Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  18 Mayıs 2014 (00:33), Konuya Son Cevap : 25 Ağustos 2014 (17:36). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Mayıs 2014, 00:33   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sen Benim Çektiğim Sıkıntıları Boşver !

Sen Benim Çektiğim Sıkıntıları Boşver !

İnsanın içinde bulunan nefis , şehveti ve gadabı aşırı çalıştırdığı için buna uymak insana tatlı gelir. İslamiyete uymak ise bu arzuları frenlediği, sınırlandırdığı için, insana acı ve zor gelmektedir.
Bunun için insan , İslamiyete değil, nefsine uymak ve böylece felakete sürüklenmek ister.
Allah'ü Teala'nın merhameti sonsuz olduğundan insanlarda saadeti felaketten , doğruyu eğriden ve faydalıyı zararlıdan ayırabilen bir kuvvet yarattı.
Bu kuvvet akıldır. Şaşmayan , yanılmayan akla akl-ı selim denir. Akl-ı selim sahibi olan kimse nefsine uymaz. İslam dinine uyar. Aklı dinlemeyen kimse ise, nefsine uyar. İslam dinine uymak istemez. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki;
'' İnsanların nefsi mevki almak, başa geçmek sevdasındadır. Onun bütün arzusu şef olup, herkesin kendisine boyun bükmesidir.
Kendisinin ise hiç kimseye muhtaç olmamak ve başkasının emri altına girmek istememektedir. Nefsin bu arzuları ilah olmak ve herkesin kendisine tapınmasını istemek demektir. En kötüsü de Allah'ü Teala'ya ortak olmayı istemektedir. Hatta nefis okadar alçaktır ki ortaklığa razı olmayıp herşeyin yalnız onun emri ile olmasını ister. ''
Hadis-i kudside Allah'ü Teala buyuruyor ki;
''Nefsine düşmanlık et ! çünkü ; nefsin benim düşmanımdır.''
Demek oluyor ki; nefsi kuvvetlendirmek , onun mal , mevki , rütbe , herkesin üstünde olmak , herkesi aşağı görmek ve isteklerini yapmak Allah'ü Teala'nın düşmanına yardım etmek olur ki, bunun ne kadar feci , korkunç bir suç olduğunu anlamalıdır.

İbrahim-i Havvas hazretleri, başından geçen bir hadiseyi şöyle anlatmaktadır.
'' Bir zaman Şam civarındaydım. Nar ağacı gördüm , tatlı bir nar yemek arzu ediyordum.
Lakin gördüğüm narlar ekşi olduğu için yemeyip sabrettim. Tatlı nar bulduğum zaman yerim diyerek, yoluma devam ettim. Bir yere varınca eli , ayağı olmayan, zayıf, halsiz , yaralı bir kimse gördüm. Yaralarına kurt düşmüş , hatta yaralarına birçok eşşek arısı hücum etmiş, zavallıya ızdırap veriyorlardı. Onun bu çaresiz ve muzdarip haline acıyarak yanına yaklaştım.
- Bu halden kurtulmak istermisin ? diye sordum.
- Hayır dedi. Ben hayretle
- Niçin ? dedim.
- Sağ salim olmak nefsimin arzusudur. Bu halde olmam ise Rabbimin muradıdır.
Onun muradının aksi bir şeyi istemek , kulluğuma yakışmaz, takdirine razı olmak, elbette benim için hayırlıdır , dedi.
- Müsade et de hiç olmazsa arıları senden uzaklaştırayım sana çok ızdırap veriyorlar dedim
- Onlar bana ızdırap verdikçe , benim halim daha hoş oluyor. Ey Havvas ! Sen benim çektiğim sıkıntıları boşver, sen tatlı nar yemek arzusunu kendinden, kalbinden uzaklaştırmaya bak, dedi.
- Bütün bunları nereden biliyorsun, dedim.
- Rabbim bildiriyor, dedi. Sonra izin isteyip yoluma devan ettim.
Netice olarak , nefsin isteklerini yok etmek , ancak İslamiyete uymakla olur. Bir kimse İslamiyete ne kadar çok uyarsa , nefsin arzuları o kadar azalır. Bunun için, nefse en zor , en ağır gelen yük , İslamiyetin emirlerine ve yasaklarına uymaktır. Nefsi ezmek için İslamiyete uymaktan başka yol yoktur.

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1288 10 Aralık 2020 11:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 2010 08 Aralık 2020 17:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 782 08 Aralık 2020 16:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 729 08 Aralık 2020 11:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 808 04 Aralık 2020 12:56

Alt 25 Ağustos 2014, 14:14   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1153
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Standart Cevap: Sen Benim Çektiğim Sıkıntıları Boşver !

Allah razi olsun

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 25 Ağustos 2014, 17:36   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Sen Benim Çektiğim Sıkıntıları Boşver !

Alıntı:
Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah razi olsun

Cümlemizden

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)