, o kapılardan birisi merve’nin üzerindedir. Hiçbir kişi allah’ın rahmetinden başka birşeyle kâbe’ye girmez, hiçbir kişi allah’ın mağfiretinden başka birşeyle kâbe’den çıkmaz. Allahü teala şöyle buyuruyor: “ kim o’na(kabe’ye) girerse emniyette olur”.(ali imran 96) yani ateşten,

bilmediğin zaman sor, kötülük işlediğin zaman pişman ol, pişman olduğun zaman vazgeç(günaha geri dönme), bir kişiye bir iyilik yaparsan gizle, men edersen güzellikle yap.

8. Yeryüzünde onbeş yerde duanın kabul olduğu mekke’den başka hiçbir şehir yoktur; kâbe’nin içinde yapılan dua müstecabtır (kabul olunur), hacerül esved’in yanında yapılan dua kabul olunur, ruknü yemani’nin yanında yapılan dua kabul olunur, hicr’in yanında yapılan dua kabul olunur, makamı ibrahim’in arkasında yapılan dua kabul olunur, mültezem’deyapılan dua kabul olunur, zemzem kuyusunun kapısının yanında yapılan dua kabul olunur, safa ve merve üzerinde yapılan dua kabul olunur, safa ve merve arasında yapılan dua kabul olunur, rukün ve makam arasında yapılan dua kabul olunur, mina’da yapılan dua kabul olunur, arafat’ta yapılan dua kabul olunur, meş’ari haram’da yapılan dua kabul olunur.

9. Gayret et ey kardeşim! Bu (söylenen) büyük yerlerde dua et. Muhakkak ki sen allah’ın hareminden ve emin olan bölgesinden çıkarsan bu söylenen yerlerin bereketi senden gider. Rasulüllah(sav) dedi ki: “ en hayırlı bölge, en temiz, allah’a en yakın bölge; rukün ve makamı ibrahim arasındaki yerdir.” Rasulüllah(sav) dedi ki: “ ruknü yemani ile hacerül esved arasında cennet bahçelerinden bir bahçe vardır.” Rasulüllah(sav) dedi ki: “ hacerül esved’in yanında duası kabul olmayan hiçbir kimse yoktur.” Bil ey kardeşim! Mekke’den çıkan herkes pişman olmuştur. Rasulüllah(sav) dedi ki: “mekke’de kalmak mutluluktur, mekke’den çıkmak şekavettir (ızdıraptır).” Sen yerinde sabit kal! Sakın endişe etme ve sıkılma.

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 29500 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3913 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2574 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8256 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3078 19 Nisan 2015 14:45

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)