Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Nickgulsum,Açılış Tarihi:  19 Kasım 2013 (23:00), Konuya Son Cevap : 24 Kasım 2013 (14:44). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Kasım 2013, 23:00   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Nickgulsum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nickgulsum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33388
Üyelik T.: 08 Kasım 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Önerilerinizi bekliyorum...

Önerilerinizi bekliyorum...

Esselamun Aleykum

Konuya girmeden önce bu foruma kayıt olmaktan çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.Ve herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Bu aralar Müslümanın aktif olması düşüncesinin tesiriyle kıvranıp duruyorum.Ve bunun üzerine mahallemdeki 17 yasındaki 5-7.sınıftan terk bir kıza ders vermeye karar verdim.Bahsi geçen kızla Küçüklükten beri aynı mahallede yasıyoruz ama küçükken hiç görüşmezdik hiç anlaşamazdık hep kavga ederdik.Ve hep aile içinde küfürlü konuşmalar oldugundan o da küfürlü konusuyordu ve hala da devam ediyor.Kızın gecen yıllarda erkek arkadasının oldugunu hatırlıyorum.İslami bilgisi bir yana genel bir bilgiye sahip olduğunu sanmıyorum.Yani kendini geliştirme çabası içinde değil gördüğüm kadarı ile.Ama İslama bir eğilimi oldugunu gözlemledim.Yazın camiye gidecegini söylemişti ve bir süre sonra kapandı ama tabiki tam tesettürlü degil.

Eger ben bu işe el atmazsam büyük bir vebal altına gireceğim.Ne yapacagıma karar veremiyorum nasıl bir metod izlemeliyim ?Dersleri ne şekilde işlemeliyim ?

Konu Sahibi Nickgulsum 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Önerilerinizi bekliyorum... Soru Cevap Arşivi Mihrinaz 7 1958 19 Kasım 2013 23:00

Alt 19 Kasım 2013, 23:06   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Standart Cevap: Önerilerinizi bekliyorum...

a.selam öncelikle güzel kalbini düşüncelerin için allah senden razı olsun benm fikrim evinde ders verebilirsin ona arkadaş olup kırmadan incitmeden kendin gibi olarak baskı kurmadan iletişim kurarsan kısa sürede o sana ayak uydurur diye düşünüyorum en doğrusunu rabbim bilir rabbim sıratı müstakimden ayırmasın amin
Alt 19 Kasım 2013, 23:16   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Efecan71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Efecan71 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 31885
Üyelik T.: 07 Ekim 2013
Arkadaşları:3
Memleket:Kırıkkale
Konular: 22
Beğenildi:3
Takdir Et:

Öncelikle Rabbim senin gibi güzel düşünceli olan kardeşlerimizin sayısını arttırsın...

Nacizane Fikrim; giriştiğin bu işte en önemlisi sabırlı, samimi ve kararlı olmaktır...

Eğer sen sözü edilen arkadaşına kararlı olduğunu ve onun için bir şeyler yapmak istediğini ona hissettirirsen her şey kolaylaşacaktır...

Rabbim cümlemizin yar ve yardımcısı olsun...

Alt 19 Kasım 2013, 23:31   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Ameller niyetlere gredir..Sen hayırlı vesile için niyet almışsın Allah c.c. kolaylaştırsın ve hayırla sonuçlandırsın inşallah..O kişinin arkadaşın yada öncesinde tanıman sizin için büyük avantaj onun zaaflarını hayırlı yönlerde kullanabilirsin en çok sevdiği şey ilgi duyduğu bir hediye hediyeyi verirken üzerine süslü bir etiket hediyeleşmek sünnettir gibi mesela ..Öğretmek istediğiniz şeyleri birden değilde yavaş yavaş sevdire sevdire bir günde bir sürü konuyu ele alamazsın sabırlı ve hazmederek öğretmek yerine hal diliyle onun sende görmesini sağlayabilirsin anlatmaktan daha tesirlidir anlatanın uygulaması..
Alt 20 Kasım 2013, 11:24   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Rahman razı olsun kardeşim aslolan bir davranış sizinkisi, bu şekilde islamdan uzak yaşayan insanlara el uzatmak..

Kardeşlerimiz güzel bilgiler vermişler, aslında bu şekilde bir işe kalkışmak zaten bu işin içinde olduğunun alameti değilmidir. Müslüman evvela hali ile kişileri etkiler, eğer o hale bürünmemiş ise zaten fayda vermesi düşünülemez, namaz kılmayan, islamın emir ve yasaklarına hatta en küçük bir edebine bile riayet etmeyen ve bu konuda hassas olmayan bir kişi karşısında kimolursa olsun ne şekilde tebliğ ederse etsin etkili olamayacaktır.

