Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  03 Mart 2014 (14:01), Konuya Son Cevap : 05 Mart 2014 (10:15). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Mart 2014, 14:01   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Question çocuklarınızla arkadaş olmayın

çocuklarınızla arkadaş olmayın

ÜSTÜN DÖKMEN'DEN ANNE VE BABALARA UYARI
</STRONG>

Tarih : 29.06.2013

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi Kurucularından Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk ve anne baba ilişkilerinde bugüne kadar doğru bilinenlerin yanlış olduğunu ileri sürerek, ebeveynlere, “Çocuklarınızla arkadaş olmayın, onların anne - babası olun” uyarısında bulundu. Dökmen, “Arkadaşlıkta eşitlik var. Oysa, siz çocuğunuzla eşit değilsiniz, anne-babasısınız. Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Etkili anne baba olun. Onu dinleyin. Nasihatçi değil, refakatçi olun. Çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak. Bırakın bir tane anne ve babası olsun" diye konuştu.

ÜSTÜN DÖKMEN'DEN ANNE VE BABALARA UYARI
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi Kurucularından Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk ve anne baba ilişkilerinde bugüne kadar doğru bilinenlerin yanlış olduğunu ileri sürerek, ebeveynlere, “Çocuklarınızla arkadaş olmayın, onların anne - babası olun” uyarısında bulundu.

Dökmen, “Arkadaşlıkta eşitlik var. Oysa, siz çocuğunuzla eşit değilsiniz, anne-babasısınız.

Çocuğunuzla arkadaş olmayın. Etkili anne baba olun.

Onu dinleyin. Nasihatçi değil, refakatçi olun.

Çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak.

Bırakın bir tane anne ve babası olsun" diye konuştu.

Okul ve meslek seçerken çocukların kişilik özellikleri ve akademik becerileriyle, yeteneklerinin dikkate alınmasını gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocukların duygularına saygı göstermek gerektiğini ve çocuklara yaşına uygun sorumluluklar verilmesinin, kişilik ve özgüven duygusunun gelişmesinde büyük rol oynadığını vurguladı.

Yanlış Düşünceye Saygı Duyulmaz...

“Birbirimizin düşüncelerine saygılı olmalıyız” anlayışının yanlış olduğunu savunan Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Karşı tarafın söyledikleri yanlış ise bu onun düşüncesidir.

Yanlış şeye saygı duyulmaz. Sadece onun kişiliğine saygı duyarım.

Çocuğunuzun, eşinizin ve arkadaşlarınızın onaylamadığınız davranışlarını eleştirin.

Kişilerin düşüncelerine ve davranışlarına itiraz edin, ancak duygularına saygı duyun" diye konuştu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de, insanların bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarının altını çizen Dökmen, “İnsanlarda az bilgi, çok fikir var.

Okumak için iki eli bir araya gelmeyen ülkenin, iki yakası da bir araya gelmez.

Alimine ve muallimine saygı göstermeyen toplumların ise geleceği olamaz" ifadesini kullandı.

Okul öncesi eğitim uzmanlık ister...

Ebeveynlerin kendilerine, “Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorum? sorusunu sormaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Çocuğunuz nasıl bir birey olacak? Karar almasını bilen, kendi kendine yeten, liderlik özellikleri taşıyan, insanlarla ilişkileri kuvvetli, kolay sinirlenmeyen, ağırbaşlı gibi pekçok özellik akla geliyor.

Peki sizler bu saydığımız özelliklerin kaçını taşıyorsunuz.

Bu özelliklerin hepsi sizde yoksa çocuğunuzun böyle olmasını nasıl sağlayacaksınız?

Bu nedenle okul öncesi eğitimin ve bu işte uzmanlaşmış eğitmenlerin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor” görüşünü savundu.

Okul öncesi dönemin, çocuğun gelişim hızı, öğrenme kapasitesi ve yaratıcılığının en yüksek olduğu kritik bir dönem olduğunu dile getiren Dökmen sözlerine şöyle devam etti: “Çocuğun kendini tanıması, kendi yeterliliklerinin farkına varması, bu dönemde gerçekleşiyor.

