Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLAHİYAT-ÖNLİSANS -AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ.::. > 1.SINIF*Güz Dönemi* > Temel Bilgi Teknolojileri 1

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  06 Aralık 2013 (20:25), Konuya Son Cevap : 02 Eylül 2016 (10:45). Konuya 13 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı8Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Aralık 2013, 20:25   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart temel bilgi teknolojileri ünite özetleri (2013 MÜFREDATI)

temel bilgi teknolojileri ünite özetleri (2013 MÜFREDATI)

Bilgisayarların Tarihçesi

• Bilgisayarın tarihçesi 1943 yılında ENİAC adlı bilgisayarla başlamıştır .En önemli sorunu proğramlanmasının çok zor olmasıdır. İlk kullanıldığı alan Savunma Sanayidir.
  • ENİAC ı 1945 yılında geliştiren ve kendi adını veren Neumann dır.
  • Komut sistemine uyan ilk bilgisayar IAS dır.Günümüzdeki tüm bilgisayarlar bu bilgisayarın kullandığı yapıya uygun tasarlanmıştır. Ana bileşenleri *Ana hafıza *Aritmetik Mantık Birimi Proğram * Kontrol birimi * Giriş ve Çıkış birimi
  • 1950 lerde ticari amaçlı pc ler kullanılmaya başlandı.ilk ticari pc UNİVAC tır.
  • İlk kişisel pc Altair 8800 dir.
  • Bu cihaz 1950 de ABD nüfus sayımında kullanıldı.
  • Bilgisayarın ikinci dönemi transistorlü yani çok hızlı ve az yakıt tüketen pc ler olarak tanımlanır.
Bilgisayarın Yapısı

• Veri aktarım birimi -Veri Kontrol Birimi --Veri Saklama Birimi -Veri İşleme Birimi dir.
Bilişim Sistemi Yapısı

• Donanım – Yazılım – Girdi – Çıktı ve bunları kullanan insanlar.
  • Bu yapı çevresel faktörlerden de etkilenir. Yani tedarikçiler, müşteriler, rakipler, hissedarlardır.
İşletmelere Karar süreçlerinde Destek olan araçlar

• Kurumsal Kaynak Planlama
  • Müşteri ilişkileri yönetimi
  • Veri Madenciliği
  • İş Zekası Çözümleri
Bilişim Sistemi Çeşitleri – 6 tane

• İşlem Süreç Sistemleri : En temel süreçleri üstlenen birimdir. Sipariş, bordro, personel sistemleri bu yapıdadır.
  • Ofis Sistemleri : Çalışanların verimliliği artıran yapıdır.
  • Bilgi Temelli iş sistemleri :
  • Karar Destek sistemleri : Şirket içi ve şirket dışı kaynakları kullanarak analitik karar vermeyi mümkün kılar.
  • İşletme Bilgi sistemleri : Şirketin yöneticilerine destek amacı taşır.
  • Üst Düzey Yönetici Destek sistemleri : Stratejik seviyede karar almada yardımcı olur.
Bilişim Sisteminin Olumlu Yönleri

• Çok hızlı gelişir, firmaları yönlendirmede hızlı, Hayatı kolaylaştırmak, tıpta ilerlemeler, Veriyi milyonlarca insana ulaştırmak
Bilişim Sisteminin Olumsuz Yönleri

• İnsanların yerine geçmesi, kişisel verilerin mahremiyet sorunları, kesinti durumunda hayatın durması, yoğun kullanılmasıyla sağlık sorunları, istenmeyen kötü yazılımlar
ELİF ZEHRA ve ASMİN beğendiler.

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 29510 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3913 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2574 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8256 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3080 19 Nisan 2015 14:45

Alt 06 Aralık 2013, 20:25   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: temel bilgi teknolojileri ünite özetleri (yeni kitap)

Aöf Temel Bilgi Teknolojileri 1 Dersi 2.Ünite Ders Notları

İşletim Sistemi :

• Bilgisayarın içindeki donanımları araçları ve kullanıcı ile olan ilişkiyi kontrol eden yazılım işletim sistemidir.Kullanıcı ile Bilgisayar arasında köprüdür
İşletim Sisteminin Temel Görevleri : 5 tane

• Grafik Ara yüz Kontrolü :
  • İşlem Yönetimi :
  • Bellek Yönetimi :
  • Giriş Çıkış Birimleri Yönetimi
  • Dosya Yönetimi
İşletim Sistemi Türleri : 4 Tane

• Microsoft firmasına ait Windows
  • Apple firmasına ait Mac OS
  • Gönüllü bireyler veya firmalar tarafından üretilen Linux işletim sistemleri
  • Mobil İşletim sistemleri
WİNDOWS …
Masaüstü Bileşenleri

• Masaüstü, hem dosya ve klasörlerin yerleştirilebileceği hem de programların çalıştırmaya yarayan kısa yolların bulunduğu kısımdır
Görev Çubuğu ve Bileşenleri

• Görev çubuğu, Başlat menüsü, hızlı başlat menüsü, çalışan programların simgeleri ve bildirim alanından oluşur.
İşletim Sistemi Gezgini :

• Dosyanın bulunduğu sürücüyü seçmek ve sonrasında bulunduğu klasörü açmaya işletim sistemi gezgini adı verilir.
  • C ( sabit disk ) , D, CD, DVD, USB sürülerinin genel adı depolama aygıtı dır.
MAC OS….
  • İşletim sistemi gezgini ‘’ Finder ( arayıcı ) olarak adlandırılır.
  • Program kurmak için Mac OS işletim sistemi ‘ dmg ‘ uzantılı kurulum dosyalarını kullanır.
LİNUX…
  • 1991 yılında Finlandiyalı bir üni.öğrencisi tarafından geliştirildi.
  • Linux en basit ifade ile özgür bir işletim sistemi çekirdeğidir.
PARDUS..
  • 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde bir çok gönüllünün katkılarıyla geliştirildi. 2005 yılında ilk sürümü yayınlandı.
  • Pardus işletim sistemi, Çalışan ve Kurulan olarak iki şekilde kullanılır.
  • Çalışan pardus, bilgisayara kurulmadan çalıştırılabilir ama kurulan pardus diğer işletim sistemleri gibi bilgisayara kurularak çalıştırılmaktadır.
  • İşletim sistemi gezginine Dolphin denir.
MOBİL İŞLETİM SİSTEMLERİ

• Taşınabilir cihazlardır. Yani PDA, Tablet PC, akıllı cep telefonları gibi.
  • En önemli yazılımları Android, Iphone ( IOS) , Symbian, Bada ,Windows Mobile dir.
Genel Bilgiler

• Yeni işletim sistemi sürümlerinin ortaya çıkmasının nedeni, hızla değişen ihtiyaçlar ve kullanım kolaylığının artırılması dır
  • Farklı amaçlar için geliştirilmiş belirli komutları uygulayan yazılımlara Program denir.
  • Kullanıcılar dosyalara ve klasörlere erişimi işletim sisteminin gezginleri yoluyla sağlar.
Alt 06 Aralık 2013, 20:35   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

BİLGİSAYARA GİRİŞ:

”BİLGİSAYARLARIN TARİHÇESİ”

İlk Bilgisayarlar
*1943 senesinde ENİAC adlı bilgisayar ilk bilgisayardır. ENİAC (Elektronik Sayısal Birleştirici ve Hesaplayıcı) 2. Dünya savaşı sırasında ortaya çıkan gereksinimlere göre geliştirilmiş. ENİAC’ ın tasarımcıları Pensilvanya Üniversitesinde John Mauchly ve John Presper Eckert idi.

* John Mauchly lambalar aracılığıyla tasarlanabilecek bilgisayar teklifinde bulundu 1943 te bu teklifi kabul edildi ve ilk bilgisayar icat edildi. Bu bilgisayar (ENİAC) 30 ton ağırlığında, 18000 lamba kullanan 140 metrekare yer kaplayan , çalışırken 140 kilowat enerji harcayan, saniyede 5000 ayrı toplama işlemini yapabilen bir cihaz idi.
aöf temel bilgi teknolojileri özeti
*Günümüz bilgisayarı ikili düzen (binary) düzenini, ENİAC ise onluk düzeni temel alır. 1946 yılında yapımı tamamlanınca artık savaş bitmişti ancak yine de sonraki yıllarda savaş amaçlı ve hidrojen bombasının hesaplamasında kullanılmıştır.
*1955 yılında bu bilgisayarlar görevden alındı.
*ENİAC’ ın en büyük sorunu programlanmasıydı. ENİAC tasarım ekibinden John von Neumann 1945 senesinde kendi adını alacak olan (Neumanın Makinası- bilgisayar ifadesi yok dikkat edin) bir tasarım ortaya attı. Bu tasarımın ilkesi günümüz bilgisayarlarında çalışma ilkesi olan “Kayıtlı Program Kavramı” idi.
*Bu yaklaşım ve ilkeye uyan ilk bilgisayar ise Neumann ve ekibinin tasarımı İAS’ dir.
İAS Bilgisayarlarının bileşenleri ve açıklamaları şu şekildedir:
>>Ana hafıza: Veri ve program komutlarını saklama görevine sahiptir.
>>Aritmetik ve Mantık Birimi (ALU): Sayısal veri üzerinde işlem yapma özelliğine sahip.
>>Kontrol Birimi: Hafızadaki komutları yorumlayıp yapılacak işlemi belirler.
>>Giriş-Çıkış Birimi (G/Ç): Veri ve programların girişini-çıkışını kontrol ederek cihazı idare eder.
*Günümüz bilgisayarların tümü İAS yapısına uygun tasarlanmıştır. (istisnalar hariç)
*İAS bilgisayarların hafızası her biri 40 ikilik düzene sahip 1000 hafıza biriminden oluşur. Ayrıca 21 adet farklı komuta sahiptir.Ticari Bilgisayarlar
*1950’lerde ticari bilgisayar çağı başlar. 1947 yılında ENİAC tasarım ekibinden Eckert ve Mauchy bir şirket kurup ilk ticari bilgisayarı UNİVAC-1 i ürettiler. Bu bilgisayar 1950 yılında ABD nüfus sayımında kullanıldı. Daha yüksek hafıza ve işlem yeteneğine sahip UNIVAC-2 1950’lerin sonunda piyasaya çıktı. Bunu takiben 1100 serisi çıktı.
nur aslan beğendi.
Alt 07 Ocak 2014, 19:49   Mesaj No:4
Durumu:ZSFT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 35213
Üyelik T.: 04 Aralık 2013
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:2
Beğendi:53
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Temel Bilgi Teknolojileri 1-8 ünite çalışma notları

Ders notları,soru ve özetlerini paylaşan herkesten Allah(c.c) razı olsun.(Bu dersin haricinde) dersleri geçmeme vesile oldunuz.Rabbim de sizlere, sıkıntılı anlarınızda sıkıntılarınızdan tez zamanda kurtulmayı nasip etsin.

4aylık ,sancılı bir bebeğim var ve buradaki notlar olmasaydı derslerden geçemezdim.Burada notlarını paylaşan herkesten Allah (c.c.)razı olsun.Amin