Namazı kılmayan bir şahıs ile onu kılan aynı derinlikte namazı anlatabilirmi...? Bu nedenle eğer karşıda ki kişiyi evvela bu samimiyet ve gayretimizle atkilemiyorsak işler zora girer çünki kendimizin yapmadığı bir şeyi başkasına yapması için telkin etmek çok abes bir durum teşkil eder...

Bu ilk ve en önemli aşamayı geçtikten sonra zaten mayasında, özünde bu fıtrat olan bir kişiye anlatmak kolaydır inşaallah...

İkinci husus karşıdaki insanın kişiliğini, karakterini ve meşrebini iyi analiz etmektir ki bunun sonucunda o kişiile iletişim dahada kolaylaşır. Mesela Kişi sert mizaçlı biriryse , yada tam tersine duygusalsa yapacağınız hamleler de zıt olursa aksi yönde etkileşim olabilir. Bunun tahlili sonucu kişiye yaklaşım ve hamleler daha faydalı olur.

Üçüncü olarak şahısın madem geçmiş yaşantısını da biliyorsunuz bu doğrultuda onu yormadan , bunaltmadan yavaş yavaş alıştırmak baskılardan uzak ve sevdirici üsluplar sergilemek ... Onunla olan muhabbetinizde duygusal boyutlar açacak sohbetler, yaşanmış olaylar özellikle Efendimiz s.a.v ve Sahabe zamanlardından kişinin bir nevi içinde bulunan habbeyi filizlendirmeye birebirdir. Hamd olsun bu milletin içindeki bu habbe hala filizlenmeye hazır beklemekte Allahın c.c. bir hikmeti olarak ...

Son oalrakta derizki Allah c.c. sizleri bu mücadele ve davranışlarınızda muvaffak kılsın kardeşim , yar ve yardımcınız olsun, ilminizi ve müdrikenizi artırsın, önünüze çıkacak engelleri kaldırsın ve sizi anlaşılır hale getirsin, amin

vesselam veddua

Ve mâ aleynâ illel belâgul mubîn
Alt 20 Kasım 2013, 20:23   Mesaj No:6
Medineweb Acemi Üyesi
Nickgulsum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nickgulsum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33388
Üyelik T.: 08 Kasım 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ben sadece bana emredileni yapmaya çalışıyorum.Benim hakkımdaki görüşleriniz asıl kendi düşüncelerinizin güzelliğinden kaynaklanıyor.Bu değerli bilgiler için hepinize çok teşekkür ediyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Alt 23 Kasım 2013, 22:40   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:

NickGulsum öncelikle hoşgeldinis güsel insan.aynı şey ben de yasadım.islam dan bihaber olarak büyüdüm.onyedi yaşımda islama adım attım Allahın hidayetiyle tabiki.ben de cok zorlandım.gün oldu bıkkınlık yaşadım.gün oldu vazgececek oldum.çünkü bilincsiz olunca insan çok çabuk bıkıyo bişelerden.heves vardı heyecan vardı,ama çok zoranıyordum.namaz kılmak güseldi,ama sabah uyanamayınca agliyordum.başını kapatmak güzeldi,ama beceremeyince bıkıyordun.bide yanında ögreticin olmayınca daha da zorlanıyorsun.saolsun bir üstadımızın tavsiyesiyle bi dergiye üye oldum.güsel insanlar her bişeyi bana çok güsel anlattılar,ve çok sabırlı davrandılar.zaman aldı tabiki benim ayakta durabilmem.elhamdulillah şu an daha iyim ama çookk eksim var ama çookkk
Allah vesile olanlardan razı olsun.davetci sabırlı olmalı,hemen pes etmemeli,islamı anlatırken de, anlayacagı dille ona yaklaşmalı,ürkütmemeli,sevdirmeli,korkutmamalı,
Bazı müslümanlara bakıyorum da sanki Allahın merhameti,şefkati,rahmeti yokmuş gibi,insanları sadece Allahın azabıyla korkutuyorlar,ya da cehennem le,bu çok yanlış bence.çünkü Allah çok merhametli ve onun merhametini hep önde tutmalı,elbette ki cehhennem de var,elbette ki azap ta var,lakin islama yeni isınınan insanları asla azapla ürkütmemeli,veeee islama yeni gireceklere islamca tavırda bulunmalı müslümanlar.
Ürkütmeyin sevdirin.
Korkutmayın kolaylaştırın

Alt 24 Kasım 2013, 14:44   Mesaj No:8
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

maşallah arkadaşlarım ne güzel ifade etmişlerrabbim bu yolda yardımcınız olsun.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)