Okul öncesi dönemde çocuk insanlarla, toplumsal kurallarla ilk kez karşılaşıyor ve çocuğun yetişkinlik yaşamındaki kişilik yapısı, tavır, alışkanlık, inanç ve değer yargılarını biçimlendiriyor”

eğitimrotası.com'dan alıntıdır

Konu Sahibi mehmet akif2 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevgililer Günü Serbest Kürsü gün ışığı 3 1331 15 Şubat 2019 09:19
Azılı bir müşrik "Nadr bin Hâris" Kur'an Kıssaları mehmet akif2 0 1285 06 Ekim 2018 21:18
EBU FÜKEYHE (R.A.) KİMDİR? Ashab-Kiram(r.a) mehmet akif2 0 1305 05 Ekim 2018 20:42
Sayın Mustafa Cilasun için yapılacak hatim :(((((( Taziye-İlan-Selamlaşma nurşen35 28 8259 05 Ekim 2018 18:00
TEVHİDİN DELİLLERİ Akaid mehmet akif2 5 1531 01 Ekim 2018 12:18

Alt 03 Mart 2014, 14:04   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: çocuklarınızla arkadaş olmayın

arkadaşlar netten üstün dökmenin çok güzel yazısını buldum

önemli yerleri kırmızı ile işaretledim

yine doğru bildiğimiz yanlışlıkları yapıyoruz ya da yapıyordum

bu yazı bana çok mantıklı geldi

üstün dökmen zaten işinde uzman yazılarını da çok severim

evet sizlerin de fikrini bekliyorum
Alt 03 Mart 2014, 14:07   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ben çocuğumun herşeyine tamam ya da sen dörtdörtlüksün demiyordum ama bu yazıyla kendimi de süzgeçten geçirdim

çocuklarımızla arkadaş değil de anne baba olmak onu sevmemek ya da baskı altına koymak değil

onu sevmek saygı duymak ama hataları ve eksiklerini anne-baba otoritesiyle çözüme ulaştırmak gerekir
Alt 03 Mart 2014, 17:03   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Aslinda anne baba kavrami arkadas kavramini da kapsiyor.bence arkadasta olmaliyiz cocuklarimizla ama her zaman degil.oyun oynarken,resim yaparken,etkinliklerde yada tv izlerken arkadas olmaliyiz cocuklarimizla.ama bazi aliskanliklarini kazandirirken onlara arkadas gibi davranmak hata olur.mesela onlara ahlaki degerleri asilarken anne baba olmaliyiz.arkadasi olarak bazi kurallardan bahsedersek uymasini bekleyemeyiz.yani ince bi cizgi var ve ihlalinde otoritemiz sarsilabilir:-)
Alt 03 Mart 2014, 21:43   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
fathaeytal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslinda anne baba kavrami arkadas kavramini da kapsiyor.bence arkadasta olmaliyiz cocuklarimizla ama her zaman degil.oyun oynarken,resim yaparken,etkinliklerde yada tv izlerken arkadas olmaliyiz cocuklarimizla.ama bazi aliskanliklarini kazandirirken onlara arkadas gibi davranmak hata olur.mesela onlara ahlaki degerleri asilarken anne baba olmaliyiz.arkadasi olarak bazi kurallardan bahsedersek uymasini bekleyemeyiz.yani ince bi cizgi var ve ihlalinde otoritemiz sarsilabilir:-)
Alt 04 Mart 2014, 13:57   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Yürümeye yeni başlayan çocuklara hiç dikkat ettiniz mi?
Yolda yürürken bile kesinlikle ellerinden tutturmazlar. Sendeleye sendeleye yürümeye çalışırken bazen durup arkalarına bakarlar. Siz geliyor musunuz, arkamdalar mı diye...
Çünkü sizi devamlı arkalarında hissetmek onlara güç verir. Düştüklerinde onları kaldıracak, ellerinden tutacak birilerinin olması onlara daima güven verir. Ellerinden tutmak istediğinizde bağırır çağırır çekerler geri. Ama sizi de hep arkalarında isterler. Düştüklerinde kaldırmanız için.
Bu insanın hemen her çağında geçerlidir.
Güvenilecek birini ister insan arkasında... Çocuklar her ne kadar dediğinizi yapmasa da, siz güvenilecek tek kişisinizdir.
Sizin yerinizi hiç bir arkadaş doldurmaz. Çünkü hiç bir insan, onun altını temizlememiştir, en çekilmez olduğu zamanlarda yanında durmamış, hastalandığında sabahlara kadar başucunda beklememiştir. En gizli huylarını sadece siz bilirsiniz.
Siz anne baba olarak özelsiniz.
Bırakın onlarla arkadaş olmayı... Onlar kendi arkadaşlarını bulacaktır...
Onlar hiç bir zaman büyümeyeceklerdir. Onun için anne babaya her zaman ihtiyaç duyarlar. Siz anne baba olmaya devam edin...
Alt 04 Mart 2014, 14:15   Mesaj No:7
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8954
Takdirleri:26191
Takdir Et:

