Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLAHİYAT-ÖNLİSANS -AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ.::. > 1.SINIF*Bahar Dönemi* > Arapça2

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  07 Mayıs 2014 (13:19), Konuya Son Cevap : 07 Mayıs 2014 (13:29). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Mayıs 2014, 13:19   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Arapça2 5.ünite

Arapça2 5.ünite

OKUMA PARÇASI

BİR UÇURTMA YAPTIM

Bugün teknik faaliyet dersinde kağıt ve kamıştan nasıl bir uçurtma yapacağımı öğrendim.eve döndüm,bir kamış,renkli kağıtlar ve iplik getirdim.sonra bir köşeye çekildim ve yapmaya başladım.kamışı temizledim sonra üç kısma böldüm.kesilen (bölümün) ortasından bağladım.sonra renkli kağıtlarımı üçgenler ve şeritler (halinde) kestim ve üçgenleri uçurtmamın iskeletine yapıştırdım.şeritleri büktüm ve (bu şeritler) onun kuyruğu oldu.sonunda uzun bşr ip getirdim ve (ipin) bir kısmını boynuna doladım..

Evin arkasına çıktım,uçurtmamı havaya saldım.ancak uçmadı.kendi kenime:''ağır cismi yükselmesini engllemiş olabiliröi?''dedim.

öğretmenin bize ne dediğini hatırladım:''hava kuvveti kağıttan (yapılan) uçurtmayı en yükseğe iter (itendir).

Rüzgarın estiği yeri araştırdım ve uçurtmamı ikinci kez havaya göderdim.bir de ne göreyim havalanıyor!başıyla birşeye toslamasın veya kuyruğu (başının) etrafına dolandığında onu sıkmasın 8böylecede durmasın) diye ipini biraz gevşettim (serbest bıraktım).

İşte arkasındaki kuyruğu çekerek gökyüzünde mutlu bir şekilde (uçan) uçurtmamı görüyordum.güneş ışınları renklerinin parlaklığını ve güzelliğini arttırmıştı.baze (havada) yüzüyor bazende başını yeniden yukarı çıkartmak isteyerek yükselmek için aşağı iniyordu.fakat ip onu engelliyordu.şöyle diyerek ona seslendim:'(ey) uçurtmam! şimdilik(bu kadar) oyun ve eğlence yeterli! haydi gittiğin yerden geri dön!''.benden (birkaç) adım uzaklığa indirinceye kadar onu yere doğru biraz çekmeye başladım.ve ben gayet mutluydum.

bu hizmet [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ailesine mahsustur..alıntı yapanalrın kaynak bildirmeleri gerekmektedir aksi halde kul hakkına girilecektir.

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 29568 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 3915 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2576 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8265 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3088 19 Nisan 2015 14:45

Alt 07 Mayıs 2014, 13:25   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Arapça2 5.ünite

METNİ KAVRAMA ALIŞTIRMALARI

1.bu parçadaki konuşmacının mesleği nedir?
cevap: öğrencidir.

2.bugün ne öğrendi?
cevap: bugün kağıt ve kamıştan nasıl uçurtma yapılacağını öğrendi.

3.hangi derste öğrendi?
cevap: teknik faaliyet dersinde öğrendi

4.dersten sonra ne yaptı?
cevap: eve döndü sonra bir kamış,renkli kağıt ve bir ip getirdi.

5.kağıttan uçurtmayı nasıl yaptı?
cevap: kamışı temizledi sonra üç kısma böldü.kesilen bölümün ortasından bağladı.sonra renkli kağıtları üçgenler ve şeritler halinde kesti ve üçgenleri uçurtmasının iskeletine yapıştırdı..

6.kağıttan uçurtma yapmayı bitirdikten sonra ne yaptı?
cevap: evin arkasına çıktı ve uçurtmasını havaya bıraktı.

7.kağıttan uçurtma birinci kerede uçabildimi?
cevap:hayır,birinci kerede uçmadı

8.konuşmacı kağıtta uçurtmayı uçuramayınca ne yaptı?
cevap:hocanın dediğini hatırladı ve rüzgarın esişini araştırdı.sonrada uçurtmasını ikinci kez havaya gönderdi.

9.kağıttan uçurtma ikinci kerede nasıl uçabildi?
cevap: başıyla birşeye toslamasın veya kuyruğu başının etrafına dolandığında onu sıkmasın böylecede durmasın diye ipini braz gevşetti

10.kağıttan uçurtma nasıl havalandı?
cevap:arkasındaki kuyruğu çekerek gökyüzünde mutlu bir şekilde (uçan) uçurtmamı görüyordum.güneş ışınları renklerinin parlaklığını ve güzelliğini arttırmıştı.baze (havada) yüzüyor bazende başını yeniden yukarı çıkartmak isteyerek yükselmek için aşağı iniyordu.fakat ip onu engelliyordu

bu hizmet [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ailesine mahsustur..alıntı yapanalrın kaynak bildirmeleri gerekmektedir aksi halde kul hakkına girilecektir.
Alt 07 Mayıs 2014, 13:29   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Arapça2 5.ünite

EŞ ANLAMLI KELİMELER
1.عُدْتُ / رَجَعَ (döndü)
2.شَرَعْتُ / بَدَأَ (başladı)
3.قَسَّمْتُ / جَزَّأَ (böldü)
4.قَصَصْتُ / قَطَعَ
5.أَطْلَقْتُ / أَرْسَلَ (gönderdim)
6.لَمْ تَقْدِرْ / اِسْتَطَاعَ (güç yetiremedi)
7.أعْلى / فَوْقَ (üstünde)
8.تَثَبَّتُّ / فَتَّشَ (araştırmak)
9.تَنْطَحَ / صَدَمَ
10.أجْذِبٌ / سَحَبَ (çekiyorum)

ZIT ANLAMLI KELİMELER
1.تَعلَّمْتُ X جَهِلَ
2.(hatırladı) تَذَكَّرْتُ X نَسِيَ (unuttu)
3.نَظَّفْتُ X وَسخَ
4.أجِيرٌ X أَوَّلٌ
5.(fırlattı) أطْلَقْتُ X أَمْسَكَ (tuttu)
6.(ağır) ثَقِيلٌ Xخَفِيفٌ (hafif)
7.(üstünde) أعْلى X أسْفَلٌ (altında)
8.(az) قَلِيلٌ X كَثِيرٌ (çok)
9.ثَمْرَحُ X حَزِنَ
10.(çıktı) تَرْفَعُ X نَزَلَ (indi)

TEKİL _ ÇOĞUL
1.وَرَقٌ ج أَوْرَاقٌ
2.جُزْعٌ ج أجْزَاءٌ
3.مُثَلَّثَةٌ ج مُثَلَّثَاتٌ
4.شَرْطٌ ج شَرَائِطَ
5.شُوعَ ج أَشِعَّةٌ (ışık)
6.لَوْنٌ ج أَلْوَانٌ (renk)
7.خُطُو ج خُطُوَاتٌ
8.حِصَّةٌ ج حِصَصٌ (hisse, pay)
9.زَيْلٌ ج زُيُولٌ (kuyruk)
10.مَنْزِلٌ ج مَنَازِيلٌ (ev)
11.عِنَانٌ ج أَعِنّةٌ (ip

TERCÜME
1.خَرَجْتُ خَلْفَ الْمَنْزِلِ، وَأطْلَقْتُ طَائِرَتِي فِي الجَوِّ، فَلَمْ تَقْدِرْ على الطّيرَانِ
A.Evin arka tarafına çıktım ve uçurtmamı bıraktım. Havaya uçtu.
B.Evin arka tarafına çıktım ve uçurtmamı havaya bıraktım. Ne yazık ki uçamadı.
C.Evin arka tarafına çıktım ve uçurtmamı bıraktım. Fakat uçamadı.
D.Evin arka tarafına çıktım ve uçurtmamı havaya bıraktım. Fakat uçamadı.
E.Arka tarafa çıktım ve uçurtmamı havaya bıraktım. Fakat uçamadı. (CEVAP D)

2.عُدْتُ إلى المَنْزِلِ، فَأَحْضَرْتُ قَصَبَةَ، وَأَوْرَاقًا مُلوّنَةً وَخَيْطا، ثُمّ انْزَوَيْتُ فِي رُكْنٍ، وَشَرَعْتُ فِي الْعَمَلِ

A.Eve döndüm. Kamış, kağıtlar ve ip hazırladım. Sonra bir köşeye çekildim ve çalışmaya başladım.
B.Eve döndüm. Kamış,renkli kağıtlar ve ip hazırladım. Sonra bir köşeye çekildim ve çalışmaya başladım.
C.Eve döndüğümde kamış,renkli kağıtlar ve ip hazırladım. Sonra bir köşeye çekildim ve çalışmaya başladım.
D.Eve döner dönmez kamış, renkli kağıtlar ve ip hazırladım. Sonra bir köşeye çekildim ve çalışmaya başladım.
E.Eve döndüm. Kamış ve renkli kağıtlar hazırladım. Sonra bir köşeye çekildim ve çalışmaya başladım. (CEVAP B)

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)