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 1-8 ÜNİTE

1.ÜNİTE
BİLGİSAYARA GİRİŞ
*ENIAC,dünyanın ilk genel amaçlı sayısal bilgisayarı.1943yılı.İkinci Dünya Savaşında ortaya çıkan gereksinimlere dayalı olarak geliştirilmiştir.
*UNIVAC1. 1950yılı.Ticari bilgisayar.ABD nüfus bürosu tarafından nüfus sayımında kullanıldı.
*PDP-1.İlk mini bilgisayar.1957
*Moore Kuralı:Entegre devre üzerindeki transitör sayısının her iki senede bir 2kat artacağı öngörüsü. Gordon Moore 1965
*Altair 8800 İlk kişisel bilgisayar.1970
*Kavramsal Bilgisayar Mimarisi: Veri aktarım birimi- kontrol birimi- veri saklama birimi- veri birimi
*Kurumsal Kaynak Planlama: İşletmelerde mal ve hizmet üretiminde gerekli kaynakların planlanmasında görev alan bilişim sistemi.
*Bilişim sistemleri
1-İşlem süreç sistemleri: sipariş giriş, otel rezervasyon, bordro, personel sistemleri
2-ofis sistemleri: kelime işleme, hesap çizelgesi, sunum hazırlama, masaüstü yayıncılık.
3-Bilgi temelli iş sistemleri: tasarım amaçlı programlar.
4-Karar destek sistemleri: Şirket içi ve dışı veri kaynaklarını kullanarak analitik karar vermeyi sağlayan çıktı sunar.
5-İşletme bilgi sistemleri: şirket yöneticilerine destek için, şirketin durumu ile ilgili rapor sunar.
6-üst düzey yönetici destek sistemleri: kurumun stratejik seviyede alacağı kararlarda yardımcı olurlar.
*Müşteri İlişkileri Yönetimi: işletmelerde iş ilişkisi içinde bulunulan müşterileri ile ilgili bilgileri, iş süreçleri ile düzenleme ve eşleme görevini üstlenen bilişim sistemi.
*Veri Madenciliği: Büyük veri setleri üzerinde yapay us, makine öğrenmesi ve istatistik teknikleri aracılığı ile çeşitli ilişkiler bulmayı mümkün kılan yöntem ve bunu kulllanan bilişim sistemi.
SORULAR:
1-Bilgisayarlarda temel alınan mimari Joh von Neumann tarafından ortaya konmuştur.
2-Kişisel Bilgisayarların yaygınlaşmasındaki etkenler: Entegre devrelerin gelişimi ile ucuz ve hızlı çözümlerin ortaya çıkması , yaygın kullanıma uygun işletim sistemlerinin ve de üretkenlik yazılımların piyasaya çıkması.
3-Entegre Devrelerin 2senede bir 2 kat fazla transistör barındırması, daha ucuz, daha yüksek güçte, daha küçük bilgisayarların yapılmasını mümkün kılmıştır.

2.ÜNİTE
İŞLETİM SİSTEMLERİ
*İşletim sistemlerinin temel olarak 2 amacı var:Bilgisayarın kullanıcılar tarafından kolay kullanılması ve donanım kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak.
*İşletim Sistemlerinin Temel Görevleri:
1-Grafik arayüzkontrolü
2-İşlem yönetimi
3-Bellek yönetimi
4-Giriş-çıkış birimleri yönetimi
5-Dosya yönetimi
*İşletim Sistemi türleri: Windows, Mac Os, Linux, Pardus, Andoid
*Shift+delete:Dosya geri dönüşüme gönderilmeden tamamen silinir.
SORULAR:
1-Pardus işletim sistemini diğerlerinden ayıran en önemli özellik: Açık kaynak kodu kullanımı
2-Başlat menüsü tüm işletim sistemlerinde bulunmaz
3-*Windows İşletim sisteminde program açılmadan dosya oluşturulabilir.
*Pardus İşletim sistemi ulusal kaynaklarla geliştirilmiştir.
*Mac Os x’te farenin sağ tuşu kullanılmaz
*Mobil işletim sistemlerinde uygulamaların kurulumu gerekmez.
*Kullanıcılar Windows işletim sisteminin kaynak kodlarını göremez.

3.ÜNİTE
OFİS YAZILIMLARI…
*Ofis belgelerinde kısa yollar
Kaydet: ctrl +S / Aç:ctrl+O / Kopyala: ctrl+C /Yapıştır: ctrl+V / Kes: ctrl+X / Bul: ctrl+F Geri al: ctrl+Z / Tümünü seç: ctrl+A / Kalın: ctrl+B / İtalik: ctrl+I / Altı çizili: ctrl+U
*PDF:Taşınabilir belge biçimi
SORULAR:
1-Hızlı erişim araç çubuğu program penceresinin sol üst köşesindedir.
2-Metin efektleri düğmesi: Giriş-yazı tipi
3-Postalar sekmesindeki komutlarla Adres-Mektup birleştirme yapılır.
4-Belgeye içindekiler tablosu ve dizin eklemek için başvurular sekmesi kullanılır.

4.ÜNİTE
OFİS YAZILIMLARI-HESAP TABLOSU PROGRAMLARI
*Excel programı ve Calc programı hesap tablosu programlarıdır.
*Excel’deki dosya biçimi, çalışma kitabıdır.
*Excel’deki komutlar 8 sekmede düzenlenmiştir: Dosya, Giriş, Ekle, sayfa Düzeni, Formüller, Veri, Gözden Geçir ve Görünüm sekmeleridir.
*Dosya sekmesini görüntülediğinizde, sağ bölmede Backstage adı verilen bölme açılır. Bu bölme, dosyalar hakkındaki verilerin yönetilmesini sağlar.
*PivotTable(özel tablo),çalışma sayfasındaki verilerin özetlenmesini sağlayarak verilerin çözümlenmesini kolaylaştırır.
*Pivotchart raporları ise PivotTable raporundaki verilerin grafik gösterimini sağlar.
ÖZET: Ofis program paketlerindeki hesap tablosu programlarının temel işlevi, verileri tablo ya da liste olarak tutup, bu veriler üzerinde basit ve karmaşık hesaplamalar yapma; verileri çeşitli yöntemlerle özetleme ya da analizini yapmadır.
SORULAR:
1-Excel’de çalışma kitabını oluşturan dosyalara Elektronik Tablo denir.
2-Hücrelerdeki metni sağa, sola hizalamak ya da ortalamak için ne yapılır: Giriş sekmesinin Hizalama grubundaki düğmeler kullanılır.
3-Çalışma sayfasında,B4 hücresinden B9’a kadar olan aralıktaki değerleri toplayıp B10 hücresinde göstermek için hangi formül kullanılır: =TOPLA(B4:B9)
4-Excel’deki yerleşik işlevlere hangi sekmeden ulaşırız: Formüller
5-Verileri sıralamak ya da filtre uygulamak için hangi sekme kullanılır: Veri
6-Çalışma kitabını çalışma arkadaşlarınızla paylaşmak ama bazı kişilerin değişiklik yapmasını önlemek için : Gözden geçir sekmesinde önce çalışma kitabını paylaş seçeneğini, sonra da Paylaşılan çalışma kitabını koru iletişim kutusundaki seçenekler kullanılır.

5.ÜNİTE
OFİS YAZILIMLARI-SUNU PROGRAMLARI
*PowerPoint programı ve Impress programı sunu programlarıdır.
*Sunu, bilgileri görsel olarak sunmak amacıyla metin, tablo, grafik ve şekil gibi öğelerin bir arada kullanıldığı, slaytlardan oluşan dosyalardır.
*PowerPoint ’teki dosyalar 8 sekmede düzenlenmiştir: Dosya, Giriş, Tasarım, Geçişler, Animasyonlar, Slayt Gösterisi, Gözden Geçir ve Görünüm.
*Sunu programlarındaki temel dosya biçimi ,Sunudur.
*PowerPoint’ te slayt gösterisi ile ilgili ayarlar için: Slayt gösterisi - Ayarla –Gösteri ayarla
SORULAR:
1-PowerPoint’te sunuyu oluşturan öğelere Slayt adı verilir.
2-Boş bir slaytta, noktalı çizgilerle gösterilen ve içine yazı yazılan veya şekil eklenen öğelere Yer Tutucu adı verilir.
3-Sunuya slayt eklemek için: Giriş sekmesinde, yeni slayt düğmesinin yanında, slayt simgesinin altındaki ok tıklanır.
4-PowerPoint’te yazım denetimi işlevi hangi sekmededir? : Gözden geçir
5-Sunuya fotoğraf albümü eklemek için: Ekle sekmesindeki Resimler grubunda Fotoğraf albümü düğmesi tıklanır.

6.ÜNİTE
E-POSTA - KİŞİSEL İLETİŞİM YÖNETİMİ
*En yaygın olarak kullanılan e-posta programları: Thunderbird programı ve Outlook programıdır.Outlook Express programı sürümden kaldırılmış ve yerine Windows Live Mail programı sunulmuştur.
*İki hesap türü(POP3-IMAP)arasındaki farklılık,POP3 hesap türünde kullanıcı e-postalarının sunucuda bir kopyası bırakılmazken IMAP hesap türünde kopya bırakılır.
SORULAR:
1-Hangisi BCC seçeneği seçilip yazılan e-posta adreslerine gönderilen e-postada alıcının görebileceği öğelerden değildir: E-postanın alıcılarının adresi
2-Outlook ve benzeri e-posta araçlarının normal e-posta hizmeti sağlayıcılarına göre avantajı nedir? : internet bağlantısı olmayan zamanlarda eski e-postaların görülebilmesi.

7.ÜNİTE
İNTERNETİN ETKİN KULLANIMI VE İNTERNET GÜVENLİĞİ
*İnternet dünyadaki en büyük bilgisayar ağıdır.
*Web tarayıcıları: Microsoft Explorer, Firefox, Safari, Opera, Google Chrom, Mac, Linux
*En sık kullanılan arama motoru: Google, Yahoo
*Arama yaparken arayacağımız kelimeyi tırnak içinde yazarsak,en az 3 karakter sorgularsak daha doğru sonuçlara daha kısa yoldan ulaşabiliriz
* kayıt kılavuzunu hangi sitede aramamız gerektiğini kısa yoldan ulaşmak için arama motoruna:
“kayıt kılavuzu” site:[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
* Sadece ilgili konuda pdf dökümanlarına ulaşmak için arama motoruna:
“konu” filetyp:pdf
*Bir web sitesine benzer siteleri aramak için arama motoruna:
related:site.com.tr
* Arama kriterlerinde yer alan sözcük web tarayıcılarının başlık kısmında ise şu şekilde ararız:
allintitle: döviz kurları
*Bu yukardaki arama özellikleri Google arama motoru için geçerlidir.
*Wikipedia internet’te güvenebileceğimiz bir elektronik ansiklopedidir.
*Malware(zararlı-kötü yazılım), Adware(reklam amaçlı yazılım).En yaygını Spyware casus yazılımıdır.
*En sık kullanılan anti-spyware yazılımları: Ad-aware, Spy Sweeper, CounterSpy, Zone-Alarm
*En popüler anti-virüs programları: Norton Anti-Virüs, McAfee VirüsScan, Kaspersky Anti-Virüs, ZoneAlarm, NOD32, AVG Anti-Virüs, Avira AntiVir.
*Ateş duvarı(firewall)programları bilgisayarınıza izinsiz giriş teşebbüslerini sezip bunları bloklar.
*Arama motoru-adresteki “s”anlamı: İngilizce’de güvenli anlamındaki “secure”sözcüğünün ilk harfidir.
*Blog nedir? : Web sitesi hazırlama bilgisi gerektirmeden İnternet’te yayınlanan günlük.
*Dropbox’ta sakladığınız dosyaları sadece siz istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Public klasöründeki dosyaların adresini istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.
*AirDrop: dosya paylaşım özelliğidir.AirDrop özelliğini destekleyen bir Mac bilgisayarla aynı kablosuz ağa bağlı olmadan bilgisayarlar arası dosya paylaşımı yapılabilir.

8.ÜNİTE
AĞ TEKNOLOJİLERİ
* Bir ağ kurmak için
2 bilgisayar, ağ kartı, ağ yazılımı, ağ ortamı gerekir.
*İlk bilgisayar ağı İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nın Amerikan Savunma Bakanlığı için geliştirdiği ARPANET tir.
*Arpanet le ilk mesaj 29 Ekim 1969 da UCLA dan gönderildi. ‘login’ sözcüğüydü ve sistem çöktü. ilk kalıcı bağlantı 21 Kasım 1969 da.
*Dosya paylaşımına örnek Google Docs uygulamasıdır. Dosya üzerinde yetki verdiğiniz kişiler değişiklik yapabilirler.
*Bilgisayarların işlem dili 0 ve 1 ler den oluşur.
*Bilgisayar dilinde veri alış verişin ‘el sıkışma’ denir.
*İletişim Yöntemleri
Her bir bit mantıksal 0 veya 1 e karşılık gelir.8bit=1bayt Bu kapasite birimi bir öncesinin 1024 katı şeklinde ilerler. Kilo bayt, baytın 10,024katı-Mega bayt , Kb’ın 1024 katı- Giga bayt ,Mb’ın 1024 katı- Tera bayt, Gb’ın 1024 katıdır.
1-Paralel İletişim: Bir bayt içindeki bitler aynı anda karşı tarafa gönderilir. Seri iletişime göre daha hızlıdır. Her bir bit için ayrı kablo kullanıldığı için daha pahalıdır. Kısa mesafeli yerlerde kullanılır.
2-Seri İletişim: Bitler birbiri ardından sırayla gönderilir. Tek kablo kullanılmasından dolayı ucuzdur. Yüzlerce metre mesafede iletişim gerçekleştirir.
Hem seri iletişim hem de paralel iletişim de el sıkışma protokolleri uygulanır.
3-Simplek (tek yönlü) İletişim: Tek yönlü iletişimdir. Örn: radyo
4-Yarı Dubleks (eş zamansız çift yönlü) İletişim: Çift taraflı iletişim yapılır ama eş zamanlı olmamak koşuluyla. Örn: telsiz, diyafon
5-Tam Dubleks (eş zamanlı çift yönlü) İletişim: Aynı anda çift taraflı iletişim yapılabilir. Örn: telefon
Simpleks ve Yarı Dubleks iletişimde tek bir kablo kullanılırken, Tam Dubleks iletişimde 2 kabloya gerek vardır.
6-Senkron İletişim: Zamana duyarlı iletişim şeklidir. Bilgi ardışık olarak zaman kaybına duyarlı bir şekilde gönderilir. Örn: Tv
7-Asenkron İletişim: Veri, zamandan bağımsız olarak iletilir. Örn: İnternet
Kullanıcıların farklı zamanlarda bağlanması prensibine dayanır, yoksa sistem çöker.
*İletişim Ortamları: Kablolu ve Kablosuz
*Kablo Türleri:
1-Bükümlü çift kablo:Yerel alan ağlarında sıklıkla kullanılır. Kablolar Dıştan gelen etkenlerden korunmak için bir zırh içine konur.
2-Koaksiyel Kablo: elektriksel parazitten korunmak için en çok tercih edilen kablodur. Sayısal olmayan iletişimde de (analog)kullanılır. Örn: Kablosuz Tv
3-Fiber optik kablo: saç kılından ince cam kabloların içinden elektrik sinyallerinin ışık huzmesi olarak gönderilmesidir. Uzun mesafelere veri gönderede kullanılır.Örn: Telekomünikasyon sistemleri
Bakır kablolara göre daha uzak mesafelerde kullanılır,veri miktarı daha fazladır ve daha pahalıdır.
*Ağ topolojisi: bilgisayar ağındaki bilgisayarların fiziksel olarak birbirlerine bağlanması.
*Kablolu Bağlantı Çeşitleri:
1-Veri Yolu: Ağ topolojisinin ilk ve en kolay kurulabilen topolojisidir. Tüm bilgisayarlar ağa bağlı tek bir kabloyla (kablo 100metreden fazla olmamalı) birbirine bağlanırlar. Aynı anda 2ileti gerçekleştirilemez.
2-Halka: Bilgisayarlar halka şeklinde konumlandırılıp bibirlerine bağlanırlar. Her bilgisayarın 2komşusubulunur. ağda dönen andaç hangi bilgisayara gelirse ileti sırası ondadır. Kablonun bir yerinde kopma olursa tüm sistem durur. veri yolunda ise bilgisayarlar bulundukları kısımda haberleşmeyi sürdürebilirler.
3-Yıldız: Günümüzde en çok kullanılan ağ topolojisidir.Ağdaki tüm bilgisayarlar merkezde göbek(hub) veya anahtar adı verilen cihaza tek tek kabloyla bağlıdır.Bu veri yoluna göre daha performanslı çalışır.
*Kablolu ağ Türleri:
1-LAN:2Bilgisayar arasında kurulabilecek en temel ağdır.
2-MAN: Kent genelindeki LAN ların birbirlerine bağlanarak haberleşmeleriyle kurulan ağdır.
3-WAN: Fiziksel olarak çok geniş alanlara yayılmış ağlardır. Örn: İnternet
*Kablosuz Ağlar telsiz ağ standartlarıyla birbiriyle haberleşebilirler.Telsiz ağ standartları IEEE tarafından 802.11x olarak saptanmıştır.
802.11 den sonra gelen b,g ve n harfleri: çalışma frekansları, veri hızları ve erişim mesafesini gösterir.
*Telsiz iletişim: Radyo dalgaları ışık veya uydu kanalıyla gerçekleşir(fiziksel kablo kullanılmaz)
Sinyaller havadan gönderildiği için dinlenebilme olasılığı var.
Radyo yayınları telsiz simpleks bir iletim türüdür. Fm radyo frekansı88-108MHz /Telsiz telefon 800,900,1800,1900 MHz /uydu haberlemesi:1-10GHz
*Mobil İletişim:Radyo Kanalları kullanarak haberleşirler.
*Kbps: Data hızı ölçüm birimi(saniyede iletilen kilobayt sayısı)
*Ev Ağı: WEP şifrelemesi zayıfdır. WPA veya WPA2 şifreleme yöntemi kullanılmalı.
SORULAR:
1-Kablolu Tv şebekeleri koaksiyel kablo kullanır.
2-Tek bir Fiber kablo kalınlığı telefon kablosu kadardır.
3-Laboratuvarda LAN ağı kullanılır.
ELİF ZEHRA ve nur aslan beğendiler.
Alt 07 Aralık 2015, 05:12   Mesaj No:5
Durumu:tülaykoç isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 50882
Üyelik T.: 13 Ekim 2015
Beğenildi:0
Takdir Et:

Elimde su anda temel bilgi teknoloji 1 kitabım yok. Acaba bu 2015-2016 egtim yılı için basılan kitap mi yoksa eski mi sanki eski kitaptaki konuların özetledi gibi geldi bana
Alt 06 Ocak 2016, 16:19   Mesaj No:6
Durumu:ZSFT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 35213
Üyelik T.: 04 Aralık 2013
Beğenildi:2
Beğendi:53
Takdir Et:

2014-2015 ders yılı kitabindan cikardim bu özetleri. cevap geç oldu ama msj bölümüne bakmiyordum :(
Alt 09 Ocak 2016, 20:00   Mesaj No:7
Durumu:Xs7q isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 52666
Üyelik T.: 09 Ocak 2016
Takdir Et:

Bu eski kitabin konulari bu seneki kitap degisik :(
Alt 11 Ocak 2016, 15:55   Mesaj No:8
Durumu:nur aslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 52188
Üyelik T.: 11 Aralık 2015
Beğendi:24
Takdir Et:

A.ö.f. kitapları çok karışık geldi bana defalarca okumama rağmen anlamıyordum. Allah sizden razı olsun sitenizden çalıştım ve çok rahat anladım hemde fazla vakit harcamadan defalarca okumama gerek kalmadı açık ve net anlatmışsınız.
Alt 17 Ocak 2016, 12:52   Mesaj No:9
Durumu:f.yalcin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 52833
Üyelik T.: 17 Ocak 2016
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdir Et:

Slm arkadaslar teknoloji 1 kitabinin yani yeni degismis kitabin özeti varmi biryerde yada calisabilecegimiu yeni sorular :/

Gesendet von meinem SM-G900F mit Tapatalk
Alt 20 Ocak 2016, 11:44   Mesaj No:10
Durumu:f.yalcin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 52833
Üyelik T.: 17 Ocak 2016
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdir Et:

Bu yeni kitapdan degilki silinse daha iyi degilmi kaf karistirmasin diye yani

Gesendet von meinem SM-G900F mit Tapatalk

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)