peki bize zamanında empoze edilen anne babanın çocuğuyla arkadaş olması lazım iddiası nasıl hayatımıza girdi...yıllarca annemin hiç benim arkadaşım olmadığını düşünüp kahrolmuştum..taki hiçbir anne babanın arkadaş olamayacağı yazısını okuyuncaya kadar..benim annem anneymiş hakkaten...arkadaşta olmasın zaten..arkadaş dediğin senin bütün yanlışlarını onaylar,gerekirse birlikte yanlış yaparsın...ama anne öylemi yanlışına yanlış der..nasihat eder..doğruyu gözterir..bir arkadaşta bulunacak en sevimsiz özellik yani...evet anne baba hakikaten bu görevini yerine getirmeli...arkadaş olmak yerine arkadaşlarını arkadaşlıklarını incelesin çocuğunun...

zaten özellikle annesini arkadaş edinenlerin hiç arkadaşı olmuyor...anneninde çok hoşuna gidiyor bu durum..dip dibe..evlenmede..evlensende annemde annem zaten..herşeyde en güzeli ölçüdür..ölçüyü koydumuyduk ne fazla geldi diye telaşlanır,nede eksik geldi diye sızlanı9rız..nacizane fikrim...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 05 Mart 2014, 01:51   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yürümeye yeni başlayan çocuklara hiç dikkat ettiniz mi?
Yolda yürürken bile kesinlikle ellerinden tutturmazlar. Sendeleye sendeleye yürümeye çalışırken bazen durup arkalarına bakarlar. Siz geliyor musunuz, arkamdalar mı diye...
Çünkü sizi devamlı arkalarında hissetmek onlara güç verir. Düştüklerinde onları kaldıracak, ellerinden tutacak birilerinin olması onlara daima güven verir. Ellerinden tutmak istediğinizde bağırır çağırır çekerler geri. Ama sizi de hep arkalarında isterler. Düştüklerinde kaldırmanız için.
Bu insanın hemen her çağında geçerlidir.
Güvenilecek birini ister insan arkasında... Çocuklar her ne kadar dediğinizi yapmasa da, siz güvenilecek tek kişisinizdir.
Sizin yerinizi hiç bir arkadaş doldurmaz. Çünkü hiç bir insan, onun altını temizlememiştir, en çekilmez olduğu zamanlarda yanında durmamış, hastalandığında sabahlara kadar başucunda beklememiştir. En gizli huylarını sadece siz bilirsiniz.
Siz anne baba olarak özelsiniz.
Bırakın onlarla arkadaş olmayı... Onlar kendi arkadaşlarını bulacaktır...
Onlar hiç bir zaman büyümeyeceklerdir. Onun için anne babaya her zaman ihtiyaç duyarlar. Siz anne baba olmaya devam edin...
allah razı olsun ali70 gerçekten konuyu çok güzel özetlemişsiniz hem de önemli noktalara değinerek
Alt 05 Mart 2014, 02:00   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
peki bize zamanında empoze edilen anne babanın çocuğuyla arkadaş olması lazım iddiası nasıl hayatımıza girdi...yıllarca annemin hiç benim arkadaşım olmadığını düşünüp kahrolmuştum..taki hiçbir anne babanın arkadaş olamayacağı yazısını okuyuncaya kadar..benim annem anneymiş hakkaten...arkadaşta olmasın zaten..arkadaş dediğin senin bütün yanlışlarını onaylar,gerekirse birlikte yanlış yaparsın...ama anne öylemi yanlışına yanlış der..nasihat eder..doğruyu gözterir..bir arkadaşta bulunacak en sevimsiz özellik yani...evet anne baba hakikaten bu görevini yerine getirmeli...arkadaş olmak yerine arkadaşlarını arkadaşlıklarını incelesin çocuğunun...

zaten özellikle annesini arkadaş edinenlerin hiç arkadaşı olmuyor...anneninde çok hoşuna gidiyor bu durum..dip dibe..evlenmede..evlensende annemde annem zaten..herşeyde en güzeli ölçüdür..ölçüyü koydumuyduk ne fazla geldi diye telaşlanır,nede eksik geldi diye sızlanı9rız..nacizane fikrim...
mihrinaz ben de iyiki bu bölüme editörlük verdiler diyorum

bilmediğim o kadar çok şey varmışki bir de doğru bildiğimiz yanlışlaruzgn

ben de çocuğumla arkadaş olmak için çırpınıyordum

şu uzman bunu diyor bu uzman şunu diyor diye diye kafamız allak bullak oldu

evet annelerimiz anne gibi davrandı yanlışlarımızda uyardı nasihat verdi

hepinizin affına sığınarak söylüyorum ki şimdiki anne-babalar tabiri caizse kendimde içinde oyuncak gibiuzgn

herşeyi irdeliyoruz ne kendimizi ne de çocuklarımızı rahat bırakıyoruz

sen çocuklar ne ister konusunda çocuklar her davranışımdan bir anlam çıkarmayın beni rahat bırakın gibi sözler yazmıştın

evet haklıydın

yavrularımız allaha emanet olsun
Alt 05 Mart 2014, 10:15   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
mihrinaz ben de iyiki bu bölüme editörlük verdiler diyorum

bilmediğim o kadar çok şey varmışki bir de doğru bildiğimiz yanlışlaruzgn

ben de çocuğumla arkadaş olmak için çırpınıyordum

şu uzman bunu diyor bu uzman şunu diyor diye diye kafamız allak bullak oldu

evet annelerimiz anne gibi davrandı yanlışlarımızda uyardı nasihat verdi

hepinizin affına sığınarak söylüyorum ki şimdiki anne-babalar tabiri caizse kendimde içinde oyuncak gibiuzgn

herşeyi irdeliyoruz ne kendimizi ne de çocuklarımızı rahat bırakıyoruz

sen çocuklar ne ister konusunda çocuklar her davranışımdan bir anlam çıkarmayın beni rahat bırakın gibi sözler yazmıştın

evet haklıydın

yavrularımız allaha emanet olsun
ben yaklaşık 5-6 yıldır özellikle çocuk psikolojisiyle ilgili makalaleleri,kitapları ve yazıları okuyorum.aslında o kaynaklarda şöyle yapın,böyle yapın demiyor.bilinçli annelerimizin yetiştirdiği gibi yöntemler var genelde.önceden sallayarak uyutuyorduk çocuklarımızı şimdi kendi uyuması için çözüm bulmaya çalışıyoruz sizce çok kötü bişey mi yapıyoruz.körü körüne söylediklerini yapalım demiyorum ama bence yeni araştırmalar gayet olumlu.

çocuklarımızda özgüven var.önceden biz babamızın yanında çıtımızı çıkarmazdık.bakıyorum oğluma babasına merak ettiği herşeyi soruyor,öğreniyor.bize saygı duymayı babamızın yanında konuşulmayacak olarak öğretti büyüklerimiz.şimdi bakıyorum etrafıma çocuklar akıllı,kendini ifade edebilen sağlam duruşlu...

büyüklerimiz ne der.ağlayan bebeği kucağa alma alışır.biz aldık kucaklarımıza emanetlerimizi fena mı yaptık.kundaklara bağlanırdı çocuklarımız el ayak kımıldamazdı,hatta bazen vücutta kalıcı hasarlar bile olurdu.şimdi çocuklar kundaklardan çıktı.çok yanlış bi uygulamamı sizce..

tv izletmiyoruz çocuklara mesela.onlarla sohbet ediyoruz,bunlar olumsuz değil ki...

her aile farklı olabilir tabiki ben kendi çevremden örnekler veriyorum.yani kendi açımdan değerlendiriyorum.biz babalarımızın annelerimizin kokusunu sadece yanına geldiğimizde alırdık.anne=iş,güçtü.şimdi bakıyorum etrafıma anneler çocukları için çalışmayı bırakıyor.bu güzel bi gelişme bence.

çocuklarımızın dilini öğrenmek güzel tabiki aşırıya kaçmamak gerekiyor...

batı ile ilgili bi tabir vardır ya hep.olumlu yönlerini almalı fakat körü körüne batıya bağlanmamalı diye.bence de uzmanların her dediğini yapmamalı ama bazı uygulamaları da annelik süzgecinden geçirerek uygulamalı kanımca.

her uzmanı da dinlememeli bence.önceden çocukla ilgili genel değerlendirmeler yapılıyordu.malumunuz ülkemizde pedogoji bölümü yıllar önce kapatıldı.çocuk psikolojisiyle ilgili araştırmalar yeni yeni yapılıyor.yabancı kültürlerin araştırmaları Türkçeye çevriliyor sonra da uzmanlar bu metinleri bize okuyordu.ama artık ülkemizde bizim kültürümüzde yetişen çocuklar için çok güzel araştırmalar yapılıyor.istifade edilmesi gereken güzel araştırmalar var...

doğal anne babalıkta var ama onlar için de anne babamızın bizi çok iyi yetiştirmesi gerekiyor.yani temel sağlam olmalı.bunun içinde stressiz bi ortam şart.kaygısız bi ülkede yaşamalıyız yani..

konuyu çok uzattım çok özür diliyorum hakkınızı helal edin...selametle...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: