Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  10 Nisan 2014 (21:43), Konuya Son Cevap : 10 Nisan 2014 (21:47). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Nisan 2014, 21:43   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Question Türk anneler itaatkâr......

Türk anneler itaatkâr......

Türk anneler itaatkâr, Avrupalı anneler bağımsız çocuk yetiştiriyor

Yaşar Üniversitesi (YÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, Hollanda'da tamamladığı doktora teziyle kültürler arası bir araştırmaya imza attı. Türk, Alman ve Hollandalı annelerin çocuk yetiştirme davranışlarını inceleyen Jagtap, Türk annelerin itaatkâr, Avrupalı annelerinse bağımsız fertler yetiştirdiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Jagtap, Tilburg Üniversitesi'nde yaptığı araştırmada 3-6 yaş grubu çocuk sahibi bine yakın Türk, Alman ve Hollandalı annenin yetiştirme davranışlarını inceledi.

Dört yıllık araştırması için Hollanda Eğitim Bakanlığı'ndan mali destek gören Jagtap, Almanya ve Holanda'da yaşayan Türk göçmen ve Avrupalı annelerin yanısıra İstanbul'daki Türk annelerle birebir görüştü. Görüşmeler Almanya'da Bochum, Hollanda'da Tilburg, Eindhoven, Rotterdam ve Amsterdam şehirlerinde yapıldı.

Annelere, "Nasıl bir birey yetiştirmek istiyorsunuz?", "Çocuğunuzdan beklentileriniz neler?", "Kültürünüzü ne kadar koruyorsunuz?", "Yabancı uyruklu anneleri nasıl buluyorsunuz?" gibi sorular yönelten Jagtap, böylece Türk ve yabancı annelerin çocuk yetiştirmede gösterdikleri davranış farklılıklarını ortaya koydu.

'TÜRKLERDE SAYGI ŞART
'Elif Durgel Jagtap, araştırmasında şu farklılıkları saptadığını söyledi: "Türk anneler, çocuklarının aileyle yakın ilişkileri olan, terbiyeli, büyüklerine saygılı ve itaatkâr birer yetişkin olarak büyümesini, Alman ve Hollandalı annelerden daha çok önemsiyor.

Oysa Hollandalı ve Alman anneler, çocuklarının sağlıklı ve mutlu, kendi ayakları üzerinde durabilen, özerk ve bağımsız bir kişilik geliştirebilen bireyler olarak gelişmesini ön plana çıkarıyor.

Öte yandan Türk göçmen anneler de kendi arasında, Almanya da Hollanda kültürünü benimsemelerine göre farklılıklar gösteriyor. İçinde yaşadıkları Avrupa kültürüyle bütünleşmiş Türk annelerin daha çok özerklik vurgusu yaptığını görüyoruz.'

KURALCILIK GARİPSENİYOR'
Türk annelerin, yabancı anneleri kimi zaman gaddar bulduğunu da belirten Yrd. Doç. Dr. Jagtap, "İki grup annenin birbirlerine bakış açısı çok farklı. Türk anneleri, yabancı anneleri çok kuralcı ve gaddar buluyor.

Küçük çocuklarını odalarında yalnız bırakmalarını çok garipsiyorlar. Yabancı anneler ise Türk anneleri gereğinden fazla yumuşak buluyor." dedi.

TÜRK VE AVRUPALI ANNELERİ AYIRAN DİKKAT ÇEKİCİ ÖZELLİKLER

Son söz ailede Son söz kişide
Türk anneler Avrupalı anneler
Çocuk itaatkâr yetiştirmeli Çocuk özgür yetişmeli
Şefkatli anne Kuralcı anne
Eğitim ve iş, her kapıyı açar Mutluluk ve sağlık, her kapıyı açar
Çocuklar yalnız bırakılmaz Çocuklar odalarında yalnız vakit geçirir

(CİHAN)

Konu Sahibi mehmet akif2 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevgililer Günü Serbest Kürsü gün ışığı 3 1331 15 Şubat 2019 09:19
Azılı bir müşrik "Nadr bin Hâris" Kur'an Kıssaları mehmet akif2 0 1285 06 Ekim 2018 21:18
EBU FÜKEYHE (R.A.) KİMDİR? Ashab-Kiram(r.a) mehmet akif2 0 1307 05 Ekim 2018 20:42
Sayın Mustafa Cilasun için yapılacak hatim :(((((( Taziye-İlan-Selamlaşma nurşen35 28 8268 05 Ekim 2018 18:00
TEVHİDİN DELİLLERİ Akaid mehmet akif2 5 1534 01 Ekim 2018 12:18

Alt 10 Nisan 2014, 21:47   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Türk anneler itaatkâr......

evet almanya ya da hollanda yaşıyan tanıdıklarımız oranın adetini övüyor

ben de türk annesi olarak onları fazlasıyla yadırgıyorum

uyku saati gelince odaya konan çocuk eminim çok hırçın ve saldırgan ve anne ve babasına kinle büyür

bir de bi tanıdığımız yeme saati gelmezse yemek vermezler diyordu bunu da yadırgıyorum

çocuk benim çocuk gibi iştahsız olursa yesin de ne saatte yerse yesin diye düşünüyorum

sizin fikirleriniz ne

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: