Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi yaprakela,Açılış Tarihi:  22 Mayıs 2015 (02:39), Konuya Son Cevap : 22 Mayıs 2015 (12:33). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Mayıs 2015, 02:39   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:yaprakela isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 49288
Üyelik T.: 15 Nisan 2015
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart vefk yazmak kotu birsey mi ?

vefk yazmak kotu birsey mi ?

Zikirler ve şifalar adli bir kitabim var.. esmalarin hepsinde bir tablo var ve vefk olarak uzerinde tasinmasi iyi olur yaziyor..

Sakin yanlis anlasilmasin buyuden falan Allah korusun bu anlamda sormuyorum

Yani yazdirilip uzerimizde tasisak gunah olur mu yani buyuye giriyor mu ?

eger zarari yerine faydasi varsa kim yazar?

Esmalarimizi okuyoruz zaten ama oyle yazinca sormak istedim

Konu Sahibi yaprakela 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
vefk yazmak kotu birsey mi ? Soru Cevap Arşivi FECR 1 2160 22 Mayıs 2015 02:39

Alt 22 Mayıs 2015, 12:33   Mesaj No:2
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: vefk yazmak kotu birsey mi ?

Vefk Uygulamak Caiz mi?
SORU:Selamünaleyküm. Hocam, benim 6 yaşında bedensel özürlü oğlum var, yürüyemiyor. Geçenlerde sohbete gittim. Sohbet yatsı namazından sonraydı, beklerken bir Yasin-i şerif okudum. Kitabı biraz incelerken içinde yürüyemeyen çocuk için diye bir yazı vardı. O yazıya Vefk deniyormuş, bunu biraz araştırdım, medyumların, büyücülerin yaptığı bir şeymiş. Hocam, acaba böyle Vefk uygulamak caiz midir?

CEVAP:Aleykümselam. Tıbben uygun olmayan şeyleri yapmanız doğru olmaz. Dua her zaman edin.

NURETTİN YILDIZ

Soru: Vefk nedir? Vefk yaptırmakta sakınca var mıdır?
Cevap:
Vefk (الوفق); harf, rakam, kelime, esmâ-i hüsnâ, âyet ve sûrelerin belli bir düzene göre kareler içine yazılarak bunda bâtınî mânâlar arayan bir tılsım türüdür.

Vefk, ebced harfleri olarak bilinen, harflerin sayı değerlerinden yola çıkarak, değişik ve çoğu anlaşılmaz şekiller yapılarak duaların rakamlara, geometrik çizim ve biçimlere dökülmesidir.

Sözlükte “uyum, uygun, münasip” anlamındaki vefk; harflerin tek olarak veya terkip halinde özelliklerini (havâs) konu edinen Hurûfiliğin bir kolu olup harflerle rakamların sihrî anlamlar taşıdığı düşüncesine dayanır.

Hiçbir dînî ve ilmî temeli olmayan, câhiliye Araplarında da kısmen bilinen vefkin İslâm coğrafyasına Hint ve Sâbiîlerden geçtiği tahmin edilmektedir.

Bunu yapan kişiler daha sonra buradan şifa, derman ve kurtuluş çaresi ürettiklerini ileri sürüyorlar. Bu gibi şeylerin dinimizde yeri yoktur. Kesinlikle kaçınılması gerekir.

Ayrıntı için bkz: İlyas Çelebi, “Vefk”, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi (DİA), c: 42, s. 605-607.

FETVA.NET

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)