Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  05 Nisan 2014 (09:16), Konuya Son Cevap : 05 Nisan 2014 (09:16). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Nisan 2014, 09:16   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Güzel düşün sınav stresinden kurtul

Güzel düşün sınav stresinden kurtul

Sınavlarda aşırı stres, kaygı ve olumsuz düşüncenin etkisinden olumlu şeylerin hayal edilmesiyle kurtulabileceği bildirildi.

''Sınavda olumsuz düşünceden, hayal ederek kurtulun''

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fatih Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin başarılı eğitim ve öğretim hayatı geçirmelerinde ailelerinin büyük faktörü olduğunu belirterek, "Aileler öncelikle bu ülkeye ve dünyaya iyi bir vatandaş mı yetiştiriyoruz, yoksa sınava mı hazırlıyoruz sorusunu kendilerine yöneltmeleri lazım. Çocukları için kendilerine soracakları bu sorular vicdani sorulardır ve cevapları nettir. Ailelerin en değerli varlıkları olan evlatlarını tekrar değerlendirebilmeleri için bu soruları sormaları ve buna göre çocuklarıyla yeni bir ilişki kurmaları çok önemli" dedi.
Sınavların öğrencilerin eğitim hayatlarında büyük önemi olduğuna işaret eden Doç. Dr. Şahin, şunları söyledi:
"Sınav insanı geren ve strese sokar ancak bu gerginlik ve stres yeterli düzeydeyse çok zararlı bir şey değildir. Tam aksine az ya da hiç olmayan stres ile bir şeyleri ortaya koymanız mümkün olmaz. Onun için çocuklarımız sınavda stres yaşayabilirler ama miktarı önemlidir. Çocuğumuzdan sınavda başarı istiyorsak öncelikle onlarda başarısızlık düşüncesini hayatlarından çıkarmamız lazım. Başarıya odaklanmak önemli bir faktör. Ailenin koyduğu yüksek beklenti de çok önemli. Ne kadar iş üretebiliyor ya da üretebileceği nedir gibi konularda oluşturulan fazla beklenti sıkıntı oluşturabilir."

-Sınav kaygıları

Doç. Dr. Şahin, insan beyninin olumsuzlukları daha fazla merkeze alması nedeniyle kaygıların ortaya çıktığını ifade ederek, şöyle devam etti:
"Olumsuz düşüncelerden çok fazla beslendiğimiz için kaygılarımız artıyor. Böylelikle öğrencilerde 'sınavı kazanamazsam her şey biter' düşüncesi oluşuyor. Oysaki hiç bir şey bitmeyecek ve yeni bir gün başlayacak. Sınav sonucunda yaşanacak başarısızlık rezil olmayı oluşturacak bir şey değil. Sınav günlerinde ani bir karın ağrısı, trafik sorunları gibi binlerce değişken vardır. Çocuklarımıza 'ben elimden geleni yaptım' demeyi öğretemiyoruz. Hatalı düşünceler bu kaygıyı yüksek düzeyde besliyor. Hazırlık yoksa başarı beklemek anlamsız olur. Gerçekten çalıştık ama verimli çalışabildik mi? Sınava gireceğimizi bildiğimizden bunları sınava girmeden birgün önce değil, daha önceden sormamız gerekiyor. Ayrıca dinlenme ve eğlenmeye zaman ayırmak gerekiyor. Bir çocuğun hayatında spor ve sanat yoksa gelişmesi, başarılı olması zordur."

Çocukların kaygılarını ifade etmelerine ailelerin fırsat vermesi gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Onların sınavlarla ilgili konuşmalarına ve değerlendirmelerine yeterince zaman ayırsınlar. Böylece bir fikir elde ederek sorunları varsa onunla başa çıkabilirler. Sınavlarda olumsuz düşünceleri nasıl hayatımızdan çıkarmalıyız diye baktığımızda öğrencinin hemen bir hayal kurması gerekiyor. Öğrenci, yapamayacağım diye gelen düşüncenin karşısına getireceği bir hayal ile olumsuz düşünceden kurtulabilir. Örneğin, o anda sınavı istediği gibi geçirmiş, istediği bölümü kazanmış ve o şekilde geçen bir gününü düşünsün."

alıntıdır
AA

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 6027 14 Temmuz 2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4075 14 Temmuz 2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4927 14 Temmuz 2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2666 14 Temmuz 2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2366 14 Temmuz 2015 11:03

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)